vvede

Sfaturi achizitie / Discutii generale

5944 posts in this topic

2 minutes ago, mircea_aq said:

E manuala in sase trepte, am taiat eu prost screenshot-ul si nu se vede.

La noi se dau 5-6%, plus rabla, ceea ce inseamna 3000 si ceva de euro discount.

Nu cred ca-i rau...

Ah, defapt asa e, ca daca punem si rabla, iesim mult mai bine. Corect. Eu ma gandeam doar la discountul de la dealer.

Analizand poza cu duelul noii M3 cu M3 2018, observ ca, cu toate ca e mai grea si atinge suta mai greu, toti timpii sunt in favoarea M3 2019, inclusiv la franarea de la 130 la 0.

Eu nu inteleg, modelul vechi avea 0-100 in 8.9 si oficial, si in mai multe filmulete de pe YouTube?

Da, si in duelul de pe zeperfs tot 8.9 a scos, iar M3 2019 a scos defapt 9.4, in loc de 10.4 declarat.

Pai in poza apare 9.7 verificat si 8.9 declarat. ( LE: pentru modelul vechi ).
Si tu ai spus mai sus ca toti timpii sunt in favoarea modelului nou.

3 hours ago, mircea_aq said:

G122.thumb.jpg.0428e70348a483ebf1bfb1df2d004674.jpg

Poate in Moldova nu se mai dau discounturi, cine stie.

Oricum si mie mi s-au parut foarte bune preturile.

Ah, corect. M-am uitat doar sus la G120 cand am recitit info din poza ca sa raspund la mesajul tau unde ai pus si video :whistling: .

Hai sa comparam cu G165 daca totusi dorim sa avem o imagine a diferentelor fata de vechiul model. Asta pana apare X-ul cel putin.

Poate pune cineva un screenshot cu duelul G122 si G165? Ma f:whistling:t pe el de proxy ca nici cu proxy nu ma mai pot uita. Fara el, nici gand. Nu stiu de ce face asa, e primu site la care intampin problema aia.

Vad ca merge pe telefon.

G165 e putin mai rapid decat G122

Screenshot_20190503-100907_Free Adblocker Browser.jpg

Am avut si eu probleme cu siteul asta pe o conexiune de la RCS-Rds, in timp ce de la birou imi mergea. Aparent fara sa fac nimic, s-a rezolvat. Da-i un reconnect poate scapi lejer.

Tot RDS si la mine. Si daca nu ma insel, nici pe wifi nu merge daca intru de pe telefon. Inseamna ca e de la ei.

Sa dau un restart la router sa vad daca isi revine.

Rectific, si scuze de off topic, in continuarea problema persista pe o conexiune RDS. Daca intru prin VPN, deci schimb providerul, siteul merge.

Stiu ca cineva a mai confirmat acest lucru, dar pentru cei care inca au dubii in ceea ce priveste sistemul de navigatie si hartile, astazi am fost la BDT Grivitei, si am intrebat urmatoarele:

1. Sistemul de navigatie are cardul cu harti inclus?

Raspuns: Da. Practic, cardul reprezinta sistemul de navigatie. Daca masina nu detine card, viitorul proprietar se face dator sa il ceara de la dealer fara a fi taxat.

2. Roata de rezerva este inclusa?

Raspuns: Nici o mazda nu vine nu roti de rezerva (nu stiu acum daca s-a referit doar la M3 sau la toate modelele). In schimb un toolkit alcatuit dintr-un compresor si o solutie adeziva este inclus pentru a putea "petici" pneul avariat pana la urmatoarea vulcanizare.

In acelasi timp, daca pneul este taiat, sau masina nu se mai poate deplasa din orice alt motiv tehnic, prin intermediul unui card de asistenta tehnica (daca nu-l primiti, trebuie sa-l cereti voi), beneficiarul poate sa fie tractat sau sa aleaga sa fie dus la destinatie fie cu avionul sau sa i se puna la dispozitie o masina de rezerva pana se repara masina acestuia. Practic din ce mi s-a explicat este un fel de asigurare valabila 1 an, pe care va fi scris VIN-ul si data de expirare + KM din bord. Tot in baza lui trebuie sa se faca o data pe an revizia tehnica (gratuita), iar cardul va fi inlocuit.

