Mazda CX5 - Jinba Ittai - Just like the symbiotic relationship developed over time by a horse and rider
mit

cx30
Mazda CX-30 vs ASX 2020

13 posts in this topic

Sunt pe cale sa aleg une dintre cele doua masini:

1. Mazda CX-30 G122 6AT Plus 2WD

2. MY20 ASX 2.0L 4WD CVT Intense

Pret: ambele ajung la pret (cu remat la mazda si alte discounturi la mitsubishi) undeva sub 24k

Motor: ambele au motor aspirat de 2l 122cp mazda vs 150 cp ask, cuplu 195 asx vs 213 mazda; imi place cum merge G122, l-am testat, la ASX nu au aparut inca masinile la noi, stiu daor ca e motorul de pe Outlander, Lancer

Transmisie: 6AT vs CVT + 4WD la asx

Performante si consum: ceva mai sportiva mazda (daca vb de sport in clasa asta) cu consum mai mic ~1l/100km

Ca dotari: sunt destul de similare, cu mici diferente:

- cx30 + senzori parcare, haion el, frana parcare electrica, ...

- asx + geamuri fumurii spate, proiectoare ceata

- garda la sol mai mare ~2cm la asx

Plec de la un Lancer 2.0DI-D pentru ca vreau ceva pe benzina, cu garda mai sus, cu spatiu de depozitare mai mare si mai accesbil. Nu mai am nevoie de diesel deoarece nu depasesc 15000 km / an. Si marea majoritate a drumurilor le facem in oras ...

Oricum greu de decis. Si trebuie sa aleg repede daca mai vreau sa prind remat la mazda ...

Orice parere ar ajuta.

1 hour ago, mit said:

Cred ca CX5 e competitorul direct al lui ASX, dar merge si 30.

1. ai nevoie de AWD pe unde mergi cu masina? Poate mai bine iei cx30 awd...

2. cu cvt-ul o sa ajungi sa-ti urasti viata doar daca nu cumva folosesti masina exclusiv pentru naveta si stat in trafic, caz in care nu vei simti nimic.

3. din experientele noastre anterioare G120 ajunge la 140-145cp si ne asteptam ca g122-ul sa fie cam la fel plus ca e ajutat in diverse situatii de sistemul hibrid. Astea fiind spuse aia 150cp ai lui ASX sint irelevanti in comparatie mai ales prin transmisia aia cvt, deci in discutie ramine doar plusul de cuplu si eficienta crescuta a motoarelor mazda.

4. garda la sol e irelevanta daca nu se discuta si despre unghiuri (atac/degajare).

Mai trebuie luat in calcul un lucru...ASX e o masina veche de 10 ani, pe o platforma si mai veche. Facelifturile pe care le-a primit de-a lungul timpului nu schimba lucrul asta...si anumite dotari de siguranta plus siguranta pasiva la impact in mod cert nu sunt la nivel de 2019. 

Altfel, masina cu CVT eu unul n-as lua decat daca e gratis, si asta doar ca s-o vand apoi. Nu exista ceva mai odios decat o combinatie de motor aspirat+CVT in domeniul auto. 

2 hours ago, mit said:

O decizie fara a sta pe ganduri e Mazda Cx30.

Pro:Motor,calitate mașină, consum,cutie.

Testeaza bine CVT-ul inainte de a lua masina; eu n-am facut asta si am vandut masina dupa 6 luni.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Câteva luni am rasfoit si eu forumurile si in genral internetul in cautarea unei masini cu spatiu de depozitare mai mare, cu garda la sol mai generoasă si, optional 4x4. Spre sfarsit pe lista ramasese Mitsubishi Outlander,  Mitsubishi Eclipse Cross (apropos,  se mai fabrica ASX?) si Mazda CX-5.  Cautam ceva pe benzina, cu motor aspirat si piata nu prea mai e darnica in asa ceva. Fiind pe forumul mazda, cu siguranta poate si eu si colegii care te indeamna sa cumperi o mazda in locului mitsubishului am putea fi acuzati de subiectivism,  dar in cazul meu, am comparat destul de bine Outlanderul cu CX-5 ul si cam in toate punctele CX-5 a stat un pic deasupra. Eu am plecat de la o honda civic sedan,  cam aceeasi clasa cu mitsubishi lancer si am ales CX-5, iar dupa o saptamana de cand a venit masina, pot spune ca ma bucur de alegerea făcută. 

Nu am condus Cx-30 si nici ASX, dar numai vazand entuziasmul colegilor de forum care au condus-o si au ales-o,  ma bucur pentru ei! 

3 hours ago, mituc said:

Cred ca CX5 e competitorul direct al lui ASX, dar merge si 30.

1. ai nevoie de AWD pe unde mergi cu masina? Poate mai bine iei cx30 awd...

2. cu cvt-ul o sa ajungi sa-ti urasti viata doar daca nu cumva folosesti masina exclusiv pentru naveta si stat in trafic, caz in care nu vei simti nimic.

3. din experientele noastre anterioare G120 ajunge la 140-145cp si ne asteptam ca g122-ul sa fie cam la fel plus ca e ajutat in diverse situatii de sistemul hibrid. Astea fiind spuse aia 150cp ai lui ASX sint irelevanti in comparatie mai ales prin transmisia aia cvt, deci in discutie ramine doar plusul de cuplu si eficienta crescuta a motoarelor mazda.

4. garda la sol e irelevanta daca nu se discuta si despre unghiuri (atac/degajare).

