Codrin

Preturi & detalii tehnice

179 posts in this topic

24 minutes ago, bscorpion89 said:

FELICITARI TUDOR !

Multumim frumos de toate informatiile utile. Cat ai dat pe tichet ? 2000 ron ? 

Ce te-a facut sa alegi X-ul si de ce culoarea alba? tine doar de gust ? sau datorita recenziilor mai "nasoale" legate de vopseaua rosie ?

Multumesc :) mi-a fost de enorm ajutor forumul si toate discutiile de aici; nu as fi fost in pozitia asta fara forum.clubmazda.ro.

EDIT: Da, am dat 2000 RON pe tichet teoretic; inca nu l-am achitat insa asta mi-a fost pretul comunicat pentru acest "serviciu".

Am ales SkyX pentru ca are cuplu (si putere, bineinteles) putin mai mult care se atinge la vreo 3000 de ture ceea ce trebuie sa ajute in situatii in care ma duc cu persoane + bagaje in masina. BMW E46 al meu (benzinar, 1.8) cam "plange" cand trebuie, de exemplu, sa urc Feleacu' la iesire din Cluj sau daca tre sa fac o depasire trebuie, la fel, sa fac downshift + turat in draci s-o ia din loc si am zis ca ceva putin mai puternic nu poate sa strice - doar sa ajute in momentele alea in care am nevoie de putin boost sa ma scoata de la inghesuiala. Nu sunt genul care sa fac liniute sau alte nebunii dar cred ca e mai bine sa stiu ca am un motor care are capacitatea necesara in cazul in care am nevoie de ea.

Culoarea alba, cea mai simpla / ieftina, am ales-o:

1. Din preferinte: imi place cum arata in general crossoverurile pe alb (tin minte cand iesise Evoque-ul si ma uitam ce bine arata pe alb)

2. Din motive de intertinere. BMW-ul ce-l am e un visiniu destul de frumos dar mi-a fost lovit / zgariat de cateva ori (in parcare la mall de exemplu) si nu a mai iesit aceeasi culoare la vopsit cu restul masinii; albul e cel mai safe &, din punctul meu de vedere, usor de remediat in cazul unor incidente de genul celora prin care am trecut eu.

Asteptare usoara.
Recent a aparut pe radarul meu acest CX-30 si este aprobat si de sotie asa ca, daca se poate, sa faci un topic de prezentare cand iti vine jucaria pt a vedea mai in detaliu masinuta.
La ce configuratie facusem eu pe mazda.ro ajungeam la Sky-X rosu fara AWD manuala. Si cu rabla si un ipotetic 5 - 6 % discount ajungeam pe la 24050 eur de la 26840 eur.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Mai am o intrebare @TudorAdrian . Pe contract suma pe care o ai de platit ii unicredit la ziua respectiva? sau ii bnr plus 1% ? sau chiar unicredit +1% ? (sau ce banca folosesc cei din cluj )

Just now, dj-xx-dud said:

Asteptare usoara.
Recent a aparut pe radarul meu acest CX-30 si este aprobat si de sotie emoji4.png asa ca, daca se poate, sa faci un topic de prezentare cand iti vine jucaria pt a vedea mai in detaliu masinuta.
La ce configuratie facusem eu pe mazda.ro ajungeam la Sky-X rosu fara AWD manuala. Si cu rabla si un ipotetic 5 - 6 % discount ajungeam pe la 24050 eur de la 26840 eur.

Da, o sa fac un post mai detaliat in momentul in care intram in posesie. Si noi, cu Rabla cu tot, teoretic iesim la un 25,743 EUR (cursul Unicredit in ziua ridicarii masinii) deci destul de foarte bine avand in vedere ca ne uitam la Hyundai Kona acum vreo 8 luni si (pentru ca nu se incadra la Rabla) ajungeam la un 23,500 EUR; Kona avea consum enorm comparativ cu SkyX si interiorul + volumul portbagajului sunt sub Mazda CX30..

Mult succes cu achizitia voastra! Sper sa fie intr-un ceas bun:)

Just now, bscorpion89 said:

Mai am o intrebare @TudorAdrian . Pe contract suma pe care o ai de platit ii unicredit la ziua respectiva? sau ii bnr plus 1% ? sau chiar unicredit +1% ? (sau ce banca folosesc cei din cluj )

Nici o problema - orice intrebare, daca ai, spune-mi si incerc sa clarific. Cursul este cel de la Unicredit in ziua ridicarii masinii dar virez din contul meu de BT in contul lor de BT. 

