Mazda CX5 - Jinba Ittai - Just like the symbiotic relationship developed over time by a horse and rider
Sign in to follow this  
Followers 0
moto_toto

Schimb motor 2.0 benzina 147 CP - se potriveste cel de 141 CP ?

2 posts in this topic

Buna,

Se pare ca a mea M6 cere alt motor (cuzinetii bielei pistonului #4 si-au facut loc de dans si au ros din arbore si din biela).

Masina este o M6 GG Facelift, 2006, 2.0 benzina, cutie 6 trepte, 108 kW - 147 CP (cod motor LFF7, dar in cartea masinii scrie doar LF).

Piesele si manopera pt. desfacut motor, rectificat, etc. ma ajung mult mai mult ca un motor SH bun.

Acu vine si intrebarea

Pot sa pun motorul de 2.0 benzina 104 kW - 141 CP (cod motor LF17), care in general se gaseste pe modelul de dinainte de facelift sau pe cele cu cutie in 5 trepte ?

Intreb pt ca nu prea gasesc cel de 147 CP cum am eu si cand dau de unul, pretul e cu ~50% mai mare.

Ma intereseaza sa gasesc o varianta de motor care sa mearga direct, fara nici un fel de batai de cap (fara schimb ECU, electrica, posibil diferente la clapeta de acceleratie, etc.).

In poza de mai jos este motoru (capacul motorului :) ) meu.

motor mazda cata.jpg

11 hours ago, moto_toto said:

Pot sa pun motorul de 2.0 benzina 104 kW - 141 CP (cod motor LF17), care in general se gaseste pe modelul de dinainte de facelift sau pe cele cu cutie in 5 trepte ?

Raspuns simplu: nu.