Bogdan68

Noua Mazda 6 2022

14 posts in this topic

17 hours ago, Bogdan68 said:

Daca va ramane asa va concura cu BMW

Nu va concura pentru ca Mazda vrea doar ca masinile sa consume foarte putin pentru cita putere fac, nu sa mearga cit mai tare posibil cu motorul pe care-l are.

1 person likes this

E interesant ce vor sa scoata dar intr-o piata in care toti vor SUV, nu le va fi usor.

Kia Stinger e alt sedan cu 6 cilindri, RWD (sau AWD) si care se doreste a fi BMW killer. Obiectiv e o masina foarte buna dar in tari precum UK unde badge snobbery e mare, ce success are? cum sa parchezi o Kia la terenul de golf intr-o parcare plina de BMW, Audi, etc. (asta cu golf (nu am jucat niciodata) am citit acum cativa ani intr-un review de prin UK)

Cati ani are Stinger pe piata? cate ati vazut? la mine sunt mai rare decat Porsche....

Sent from my iPad using Tapatalk

16 hours ago, IulianM said:

Cati ani are Stinger pe piata? cate ati vazut? la mine sunt mai rare decat Porsche..

Am facut 3 "teste" cu Kia Stinger 3,3 V6 si 1 test cu 2,2 diesel. Cea diesel iese din discutie, dar V6 este fun de condus. Ce nu mi-a placut la ea:

- cutia AT8 este mai slaba chiar ca cea At8 clasica de la PSA ( era nehotarata in mod normal - mai buna in mod sport/sport+)

- consum f. mare, in teste am scos 12-16l/100 in functie de traseu si forjare - numai pe autostrada si DN)

- interior slab ca design si plin de plastic, finisaje decente

-motor nu prea reusit ca fiabilitate, service la maxim 10k km , 5-6k daca vrei sa o tii mai mult si comparabil ca pret cu cel de la BMW

Toate astea la un pret de 52k eur nu se merita, chiar daca acum as putea sa iau una cu 15-20k la bord cu 30-35k euro(riscant dupa ce a fost forjata de primul prorpietar- aici nu prea se cunoaste notiunea de rodaj la masinile sport).

La ce o sa scoata Mazda va fi cu siguranta peste cu mult. Design, motor Sky-X, echipare cu sisteme siguranta standard, finisaje premium. Asa cum au trendul acum.

Ramane de vazut pretul, probabil comparabil cu un KIA , doar asa vor sparge piata daca o comparam cu o seria 6 care pleaca de la 70k si o poti duce la peste 110k euro cu echiparile aferente.

16 hours ago, mituc said:

Nu va concura pentru ca Mazda vrea doar ca masinile sa consume foarte putin pentru cita putere fac, nu sa mearga cit mai tare posibil cu motorul pe care-l are

Daca, si asa se pare, va pune un sistem ca lumea hybrid pe ea. cu posibilitatea de boost - care il face in colaborare cu Toyota - va fi detul de fun.

Ar fi prima Mazda dupa RX care ar fi RWD si daca imi ofera un mediu placut ( asa cum o face de regula Mazdainterior si exterior) cu performante decente si consum normal ( nu ca la KIA) , pe mine ma va convinge sa schimb CX5-ul si cu siguranta ma va face sa depasesc criza varstei a doua (aia in care babalacii isi iau masini sport) . As fi luat de mult un MX5, dar nu incap in ea iar o seria 6 340i este exagerat de scumpa.

Trebuie sa vezi ce motorizari vor aduce in Europa,. Motoarele mari au si taxe foarte mari si s-ar putea sa estimeze vanzari slabe si sa nu le aduca.  Poate aduc macar un hibrid plug in decent.

Pfff, jalnice sperante am inceput sa avem. 

3 hours ago, james_kilowatt said:

Trebuie sa vezi ce motorizari vor aduce in Europa,. Motoarele mari au si taxe foarte mari si s-ar putea sa estimeze vanzari slabe si sa nu le aduca.  Poate aduc macar un hibrid plug in decent.

Pfff, jalnice sperante am inceput sa avem. 

M-am gandit la varianta asta dar nu am vrut sa cobesc, Acum, ca ai cobit tu, pot sa zic ca cea mai slaba versiune posibila va fi probabil cea similara cu hybridul de la Toyoya de pe Camry sau Civic de 2,5 aspirat Atkinson + electric cu un total de 215CP. Dar cred ca vor fi peste Toyota cu Sky + hybrid.

A doua varianta ar fi asteptatul 2xWankel care alimenteaza motoarele electrice cu 400CP - eco si numai bun.

Dacă aduc wankelul ala la un preț decent ce sa zic... Sper ca au buy back bun la cx-30 :D

Eu ma multumesc cu putin: e suficient sa puna in US 2.5t-ul pe Mazda3 AWD si fac buy-back. Am zis asta si alora de la Mazda si ma tin de cuvant (asta daca nu raman fara job cu virusul).

Au pus 2.5t pe Mazda6 dar e doar FWD iar dupa GTI nu mai vreau masina FWD cu peste 200CP ca efectiv nu pot folosi primele doua trepte (viteza legala) cand sunt temperaturi scazute sau ud pe jos (jumatate de an).

GTI cu tot cu differntial controlat electronic cu Haldex, era nasol cand plecam tare cu rotile virate (gen viraj la dreapta sau stanga). Nu ma puteam bucura de puterea motorului nici pe uscat iar cand era ud.... nici in linie dreapta. De la treapa 3 in sus era ok dar risc de puscarie.

Sent from my iPad using Tapatalk

Noi astia de pe vechiul continent speram sa bage macar niste baterii pe teava, ca altfel nu pupam in bot multi cai putere.

Ca dupa T-ul ala pe care il ai tu scris dupa 2,5 ne-am uitat cu jind. De aia imi este teama ca ne vei povesti ce misto merge M6 cu V6 ( nu am gasit alta rima).

16 minutes ago, Bogdan68 said:

M6 cu V6 ( nu am gasit alta rima).

Pai nu merge ca va fi I6 :D

15 hours ago, IulianM said:

Pai nu merge ca va fi I6 :D

Asa este, greseala de tipar:yes:. Ideea este ca , in sfarsit, se revine la I6. Si BMW+Mercedes revigoreaza acest motor.

Pun aici filmuletul. se refera si la conceptul noii M6- 

De remarcat la minutul 1,24 - MX30 cu rotary range extender - interesant!

6 hours ago, Bogdan68 said:

De remarcat la minutul 1,24 - MX30 cu rotary range extender - interesant!

At trebui sa fie lansat la finalul anului.