sidewinder

Mazda cx-5 G194 AWD titanium flash

43 posts in this topic

Pai la mine a durat fix o luna. Aproape o luna. Astia cu protectia asta de telecomanda s-au miscat repede. Asta seara dupa spalarea masinii (protectia rezista -mersi Ovidiu), am dat pe toata tapiteria cu Fabric Guard Interior Protector Shield de la Chemical Guys. Maine fac un test dupa 8 ore de intrat in tapiterie si uscat cu apa. Sa vad daca e ca in reclama. Chestia asta e un strat care zic ei ca protejeaza. Si apa de exemplu dupa nu mai intra in tesatura ci se plimba pe ea. Sunt curios daca e buna de ceva.

Sidewinder, vezi că ți-am dat un mesaj în privat. :whistling:

@petrized - nu am primit nimic...:huh:

nu am mai rezistat si mi-am comandat si eu 2 chei de la nenea ala din China. sa vedem acum cand or ajunge si daca chiar or sa mai ajunga :D

eu mi-am luat Silver, ca deh masina e alba :) dar intr-adevar culoarea aia Black bate mai mult in Titanium Flash :p

La spalatorie "coafura rezista" si testul cu apa pe tapiterie dupa aplicarea Fabric Guard. Ma gandesc ca poate ajuta la murdarirea mai usoara a tapiteriei.

ext2.jpg

VID_20190614_215205.mp4

Felicitări pentru alegere și multi km fără nici un fel de incident!

La spălătorie cum se mai prezintă treaba: daca la exterior știu că sunt ce trebuie, la interior lăsau de dorit.

Toate bune!

Multumesc @medelin1981

Cat despre spalatorie cam la fel. La interior lasa in continuare de dorit. Si as zice ca parca si la exterior lucrurile stau cam la fel. Dar macar stiu ca nu folosesc solutii nasoale.

Un consum astazi mers legal+mult prin sate, cu viteze mici. Pana la final am facut  vreo 358 de km, pe trip computer imi arata 6.8, la pompa 6.92l. Nu stiam ca arata sub 7 computerul. :sweat:

consum.jpg

1 person likes this

2 hours ago, sidewinder said:

Cat despre spalatorie cam la fel. La interior lasa in continuare de dorit. Si as zice ca parca si la exterior lucrurile stau cam la fel. Dar macar stiu ca nu folosesc solutii nasoale.

Unde, unde? Sa stim si noi! :sweat:

@petrized - fix aici https://www.google.com/maps/@44.4422936,26.12568,20z (unde scrie Caranda baterii. E fix in gangul de la magazinul de baterii.

In rest nu inteleg de ce aplicatia Mazda nu vrea sa imi adauge masina. Am avut mazda 6 in ea, am sters-o si acum nu vrea sa imi adauge masina. Am sters contul si tot degeaba.

14 hours ago, sidewinder said:

m avut mazda 6 in ea, am sters-o si acum nu vrea sa imi adauge masina. Am sters contul si tot degeaba.

Cred ca zice pe acolo sa contactezi dealerul la care faci revizii daca vezi ceva gresit in aplicatie...

22 hours ago, sidewinder said:

In rest nu inteleg de ce aplicatia Mazda nu vrea sa imi adauge masina. Am avut mazda 6 in ea, am sters-o si acum nu vrea sa imi adauge masina. Am sters contul si tot degeaba.

La fel facea si la mine, nu imi adauga a 2-a masina. Se rezolva cu un mail la romania@mazda.at, atasezi si pozele cu talonul si cartea de identitate.

1 person likes this

Are cineva idee ce inseamna recall-ul asta pe motoarele cu dezactivare cilindrii?

Ca am aflat de el, am sunat la BDT si masina fiind produsa in aprilie intru in recall. Telefonic Bogdan mi-a zis ceva de resoftare. Dar am citit pe undeva ca ar fi si o reglare de tacheti sau asa ceva. Stiti ceva fix despre recall? Tot Bogdan mi-a zis sa merg linistit ca nu e nicio problema, si sunt programat pe 21 august.

Mazda inca nu ma anuntase ca trebuie sa merg la recall

In rest numai de bine. Masina are 5500km si nu am de ce sa ma plang.

Am intrebat si eu la Autosincron, au cautat VIN-ul meu si nu apare. Sper asa sa fie.

Poti verifica aici, introducand VIN-ul. La a mea a gasit rechemarea. Am fost luni la Expocar in Constanta si au facut update-ul. Nu a durat mai mult de 15 minute.

Eu imi fac reviziile la Brasov. Am sunat acum la ei, dar nu sunt la curent cu problema. Conform link-ului indicat de Frosty masina mea e afectata de recall. Data fabricatiei: 31.01.2019(conform comenzii primita de la dealer).  

Am fost la recall, miercuri la BDT. A durat 15 minute, sa zic, dar operatiunea nu apare in MyMazda, si nici macar nu mi-au dat ceva la mana. E ca si cum nu am fost pe acolo. Ca experienta dupa, nicio diferenta. In rest toate merg bine.