vvede

Sfaturi achizitie / Discutii generale

8318 posts in this topic

1 minute ago, Titan1um said:

Schimbare pe garantie sau pe banii tai?

Am vazut toate cele 5 parti ale review-ului de pe turatii, la varianta diesel.

M-a bagat in ceata cu cateva chestii, printre care si faza cu LDWS.

Pana la urma mentine banda singura sau doar avertizeaza si atat? Ca el zice ca nu menține.

Pe banii mei cel mai probabil ca eu sunt de vina indiferent de calitatea plasticului. Am testat si eu lane assist si corecteaza singura dar daca tii contra de volan anuleaza si nu mai corecteaza. Dar ce am observat este ca anuleaza cam usor, gen daca tii volanul mai ferm in mana simti ca vrea sa corecteze si renunta.

Parerea mea ii ca daca nu ii o tesla nu as lasa nicio masina (fie ca ii bmw, volvo, mercedes, etc) sa imi controleze volanul. Ca programator in domeniu pot spune ca inca nu ii deajuns de performant sistemul incat sa il las de capul lui. mereu soferul are prioritate la viteze medii/mari. daca vorbim de stop/go ii cu totul altceva. acolo sistemul ii mai sigur si poti sa o lasi sa faca ce vrea ca probabil si emergency break si daca intra in ceva se opreste. dar ca fapt divers eu nici nu as testa LKA. acel sistem ii facut pt a atentiona !!! nu pentru a dirija masina la viteze de peste 50km/h . Masina incearca o usoara dirijare pentru ca presupune ca tu ai adormit si uneori chiar iti taie motorul daca asa considera. nu stiu exact ce capacitati are m3 dar cam asta ii ideea. Din ce am inteles in pachetul safety ar merge acea virare usoara a volanului in functie de LKA. la varianta standard plus doar avertizeaza. eu personal nu m-as baza nici cu pachetul safety pe asa ceva.

Ca el tot zicea in review de LDWS dar defapt masina are LKA, adica exact ce ai spus, mentine singura banda.

Da, pai trebuie sa iei in calcul ca vrei sa ocolesti o groapa ceva si trebuie sa iti permita totusi sa preiei controlul.

Am patit cu alta masina, alt brand, alta clasa, sa ma traga fix intr-o groapa cand am tras eu de volan sa o ocolesc. A tras tare de volan ca sa tina banda, si a tinut-o fix prin groapa pe care am vrut sa o ocolesc inainte sa intervina ea.

Si tot asa si cu un cap de pod pe care era sa il iau din cauza sistemului. Tineam lejer volanul, drumul se lasa usor spre stanga dar a reusit sa vada marcajele vechi acoperite cu smoala, marcaje care au fost de mult cand banda mergea drept, nu usor spre stanga, si a tras de volan sa corecteze traiectoria. Daca eram mai aproape sau nu eram pe faza, luam frontal capul de pod :( .

D-asta zis ca e ok sa iti cedeze usor controlul.

LKA-ul nu este deloc agresiv (poate doar avertizarea sonora).

Insa atunci cand intervine, iti trage foarte putin de volan, mai degraba vibreaza, insa nu trebuie sa depui forta de mers la sala pentru a anula comanda.

O alta metoda este sa SEMNALIZEZI. Da, asa este... Conform conduitei preventive, semnalizezi orice obstacol, si atunci cand semnalizezi LKA-ul nu intervine deloc peste tine :)

Pe mine sincer nu ma deranjeaza deloc, insa este putin enervant daca mergi pe portiuni de drum unde exista o banda si jumatate (cel mai idiot lucru posibil), cum este drumul dintre Buzau si Ramnicu Sarat. Daca incerci sa mergi pe prima banda, cam risti sa te trezesti aruncat in sant, pentru ca LKA-ul vede ca merge intre benzi, si-ti trage dreapta :)) Am patit asta, si am renuntat sa mai merg pe "prima" banda.

In rest este super ca feature :) Cu toate ca, dupa cum a mentionat si bscorpion, nu ma las in baza lui. Pana la urma soferul conduce masina, nu invers! Nu in secolul acesta cel putin!

Am terminat de vizionat review-ul de pe turatii, si in ciuda finalului en fanfare cu "bmw-ul japoniei", "nu-i pentru oricine", vad ca a ridicat o suma de probleme de care s-au plans mai multi youtuberi: directia, pe care nu o vede in top 3 al segmentului, ci mai degraba pe langa ceed (ceva similar spunea si polonezul). 

Volanul, care e prea mare, prea subtire, chestie de gust, daca ma intrebi pe mine, dar lipsa unui volan optional mai sportiv chiar nu o inteleg.

De plasticul care acopera ceasurile de bord vad ca s-a discutat si aici. Cel din videoclip arata de parca a fost sters cu smirghel.

Asamblarea putea fi mai buna, nu o spune in mod direct, dar am dedus si mai ales am vazut-o din stop cadre:

m3.thumb.jpg.191dff855a22b2c8155fd71cdcd225c6.jpg

Suspensia - semi-independenta, afirma ca se simte din prima, asa cum se simt si cele mai mici denivelari.

Cel mai nasol e ca se plange de efectul de sera produs la nivelul capului - problema pe care din cate stiu eu mai toate compactele au rezolvat-o inca din anii 90.

Review-ul banuiesc ca e filmat prin aprilie - temperatura exterioara 17 grade, clima setata pe 18-20 grade, sauna in interior.

Explicatia lui cu parbrizul inclinat mi se pare fantezista.

E limpede ca e o problema cu distributia fluxurilor de aer in acea zona, eventual termoizolatie, parbriz atermic, etc...

Oricum groaznic ca aceasta problema nu a fost rezolvata odata cu noua generatie.

Mi se pare de asemenea ca a creat o asteptare nerealista si disproportionata in privinta X-ului, incercand sa compenseze cei "doar" 116 cai ai sky-activ-ului diesel, desi nimeni nu i-a cerut-o.

Nu inteleg ce l-a condus in directia asta, asa cum nu inteleg repetatele comparatii cu "te face logan-ul".

Pe filme se vede clar ca diesel-ul e un motor foarte bun si ca performanta si ca consum.

A mentionat asa de mult de X pentru ca si el indrageste masina si ii pare rau ca nu ii motorizarea potrivita acestei superbe masini. 

2 hours ago, Titan1um said:

Pana la urma mentine banda singura sau doar avertizeaza si atat? Ca el zice ca nu menține.

Varianta de echipare PLUS are doar LDWS, adica avertizare depasire banda. Safety Pack include si asistent croaziera, adica LAS - activ , tine intre linii masina (oarecum).

In afara de Tesla, toate celelalte marci au acest sistem care functioneaza relativ mai bine sau mai prost dar sunt chiar periculoase daca te bazezi pe ele.

LDWS este suficient mai ales ca ai 3 optiuni de avertizare.

Mr. Turatii mi se pare ca si-a mai pierdut din impartialitate, la Kia Ceed nu se mai oprea cu laudele (are Kia si e prieten cu cei de la Kia), mai ales la interior, spunea ca merge spre premium, ca nu gaseste nimic in neregula, etc. La Mazda o buna parte a criticat, ca mai apoi sa zica ca e ok-ish totusi, aka "merge". Daca nu le-as fi testat si eu as fi fost ok cu asta, dar am stat si in noul Ceed si in M3 si nu exista niciun termen de comparatie intre interiorul de la Kia si cel de la Mazda, la 3 e mult peste (ca materiale, design, ergonomie, tot) si cred ca ar fi meritat sa spuna clar si lucrurile pozitive, nu doar asa "printre randuri".

1 hour ago, GeorgeAP said:

Pe mine sincer nu ma deranjeaza deloc, insa este putin enervant daca mergi pe portiuni de drum unde exista o banda si jumatate (cel mai idiot lucru posibil), cum este drumul dintre Buzau si Ramnicu Sarat. Daca incerci sa mergi pe prima banda, cam risti sa te trezesti aruncat in sant, pentru ca LKA-ul vede ca merge intre benzi, si-ti trage dreapta :)) Am patit asta, si am renuntat sa mai merg pe "prima" banda.

acolo este o singura banda. cum banuiesc ca este peste tot pe unde consideri tu ca exista o banda si jumatate. ce vezi tu ca jumatate de banda este de fapt acostament, este pus acolo ca sa nu se termine soseaua fix la linie si dincolo camp, si cel mai important - nu se circula pe el.

2 people like this

Apreciez faptul ca face review-uri asa complexe, dar de multe ori imi da impresia ca nu are habar de specificațiile masinii in care e si spune ceva aiurea, informatii cu care ar induce in eroare pe cineva care nu stie nimic despre masina respectiva, uneori efectiv nu stie ce sa mai zica, etc.

Ah, d-aia lauda atata Kia, ca are el? Acum inteleg de ce a spus atatea lucruri bune despre Kia.

Si eu il apreciam foarte mult, dar de data asta mi se pare ca a fost facut cam in graba si nedocumentat review-ul. Vedem si cand vorbeste de varianta full.

In alta ordine de idei, voi ati observat ca la versiunile fara Style pack, pe langa halogenele DRL pe fata, nici pe spate nu are luminile "complete"? In sensul ca se aprind doar 2 "cercuri" rosii in loc de 4. Am vazut prima oara una pe strada si nu stiam ce e cu ea, apoi am vazut si in video-ul de la Turatii acelasi lucru si m-am lamurit.

Astazi am avut iarsi o experienta plavuta cu ce inseamna serviciile Mazda pe aici,

Dupa 2 luni de posesie Peugeot 308 sotia a decis ca tot Mazda este MASINA. 

Astazi am fost la dealer am vazut, ne-a placut si in 30 minute am plecat cu noua Mazda 3 hatch SKY Deep Crystal Blue. 

An avut de ales intre echiparea SKY ( PLUS)  albastra si Cosmo ( full echipare) polymetalic grey´.

