Mazda CX5 - Jinba Ittai - Just like the symbiotic relationship developed over time by a horse and rider
George92

Inmatriculare masina cumparata de la firma

6 posts in this topic

Salut!

Recent am cumparat o masina de la o firma iar procesul de vanzare cumparare a decurs dupa cum urmeaza:

Poprietarul masinii/administratorul firmei a radiat masina de pe firma si a trecut-o pe numele lui ca persoana fizica, fara modificare in talon/cartea masinii. Masina are firma ca ultim proprietar.

Masina mi-a vandut-o mie cu contract de vanzare-cumparare de pe persoana fizica catre mine.

Pe talon nu s-a mentionat nimic la rubrica " instrainat catre " in momentul vanzarii.

As vrea sa stiu daca atunci cand voi inmatricula masina pe numele meu am nevoie si de documentele fiscale ale primului proprietar, in speta firma.

Facand abstractie de ingineria  fiscala prin care radiaza masina de pe firma si o trece pe persoana fizica (teoretic ar trebui sa existe o factura fiscala intre SRL si persoana fizica), iti trebuie documentele de radiere respectiv fisa fiscala de scoatere din evidenta de la ultimul proprietar (care o fi fost). In acest caz,  persoana fizica de la care cumperi nu vei mai avea nevoie de factura fiscala 

Cred ca proprietarul se afla in cele 30 de zile de la radiere.

Daca este asa, pe talon (titular fiind SRL-ul) ar trebui sa scrie instrainat catra tine, semnatura si stampila firma.

Partea asta imi e neclara. Daca stampila fiscala de la taxe si impozite pusa pe contracte de catre directia de taxe si impozite e pe persoana fizica si contractul de vanzare-cumparare e pe persoana fizica iar proprietarul din talon e pe firma, cine instraineaza masina? Firma mentionata in talon sau persoana fizica mentionata ca vanzator in contract?

10 minutes ago, George92 said:

Firma mentionata in talon

Am explicat mai sus. Persoana fizica probabil se afla in perioada de gratie cand inca se poate circula cu masina. Nu trebuie sa o inscrie pe numele lui daca o vinde.

De la SRL pana la tine in baza ctr vanzare cumparare poate sa treaca si prin " 100 de maini". 

Gen samsari. Sau ce crezi, ca masinile vandute de DAS WELT AUTO de exemplu, sunt inscrise pe numele lor !!! 

Nu prea conteaza ce scrie pe talon atata timp cat persoana fizica(tu in cazul de fata) are factura sau contract de vanzare cumparare in care e mentionata si seria de sasiu. Cand am cumparat eu masina am avut o situatie similara. Masina era in leasing, s-a facut inchidearea de leasing si cei de la Unicredit au emis factura pentru noul proprietar, care era persoana juridica. Persoana juridica mi a facut mie factura a adoua zi. In certificat si cartea masinii apareau proprietari cei de la Unicredit dar intrucat aveam cele doua facturi (Unicredit - pers juridica, pers juridica - eu) nu am avut nici un fel de problema la inmatriculare. Pe certificat am scris eu, instrainat de pers juridica, catre mine). Totul a decurs ok. Cat despre fiscal, am avut fiscal de la ambele entitati, Unicredit si de la persoana juridica.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Daca pe talon nu ai si stampila vanzatorului e degeaba.