Cred ca CX-5 e competitorul lui Outlander, ASX e putin mai mic. Pana sa apara CX-30 era cosiderat un competitor pt CX-3

Legat de AWDȘ nu e o conditie obligatorie. Probabil as avea nevoie max 15% din situatii. Nu cautam neaparat AWD dar ASX-ul nou vine doar cu 4WD in acelasi pret si l-am considerat un bonus. Sa iau AWD de la mazda as depasi bugetul alocat.

In rest adevarat, cutia si motorul sunt mai bune la mazda ...

2 hours ago, AndreiMR said:

Mai trebuie luat in calcul un lucru...ASX e o masina veche de 10 ani, pe o platforma si mai veche. Facelifturile pe care le-a primit de-a lungul timpului nu schimba lucrul asta...si anumite dotari de siguranta plus siguranta pasiva la impact in mod cert nu sunt la nivel de 2019. 

Altfel, masina cu CVT eu unul n-as lua decat daca e gratis, si asta doar ca s-o vand apoi. Nu exista ceva mai odios decat o combinatie de motor aspirat+CVT in domeniul auto. 

Adevara, ASX-ul se face de ceva vreme, dar eu vorbesc de modelul nou ce urmeaza sa iese. E adevarat ca nu e foarte nou, foloseste o motorizare si o transmisie preluate de pe fratele mai mare, si cu ceva imbunatatiri la design si la interior, dar oricum e un pas in fata.. Adevarat, nu ajunge la nivelul lui CX-30 (probabil trebuia sa mi-o mai confirme cineva...)

Legat de CVT nu stiam ca e asa de slabute. Am testat-o doar pe eclipse cross si isi facea treaba destul de ok acolo. Oricum bine de stiut

1 hour ago, sandu said:

O decizie fara a sta pe ganduri e Mazda Cx30.

Pro:Motor,calitate mașină, consum,cutie.

inclin in aceeasi directie ...

1 hour ago, IulianM said:

Testeaza bine CVT-ul inainte de a lua masina; eu n-am facut asta si am vandut masina dupa 6 luni.

Dupa cum ziceam, nu stiam de CVT ca e asa blamata... Mie mi s-a parut destul de ok. E drept ca cea de la mazda merge mult mai finut ... Sper sa pot testa cvt-ul direct pe ASX-ul nou daca ajunge la timp

15 minutes ago, pauliasi said:

Câteva luni am rasfoit si eu forumurile si in genral internetul in cautarea unei masini cu spatiu de depozitare mai mare, cu garda la sol mai generoasă si, optional 4x4. Spre sfarsit pe lista ramasese Mitsubishi Outlander,  Mitsubishi Eclipse Cross (apropos,  se mai fabrica ASX?) si Mazda CX-5.  Cautam ceva pe benzina, cu motor aspirat si piata nu prea mai e darnica in asa ceva. Fiind pe forumul mazda, cu siguranta poate si eu si colegii care te indeamna sa cumperi o mazda in locului mitsubishului am putea fi acuzati de subiectivism,  dar in cazul meu, am comparat destul de bine Outlanderul cu CX-5 ul si cam in toate punctele CX-5 a stat un pic deasupra. Eu am plecat de la o honda civic sedan,  cam aceeasi clasa cu mitsubishi lancer si am ales CX-5, iar dupa o saptamana de cand a venit masina, pot spune ca ma bucur de alegerea făcută. 

Nu am condus Cx-30 si nici ASX, dar numai vazand entuziasmul colegilor de forum care au condus-o si au ales-o,  ma bucur pentru ei! 

Si eu sunt dupa cateva luni de cercetari. La ASX si CX-30 am ajuns dupa multe cautari ... acelasi lucru il vroiam si eu, motor aspirat si nu am mai gasit ceva valabil decat la mazda si mitsubishi .... dar nu vroiam ceva chiar asa mare.Si da, ASX-ul se mai fabrica, chiar urmeaza sa ajunga cel nou in ro (chestie de cateva zile ... sper) 

Am postat intrebari despre masini si pe forum la Mitsubishi, dar aici raspunsurile au fost mult mai prompte. Mersi inca odata de informatii.

Daca nu reusesc sa testez la timp si ASX-ul ca sa ii dau o sansa ramane CX-30. Oricum balanta e la 75% spre CX-30 ... nu prea cred sa se mai schimbe ceva

Asx nou nu e nou de fapt...e încă un facelift al mașinii din 2010. Iar cvt de pe eclipse cross se comporta decent mulțumită motorului turbo...Un cvt în compania unui aspirat e oribil în extraurban. În oraș își face treaba decent dar la drum lung e foarte nașpa fiindcă lipsa de cuplu la turații mici a motorului înseamnă 5000 de rpm constant când mergi mai alert. Plus efectul ăla de bandă elastică la accelerație...

Asx nou nu e nou de fapt...e încă un facelift al mașinii din 2010. Iar cvt de pe eclipse cross se comporta decent mulțumită motorului turbo...Un cvt în compania unui aspirat e oribil în extraurban. În oraș își face treaba decent dar la drum lung e foarte nașpa fiindcă lipsa de cuplu la turații mici a motorului înseamnă 5000 de rpm constant când mergi mai alert. Plus efectul ăla de bandă elastică la accelerație...

Deci datorita turbo-ului parea decent cvt-ul pe eclipse....nu am facut vreo conexiune in sensul asta dar o sa mai citesc... mersi de info

Mersi de informatii. Am platit avansul pentru Mazda CX-30 G122 6AT Plus 2WD ... pana la final de octombrie vine :)

1 person likes this

Felicitări pentru alegere si așteptare cat mai usoara! :yes: