sica07

Garantie internationala

18 posts in this topic

Salutare!

As dori sa imi cumpar o mazda SH din Germania care are garantia extinsa pana in 2022. Mentionez ca e vorba de garantie Mazda, nu garantie de la dealer.

edumerirea mea este daca, sa presupunem ca, se defecteaza ceva la masina si voi merge cu ea la reprezentanta, aici in Romania, vor lua in considerare garantia?

Dupa mintea mea (si dupa legea normalitatii), raspunsul ar trebui sa fie "da". Totusi, la cate chestii anormale exista in lumea comertului, am zis sa intreb ca sa fiu sigur :)

...depinde ce se defecteaza :yes: si cred ca trebuie sa ai si reviziile la zi.

La ce te referi cand spui "depinde ce se defecteaza"?

...ambreiaj,discuri+placute frina si probabil ca mai imi scapa ceva ,cei care au aceasta garantie iti vor spune mai exact :drinks:

' inteles. Mersi pentru clarificare!

Asta e contractul meu de garantie extinsa pt. Romania.

garantie_extinsa.pdf

Este data de CG Car-Garantie Versicherungs-AG. Este pe numele meu + VIN (am sters prima pagina).

Probabil ca tre sa o treci pe numele tau, nu stiu  ... Poti sa suni la un dealer sau direct la astia cu garantia ...

Textul asta e cam dubios in cazul tau:

Garanţia produce efecte în ţară, iar în cazul călătoriilor ocazionale, ca de exemplu vacanţe sau
călătorii de afaceri, şi în Europa. Nu se consideră călătorie ocazională situaţia în care autovehiculul
se află predominant în străinătate pentru o perioadă mai lungă de şase săptămâni.

1 person likes this

Mersi mult pentru ca ai postat certificatul. M-a ajutat mult!

Am sunat la numarul din certificatul postat de tine. (Ciudat ca e numar de Romania (Bucuresti) dar a raspuns un neamt care nu stia romaneste. Am vorbit in engleza. In fine...)

Ideea e ca garantia e valabila. Trebuie ca dupa ce cumpar masina sa sun la ei si sa le dau VIN-ul si ei vor schimba garantia pe Romania.

1 hour ago, zaibar said:

Asta e contractul meu de garantie extinsa pt. Romania.

O porcarie marca Germany, dar la pretul dat, pentru ce iti ofera probabil ca este OK. Sper sa nu am nevoie.

Cat privesc informatiile oferite pentru  garantie extinsa.... tema pentru acasa.

Gramatica limbii romane le apartine.

.............................

On Friday, August 23, 2019, 09:04:00 AM GMT+3, <Paguba@cargarantie.ro> wrote:
Buna ziua .
Este un contract de garantie Upgrade de la garantia initiala pe care o detineti . Acest Upgrade imbunatateste acoperirea pe care o aveti deja . daca veti citi ambele contracte respectiv si cel de care beneficiati in prezet veti observa diferenta intre cele doua contracte . Acest Upgrade este o obtional nu esteobligatoriu sa-l incheiati .
Cu stimă / Freundliche Grüße / Best Regards
Sorin  Vlad
...................................................................................................
Departamentul prelucrare daune
Telefon: +40 31 2254 285
Telefax: +40 31 2254 286
E-Mail: daune@cargarantie.ro
Web: 
www.cargarantie.com
CG Car-Garantie Versicherungs-AG
Prestare de servicii România
Gündlinger Straße 12  
D 79111 Freiburg  
Sediul social: Freiburg im Breisgau
Consiliul de administraþie:  Dr. Marcus Söldner (Preşedinte), Wolfgang Bach
Preşedintele Comisiei de cenzori: Dr. Mathias Bühring-Uhle
Biroul de înregistrare: Freiburg HRB 2332
CIF: DE 142104112

58 minutes ago, Zamo64 said:

Este un contract de garantie Upgrade de la garantia initiala pe care o detineti . Acest Upgrade imbunatateste acoperirea pe care o aveti deja .

"Upgrade", acoperirea pe care .. Cam confuz .. La a mea garantia Mazda este 3 ani, dupa aia in mod normal nu prea mai ai nimic.