Update cu Rabla: se pare ca agentia de mediu a impus termen limita pentru deconturile Rabla 2019 data de 20.11.2019. Asta inseamna ca toate comenzile pentru masinile achizitionate prin Rabla trebuie sa fie livrate inainte de aceasta data, deci slabe sanse sa prind subventia guvernului dancila. 

Poate va ajuta putin pe cei care sunteti in discutii pentru Rabla, anul curent.

16 minutes ago, TudorAdrian said:

Update cu Rabla: se pare ca agentia de mediu a impus termen limita pentru deconturile Rabla 2019 data de 20.11.2019. Asta inseamna ca toate comenzile pentru masinile achizitionate prin Rabla trebuie sa fie livrate inainte de aceasta data, deci slabe sanse sa prind subventia guvernului dancila. 

Poate va ajuta putin pe cei care sunteti in discutii pentru Rabla, anul curent.

A aparut aceasta informatie oficial sau doar se zvoneste? 

Ar fi trist sa fie adevarat, masina mea ar ajunge teoretic in ultima saptamana din noiembrie...

17 minutes ago, LPSMRS said:

Ar fi trist sa fie adevarat, masina mea ar ajunge teoretic in ultima saptamana din noiembrie...

EDIT: si a mea - undeva in 28.11 ... 8 zile dupa termenul limita - guvernul vietii :down:

Oficial - am primit instiintare-n scris de la dealer ca vorbisera la 11:30 (astazi) dupa ce-am zis ca sunt interesat sa accesez tichetul / voucher-ul prin ei (primeau si ei un banut si eu aveam siguranta ca ma inscrie dealerul in primul val). Am intrebat daca nu exista ceva workaround (sa achit contravaloarea masinii inainte de aceasta data) insa mi-au transmis ca nu pot factura pentru un bun care nu e receptionat de contabilitatea lor deci... slabe sanse; curios e ca de la Asko imi zisesera c-ar fi ceva varianta de genul insa cei din Cluj erau foarte sceptici / rezervati cand i-am intrebat. 

Daca te-ai inscris, ar fi foarte bine sa iti contactezi dealer-ul sa-ti confirme cum sta treaba la ei; poate exista ceva portita si aflu si eu ceva nou :)

EDIT: ce am gasit in presa "mainstream" e doar de la Antena3 (da, stiu - nu ma impuscati): https://www.antena3.ro/actualitate/programul-rabla-va-accepta-cinci-vouchere-pentru-o-masina-noua-112441.html unde, zic ei, ca termenul e 23 noiembrie decit tot pe-acolo.

Daca doar asa tare tichetul, nu mai bine vezi la baietii din Cluj ce au deja comandat, si ajunge sigur sigur pana la data limita?

1 person likes this

1 minute ago, Codrin said:

Daca doar asa tare tichetul, nu mai bine vezi la baietii din Cluj ce au deja comandat, si ajunge sigur sigur pana la data limita?

Mi-au prezentat ce au pe comanda dar nu ma doare asa tare de tichet sincer - sunt multumit cu ce am comandat si la ce pret am ajuns. Normal ca m-as fi bucurat daca beneficiam de subventia Rabla dar si asa, este bine. Ma bucur ca, in sfarsit, dupa 1 an de cercetare, vizite la dealeri si vizionat / citit recenzii am ajuns in punctul in care am plasat comanda pentru masina care cred ca a meritat toata zdroaba asta :)

53 minutes ago, TudorAdrian said:

EDIT: si a mea - undeva in 28.11 ... 8 zile dupa termenul limita - guvernul vietii :down:

Oficial - am primit instiintare-n scris de la dealer ca vorbisera la 11:30 (astazi) dupa ce-am zis ca sunt interesat sa accesez tichetul / voucher-ul prin ei (primeau si ei un banut si eu aveam siguranta ca ma inscrie dealerul in primul val). Am intrebat daca nu exista ceva workaround (sa achit contravaloarea masinii inainte de aceasta data) insa mi-au transmis ca nu pot factura pentru un bun care nu e receptionat de contabilitatea lor deci... slabe sanse; curios e ca de la Asko imi zisesera c-ar fi ceva varianta de genul insa cei din Cluj erau foarte sceptici / rezervati cand i-am intrebat. 

