Garkan

Cauciucuri iarna

537 posts in this topic

Nu e deloc greșit ce zici. Însă comparația pe care o fac eu este cu aceeași anvelopa pe parcursul a 3 sau 4 ani și acolo vad diferențe cum simt mașina în condiții pe care le pot aproxima. Acum că am schimbat mașina voi relua experimentele cu un cauciuc nou probabil și voi vedea 3 ani cum se comportă

12 hours ago, GuGu21 said:

eu sunt curios cum va dati seama ca niste anvelope de iarna sunt mai bune ca altele ( exceptand reviewurile de pe youtube sau de prin tot felul de reviste care de obicei sunt cam platite sa dea bine ptr cine trebuie ). 

Aceeași mașină, același șofer, același drum, condiții meteo similare. 

- zgomot de rulare

- consum de combustibil

- aderență

- frânare

- rămâi sau nu blocat în zăpadă

1 person likes this

- zgomot de rulare -> cu ce ai masurat zgomotul interior fix pe acelasi drum, acelasi asfalt, aceeasi gheata si fix acelasi vant afara ?

- consum de combustibil -> ce diferenta de consum si intre ce anvelope ? Ai franat fix la fel, ai accelerat fix la fel ?

- aderență -> adica masina patina pe fix aceeasi gheata de fix aceeasi grosime cu fix acelasi strat de zapada peste si cu celalalt set nu patina deloc ?

- frânare -> ai pus aceeasi frana in fix identic acelasi loc, cu aceeasi forta, exact pe acelasi tip de gheata si zapada cu fix acelasi coeficient de frecare, fix de la ceeasi viteza si acceleratie de moment si ai constatat fara drept de tagada ca unele franeaza si ailalte nu?

- rămâi sau nu blocat în zăpadă -> fix in acelasi loc ( cu acelasi grad de inclinare al drumului ) cu aceeasi gheta cu aceeasi cantitate de zapada peste, la aceeasi temperatura afara cu un set ai ramas blocat si cu celalalt ai iesit din situatie ?
Hai sa-ti usurez situatia, iti spun eu de pe acum ca raspunsul sincer la toate intrebarile de mai sus este "NU" :) niciodata in viata asta nu traiesti fix identic acelasi moment de doua ori... Nici macar decibelii la interior, ca depind de vantul de afara... Asa ca... Banii pe anvelope "premium" sunt doar bani aruncati, sa "moara vecinii" ce pirelliuri si michelineuri mi-am tras

1 person likes this

Eu am Goodyear Ultragrip9, luate in toamna lui 2019, cu dot 2018 rulate un sezon si sunt ok, nu sunt gălăgioase, consum am scos chiar si 4.2 cu ele pe acelasi drum unde cu astea de vara am consum 4.7-5.0 . 

Nu am cautat cele mai cele.

2 people like this

foarte corect, cu toate ca alea sunt anvelope mai scumpe :) ( dar nici cele mai scumpe, nici cele mai ieftine yang ming ). Fata de vara da, se stie ca iarna consumul creste, dar nu numai datorita anvelopelor, ci si datorita temperaturilor mai mici etc etc e o discutie mai lunga si nu poluam topicul :) 

Problema la care tot ajungem, oricum ne invartim, este faptul ca daca nu poti pune anvelope de 16' si esti nevoit sa iei pe 18', pe langa faptul nu ai multe optiuni, sunt mai ales destul de scumpe. Merita o diferenta de aproximativ 300 lei pentru o anvelopa de 18'  "premium" vs una "upper middle" sau de buget, gen Bridgestone / Michelin / Continental (700 - 850 lei) vs Nexen / Kumho / Falken chiar si Hankook (400-550 lei)? Parca nu, dar cum considera fiecare. Este mai buna cea premium? DA (in general), dar diferentele nu sunt mari si exista cu siguranta, poate insesizabile in conditiile iernilor de la noi din ultimii ani. Personal consider ca nu se justifica o diferenta de aproximativ 1000 - 1200 lei la un set complet de anvelope pe 18'. Desi diferentele de pret pot fi mai mici daca prinzi o oferta ok.

In schimb la anvelopele pe 16', diferenta e mult mai mica, 100 - 150 lei / anvelopa iar aici as considera ca merita cu conditia sa si faci ceva km iarna...

