Razvan511

Accesorii

1390 posts in this topic

Salutare,

Stie cineva unde gasim accesoriile + eventuale preturi, disponibile post-vanzare? M-ar interesa in special kitul de pana/roata de rezerva, am vazut ceva si de incarcare wireless in cotiera, etc.

Daca aveti link-uri, editez sa ramana topicul despre accesorii :)

Thx

49 minutes ago, Razvan511 said:

Salutare,

Stie cineva unde gasim accesoriile + eventuale preturi, disponibile post-vanzare? M-ar interesa in special kitul de pana/roata de rezerva, am vazut ceva si de incarcare wireless in cotiera, etc.

Daca aveti link-uri, editez sa ramana topicul despre accesorii :)

Thx

~2500 +/- cativa lei kitul cu roata subtire :)

Zici ca iti da un set de jante normale :crazy:

Vad ca printre accesoriile din lista sunt si senzori TPMS. Masina nu are TPMS indirect (adica estimarea aia electronica a presiunii) si nu senzori propriu-zisi)? Sau se pot monta si senzori? 

Sunt senzori tmps in fiecare roata. Generatiile mai vechi aveau indirecti.

1 person likes this

Ok, intrebam, pentru ca din cate imi amintesc de la masina de test, imi arata un mesaj sa rulez ca sa se actualizeze presiunea. Din chestia asta am dedus ca nu are senzori si trebuie sa "calculeze" presiunea, dar aparent are.

16 hours ago, alex_c said:

Cam slabut - plus ca mie inca mi-a ramas gandul la acea incarcare wireless pentru telefon, din cotiera.

Ma poate lamuri cineva? Masina vine standard cu asta ? Intreb pentru ca vazusem niste review-uri/promo-uri in care mentionau de acest accesoriu si am presupus ca poate fi cumparat ulterior dar nu il regasesc in link-ul de la austrieci.

Am vazut acum ca sunt mai multe dropdown menu din care poti alege - nu prea ma descurc in germana si am blocat auto-translate-ul din browser-ul de la birou :(

M-am prins dupa, am dat edit :p

Nu mai pot edita primul post ca sa adaug link-ul, though :ermm:

Dragut, doar 182 eur un wireless charger. Dar tot il vreau :))

16 hours ago, Titan1um said:

~2500 +/- cativa lei kitul cu roata subtire :)

Zici ca iti da un set de jante normale :crazy:

Si daca alegi pachetul cu BOSE, care inteleg ca adauga un woofer in portbagaj, nu o sa se certe cu roata de rezerva subtire? Sau sunt locuri separate?

1 hour ago, Razvan511 said:

Si daca alegi pachetul cu BOSE, care inteleg ca adauga un woofer in portbagaj, nu o sa se certe cu roata de rezerva subtire? Sau sunt locuri separate?

La sedan e prins pe tabla de sus dintre tetiere si luneta, nu incurca cu nimic.

La hatch e pus unde e roata, dar cand pui roata acolo, wooferul va fi pus in alveola jantei. Adica in caz de nevoie, trebuie sa dai wooferul jos ca sa poti scoate roata.

Exact. Asa arata la mine.

2df74d1f92c0ad772242c3c913e1814f.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

@IulianM, intre anvelopa si placaj, mai ramane spatiu? Sau vine la nivel cu partea de sus a polistirenului?

Ar intra si o roata mai normala? De ex sa pui macar o guma de 175 pe o janta de 6 inch lățime? Parca se gasesc si de 6 inch cu prindere 5×114.3.

Vazuta de sus, anvelopa aia subtire mi se pare ca e mai ingusta decat janta, janta fiind mai bombata ca sa nu atinga de etrier.

Ai cum sa masori latimea efectiva a rotii? 

Nu stiu daca intra sau nu si nici nu prea am cu ce sa masor. Pentru mine e suficienta roata asta de rezerva si e mult mai bun decat ce a oferit Mazda in UE (kit de pana) care m-a fortat sa folosesc platforma cand nevasta-mea a atins anvelopa intr-o bordura (a fost gratis platforma dar am pierdut cam 4-5 ore pana ce a venit ala, a urcat masina pe rampa si s-a frecat vreo 45 minute sa afle la ce reprezentanta are el contract ca sa imi duca masina). 

...eu folosesc doar serviciile ADAC / oricum daca ai roata slim si problema este pe fatza tot nu rezolvi nimic :ermm: trebuie mai multe miscari de roti ,depinde cum se misca fiecare ;)

2 hours ago, colonelul said:

oricum daca ai roata slim si problema este pe fatza tot nu rezolvi nimic

Ca mare dreptate ai :Devil:. Ce te faci cand ai 4 bucati ? 

... in acest test trebuie tinut cont si de "piesa" care se afla intre scaun si volan ;) ,o roata slim se monteaza doar pe spate/ nu mai tin minte daca este specificat si in manual.Daca vei cauta pe youtube vei gasi multi care merg chiar si fara anvelope :ermm::lolu:

Baieti, cu ce va parfumati fetele (a se citi masinile) ^_^ ?

A comandat cineva pana acum protectie portbagaj (tava de porbagaj) pentru M3 Sedan 2019? Puteti lasa link? Multumec.

Scuze de off-topic dar: de ce avem doua threaduri pe aceeasi tema?

On-topic: inca nu am primit masina (si eu tot M3 sedan mi-am comandat), dar intra aici si vezi daca gasesti pe marinea necesara: https://www.bestautovest.ro
Bineinteles, poti comanda si de la dealer, la un pret pe masura.

On 7/26/2019 at 4:24 PM, Tank said:

A comandat cineva pana acum protectie portbagaj (tava de porbagaj) pentru M3 Sedan 2019? Puteti lasa link? Multumec.

Încă nu, dar intenționez în curând. Este 60 euro sau ceva pe acolo direct de la dealer.

O găsești pe mazda.at

Oare a aflat cineva pana acum cum vine conectat incarcatorul wireless la masina, din moment ce vine ca accesoriu separat?

39 minutes ago, Musafiru said:

Oare a aflat cineva pana acum cum vine conectat incarcatorul wireless la masina, din moment ce vine ca accesoriu separat?

De ce conteaza cum vine conectat? Vrei sa-l montezi dupa achizitie, sa vezi daca se poate?

Probabil vin ceva fire trase sub 'podeaua' cotierei.

Nvm, nu stiu cum sa sterg postul, vorbesc prostii/nu stiu cum se instaleaza.

In schimb citeam pe reddit despre asta 

One of the issues that could arise with a wireless charging system is that a foreign metallic object is placed on or near the Qi charger. When this occurs, the charger can induce currents to flow in the object, dependent upon its placement and the magnetic coupling, and as a result the object can become exceedingly hot. This could present a danger, especially in a domestic environment. To prevent this occurring, the base station or charger is able to sense the presence of these objects and cut the charging action to ensure that only proper Qi mobile devices are coupled to the magnetic induction field and receive energy.