2 people like this

Salut, asa e, masina a venit cu cardul de navigatie si am primit si cardul Mazda Europe Service de asistenta, care se reinnoieste anual pe baza reviziei.

Bun, cardul de asistenta este gratuit si valabil cate un an cu actualizare, dar costurile le suporta ei indiferent de distanta fata de dealer?

Iar referitor la harti, sunt disponibile si actualizari grstuite anual sau cum? Cardul il gasesti in masina in slot sau unde? 

Ca sa stim si noi unde ne uitam daca avem cardul sau nu :)

Cardul era deja in masina, sincer nici nu stiu pe unde este slotul pentru el. Desi hartile si interfata par ok, am utilizat pana acum exclusiv waze prin android auto, pacat ca nu functioneaza cu el si recunoasterea semnelor de circulatie din hud. Referitor la actualizări nu stiu inca, voi intreba cand vine cartea masinii pentru inmatriculare. 

Slotul mi se pare ca e in cotiera.

Mai mult ca sigur tot cu waze voi merge si eu.

Citeam comentarii la android auto, ca acu cei care au ecrane mai inalte, au dungi negre sus si jos, imaginea fiind acum 16:9 ca pentru noi. Fix reversul dinaintea actualizarii cand imaginea era mai ingusta si apareau spatii libere pe laterale.

Dupa ultimul update imaginea se incadreaza ok in ecran, pot sa fac maine niste poze sa vezi cum e.

Da, stiu. Acum problema e pentru ceilalti care au ecranu mai mic, cica le face dungi sus si jos :rofl:, dar am folosit azi pe un clio, ultima versiune de android auto si a fost incadrat perfect.

Ce ma contrariaza e ca spune ca suspensia lucreaza bine, dar uneori puntea fata ajunge sa fie "all over the place", ceea ce imi da de gandit ca ar putea fi de la setarea directiei. 

Intreaba cineva in comentarii daca se conduce mai bine ca Golf-ul, iar raspunsul e ca se conduce mai prost si decat noul Ceed.

1 person likes this

Eu nu prea am inteles chestia cu cutia automata. Pare ca nu se descurca asa de bune la comenzi rapide gen frana - acceleratie - frana.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Mie mi se pare ca se descurca mai mult decat ok, nu am remarcat nimic aiurea referitor la automata.

16 hours ago, mircea_aq said:

Ce ma contrariaza e ca spune ca suspensia lucreaza bine, dar uneori puntea fata ajunge sa fie "all over the place", ceea ce imi da de gandit ca ar putea fi de la setarea directiei. 

Intreaba cineva in comentarii daca se conduce mai bine ca Golf-ul, iar raspunsul e ca se conduce mai prost si decat noul Ceed.

Si uite asa avem pareri ca Mazda 3 e incomparabila cu orice din clasa ei, nimic nu se apropie, etc...si apoi cineva spune ca se simte mai prost ca noul Ceed. Cineva spunea chiar ca asteapta reviewul Turatii pentru a se decide daca sa o cumpere sau nu ;).

Polonezul ala e unul din putinii care zice si chestii nasoale despre masini ca sa faca un review balansat.

Daca tin bine minte, el conduce zi de zi o Mazda MX-5.

In SUA la review-uri, cea mai nasoala chestie pe care o pot zice ar fi lipsa unui buton fizic de volum sau chestii minore de genul asta ca altfel nu mai primesc masini si sunt in coada de asteptare cel putin alti 10 youtuberi.

Inteleg ca la manuala, dupa i-STOP, motorul nu mai pleaca la apasarea ambreiajului ci la introducerea in treapta I de viteza.

L-au stricat si pe asta. Nu eram eu fan i-STOP, dar acum chiar nu mai poate fi folosit. Poate doar la automate ....