Totul e relativ, daca cineva prefera sa dea diferenta de pret pentru acel plus (chiar si placebo) ca sa se simta mai in siguranta, foarte bine :) 

1 person likes this

23 hours ago, GuGu21 said:

- zgomot de rulare -> cu ce ai masurat zgomotul interior fix pe acelasi drum, acelasi asfalt, aceeasi gheata si fix acelasi vant afara ?

- consum de combustibil -> ce diferenta de consum si intre ce anvelope ? Ai franat fix la fel, ai accelerat fix la fel ?

- aderență -> adica masina patina pe fix aceeasi gheata de fix aceeasi grosime cu fix acelasi strat de zapada peste si cu celalalt set nu patina deloc ?

- frânare -> ai pus aceeasi frana in fix identic acelasi loc, cu aceeasi forta, exact pe acelasi tip de gheata si zapada cu fix acelasi coeficient de frecare, fix de la ceeasi viteza si acceleratie de moment si ai constatat fara drept de tagada ca unele franeaza si ailalte nu?

- rămâi sau nu blocat în zăpadă -> fix in acelasi loc ( cu acelasi grad de inclinare al drumului ) cu aceeasi gheta cu aceeasi cantitate de zapada peste, la aceeasi temperatura afara cu un set ai ramas blocat si cu celalalt ai iesit din situatie ?
Hai sa-ti usurez situatia, iti spun eu de pe acum ca raspunsul sincer la toate intrebarile de mai sus este "NU" :) niciodata in viata asta nu traiesti fix identic acelasi moment de doua ori... Nici macar decibelii la interior, ca depind de vantul de afara... Asa ca... Banii pe anvelope "premium" sunt doar bani aruncati, sa "moara vecinii" ce pirelliuri si michelineuri mi-am tras

abordarile astea postmoderniste conform carora este imposibil sa stii cu adevarat ceva inafara de ce vrea interlocutorul sa considere ca stii sunt in conflict cu realitatea observabila. un om normal isi poate face o parere intre doua seturi de anvelope. chiar si "mi se par cam la fel" e o parere valabila.

daca tu vrei sa ma convingi pe mine de parerea ta, sa-mi pui in gura ideile tale preconcepute cu "premium" si nustiuce, cand eu am intrebat clar despre diferenta intre doua marci din perspectiva unui om care a dat banii lui pe ele (nu i-au fost facute cadou pentru review), te invit sa-ti vezi de treaba. tonul asta de cunoscator al lui "ce se merita si ce nu" sa-l folosesti cu taica-tu, ca pana la urma intre Mazda aia a ta si Sandero-ul nevesti-mii nu-i asa mare diferenta, si ai aruncat banii ca un prost doar sa ai ce posta pe forumul asta.

tu sa decizi pe banii tai, altii decid pe banii lor.

2 people like this

Ok, vad ca esti intepat tare de tot, o asemenea postare cu atac direct la persoana nu are ce sa ascunda decat frustrare si o proasta crestere... Asupra anumitor oameni argumentele si discutiile rationale nu-si au rostul. Ma retrag, si ca sa incheiem intr-un ton prietenos, ai dreptate in tot ce spui, iar eu nu am si nu stiu nimic, tu le stii pe toate :) Bafta !

1 person likes this

Cand va luati anvelopele trebuie sa va ganditi unde mergeti, cat mergeti si in ce conditii.

Eu fac naveta zilnic, 100 km dus-intors, si am luat ceva mai scump, cu review uri bune care le plaseaza in gama high end. De ce? pentru ca la cat circul eu, vreau sa fiu sigur ca daca va fi nevoie sa franez, sa pierd controlul sau alte situatii de genul, sa stiu ca incaltamintea a facut tot ceea ce e posibil sa previna vreo nenorocire. Cand iti sare un pieton in fata sau un animal, diferenta dintre low-mid-high end e enorma.

My2cents.

2 people like this

Totusi, nu trebuie neaparat nambăr one ca sa fii safe. Daca e sa se intample, poti avea si anvelope de mii de euro, daca prinzi noroi pe sosea, ulei, nisip, gheata, tot dracu ala e ca si cu anvelope de pe locul 5 sa zicem dintr-un top10.

1 person likes this

Da, insa ce zice Garkan (chestie cu care sunt de acord) este ca atunci cand se intampla neprevazutul, sa ai sanse cat mai mari sa eviti sau minimizezi efectele neplacute. 