Daca te-ai inscris, ar fi foarte bine sa iti contactezi dealer-ul sa-ti confirme cum sta treaba la ei; poate exista ceva portita si aflu si eu ceva nou :)

EDIT: ce am gasit in presa "mainstream" e doar de la Antena3 (da, stiu - nu ma impuscati): https://www.antena3.ro/actualitate/programul-rabla-va-accepta-cinci-vouchere-pentru-o-masina-noua-112441.html unde, zic ei, ca termenul e 23 noiembrie decit tot pe-acolo.

Da, se confirma ce ai spus.

La mine exista o mica sansa sa ajunga masina in timp, dar nu este garantat ca o sa prind un ticket.

5 hours ago, TudorAdrian said:

Articolul pare să fie din 2010. 5 vouchere pentru o masina, pfff take my money.

1 person likes this

1 hour ago, liviusimi said:

Articolul pare să fie din 2010. 5 vouchere pentru o masina, pfff take my money.

Da, asa pare. Interesant ca filtrasem articole pe ultimele 24 de ore in google. Intamplarea face ca se aplica oarecum situatiei actuale. 

Vă salut!

Vreau să fac comandă de CX-30 Skyactive-G122 6MT Plus +ST+SO+SA și aș dori să mă ajutați cu ceva informații legată de cutia de viteze (poate aveți o altă experiență cu G122). Pentru un buget "tras de păr" și ajuns la 25 000 euro (incluzând discount dealer) se merită un efort și mai mare pentru cutie 6AT tot G122 (fără SO, ST)? Nu sunt fan viteza și prefer în primul rând să am confort. Nu am ajuns să testez motorizările nici pe Mazda 3. Sunt interesat doar de CX-30. În aproximativ 2 săptămâni sigur o voi testa. 

Vă mulțumesc anticipat.

55 minutes ago, marius_cojoc said:

Vă salut!

Vreau să fac comandă de CX-30 Skyactive-G122 6MT Plus +ST+SO+SA și aș dori să mă ajutați cu ceva informații legată de cutia de viteze (poate aveți o altă experiență cu G122). Pentru un buget "tras de păr" și ajuns la 25 000 euro (incluzând discount dealer) se merită un efort și mai mare pentru cutie 6AT tot G122 (fără SO, ST)? Nu sunt fan viteza și prefer în primul rând să am confort. Nu am ajuns să testez motorizările nici pe Mazda 3. Sunt interesat doar de CX-30. În aproximativ 2 săptămâni sigur o voi testa. 

Vă mulțumesc anticipat.

Cred ca-i o chestie de pura preferinta. Din ce-am inteles automata e decenta la Mazda dar depinde de tine cum "o simti". Cel mai bine sa mergi s-o testezi in persoana inainte sa te decizi. Eu am optat pentru manuala dar e o chestie de preferinta (multa lume din anturaj a fost contrariata de faptul c-am ales manuala in detrimentul automatei).

1 person likes this

7 hours ago, TudorAdrian said:

multa lume din anturaj a fost contrariata de faptul c-am ales manuala in detrimentul automatei

:ermm: De ce? Eu chiar am vrut manuala... Mai tarziu, citind forumul, aveam asa, o parere de rau ca nu am comandat G194 (ma refer la CX-5), dar vazand ca pe motorul de 2.5L nu aveau cutie manuala, pot spune ca sunt pe deplin împăcat si încântat de alegerea facuta :yes:

1 person likes this

2 hours ago, pauliasi said:

:ermm: De ce? Eu chiar am vrut manuala... Mai tarziu, citind forumul, aveam asa, o parere de rau ca nu am comandat G194 (ma refer la CX-5), dar vazand ca pe motorul de 2.5L nu aveau cutie manuala, pot spune ca sunt pe deplin împăcat si încântat de alegerea facuta :yes:

Cred ca datorita faptului ca aveam asteptari diferite de la masina; am prieteni carora le convine automata cand vine vorba de traficul din oras & ii inteleg intr-o anumita masura. Eu insa am ramas fan cutie manuala & ma bucur ca Mazda ofera AWD cu acest tip de cutie :)

22 hours ago, marius_cojoc said:

Vă salut!

Vă mulțumesc anticipat.

