cbv

Schimb distributie

10 posts in this topic

Salutare ... am o mazda 626 2.0 115cp din 1998 .. as vrea sa ii schimb distributia acasa .. ma poate ajuta cineva cu sfaturi poze sau filmulete sa o pun corect la punct

1 person likes this

Pai de ce nu mergi la un mecanic?

Poti strica f multe pentru o suma de citeva sute ron la manopera.

1 person likes this

Sincer am mai multa incredere in mine decat in mecanici .. am fost de 2 ori la service si nu mi-a placut cum au lucrat .. de atunci tot ce am schimbat la masina am facuto singur acasa

Cineva care are un cont de Autodata. Din ce stiu acolo se pot vedea instructiuni precise, inclusiv cuplul la care ar trebui stranse suruburile.

@cbv exista sectiune de manuale ( punct clubmazda punct ro) unde pentru 626 ai workshop manual. In acel manual ar trebui sa gasesti procedura exacta. Spor !

Am reusit sa verific vizual cureaua de distributie .. credeti ca este posifil sa fie cea originala ... pe ea scrie UNITTA made in japan iar codul este FS0112205A .. cureaua arata bine  nu se vad crapaturi sau urme de uzura 

On 22/01/2020 at 11:19 AM, cbv said:

Am reusit sa verific vizual cureaua de distributie .. credeti ca este posifil sa fie cea originala ... pe ea scrie UNITTA made in japan iar codul este FS0112205A .. cureaua arata bine  nu se vad crapaturi sau urme de uzura 

M-am uitat rapid pe internet si cica trebuie schimbata cam o data la 8 ani sau mai des. Daca e cureaua originala atunci e cam nasol, trebuie sa fie schimbata ieri!

Recomand @dorunegru STS Ghimpati, sunt mecanici capabili si specializati pe Mazde, sunt convins ca te pot ajuta.

Succes!

1 person likes this

Aveti idee cum desfac fulia de accesorii de la arbore?? Nu stiu cum sa o blochezsa nu se mai invarta

Nu este un mic dificil în schimbarea distribuției,are logica și dacă te duce capul o schimbi.Problema este de scule,noțiuni tehnice .La Mazda ai nevoie de cale exact ca la Ford.

Cat despre schimbarea curelei la 8 ani ,mă îndoiesc că este ok.Cureaua de la Contiteck este garantată maxim 5 ani.

Eu am alta nedumerire.Daca am 21000km și 4,5ani  cu distribuția actuala,este obligatoriu sa schimb rolele?La km ăștia rolele skf nu cred că uzura nici 25% .Cureaua îmbătrânește in timp că este cauciuc,dar rolele nu cred că necesită schimbate.Astept păreri.Multumesc.

2 hours ago, Bluthner said:

Nu este un mic dificil în schimbarea distribuției,are logica și dacă te duce capul o schimbi.Problema este de scule,noțiuni tehnice .La Mazda ai nevoie de cale exact ca la Ford.

Cat despre schimbarea curelei la 8 ani ,mă îndoiesc că este ok.Cureaua de la Contiteck este garantată maxim 5 ani.

Eu am alta nedumerire.Daca am 21000km și 4,5ani  cu distribuția actuala,este obligatoriu sa schimb rolele?La km ăștia rolele skf nu cred că uzura nici 25% .Cureaua îmbătrânește in timp că este cauciuc,dar rolele nu cred că necesită schimbate.Astept păreri.Multumesc.

Nu te obliga nimeni sa schimbi si rolele , ca de altfel nici cureaua , doar este recomandat , fiecare face cum il taie capul sau cum recomanda producatorul sau un personal autorizat .

Cum poate nu stii , cureaua in afara de termenele recomandate de producator , se inlocuieste de fiecare data cad se intervine asupara unui subansamblu din componenta agrenajului cinematic , sau mai simplu poti schimba doar cureaua , dar dupa 10000 km sau 2 ani apare un zgomor la una dintre role , va trebui schimbata rola si implicit cureaua , deci din nou costuri cu manopera si o noua curea .

Deci fiecare cum il taie capul .....

1 person likes this