vvede

Reparatie pe RCA / CASCO

252 posts in this topic

15 hours ago, easy_do said:

Am facut buba. Am harhait-o de poarta si ma gandesc sa ma duc sa o fac la Arian Vest de unde am luat-o. Ceva pareri despre ei?

IMG_20200920_150230.jpg

Pentru pareri Arian si nu numai recomand https://forum.clubmazda.ro/forum/17-dealeri-amp-service-uri/

Ce-ti pot spune eu:

- am avut o reparatie la BDT insa la mine s-a schimbat bara fata + masca, nu a fost interventie pe tabla. De reparatie am fost multumit.

- poti incerca un atelier PDR (de ex https://faraindoiala.ro/) si sa vezi daca-ti vor putea "trage" zonele infundate. Daca DA, atunci la reprezentanta te duci doar pt vopsit

- daca repari pe CASCO e posibil sa ti se schimbe aripa

2 people like this

o sa o repar pe CASCO pentru ca este si usa si bara din spate atinsa. Ca sa inlocuiasca aripa inseamna taiat plus sudura - sper doar sa faca lucrarea calumea sa nu ma trezesc ca rugineste inainte de vreme...

L.E. Am gasit, inainte sa postez aici si aria despre service-uri - dar am vazut ca ultimele postari sunt de acum cativa ani la ambele si la Arian si la BDT. Sunt in dubii unde sa ma duc, ca nu vreau sa am problema apoi cu ea, mai ales daca or sa-mi schimbe bara: camera, senzori, sisteme electronice care sa functioneze din nou ca acum... deci daca tot dau un ban (ma rog da CASCO si eu dau la anul cand creste prima) macar sa faca treaba calumea 

37 minutes ago, easy_do said:

o sa o repar pe CASCO pentru ca este si usa si bara din spate atinsa. Ca sa inlocuiasca aripa inseamna taiat plus sudura - sper doar sa faca lucrarea calumea sa nu ma trezesc ca rugineste inainte de vreme...

Succes, la mine a aparut dupa 1 an jumate :down:

Sfatul meu este sa eviti taiatul plus sudura, chiar daca masina (aripa) nu o sa iasa ca noua.

1 person likes this

1 hour ago, easy_do said:

dar am vazut ca ultimele postari sunt de acum cativa ani la ambele si la Arian si la BDT. 

Impresiile sunt inca valabile.

Eu am revopsit elemente de caroserie la Asko...Mazda 3 rosu soul. A ieșit foarte bine lucrarea, nu se văd diferențe de culoare sau de aliniere a elementelor. I-aș lua și pe ei în calcul pentru o astfel de intervenție

Sent from my iPhone using Tapatalk

1 person likes this

Nu ii gasesc pe cei de la ASKO in lista asiguratorului. Or avea alt nume de companie, si poate de asta nu-i gasesc. Incerc sa dau de cei de la BDT sa vad daca ma accepta cu constatarea de la Arian Vest. BDT nu era pe llista pentru constatatori... asta ca sa incepem de la inceput cu scheme :))

M-am muatat cu arme si bagaje pe topicul de la BDT - scuze pentru off topic. 

Nu ii gasesc pe cei de la ASKO in lista asiguratorului. Or avea alt nume de companie, si poate de asta nu-i gasesc. Incerc sa dau de cei de la BDT sa vad daca ma accepta cu constatarea de la Arian Vest. BDT nu era pe llista pentru constatatori... asta ca sa incepem de la inceput cu scheme :))

Poti incerca sa cauti Autonet Giulesti, poate apar inca asa.

Poti sa faci masina unde vrei tu, asiguratorii sunt obligati sa vina oriunde.

Cel mai bine e sa nu alegi niciodata din lista lor, pentru ca ei au prietenii si combinatii cu multe din acele service-uri.

Nu i-am gasit in niciun fel pe cei de la ASKO. Voi merge la BDT, sper sa nu ma duc la pomul laudat. Pe de alta parte, @01ZFR asiguratorul merge unde are contract, daca nu are contract, faci decontare directa (adica iti da banii si te duci unde vrei) doar ca aceasta a doua varianta nu este OK pentru mine. Vedem astazi ce se va intampla. Va tin la curent. 

din cate stiu eu, decontarea directa inseamna fix pe dos fata de ce ai zis tu: te duci la un service cu care asiguratorul are contract, lasi masina, ei o repara, tu iei masina si-ai plecat, fara sa mai plimbi hartii si aprobari de la asigurator la service si sa te certi legat de valoarea reparatiilor.

Spor cu reparatiile!

1 person likes this

20 minutes ago, easy_do said:

Nu i-am gasit in niciun fel pe cei de la ASKO. Voi merge la BDT, sper sa nu ma duc la pomul laudat. Pe de alta parte, @01ZFR asiguratorul merge unde are contract, daca nu are contract, faci decontare directa (adica iti da banii si te duci unde vrei) doar ca aceasta a doua varianta nu este OK pentru mine. Vedem astazi ce se va intampla. Va tin la curent. 

