Mazda CX5 - Jinba Ittai - Just like the symbiotic relationship developed over time by a horse and rider
Codrin

Preturi & detalii tehnice

94 posts in this topic

112.thumb.png.a463802d59888258ce830668a6b3d788.png

111.thumb.png.202bfbe18a1d845263abe8fac8f74717.png

113.thumb.png.02caf16ffdf89aa9426d06990525622b.png

7 people like this

+1800 EUR fata de M3

+100 EUR Sound Pack

+60 EUR vopsea

In total vreo 2000 EUR daca vrei sa stai un pic mai cocotat.

CX3 G150 4x4 AT Revolution Top - 27290 EUR

M3 X180 Gt Plus/SO/LU/SA AT/AWD - 32190 EUR adica +4900 fata de CX3

CX30 X180 GT Plus/SO/LU/SA AT/AWD - 34090 EUR adica +1900 EUR fata de CX3

CX5 G194 4x4/AT Revolution Top - 36090 adica +2000 EUR fata de CX-30

(... toate fara vopsea)

Exceptand diferenta mare dintre CX3 si M3, care este explicabila, restul preturilor mi se par destul de echilibrat pozitionate.

Daca sunt mari sau mici, asta tine de portofelul fiecaruia.

3 people like this

On 6/12/2019 at 4:22 PM, Codrin said:

112.thumb.png.a463802d59888258ce830668a6b3d788.png

111.thumb.png.202bfbe18a1d845263abe8fac8f74717.png

113.thumb.png.02caf16ffdf89aa9426d06990525622b.png

Super postarea, multumesc! Acum cateva zile am fost la Cluj sa intreb de ea a cand ajunge pe showroom. Am a BMW 346 obosit si m-am hotarat pe CX-30 AWD benzinara..ce nu eram sigur erau preturile pentru G122 si Skyactiv-X dar acum am putin timp sa ma hotarasc pana cand masina ajunge pe showroom (aprox. 25 Aug 2019 in CJ).

Preturile postate mai sus de @Codrin par sa fie pe bune; am primit ieri o brosura WIP (work in progress) de la unu din dealerii Mazda pe Cluj.

Unele chestii sunt inca cu "TBD" insa se pare ca pe sfarsit de iulie / august sunt sanse sa fie prin showroom-uri. 

Tare curios de un test drive.. ocheam motorizarea cu Skyactiv-X cu AWD (inainte sa vad preturile) insa e cam piperata la 28,890 EUR.. :| ti-i se cam lasa cand te gandesti ca e un 3,200 EUR intre X si G122. 

Nu ca nu mi-ar conveni si G122 insa am ceva retineri referitor la motorul G122 in raport cu greutatea unui crossover de talia CX-30.. imi e sa nu fie subdimensionat motorul..iese pe undeva la un 9 cai putere / 100 kg...citisem undeva pe net (aici sau in alt loc, nu mai retin) ca un 10 cp/100kg ar fi ok pentru majoritatea cazurilor. 

Am intrebat de ceva "buying incentives" pentru motorizarea GT Plus AWD 6MT insa nu am primit un raspuns la subiect ci mai mult pus on-hold pana cand ajunge masina pe showroom.

Vedem la test drive, I guess.

Pliant noua Mazda CX-30.pdf

22 hours ago, TudorAdrian said:

Am intrebat de ceva "buying incentives"

22 hours ago, TudorAdrian said:

Vedem la test drive, I guess.

Intrebarile le-ai adresat la un dealer din UK sau de unde anume?

2 hours ago, mituc said:

Intrebarile le-ai adresat la un dealer din UK sau de unde anume?

Cluj :)

Creca de fapt tocmai ai fost luat la rost pentru ca esti practicant de romgleza.

1 person likes this

10 minutes ago, mucix said:

Creca ai fost luat la rost pentru ca esti practicant de romgleza.

Asa este, la naiba :) Am uitat ca inca este o problema in unele locuri. 