Upgrade poate se refera la coroziunea caroseriei/sasiului ?! Care parca era de 10 ani oferita de Mazda ?? Nu mai retin bine minte .. O mai fi si ceva in plus, habar n-am, nu am contractul Mazda acum ..

58 minutes ago, Zamo64 said:

veti observa diferenta intre cele doua contracte . Acest Upgrade este o obtional nu esteobligatoriu

Pffff, omului ii este lene sa-si vanda marfa :BigGrin: Si daca e optional, normal ca nu e obligatoriu, nu ? :rofl:

Dupa, vine in continuare garantia extinsa si binenteles optionala.

In prima pagina la mine scrie:

Durata garantiei:
24 de luni de la expirarea garantiei al producatorului/garantiei de fabrica, sau pâna se ajunge un kilometraj total de 150.000 km (oricare dintre acestea intervine prima).

Eu am facut garantia extinsa in 2017 cand am luat masina ... Poate dupa s-au mai schimbat lucrurile.

Si da, e ieftina extinsa, 600 ron parca a fost. Eu zic, ca acopera multe .. Si da, nici eu nu vreau sa beneficiez de ea, chiar daca o am :BigGrin:

Cred ca mai e pe undeva un topic pe tema asta ...

@zaibar  tu ai benzinar ? ai luat degeaba garantia aia extinsa :drinks::clapping:

1 person likes this

24 minutes ago, zaibar said:

La a mea garantia Mazda este 3 ani, dupa aia in mod normal nu prea mai ai nimic.

Asa este. Mai ai in plus 2 ani, dar garantia aceea standard, fara upgrade tinde spre nimic. 

La capitolul II "volumul garantiei",  in varianta upgrade ai urmatoarele : 

Practic obții o garanție echivalenta cu cea oferita de producator. 

garantie +2 ani_3.jpg

Flyer_Mazda_RO.pdf

1 minute ago, colonelul said:

tu ai benzinar ? ai luat degeaba garantia aia extinsa

:lolu: Daaa, prost ce sa-i faci ... Oltean extravagant. Oricum e si resoftat asa ca degeaba am luat-o :BigGrin: De asta am si sters prima pagina din garantie ca sa nu se vada numele .. O fi careva de la garantie pe aici ..

Dar ce este amuzant sau de fapt nu la garantia asta extinsa sunt ledurile care sunt excluse din ea. Iar la mine din cate stiu ledul se schimba cu tot cu far care e vreo 1000 euro bucata. Mai bine nu citeam :BigGrin:

11 hours ago, colonelul said:

@zaibar  tu ai benzinar ? ai luat degeaba garantia aia extinsa :drinks::clapping:

Să-ți spun pt ce am luat eu garanția extinsa:am înlocuit în primul an far stg, led, care costa aprox 7000ron:Angel:

1 person likes this

... am uitat de voi astia cu LED uri sau cu oglinzile :thumbsup: dar colegul mai sus te contrazice :nea:

În primii 3 ani sunt garanția este din bara în bara și da, în următorii 2 ani ledurile și cine mai știe ce, nu sunt acoperite. 

Ledurile, au fost motivul pt care am plătit 590 lei pt a avea garanție din bara în bara pe toată perioada de 5 ani.. 

După..... Dumnezeu cu mila! 

7000RON?!!! ma speriati cu ledurile :))) Parca imi vine sa raman la "batrana" mea Mazda (din 2008)

La fel de speriat am fost și încă sunt dar din ce am urmărit pe forum nu sunt multe probleme... am avut eu ghinion..... 

Am avut garantie extinsa de la CarGarantie la mazda 3 bk 1.6 benzina 2008.

Pe ea s-au schimbat fara comentarii si batai de cap urmatoarele:

- schimbare pistoane motor pentru ca fix dupa ce a expirat garantia normala a inceput "sa cante" dimineata si sa manance ulei

- distributie

- compresor AC

Garantia aceea este ca un CASCO si se comporta ca atare. S-ar putea sa nu fie nevoie deloc de ea, dar in caz de "sparge geamul" ... :)

In momentul acela garantia extinsa nu acopera consumabilele si pe la motor piesele care erau in afara circuitului de ulei si racire ( era o expirmare f. ambigua ).

1 person likes this