Mazda CX5 - Jinba Ittai - Just like the symbiotic relationship developed over time by a horse and rider
Codrin

Preturi & detalii tehnice

94 posts in this topic

Ați aflat vreo ofertă pentru un set de roți (jante + cauciucuri iarna) pentru CX-30? Sunt interesat să dau o comandă dar întâi să îmi fac o idee cam cât ar ajunge și dacă știți cât ar mai lăsa dealerul. Ieri când am fost chiar nu m-am gândit să întreb...

Trimis de pe al meu SM-N950F folosind Tapatalk

Il am pe Thomas la favorite si asteptam review-ul lui. Am ce sa vad maine.

Legat de discount la dealerul din Craiova, parca vazusem un user care a primit 1200 eur din pret. Userul cred ca era din Olt ( sper sa nu gresesc)

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Il am pe Thomas la favorite si asteptam review-ul lui. Am ce sa vad maine.
Legat de discount la dealerul din Craiova, parca vazusem un user care a primit 1200 eur din pret. Userul cred ca era din Olt ( sper sa nu gresesc)

dj-xx-dud, la roți mă refer.
La 1200 ar fi bine să mi le dea moca. Asta ca să nu îmi dea și bani că le iau.

Eu ii raspundeam lui Scorpio.

Legat de jante si anvelope pt iarna din ce am vazut la masina actuala si ce mi-a propus atunci dealer-ul, am iesit mult mai bine pe cont propriu. Dar nu am senzori de presiune in anvelope care mai erau ceva peste 150 eur.

Asa ca poate ar fi mai ok sa vezi pe net cam la cat ajungi in regim propriu si apoi o comparatie cu ce da dealer-ul.

Daca pui dimensiunea clasica pe 16, 205/55/r16, gasesti nokian wrd4 la preturi f bune cam pe orice site de vanzari anvelope, iar jantele daca le vrei noi cred ca in jur de 250 sau 300 ron bucata. Un total estimativ, fara sa caut ceva specific pe net, pe r16 ar fi cam: 1200 jantele + 1400 anvelopele, fara senzori de presiune.

1 person likes this

On 15.09.2019 at 10:01 AM, marius_cojoc said:

Ați aflat vreo ofertă pentru un set de roți (jante + cauciucuri iarna) pentru CX-30? Sunt interesat să dau o comandă dar întâi să îmi fac o idee cam cât ar ajunge și dacă știți cât ar mai lăsa dealerul. Ieri când am fost chiar nu m-am gândit să întreb...

Jante de 16 + anvelope + senzori de presiune + montaj - aproximativ 1000 euro

Jante de 18 + anvelope + senzori de presiune + montaj - aproximativ 1500 euro

pretul final depinde de anvelopa pe care o alegi. 

1 person likes this

Din câte am înțeles de la dealer și se vede chiar în zona de accesorii a CX 30, varianta cu 4x4 va putea fi echipată doar cu jante de 18. Se pare ca este ceva legat de emisiile de co2. Asta nu înseamnă cu nu se pot pune jante de 16, doar că mai mult ca sigur nu va avea omologare pe 16. 

Preturile pleacă pentru jante de 16 de la aproximativ 4700 de lei în timp ce jantele de 18 de pe la 6500 de lei. Totul în funcție de anvelopele de iarnă dorite. 

On 15.09.2019 at 3:04 PM, dj-xx-dud said:

Eu ii raspundeam lui Scorpio. emoji4.png

Legat de jante si anvelope pt iarna din ce am vazut la masina actuala si ce mi-a propus atunci dealer-ul, am iesit mult mai bine pe cont propriu. Dar nu am senzori de presiune in anvelope care mai erau ceva peste 150 eur.

Asa ca poate ar fi mai ok sa vezi pe net cam la cat ajungi in regim propriu si apoi o comparatie cu ce da dealer-ul.

