Redsoulcrystal

Revizie I - 20000km/1 an

189 posts in this topic

Prima revizie facuta(Atp Oradea) ,14056 km, un an implinit, schimbate:

- Ulei motor 5l Mazda Ultra 5w40

- Filtru ulei Mazda OE

- Filtru aer motor OE

Total 616 RON.

Facute si update-urile restante.

2 people like this

Te referi la update de infotainment sau alte update-uri pe la motor ? 

44 minutes ago, BogdanC15 said:

Te referi la update de infotainment sau alte update-uri pe la motor ? 

Vezi atasament.

Mi-au instalat si manualul de utilizare, acesta lipsea pana acum. Harta GPS l-am facut eu.

Screenshot_20200418-212317_Chrome.jpg

Wtf... Ce diferență de prețuri :| 

Pe mine în București m-a ajuns 1100 (cel mai ieftin!)

Unde? BDT, Asko sau Arian?

5 hours ago, Titan1um said:

Vezi opinii si pareri despre fiecare si trage o concluzie. Ordinea ar fi cea scrisă de tine.

Oricum la BDT ma duceam. De acolo am cumparat-o si decizia a fost pro BDT de la achizitie din doua motive: distanta fata de casa si parerile oamenilor.

8 hours ago, Titan1um said:

La BDT am făcut-o, din aceleași motive ca tine, dar am sunat și la ceilalți, prețurile sunt la fel la toți, +/- 10-20 lei diferență

1 person likes this

Daca face cineva la Craiova, la Simode, sa imi zici si mie ce si cum :D ca sa ma pregatesc psihic.

14 hours ago, Redsoulcrystal said:

Screenshot_20200418-212317_Chrome.jpg

Aceste recall-uri sunt pentru G122 2019?

1 hour ago, Razvan511 said:

Aceste recall-uri sunt pentru G122 2019?

Yep, toate pentru BP.

3 hours ago, Garkan said:

Daca face cineva la Craiova, la Simode, sa imi zici si mie ce si cum :D ca sa ma pregatesc psihic

Am intrebat eu cat costa si mi-au spus ca face 850 "cu reducere 20%, fiidca sunt clientul lor"... Si numai schimbul de ulei, filtru de ulei si filtru de polen, deci fara filtrul de aer, care cica e recomndat a se schimba la a doua revizie. Am intrebat cat costa cu toate filtrele si pretul sare la 1100. Sincer sa fiu, as prefera sa dau diferenta de bani pe drumul pana la Arad, fiindca ma mai si plimb in aceeasi bani...

Sorry, pana la Oradea, nu stiu de ce ma gandeam la Arad. Ce-mi pare ciudat, acel 5W40, in loc de 0W20...

Revizie la BDT, acum o luna, 1041,62 lei, cu toate filtrele incluse.

O curiozitate..mi-am scos și eu filtrul de polen, care după jumate de an e mizerabil, ca sa îl scutur puțin. Am văzut ca e hârtie simpla..știe cineva dacă exista și posibilitatea de a pune cu cărbune activ sau antibacterian? Sau Mazda are doar filtre de hârtie ?

44 minutes ago, ultra5454 said:

Sorry, pana la Oradea, nu stiu de ce ma gandeam la Arad. Ce-mi pare ciudat, acel 5W40, in loc de 0W20...

Sorry, 5w30 e uleiul Mazda OE :).

Da da, nu as vrea sa reiau discutiile legate de ulei, le-am pus si eu exact intrebarea asta, specificand ca nu e vb de bani si ca prefer 0w20, dar toata discutia era after revizie deja.

Egal, oricum vine probabil o vara calda si lunga, si intentionez sa aduc revizia a doua inainte de anul nou, ca sa incep cu ulei proaspat anotimpul rece, daca va mai fi asa ceva. Oricum sper sa fac pana la sfarsitul anului vreo 14000 km, deci va fi ok.

