marius_cojoc

Accesorii

141 posts in this topic

Salutare,

Pentru doritorii de jante Black Glossy, atasez o poza ca sa veti o idee cum arata montate.

In legatura cu tavita de portbagaj, imi poate recomanda cineva un model care sa se potriveasca pentru Smart Cargo + Bose?

Le-am vazut pe cele de la Rimi, dar as vrea sa fiu sigur ca se potrivesc:

https://rimi.ro/search?controller=search&orderby=position&orderway=desc&search_query=193951&submit_search=

IMG_1012.jpg

1 person likes this

Ce solutie folosesti pentru cauciuri ?

2 hours ago, 01ZFR said:

Ce solutie folosesti pentru cauciuri ?

Ceva de la Meguiar's - Hot Shine Tire Spray

A disparut sectiunea de accesorii de pe site-ul Mazda?

Pentru a nu se mai relua subiectul, a se vedea discutia de aici: 

Dupa doua luni , am primit masca ptr consola cu ventilatie spate, din fibra de carbon. Este impecabila. Cumparata de pe saitul Aliexpres, a costat cam 16 dolari cu transport inclus.

20210211_131201_HDR.jpg

1 person likes this

Salutare,

Daca sunt curiosi de cum arata fara elementele cromate, am infoliat saptamana trecuta grila si in zona geamurilor. 

Plus praguri si in zona portbagaj cu folie transparenta, dar fara sa cumpar de la dealer elementele respective. 

1E042B1F-358E-4FA8-9925-49891B34C117.jpeg

Unde ai înfoliat pragurile? Ai cumpărat și le-ai făcut tu sau ai mers undeva? Merci! 

Le-am facut in Pitesti printr-un prieten la un atelier si am platit lor folia.

Nu am cumparat de la Mazda ca am vrut sa fie folia pe lungimea si latimea dorita de mine. 

1 person likes this

Salut. A patit cineva sa comande filtru de interior si sa descopere ca e mai mic decat cel original ? Am comandat din 2 surse diferite, iar a 2`a sursa chiar am bagat si VIN`ul masinii iar filtrele venite sunt mai mici decat originalul. Ma gandesc sa fie pentru CX-3 si nu CX-30 ? Nu stiu. Ma poate ajuta cineva cu un cod sau dimensiuni de la cel original ? L`am aruncat inainte sa`l pozez/masor !

On 2/22/2021 at 10:18 AM, Diziz said:

Salut. A patit cineva sa comande filtru de interior si sa descopere ca e mai mic decat cel original ? Am comandat din 2 surse diferite, iar a 2`a sursa chiar am bagat si VIN`ul masinii iar filtrele venite sunt mai mici decat originalul. Ma gandesc sa fie pentru CX-3 si nu CX-30 ? Nu stiu. Ma poate ajuta cineva cu un cod sau dimensiuni de la cel original ? L`am aruncat inainte sa`l pozez/masor !

Ambele au venit mai mici? 

Ce ai comandat ? De la ce producator ? Mai mic in ce sens ? Latime, lungime sau h ?

Iti las mai jos locul de unde am luat pentru M3. Din care stiu ar fi identic si pentru CX 30.

https://targuldepiese.ro/filtru-polen-mazda-3-hatchback-bp-skyactiv-x-m-hybrid-benzina-elector-179-cai/136738/leaf-100263/

L-am luat pe cel OE Mazda. Cel de 185 lei e filtrul carbon. A fost identic cu ce am avut din fabrica.

21 hours ago, Adie said:

Ambele au venit mai mici? 

Da.

primul luat de pe ebay Innenraumfilter Pollenfilter NEU HERTH+BUSS JAKOPARTS (J1343026)

al 2`lea de pe kfzteile24.de Purflux

Pe kfzteile24.de am gasit 2 modele cu dimensiuni diferite si am ales cel mai mare dintre ele. Dar la fel se pare ca e mic pentru masina, si la mic ma refer la capacul de inchidere care nu etanseaza complet, nu se prind acele 2 cleme in locasul lor ... e prea ingusta partea cu clemele asadar ramane loc de 1-2 mm in jurul capacului.

LE: si la cele de pe targuldepiese vad ca sunt probleme:

Producator: FILTRON                                                                                  Producator: MANN-FILTER

Detalii tehnice:                                                                                              Detalii tehnice:
                                                                                                                       Tip filtru: Filtru de particule
Lungime [mm]: 216                                                                                         Lungime [mm]: 196                           
Latime [mm]: 198                                                                                            Latime [mm]: 201  
Înaltime [mm]: 22                                                                                            Înaltime [mm]: 37

Piesele aftermarket au aceste probleme de cand lumea si pamantul. Si filtrele de aer pentru motor nu sunt la fel dense ca cel OE.