Am eu cutie automata pe cx-3 si merita sa faci upgrade fata de cea manuala, cutia se comporta exemplar in orice mod ai vrea sa conduci, relax sau sa o calci. La G150 am un mod sport dar sincer nu prea am avut nevoie de el pentru ca la kickdown pe modul normal raspunde destul sa faci depasirile fara stres. Acum in detrimentul optiunilor care le sacrifici nu pot sa-mi dau cu parerea ca nu sunt la curent cu echiparile de pe cx-30. Singura chestie putin aiurea cu automata e ca nu cred ca gasesti la test drive, eventual sa faci o proba pe la vreun coleg ca sa vezi daca iti place, eu am luat-o fara test.

Felicitari viitorilor posesori de cx-30 si asteptare usoara, e masina care o cautam eu in 2016 dar era disponibil numai cx-3 la vremea respectiva si cx-5 e prea mare pentru gusturile mele. Cine stie, poate ma prinde la un test drive daca totusi a iesit pe piata :))

2 people like this

12 hours ago, TudorAdrian said:

Cred ca datorita faptului ca aveam asteptari diferite de la masina; am prieteni carora le convine automata cand vine vorba de traficul din oras & ii inteleg intr-o anumita masura. Eu insa am ramas fan cutie manuala & ma bucur ca Mazda ofera AWD cu acest tip de cutie :)

Eu personal nici nu mai doresc sa am de a face cu cutii manuale. Nu vei schimba niciodata la fel de bine si precis o manuala ca si cum face automata. Iar padelele iti ofera control, daca nu iti place cum e configurat computerul. Eu personal le folosesc pe drumuri cu multe curbe si pante, ca sa pot folosi frana de motor mai mult si nu placutele. 

1 person likes this

18 hours ago, AdiCo said:

Eu personal nici nu mai doresc sa am de a face cu cutii manuale.

Nici eu. Exceptie cand vreau "sa conduc" si am nevoie de putina adrenalina.

De aici vine diferenta in preferinte. Unii vor "sa conduca" mereu:BattingEyelashes:

On 14.08.2019 at 2:40 PM, LPSMRS said:

22 noiembrie 2019 inclusiv ar fi ultima zi. Cautand un suv compact pt un membru al familiei si oprindu-ma la Cx-30 si la alte 2 modele, am intrat in contact cu mai multi dealeri. La concurenta la unul din ei mi s-a transmis ca s-ar putea face "un artificiu tehnic" pentru a putea prelungi perioada pana la final de decembrie 2019. Nu am intrebat mai multe pentru ca modelul nu m-a convins, insa puteti investiga putin situatia pe net, eventual si pe alte forumuri auto in topicurile legate de Rabla 2019. E posibil ca unui dealer sa ii scape ceva ce altuia nu ii scapa.

@Sylver Ce anume nu te-a convins la cx-30 ? intreb doar de curiozitate pentru ca mi-ar placea sa stiu cat mai multe pareri

In cazul in care reusiti sa faceti un test drive cu CX-30 cu 2.0 122CP sa lasati impresiile si aici. Am vazut toate review-urile pe net pt acest model dar una este parerea unul youtuber si alta a consumatorului final care poate observa alte lucruri si spune altceva fata de ei.
Spun asta pt ca am vazut si topicul cu lansarea din Bucuresti la care participa cativa colegi de forum.
Din pacate nu apuc sa ajung la dealer in Craiova sa fac un test drive cel putin 1 luna - weekenduri ocupate plus ca incepe si scoala - si eram curios de cum se comporta cu motorul mai mic si daca merita comandat acesta in detrimentul celui de 180CP.

Salut. Vezi ca a aparut review-ul de la Autogefühl (Thomas mi se pare unul dintre cei mai buni). L-a postat cineva pe celalalt thread ....

TudorAdrian bun topul cu discount-urile :). O sa cer o oferta si la dealer-ul din Craiova.

ps: tot pe manuala as merge si eu .. (automata nu m-a impresionat la Mazda).

6 hours ago, Scorpio said:

Salut. Vezi ca a aparut review-ul de la Autogefühl (Thomas mi se pare unul dintre cei mai buni). L-a postat cineva pe celalalt thread ....

TudorAdrian bun topul cu discount-urile :). O sa cer o oferta si la dealer-ul din Craiova.

ps: tot pe manuala as merge si eu .. (automata nu m-a impresionat la Mazda).

Destul de bun review-ul. Se pare ca X-ul tine binisor la consum & faza cu cuplul e exact la ce speram. Astept un review doar cu SkyX-ul sa vedem cum se comporta testat pe o distanta / perioada mai marisoara.