Se pare ca in Austria deja este online configuratorul: https://www.mazda.at/konfigurator/MAZDA CX-30/5WGN/

Nu foarte multe detalii utile, insa vizualizarea 360 a masinii + culori ajuta.

Conform driven.co.nz, se pare ca este un embargo pana pe data de 15 iulie in ceea ce priveste atat detalii/recenzii la modelul CX-30 cat si asupra motorizarii Skyactiv-X. Sanse mari sa aflam mai multe despre cum se comporta noul motor in mai putin de 2 saptamani.

Putin offtopic, dar legat de noua gama: Eu am test drive cu 3 programat sambata, numai ca e hatch, nu e sedan si e G120, nu X. Practic testez cutia automata, daca macar aia la fel. Si materialele de la interior.

Cica de altfel daca vreau precomanda o iau pe NV. Si fara discount, ca e model nou si e cerere, deci nu se deranjeaza. Deja am gasit alta oferta de 3 printr-un site de discounts - 16%, daca nu, tot sambata am programat test drive cu o marca concurenta. Vedem cat de mult vrea comision baiatul, pentru ca prima pe lista e 3.

1 person likes this

2 hours ago, mucix said:

Putin offtopic, dar legat de noua gama: Eu am test drive cu 3 programat sambata, numai ca e hatch, nu e sedan si e G120, nu X. Practic testez cutia automata, daca macar aia la fel. Si materialele de la interior.

Cica de altfel daca vreau precomanda o iau pe NV. Si fara discount, ca e model nou si e cerere, deci nu se deranjeaza. Deja am gasit alta oferta de 3 printr-un site de discounts - 16%, daca nu, tot sambata am programat test drive cu o marca concurenta. Vedem cat de mult vrea comision baiatul, pentru ca prima pe lista e 3.

-16% wow...

Multa bafta atunci cu proba. E o masina foarte faina (M3-ul)

On 7/2/2019 at 3:35 PM, TudorAdrian said:

Tare curios de un test drive.. ocheam motorizarea cu Skyactiv-X cu AWD (inainte sa vad preturile) insa e cam piperata la 28,890 EUR.. :| ti-i se cam lasa cand te gandesti ca e un 3,200 EUR intre X si G122.

Skyactiv-X are Style pack inclus, asa ca e "doar" 2000 diferenta :)

44 minutes ago, DuduVlad said:

Skyactiv-X are Style pack inclus, asa ca e "doar" 2000 diferenta :)

Am verificat iar prin brosura ce-am primit-o & atasat-o mai sus. Si pentru GT Plus (SkyactivX) AWD 6MT par sa fie extra pachetele de Sound & Style. Nu mi-o lua in nume de rau dar am omis ceva? Poate am citit aiurea saau... ai tu ceva detalii extra :D ?

EDIT: drept graiesti! Style nu e trecut ca optional la Skyactiv-X. Am mai dat un ochi in brosura putin mai atent

1 hour ago, TudorAdrian said:

-16% wow...

Multa bafta atunci cu proba. E o masina foarte faina (M3-ul)

Tocmai ca nu prea am ce bafta sa am cu proba, ca nu probez ce se presupune ca voi cumpara. Pentru ca nu am cum. Si sunt foarte reticent la a cumpara un produs netestat de mine si mai mult, netestat de piata. Tehnologie complet noua, deja o multitudine de recall-uri in state...

5 hours ago, mucix said:

Cica de altfel daca vreau precomanda o iau pe NV.

1 hour ago, mucix said:

Tocmai ca nu prea am ce bafta sa am cu proba, ca nu probez ce se presupune ca voi cumpara. Pentru ca nu am cum. Si sunt foarte reticent la a cumpara un produs netestat de mine si mai mult, netestat de piata. Tehnologie complet noua, deja o multitudine de recall-uri in state...

pai... cam fix asta inseamna precomanda    :)    daca o puteai testa inainte, s-ar numai doar comanda, nu precomanda      :)

se pare ca cererea e destul de mare si au destule precomenzi, ceea ce inseamna ca probabil durata de asteptare va fi considerabila, daca te decizi sa dai comanda doar dupa un test drive.

a nu se interpreta gresit, iti inteleg retinerile, dar trebuie sa fii constient ca daca astepti masina la test drive, probabil vei intra in posesia masinii in vreo 9 luni de acum inainte.