Culoarea a decis castigatorul si in parte pretul, 4500 euro in plus pentru niste optionale care nu sunt obligatorii. Doar AFS si camera 360 ar fi fost bune dar nu merita banii in plus.

Pentru ca sotia a vazut 2 zgarieturi mici pe capota ( de la sters praful probabil) am obtinut un discount de 600 euro la rotile de iarna - bineinteles ca o vor polisha gratis, dar mai astept sa iau vreo 2 pietricele pe capota 

1 person likes this

Trebuie sa-ti actualizezi semnatura atunci si sa tai Peugeot din ea.

Oricat de bine arata 308-ul, noua Mazda 3 cred ca arata si mai bine.

Ce motor ai ales? cum se compara cu 1.6 turbo de pe 308?

49bbb4d6b9b5931d70b6073dd0fe4b51.jpg

O fac dar acum trebuie sa scot sotia din masina ca sa configurez MZD si sa dau o tura cu ea, cu masina nu cu sotia:p

2 people like this

10 minutes ago, IulianM said:

Ce motor ai ales? cum se compara cu 1.6 turbo de pe 308?

G122 singurul disponibil aici, diesel nu se aduce. Nu se compara , 308 cu 7sec 100km/h vs M3 10,8sec. M-am distrat 2 luni cu 308 (6000km) dar masina este a sotiei si este mai mult decat suficient G122 pt ea,

Salut,

sunt nou aici.

Vreau sa imi schimb masina de 19 ani si ma framant intre M6 2,5 benzina vs M3 sedan 2,0 Skyactive G, sau sa astept M3 sedan 2,0 skyactive X.

Ce ma sfatuiti? 

Multumesc in avans!

Dacă se poate, poți detalia puțin aspectele financiare ale acestei schimbări? 308 a fost dat la buy-back? Cât s-a depreciat?

Salut,

Revin cu problema mea cu plasticul de la instrumentarul de bord. Solutia fiind inlocurirea asa ca ma voi juca cu cel existent cu diferite solutii de polish. Verificat la reprezentanta, costul geamului + manopera = 610 lei; intr-o nota amuzanta ma ajuns cam scump spalatul masinii. Dar ce sa faci nu cunosti, platesti ca sa capeti cunostinte. Acum astept sa vad daca au pe stoc sau astept x luni pentru un plastic.

Poti pune o poza cu laveta? :)

Sa stiu de ce sa ma feresc :D

M3 sedan G-ul, este superb. Din pacate doar 120 CP.

Hatchback, spatele "o mizerie" (chestie de gusturi), dar cu potential in viitor.  Posibil AWD si pe la noi.

Va rog fara comentarii. De gustibus non est disputandum. 

X -ul sa demonstreze pe drum mai intai ce stie. Daca banul este ceva auxiliar vietii tale, poti sa te bagi la X.

Beta tester :Devil:

M6/2.5, este un "vapor" OK . Depinde cu ce vrei sa navighezi.

Ma bag la X, dar cica prin octombrie va fi disponibil sa il cumpar. 

Sedan-ul îl agreez...fara hatch...am 1,89 m inaltime. 

Pana acum am avut un 300M....vapor cum spui, 2,7 V6, 204 cp, automata.

Sunt satul de 13 in oras si impozit 500 euro/ an.

As astepta X-ul, dar imi place mult si M6.

Cei de la sevice Mazda mi au recomandat sa uit de 2,2 diesel si sa imi iau benzina.

Nu sunt fun diesel, dar 420 nm...ma atrage acest cuplu motor si consumul de asemenea.

G 122 cat consuma cu AT?

Diferenta de preturi intre M6 2,5 si M3 2,0...este de luat in calcul. Dar daca vreau o masina noua, macar sa ma bucur de ea, nu cateva luni ca atunci camd iti iei un telefon nou, ci macar 4 ani....

Din pacate nu m am dat cu niciuna, ca nu au la drive test. 

Poate stiti in Bucuresti, sau Brasov vreun dealer care are ambele masini pentru drive test?

6 minutes ago, Carameloo said:

G 122 cat consuma cu AT?

Nu as putea sa-ti spun . Eu cu CX3,  G150 AT, AWD , Gura Humorului - Bucuresti, 6,9  si am tras de ea. 

Tot ce este non turbo este soft . 

1 hour ago, gainacupedale said:

Salut,

Revin cu problema mea cu plasticul de la instrumentarul de bord. Solutia fiind inlocurirea asa ca ma voi juca cu cel existent cu diferite solutii de polish. Verificat la reprezentanta, costul geamului + manopera = 610 lei; intr-o nota amuzanta ma ajuns cam scump spalatul masinii. Dar ce sa faci nu cunosti, platesti ca sa capeti cunostinte. Acum astept sa vad daca au pe stoc sau astept x luni pentru un plastic.

Cred că dacă foloseai o laveta de microfibra umezită nu pățeai așa ceva.

Guest
This topic is now closed to further replies.