Daca pui dimensiunea clasica pe 16, 205/55/r16, gasesti nokian wrd4 la preturi f bune cam pe orice site de vanzari anvelope, iar jantele daca le vrei noi cred ca in jur de 250 sau 300 ron bucata. Un total estimativ, fara sa caut ceva specific pe net, pe r16 ar fi cam: 1200 jantele + 1400 anvelopele, fara senzori de presiune.

Eu am cerut detalii dealerului despre echiparea de iarna pe 16" si mi-a spus ca dimensiunile pt CX-30 sunt 215/65 R16 (nu 205/55 ... 55 sunt pe 18" parca) iar un set complet de jante+senzori+anvelope iarna iese la ~1000 euro 

Dadusem un caz orientativ, dar pare cat de cat ok si pretul de la dealer. Include si senzorii de presiune?

Dadusem un caz orientativ, dar pare cat de cat ok si pretul de la dealer. Include si senzorii de presiune?

Da, în prețul de ~1000 euro sunt incluși și senzorii. Confirm și eu.

20191009_140632.jpg

1 person likes this

Salut

Stiti cumva daca se pot inchide geamurile din telecomanda sau daca exista vreo posibilitatea de a seta masina astfel incat sa inchida geamurile in automat atunci cand se inchide masina la Mazda CX-30.

50 minutes ago, maralex said:

Salut

Stiti cumva daca se pot inchide geamurile din telecomanda sau daca exista vreo posibilitatea de a seta masina astfel incat sa inchida geamurile in automat atunci cand se inchide masina la Mazda CX-30.

Nu se poate. Si eu as fi vrut asta, si am intrebat la reprezentanta. Mi s-a zis ca nu se poate acest lucru :|

Salutare, 

Ieri am platit si eu avans pentru un CX-30, G122 4x2 MT Plus rosu :). Ce-a mai buna oferta am avut-o de la Arian ( Radacini ), am mai tot sunat si la Autosincron Cluj, la o reprezentanta din Pitesti parca, Asko, BDT dar tot Arian a fost cel mai ok.

A reusit cineva sa-si cumpere anvelope de iarna sau macar stie cineva ce dimensiuni sunt necesare?

1 person likes this

Salutare, 

Ieri am platit si eu avans pentru un CX-30, G122 4x2 MT Plus rosu :). Ce-a mai buna oferta am avut-o de la Arian ( Radacini ), am mai tot sunat si la Autosincron Cluj, la o reprezentanta din Pitesti parca, Asko, BDT dar tot Arian a fost cel mai ok.

A reusit cineva sa-si cumpere anvelope de iarna sau macar stie cineva ce dimensiuni sunt necesare?
Dimensiuni si preturi. Eu optez pentru cele pe 16 cu Nokian. e2253fb1259f95889d99e9595409564e.jpg

Hmm la 205 euro bucata janta + anvelopa nu suna chiar asa de rau... Imi poti spune te rog si dealer-ul de la care ai oferta?

Mersi

2 minutes ago, Alex_i said:

Hmm la 205 euro bucata janta + anvelopa nu suna chiar asa de rau... Imi poti spune te rog si dealer-ul de la care ai oferta?

Mersi

205 Euro fără TVA, prețuri de la Rădăcini BV.  Iar în următoarea poză sunt prețurile cu TVA de la Casa Auto IS.

Prețurile sunt cam aceleași la nivel național.

Capture.PNG

@bscorpion89 Salut, din calculele mele cam ala a fost procentul, 5.5% fata de pretul de lista iar apoi s-a scazut si tichetul rabla. Parca pana in Noiembrie mai tine programul insa am inteles ca nu mai sunt foarte multe disponibile in momentul de fata.

As mai putea mentiona ca achizitia tichetului de Arian a fost cu 500 de lei mai putin fata de cat cereau cei de la Asko si BDT.

Ca termen de livrare la mine e destul de repede, Joi am facut contractul de avans iar Marti cred ca ajunge masina.

Am inteles. Da, momentan se incadreaza doar masinile ce sunt deja precomandate . Daca nu au configuratia dorita de cumparator deja comandata si chiar pe drum , cam asta ii cu rabla. trebuie asteptam pana la anul. Multumim frumos de informatii