Mirela1985

Calculator confort mazda 5

16 posts in this topic

Cine are de vânzare un calculator de confort pt o mazda 5 2006? Mulțumesc 3639f93f3ab2bb88ef0c20503e8889dc.jpg

Trimis de pe al meu SNE-LX1 folosind Tapatalk

Doar la grupul folvagan se numeste calculator de comfort , la Mazda se numeste calculator de caroserie sau Body Control Module - BCM , asa cum scrie pe el . Sfatul meu este sa il repari pe al tau , poate ne spui si ce probleme ai cu el .

Posibil ca unul din dezmembrari sa nu se potriveasca cu functiile masinii tale , din fabrica vin cu functii doar pentru masina pe care a fost montat , daca il iei ca piesa noua vine cu toate functiile posibile si se activeaza prin programare cu coduri Abuilt doar cele disponibile pe masina .

Doar la grupul folvagan se pot personaliza si module de pe masini cu dotari diferite .

Deci daca ne spui ce probleme ai , poate te ajutam .

Am o mazda 5 din 2006 motor 2000 145 cai și e al doilea calculator pe care mi-l arde. În mers dintr-o data s-a oprit cd playerul și a început sa miroasă a ars. După o jumătate de ora tot în mers am rămas fără lumini, fără semnalizare, lunlmini în habitaclu și aprins becul la alte pericole. Prima data tot în mers l-a ars pe cel al mașinii și tot asa a început cu cd playerul și doar cu luminile din habitaclu și miros de ars. Al doilea a fost din dezmembrări. Mulțumesc

Pai tu ai o problema , cauza este alta nu calculatorul , cauta unde este problema , defectul , cauza , apoi inlocuiesti calculatorul , care de fapt este efectul .

Am dus-o la electrician și a zis ca nu e nicio problema, doar calculatorul ca se încălzește la drum lung. Și eu am zis la fel ca alta e problema

Schimba electricianul , normal ca daca este un scurt , sau altceva defect ( motoras inchidere , motoras far, motoras macara , degivrare , ) componenta blocata sau cu consum mare , va incalzi si arde BCM-ul .

Mulțumesc mult!

Nu știți de unde sa achiziționez un bcm? Mulțumesc

Singura Mazda 5 de care stiu ca se dezmembreaza este una la Suceva la Gyovani aici sau pe FB Dezmembrari by Gyovani.

Daca il mai ai pe primul , trimite-l la Bucuresti si incercam sa il reparam . Astfel depistam si circuitul de unde survin problemele .

@dorunegru scuze ca intreb dar cum iti/va puteti da seama de unde survin problemele?

Din ce stiu BCM-ul e un cablaj cu niste circuite...

O duc la electrician și ii spun sa verifice tot ce trece bmc. De exemplu, ma gândesc ca ar putea fi cv întrerupt ca nu îmi merge sa deschid geamurile din partea șoferului cele din spate și câteodată și cel din dreapta, iar geamul din spate dreapta nu se deschide nici din spate.. Eu așteptăm să îmi dați dvs o idee..

Am vb cu Giovanni și nu are pe cod. Dați-mi adresa sa vi-l pot trimite. Mulțumesc

Cam asa de tare l-a prăjit

0449bf6c4cf40e56e4fad0bd136f2f7a.jpg

7400317601e5f3f9d5773c71d3df3d60.jpg

2b7b20134e310ed30249f7617632c1e5.jpg

Salut, unde se afla acest Bcm? Ca și eu am cv probleme cu el 

buna seara.o rezolvare cu acest bcm ars?Ma lovesc de aceeasi problema...si am schimbat deja doua calculatoare...ma dispera ca nu am gasit nimic in scurt..