masster

Inspectii si intretinere

6 posts in this topic

Salut!

M-ar interesa o lista oficiala de la Mazda unde apar recomandarile de inspectie si intretinere ale masinii functie de nr. de km si/sau nr. de ani ai masinii.

Ma refer atat la lucruri simple precum schimburile de fluide cat si la lucrari majore de intretinere precum schimb lant distributie, schimb kit ambreiaj, schimb suspensii, etc.

8 hours ago, masster said:

M-ar interesa o lista oficiala de la Mazda unde apar recomandarile de inspectie si intretinere ale masinii functie de nr. de km si/sau nr. de ani ai masinii.

Daca nu esti sigur de aceste lucruri si nu le-ai gasit pina acum in manual cea mai buna abordare este sa faci reviziile conform programului la o reprezentanta Mazda.

23 hours ago, colonelul said:

...ambreiaj si suspensii nu se schimba preventiv,doar cand sunt nefunctionale,stricate,uzate...la fel si lantul de distributie

Fac o precizare. Doresc sa cumpar o Mazda 3 BK din 2008 adusa de afara. In general la vechimea asta au cam 150.000 - 200.000 km si rar au caiet de service complet.

De unde pot sti cata viata mai au componentele de mai sus ? Nu exista nici un reper orientativ ? Doar sa cumpar masina fara sa stiu deloc cat mai trebuie investit? Sunt componente care nu se vad cu ochiul liber, precum discurile si placutele de frana. Nu e deloc placut sa cada piese mari cand iti arde buza mai mult si nici sa cumperi o masina care s-a vandut pentru ca nu a fost intretinuta deloc si a inceput sa pape bani...

In manualele de service ale masinilor pe care le-am avut sau le am exista un capitol intitulat "Inspectie si intretinere" si acolo se mentioneaza la maxim cati km sau ani trebuie sa schimbi piese importante (curea/lant distributie, ambreiaj, etc.)

5 hours ago, masster said:

Mazda 3 BK din 2008 adusa de afara. In general la vechimea asta au cam 150.000 - 200.000

Pe bord..

In general la vechimea asta au cam 150.000 - 200.000 km si rar au caiet de service complet.

La mazde incepind din 2006 istoricul de service se tine electronic - daca interventiile au fost facute la reprezentante sau la service-uri independente care au catadixit sa isi faca cont in portalul mazda.

De unde pot sti cata viata mai au componentele de mai sus ?

O componenta nu tine batut in cuie "X km". Una e ca masina sa mearga normal si alta e sa mearga pe drumuri de tara. Una e sa fie condusa de un sofer care tine la masina si alta e sa fie condusa de unul care o considera un fier dispensabil si care trebuie sa-si faca treaba indiferent de situatie.

6 hours ago, masster said:

Sunt componente care nu se vad cu ochiul liber, precum discurile si placutele de frana.

Eu zic ca in comparatie cu un amortizor, vizibilitatea uzurii unui disc sau a unei placute este infinit mai buna.

Toate aceste lucruri se vad intr-un service in urma unei verificari inaintea achizitiei.

6 hours ago, masster said:

In manualele de service ale masinilor pe care le-am avut sau le am exista un capitol intitulat "Inspectie si intretinere" si acolo se mentioneaza la maxim cati km sau ani trebuie sa schimbi piese importante (curea/lant distributie, ambreiaj, etc.)

Doar la diesleul de 2 litri ai curea la distributie. Distributia pe lant se inspecteaza si se schimba daca e nevoie (pe la 500k de obicei). Ambreiajul poate sa tina 150 de metri sau 500k km in functie de cum e exploatat. Deci ce spui tu este ca in manual se spun lucruri generale, si tu vrei un manual care sa-ti spuna exact la exemplarul tau ce se intimpla. Nu se poate, nu exista asa ceva.

1 person likes this