Mai oameni bun din 2017, asiguratorul este obligat sa vina la ce service vrei tu. Legea e oarecum noua si nimeni din asigurari nu iti zice. Stiu pe pielea mea ca au strambat din nas mereu, dar nu au ce sa faca.

https://www.economica.net/schimbare-majora-a-legislatiei-rca-dauna-se-constata-oriunde-vrea-pagubitul-masina-poate-fi-reperata-in-orice-service_133070.html

Just now, Cryo said:

din cate stiu eu, decontarea directa inseamna fix pe dos fata de ce ai zis tu: te duci la un service cu care asiguratorul are contract, lasi masina, ei o repara, tu iei masina si-ai plecat, fara sa mai plimbi hartii si aprobari de la asigurator la service si sa te certi legat de valoarea reparatiilor.

Nu te plimbi cu nimic. Iti zic ca la cealalta masina din 2017 pana acum m-au lovit 3 in orasu meu minunat. 1 cu Asirom, 1 cu Euroins si 1 cu City ins. Decat una din cele trei este pe lista service-ului unde merg, dar le am facut pe toate trei acolo. Nu neg ca au strambat din nas si au incercat sa imi invoce la anumite piese decat 50% din dauna ca ar fi fost doamne masina zgariata de dinainte dar cu urlete cu amenintari cu ASF-ul totul se rezolva in aceasta bucla a asigurarilor.

Ce e drept nu am avut daune in ultimii 3 ani. Se putea si inainte de asta sa te duci la ce service voiai, insa dupa reparatie service-ul nu elibera masina pana nu aduceai acordul de plata al asiguratorului. Cu decontare directa, scapai de acest pas.

Nu i-am gasit in niciun fel pe cei de la ASKO

https://www.google.com/search?q=asko+mazda+service&rlz=1C1CHBF_enRO739RO739&oq=asko+m&aqs=chrome.1.0l2j69i57j46j0l2j69i60l2.3828j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

48 minutes ago, Cryo said:

Spor cu reparatiile!

Decontare directa este EXACT ce a zis Cryo - lasi masina, iei masina (nu pui mana pe nici un ban)

48 minutes ago, 01ZFR said:

Mai oameni bun din 2017, asiguratorul este obligat sa vina la ce service vrei tu. Legea e oarecum noua si nimeni din asigurari nu iti zice. Stiu pe pielea mea ca au strambat din nas mereu, dar nu au ce sa faca.

https://www.economica.net/schimbare-majora-a-legislatiei-rca-dauna-se-constata-oriunde-vrea-pagubitul-masina-poate-fi-reperata-in-orice-service_133070.html

Daca masina e deplasabila vei fi rugat sa te duci cu ea pe unde are agentul asigurator program. Daca NU e deplasabila agentul va veni unde ai dus masina (sau cel putin asa ar trebui)

asko.jpg

@01ZFR Ce spui tu se refera la RCA - vorbim de CASCO aici si stiu ca nu se aplica aceeasi prevedere. Poate ma insel. 

@Cryo, da este posibil sa fi confundat eu termenii, dar ideea e ca exista si posibilitatea sa-mi dea banii si sa o fac eu unde vreau. 

@vvede ma refeream in lista serviceurilor agreate de asigurator, nu fizic unde sunt, ca stiu unde au locatia, ma interesa sa-i gasesc in lista asiguratorului. 

In alta ordine de idei am fost la Arian Vest astazi pentru constatare. Asa cum imi spusesera cei de la BDT au incercat sa ma determine sa repar masina la ei. Tipul de la constatare a zis ca el este platit de sef sa aduca masini pentru reparatii la ei, nu la altii, si altii daca vor sa-si plateasca om cum este el platit. Nu am intrat in polemici cu el doar i-am zis ca un vreau sa o repar la ei. 

Apoi cand am mers la masina, desi descrisesem incidentul si in call center (unde era inregistrat vocal) si i-am expllicat si lui cand a venit la masina nu a vrut sa imi inregistreze toate daunele. Pe partea dreapta fata, jos de tot, usa este un pic zgariata pentru ca atunci cand am lovit stalpul cu partea stanga, poarta din dreapta s-a deplasat catre masina si m-a atins un pic. Partea aia iese si la posilish, cred, ca e atinsa doar vopseaua. Mi-a zis ca aia e alta dauna din alt incident si ca el nu o trece. Am insistat si i-am zis ca el pleaca de la prezumtia ca vreau sa-l fraudez desi trecusem in declaratie ca mai are o zgarietura pe bara din fata, sub "nas". Intr-un final a zis ca o trece, ca oricum aia de la asigurator o vor scoate. 

Intr-un final mi-a trecut tot ce era pe deviz si a zis ca maine imi trimite pe mail procesul verbal. Sa vedem. Sper sa nu trebuiasca sa mai merg inca o data pe la ei. 

