ciprianro

De ce sunt atat de populare crossover-urile?

33 posts in this topic

Initiatorul topicului a inceput cu o suparare referitoare la cei care isi cumpara: " masini noi, mari cat sufrageria "

Iar de aici fiecare si-a dat cu parerea, aducand in discutie inclusiv Mazda CX3(care are platforma de Mazda2) in aceasta discutie.

Am o Mazda 2(an 2008 si 130k km) si am facut ceva concedii in formula 2+1, mai bagam un troler pe locul din fata si ne-am descurcat fara probleme.

Ma gandesc sa o schimb, desi este ca un membru al familiei si fetita mea nu vrea sa auda, dar nu as mai lua tot o masina mica. Cum nu imi plac "sufrageriile pe roti" si ma gandesc la o garda la sol putin mai mare, un volum mai mare a portbagajului, ceva mai mult spatiu interior, nu este normal sa ma gandesc la un crossover?

Mazda 3 este peste bugetul meu si nu vreau masina SH :) Deci ce este gresit la un crossover?

Un Subaru Forester XT din 2005-2008. Ala mai potent, cu motorul EJ25, e una din putinele masini spatioase, 4x4, inalte, bine motorizate si per total dedicate unui scop. Mai era si Kangoo 4x4, Patrol/Navara, ce mai erau in mintile lor.

Asta nou (Subaru Forester) pare o gluma pe langa ce vindeau acum 15 ani. Cum au decazut de la 2.5 turbo la 2.0 aspirat numai ei sa stie, pe langa ca asta nou pare efectiv o sufragerie pe roti de Matiz.

Sa nu uitam de aberatia de a pune un motor electric asa degeaba:

Motor SUBARU BOXER și motor electric

Motor pe benzina
Putere maxima: 110 kW (150 CP) la 5600-6000 rpm
Cuplu maxim: 194 Nm la 4000 rpm

Motor electric
Putere maxima: 12.3 kW (16.7 CP)
Cuplu maxim: 66 Nm

Cu 12kw abia daca pleci de pe loc.

Iar nevoia de garda la sol cum se justifica? Aduce atat de multe dezavantaje ca nici nu stiu cu ce sa incep. Cand ati mers cu barca ultima oara?:BigGrin: 

10 hours ago, ciprianro said:

Iar nevoia de garda la sol cum se justifica? Aduce atat de multe dezavantaje ca nici nu stiu cu ce sa incep. Cand ati mers cu barca ultima oara?:BigGrin: 

...daca vei calatori mult prin Europa cu masina,concedii de 5-6000 KM per concediu ;) , viteze maxime de 130km/h din cauza restrictiilor, foarte multe parcari in marile orase unde daca ai o masina doar putin coborita incep sa transpiri la fiecare intrare,iesire din acele parcari si dupa ce termini cu vizitele prin marile orase te indrepti poate spre Grecia deoarece iubesti insulele grecesti :thumbsup: / nu locuiesc intr un oras,deci se exclude calculul unui consum urban,nu vreau sa investesc mult intr o asemenea masina si atunci imi ramine poate  varianta unui Qasqhai 2.0L 140PS cu o cutie de viteze automata ,model 2010-2011 ... masina este OK si pentru utilizare zilnica,cumparaturi,viteze maxime de 70km/h ,masina asta  chiar este practica ... 

On 2/7/2020 at 0:57 PM, ciprianro said:

Pentru acelasi pret de achizitie, un MX5 exceleaza la multe fata de un CX5. Aspectul de rasa pura, manevrabilitatea, vantul in freza pentru cine apreciaza asa ceva.

Are isofix pentru locurile din spate? Intreb pentru ca-mi trebuie ca in fiecare dimineata s-o duc pe nevasta'mea la munca si sa las si copchila la scoala.

On 2/8/2020 at 1:20 AM, ciprianro said:

Iar nevoia de garda la sol cum se justifica?

Depinde unde stai. Depinde pe unde mergi. Depinde unde parchezi. Deinde de clima din zona ta. etc. Si-ti spun asta si prin prisma unul posesor de smart forfour B care are garda la sol de probabil 8cm, si ca posesor de CX7 care are 17cm sau cit are plus unghiuri de atac infinit mai bune.

Cum ziceam, trebuie sa intelegi ca oamenii sint diferiti. Si ma refer aici si la nevoile lor reale, si la cele imaginare, si la temperament, fobii, pareri, educatie, experiente personale.

Asta iarna cand eram in statiunea Parang sus pe la vreo 1700 m, si beam o bere la terasa cu prietenii, a aparut din neant un Porsche Cayenne pe partie / drum. De acolo vroia sa urce si mai sus pe drumul de langa partie care e foarte abrupt si plin de zapada binenteles. Probabil se grabea omu sa bage niste mici ...

A incercat el de cateva ori sa plece de pe loc de la baza drumului dar n-a reusit. Dupa aia a incercat de cateva ori sa-si ia avant cu vreo 100 m inainte si tot degeaba.

Distractie mare :)) Pentru mine si prietenii mei binenteles dar mai putin pentru "prostii" care veneau de sus pe partie si se intersectau cu melteanu. Nu mai zic de copii care veneau pe drumu din padure cu sania ca trebuiau sa sara in boscheti ...

E si la un moment dat apare un cazan vechi de vreo 20 ani cred, ceva Mitsubishi sau Nissan dar care parea "de-al locului" si arata ca o masina serioasa de offroad. La cat de solida parea facuta masina cred ca nici un Panzer Tiger n-ar fi vrut sa faca accident cu ea. Omul a trecut pe langa Cayenne linistit cu viteza mica si tot la fel de linistit si incet a si urcat pana sus fara sa deranjeze pe nimeni.

Da, a reusit si Cayenne-ul intr-un final sa urce. Cu ambreiajul in flacari si dupa ce a topit juma de zapada de pe drum :)) Bun SUV-ul asta :)))

Acu vreo doua ierni am ajutat pe un baiat in Poiana Brasov sa plece cu un CX-5 4x4 de pe loc din zapada ca se blocase. Mai mare rusinea :)) Eu cred ca o lasam acolo si sunam la asistenta Mazda sa vina sa o ia :))

Noi eram cu o coaja de Ford Focus de 15 ani fara 4x4 dar n-am avut probleme. Ma rog, probabil ca, conteaza si soferul ..

Conteaza pneurile.

Eu am impins 5 bucati, dintre care doua cu awd doar iarna asta, in Alpi, si asta pe drum public, nu pe partii sau alte nebunii.   Unii nu aveau nici macar allseasons, erau pneuri de vara peste care pusesera prezervativ din ala textil (egal cu zero).  In Fr nu-s obligatorii pneurile de iarna, ceea ce e ciudat tinand cont ca au munti si zapada.  Unul dintre cazanele impinse era inchiriat, asa ca nici un poti sa dai vina pe chinezoaica de la volan ca nu e echipat...

Cred ca lunea nu e constienta de faptul ca pretul unui set de anvelope creste o data cu masina (masina mare = pret mare)

8 minutes ago, ionana1966 said:

Cred ca lunea nu e constienta de faptul ca pretul unui set de anvelope creste o data cu masina (masina mare = pret mare)

Cred ca Vadrexim inca nu a inteles ca pentru reclama se trece pe la casierie.