Eu unul merg pe varianta asta mereu, prefer sa stiu ca nu aveam ce sa fac mai mult sa evit o situatie nasoala decat sa ma gandesc apoi "ce-ar fi fost daca?". Un singur exemplu imi vine in minte: un pieton grabit, care topaie printre masini, grabit sa prinda ceva autobuz sau tramvai. O diferenta de cativa metri in cazul asta poate face distinctia intre intreg + speriat si schilodit. Chiar daca nu ar fi vina mea si eu as fi circulat 100% corect, nu vreau sa am motive de reflectie apoi. 

Altfel, daca mergem pe ideea "daca e sa ai ghinion, ai si n-ai ce-i face", merem toti cu anvelope de vara si aia..ce va sa se intample, se va intampla oricum, pentru ca este oricum o abordare extrema, in care lasam in voia hazardului soarta noastra.

2 people like this

Exact^.

Nu am vrut sa ma apuc sa dau exemple concrete. Tot ce s a discutat are importanta daca vorbim de viteze legale, daca vorbim de +50 in localitate, e inutila discutia.

Pentru nevastă-sa este foarte posibil să nu fie nicio diferență și este ok. Pentru mine, e una mare de tot. Succes la cheltuit banii rămași oricum

On 10/10/2021 at 1:22 PM, Titan1um said:

consum am scos chiar si 4.2 cu ele pe acelasi drum unde cu astea de vara am consum 4.7-5.0 . 

Tare... Sunt pe 18' cele de vara fata de 16' cele de iarna?

Ajung iar la concluzia ca decizia Mazda de a nu omologa in 2021 anvelopele de 16' daca Mazda 3 vine echipata cu cele de 18',  nu are nici o legatura cu "Reglementarile tot mai stricte privind emisiile de carbon... " 

Zicea cineva ca seturile de jenti cu anvelope pe 16' ajung destul de greu in stoc... In schimb  cele pe 18' le gasesti. O simpla coincidenta...

Va salut.

Am vazut ca mai toate optiunile de cauciucuri pt 18" sunt variante XL, care de obicei vin pe SUVuri, avand profilul mai intarit.

Pe vechea mea masina, un focus 2, dupa montarea unor cauciucuri xl confortul a fost mult afectat si mi-a creat si probleme cu bucsele bratelor suspensiei fata.

Mazda 3 a venit cu toyo proxes. Sa ma astept sa fie la fel de afectat confortul si fiabilitatea articulatiilor daca montez un cauciuc XL de iarna?

Nu cred ca nu se mai gasesc 215/45R18 normale, non-XL.

Da, m-am uitat si eu si doar XL am gasit. 

A montat cineva XL? Sunt diferente majore ca nivel de confort?

Indicele de sarcina trecut in civ e 89. Tot ce e peste cred ca e xl. Nu stiu daca sa ma rezum la indice de sarcina 89, unde sunt cauciucuri mediocre (avem doar kumho), sau sa inverc ceva premium xl.

Alta problema e ca toate in afara de kumho sunt clasa d witeza V, iar in civ e W. Banuiesc ca trebuie respectat si asta....

Tot xl am luat si eu, n aveam alta varianta atunci si pare ca nici acum.

Nu am observat o schimbare drastica in confort si nici n am urmarit.

1 person likes this

2 minutes ago, Garkan said:

Tot xl am luat si eu, n aveam alta varianta atunci si pare ca nici acum.

Nu am observat o schimbare drastica in confort si nici n am urmarit.

Ce ai luat? Ai clasa w sau v?

Cred ca gasesti Hankook w330 winter i*cept evo3 215/45r18 93v, Non XL in jur de 550 lei. La alte marci mai "premium" nu am vazut nici eu.

Dupa 15 octombrie Michelin, Dunlop si Goodyear (poate si altii) ofera niste vouchere la 4 anvelope cumparate, de luat poate in seama. 

Si eu as prefera parca non XL, nu stiu cum se simt pe Mazda 3, stiu ca XL sunt o idee mai rigide dar nu ceva dramatic.

35 minutes ago, Garkan said:

apropo, cand treceti la cele de iarna?nu stiu daca sa le schimb deja..dimineata sunt intre 5-10 grade.

Eu le-as mai tine pe cele de vara, macar cateva saptamani... poate doar sa nu stai la coada la vulcanizare sau daca mergi la munte.

37 minutes ago, Ionut86bn said:

Ce ai luat? Ai clasa w sau v?

Nu are nici o importanta , daca nu gresesc v (240 km / h) sau w (270 km/h). Si H e mai mult decat suficient.