18 hours ago, easy_do said:

Apoi cand am mers la masina, desi descrisesem incidentul si in call center (unde era inregistrat vocal) si i-am expllicat si lui cand a venit la masina nu a vrut sa imi inregistreze toate daunele. Pe partea dreapta fata, jos de tot, usa este un pic zgariata pentru ca atunci cand am lovit stalpul cu partea stanga, poarta din dreapta s-a deplasat catre masina si m-a atins un pic. Partea aia iese si la posilish, cred, ca e atinsa doar vopseaua. Mi-a zis ca aia e alta dauna din alt incident si ca el nu o trece. Am insistat si i-am zis ca el pleaca de la prezumtia ca vreau sa-l fraudez desi trecusem in declaratie ca mai are o zgarietura pe bara din fata, sub "nas". Intr-un final a zis ca o trece, ca oricum aia de la asigurator o vor scoate. 

la ce asigurator ai casco?

Oare nu ar trebui un topic dedicat pentru probleme asiguratori, casco etc sau ceva de genu' si mutate posturile  ?? Sunt cateva pagini pe acest topic in care se discuta numai de probleme cu asiguratorii in caz de accident, casco etc...  :o  

@bamboozle Omniasig, am avut si in trecut si sunt foarte multumit de ei. Am si RCA tot acolo, chiar daca am primit oferta la jumatate de la altii, m-am gandit ca asa, daca s-ar intampla ceva nasol in trafic, cel pagubit sa aiba parte de un serviciu bun. 

@Ovidiuse am incercat sa discut aici dar nu mi-a raspuns nimeni. Sincer sa fiu atunci cand am postat nu am fost atent, dar cred ca acesta este topicul cel mai citit.  

Daca mai urmareste cineva topicul acesta, povestea pe mai departe este asa:

Dupa ce am primit PV de la Arian am constatat ca era gresit completat. Aveam un element de caroserie trecut eronat pe PV si cel care trebuia trecut, usa dreapta fata nu era trecut. Ca o paranteza, cand am lovit stalpul cu stanga, poarta de pe dreapta s-a dezeclhilibrat si a venit peste masina si a raschetat fin usa dreapta fata. Am facut mail de reconstatare si dupa alte doua zile mi-au raspuns, foarte politicos ca in baza lor de date nu exista poza cu dauna respectiva. Constatatorul de la Arian era copiat. Le-am zis ca exista si ca au fost facute dar daca nu sunt in sistem inseamna ca nu au fost urcate. In 3 ore er PV refacut corect. 

Intre timp m-am dus la BDT si mi-au luat masina in evidenta. Mi-au zis din start ca nu se poate repara aripa, indiferent cum ar face. Trebuie inlocuita. Nasol. Asta este. M-au asigurat ca lucrarea va fi facuta cu piese de origine, aripa originala Mazda cu tabla galvanizata si sudura cu tratament anti -coroziune. Sper sa fie asa. 

Acum astept acceptul asiguratorului. Comanda aripii si intrarea masinii la reparat. Reparatia dureaza maxim 8 zile lucratoare. Sper sa iasa cum trebuie. 

Oricum, o nota 10 pentru asigurator. S-au comporat exemplar. Am mai avut CASCO la ei, la alta masina si am facut vreo 2 reparatii pe regres RCA - exempar de fiecare data. 

Sper sa fie si ultima reparatie pe CASCO. 

@Codrin, daca am inteles corect din penultimul post al lui Easy_do, ar fi vorba de Omniasig.

edit: My bad, era literalmente mai sus

Edited by Codrin
1 person likes this

Un mic update: Dupa foarte multe discutii la telefon si mail-uri la inceputul saptamanii, adica dupa trei saptamani am primit, ma rog, nu eu, reprezentanta, PV corect si acceptat de asigurator. Acceptul de intrare in reparatie a venit in doua zile. Acum astept sa vina piesele pentru ca ce om normal la cap loveste masina noua la aripa din spate. Nici nu intru in statistica...

Ca o concluzie: grija mare unde efectuati prima constatare, iar eu pe la Arian Vest nu o sa mai trec cu masina. Jalnici! 

Astazi am ridicat masina. Per total sunt foarte multumit de cum a iesit lucrarea, nu se vede diferenta de culoare la vopsire, ceea ce era important pentru mine. Ce ma deranjeaza, dar nu am ce-i face este ca s-a vopsit si capacul rezervorului, si ala fiind din plastic are un aspect de coajja de portocala - se pare ca nu se poate altfel. Sper sa prind o zi cu soare ca sa ma uit si mai bine la ea, dar cand am luat-o era lumina bine afara si am fost foarte atent la detalii si la reflexia culorii. 

Am fot multumit de cum au tratat cei de la BDT problema si cum a iesit lucrarea. O sa revin cu poze, pentru ca nu am putut face astazi. 

Efectul "coaja de portocala" poate fi rezolvat. 

Pune o intrebare aici 

sau cauta-i topicul lui Ovidiu cu CX5 la jurnal de bord. Daca retin corect cand si-a ridicat CX5-ul a remediat coaja

1 person likes this