james_kilowatt

Mazda vs... Mazda... 3 vs CX 30

134 posts in this topic

On 22/04/2020 at 1:45 PM, james_kilowatt said:

M-am inteles cu dealerul, si o iau pe cea din port, facuta in ianuarie. Intelegerea e sa traga de timp pana la sfarsitul lunii mai cu livrarea, ceea ce nu-l deanjeaza deoarece mai are de livrat multe intarziate inainte.  Cu cateva zile inainte aranjez si inmatricularea, incat in jur de 1 iunie sa ma duc si s-o iau gata inmatriculata. 

Se pare ca a picat afacerea asta.

Cum mi s-a eliberat locul in garaj, am luat legatura cu dealerul pentru livrare si pauza... cica vine in 10-14 zile. Deci pe aia probabil au maritat-o. Asta e, oricum nu plec nicaieri inca, si chiar daca as pleca, mai am un bolid de 68CP .... 

Pai nu inteleg, cum au maritat-o daca ti-o promisesera tie? Nu ai mai cerut detalii?

Asta nu am înțeles nici eu. Însă cum nu ma grăbesc, și nici nu ma deranjează să-mi dea una dintr-un transport mai nou, prefer să nu fac valuri :)

2 hours ago, Reavermann said:

Pai nu inteleg, cum au maritat-o daca ti-o promisesera tie? Nu ai mai cerut detalii?

Lucrurile sint simple: oricine se poate razgindi, si daca nu exista un angajament clar cu precontract, avans platit, etc, primul venit e primul servit.

Avans am plătit, de când am dat comanda. Și nu e precizat în scris niciun termen. 

Informal fusese vorba din start de începutul lui iunie, deci e ok, nu pot sa ma plâng de întârziere. 

Si daca tot vorbeam de lup, se pare ca a venit. Mi-au trimis factura (cu vin-ul, de japan), am facut plata si joi sper sa primesc formularul pentru inmatriculare, iar la inceputul saptamanii viitoare sa am placile si talonul si s-o iau acasa :)

In seara asta o iau :teehee:

S-au miscat admirabil astia cu inmatriculatul. Marti am platit. Joi (ieri) dupa amiaza le-au intrat banii, si  mi-au trimis formularul pentru inmatriculare prin email. Eu l-am forwardat la asigurare, am platit-o si pe aia si tot ieri ei l-au forwadat mai departe la biroul de inmatriculari. Si azi dimineata, in mai putin de 24h placile au ajuns cu talonul la dealer. Ma intreb cum le-au trimis ca sa ajunga asa repede, ca posta belgiana se misca cam ca birocratia romaneasca....

Sa nu-mi spui ca mai aveti si apa calda acolo... :))))))

Sa va distrati reciproc si sa ii faci topic la Jurnal de bord

4 hours ago, james_kilowatt said:

In seara asta o iau :teehee:

O iei la ceas de seara, sa fie intr-un ceas bun!:thumbsup:

Bravos!