Presupunand ca o tin 3 ani, e de preferat sa astept 9 luni, decat sa indur 3 ani de zile. :)

9 luni... da-o bai dracului de treaba. In noua luni unii fac un copil. Pentru așteptat la o masina mi se pare exagerat. 

In fine, in realitate nu cred ca o sa aștepți 9 luni.

In Germania... probabil 3 luni in cel mai rau caz. 

31 minutes ago, whitesnake said:

9 luni... da-o bai dracului de treaba. In noua luni unii fac un copil.

Chiar 2, 3 daca ochesti bine :) 

Asta cu 9 luni e de speriat daca intr-adevar primesti un asa termen de livrare de la vreun dealer. Ce mi-au comunicat mie cei de la Autosincron din Cluj, pentru CX-30, a fost undeva in jur de 3.5 - 4 luni.

MAzda.PNG

Cat de precisa este estimarea furnizata, nu pot sa zic; pot doar sa iau de bun ce mi-a fost comunicat pentru moment.

Sau iei la mana niste (toti) dealeri si vezi ce au precomandat si in curs de sosire.

12 minutes ago, Codrin said:

Sau iei la mana niste (toti) dealeri si vezi ce au precomandat si in curs de sosire.

Metoda berbec :crazy: (care, uneori, da roade)

Se pare ca embargo-ul pentru pre/re-view-uri s-a ridicat. Deja incep sa iasa si pe YT video-uri noi sau recenzii scrise (gen driven.co.nz)

Au aparut preturile la CX30 in Suedia- Intre 249900SEK si 360000SEK cu TVA 25% inclus .  Daca la motorizarea G122 preturile sunt identice cu cele de Mazda 3 la Sky X AWD, tapiterie alba, full option, rosie pretul este 360000SEK adica acelasi pret cu CX5 G194 optimum signature *full option iar consumul dat este 7.0 vs 8.4 WLTP. Eu am acum 8.2 dupa 25k km

Se va canibaliza cu CX5 chiar daca este mai mica - 15cm mai scurta/ 10cm mai ingusta/ 14 cm mai joasa - dar are ultimul design si ultimele tehnologii

Daca la design avantajul este evident catre CX30, putem vorbi de motoare G194 VS X180. Lasand noxele deoparte as miza pe G194 in continuare

https://www.mazda.se/bygg-din-mazda/MAZDA CX-30/5WGN/

https://www.mazda.se/bygg-din-mazda/MAZDA CX-5/5WGN/

brosura.pdf

pris.pdf

1 person likes this

34 minutes ago, Bogdan68 said:

Se va canibaliza cu CX5 chiar daca este mai mica - 15cm mai scurta/ 10cm mai ingusta/ 14 cm mai joasa - dar are ultimul design si ultimele tehnologii

Asa-i. In urma recenziilor ce-au aparut pana acum pt Skyactiv-X si faptul ca e tehnologie noua (care vine la pachet cu provocari tehnice noi), am decis ca raman pe un CX-30 cu motorizare G122 AWD si 6MT. Azi am discutat la ATP in Cluj si ziceau ca ajung pe showroom la mijloc de august (acum 1 luna ziceau de sfarsit de august). Poate un Skyactiv-X cand se maturizeaza mai mult saaaau ... direct electric daca tine binisor masinuta & ies Mazda cu ceva electric atractiv

13 minutes ago, TudorAdrian said:

ies Mazda cu ceva electric atractiv

Dupa propriile lor anunturi, mai devreme de 2025 nu.