Daca totusi s-a pus problema, 0w20 vs 5w30 inseamna, ca prima cifra (0,5) este vascozitatea la rece, poate la -10 ajunge uleiul 0w cu o secunda mai repede la toate punctele de lubrifiere din motor(zic si eu), iar a doua cifra(20,30) este vascozitatea cinematica la 100°C ( sper sa nu ma insel) care se defineste prin cst, aici w20 are 7.8-9.5, iar w30 de la 9.6-10 si ceva, deci foarte apropiate.

Oricum pana la urmatorul schimb sunt linistit,  producatorul are ca si prima recomandare si acest ulei, prea frig nu va fi, si va fi in regula.

14 minutes ago, BogdanC15 said:

mi-am scos și eu filtrul de polen, care după jumate de an e mizerabil

Pai daca filtrul de polen arata asa rau, cel de aer, de la motor, e in aceeasi stare si inca n-a aparut puful de plop si alte minunatii care tin de sezonul cald.. Ori sa tii acel filtru de aer inca un an, mi se pare criminal pentru motor.

14 minutes ago, Redsoulcrystal said:

Da da, nu as vrea sa reiau discutiile legate de ulei, le-am pus si eu exact intrebarea asta, specificand ca nu e vb de bani si ca prefer 0w20, dar toata discutia era after revizie deja

Banuiesc ca motorul e si mai silentios acum, fiindca 5W30 e o idee mai vascos...

7 hours ago, BogdanC15 said:

O curiozitate..mi-am scos și eu filtrul de polen, care după jumate de an e mizerabil, ca sa îl scutur puțin. Am văzut ca e hârtie simpla..știe cineva dacă exista și posibilitatea de a pune cu cărbune activ sau antibacterian? Sau Mazda are doar filtre de hârtie ?

Mazda a scos și filtre cu carbon activ. Trebuie sa anunți din timp ca sa știe ce fel de filtru vrei.

are cineva idee daca as face revizia in Chisinau pastrez garantia? sau trebuie sa fie in interiorul UE?

Moldova aparține de același grup Mazda cu România și majoritatea statelor din Balcani.

1 person likes this

La revizie nu putem merge cu uleiuri si filtre cumpărate de noi? :) . Ulei si filtru ulei OEM.

Avem voie sa schimbam noi filtrele de aer si polen?

Filtrele de la BM se potrivesc si la BP?

Chiar atat de putin valoreaza pentru tine garantia?

Intrebam doar, de dus ma duc la revizie pe garantie, clar. 

Dar stiu de la oameni care au lucrat in service de reprezentanta ca se practica schema cu sufletul filtrelor si iti ia bani ca fiind schimbate. 

Si costa sute de lei sa sufle filtrele 8P.

Sa nu zic de ulei ca nu se inlocuieste daca te duci cu km putini la revizie :yes: . 

In ideea asta intrebam. Daca dau banii, sa stiu ca primesc ce platesc.

Romanii sunt pusi pe fraierit, cum si in detailing se practica moda sa platesti CSL+EXO si primesti doar CSL (teoretic, ca practic iti da doar cu altceva mai ieftin).

16 minutes ago, Titan1um said:

Intrebam doar, de dus ma duc la revizie pe garantie, clar. 

Dar stiu de la oameni care au lucrat in service de reprezentanta ca se practica schema cu sufletul filtrelor si iti ia bani ca fiind schimbate. 

Si costa sute de lei sa sufle filtrele 8P.

Sa nu zic de ulei ca nu se inlocuieste daca te duci cu km putini la revizie :yes: . 

In ideea asta intrebam. Daca dau banii, sa stiu ca primesc ce platesc.

Romanii sunt pusi pe fraierit, cum si in detailing se practica moda sa platesti CSL+EXO si primesti doar CSL (teoretic, ca practic iti da doar cu altceva mai ieftin).

tocmai de aceea ai garantia :)

Platesti pentru ulei nou, ei ti-l lasa to pe acela... Masina crapa, le-o dai inapoi cu fundita  :) Simplu, scurt si la subiect.