vvede

Reparatie pe RCA / CASCO

252 posts in this topic

Sa stii ca masinile nu vin cu farurile " reglate din fabrica " , la sosirea la dealer inainte de vanzare , se face asa zis pregatirea de vanzare , este o operatie de verificare a masinii si neaparat la Mazda corectia unor parametrii , printre care obligatoriu reglarea presiunii in roti ( deoarece pe transport vin cu 3.5 bar pentru a evita eventualele avarii a anvelopelor si jantelor la manipularea pe diversele mijloace de transport , reglarea franei de stationare (frana de mana ) acolo unde este cazul ( cele fara frana de stationare electrica ) si bomboana de pe tort FARURILE , operatiune ce nu poate fi facuta robotizat .

Nu le iau apararea , nici nu stiam despre ce service vorbesti , acum am avut timp deajuns sa citesc postarile 1 pagina inapoi , m-am spariat de aberatiile scrise si am renuntat la citit , cu volanul putin inclinat , nu retin cine a scris , pai volanul nu va sta fix , decat in conditii de drum ideal , fara sa bata vantul lateral (tangent , travers ) , fara sa fie inclinat spre dreapta ( cum este normal pentru drenaj ) , daca asfaltul nu are amprente lasate pe calea de rulare corespunzatoare ecartamentului masinilor de transport marfa supraincarcate , samd.

Revenid la faruri , crezi ca este corect cum le-ai reglat ? Gardul pe care le-ai reglat este etalonat ? Aparatele de reglat faruri sunt special concepote pentru aceasta operatie , nu gardul , peretele , trotoarul sau spatele altei masini .

Ca o gluma , crezi ca unchiul avea curaj sa afirme ceva negativ despr masina te , probanil ca i-ai inpuiat capul cu veneratiile masinii tare .

Ca sa fii impacat , te astept la service , cu aparat de reglat faruri verificam corectitudinea reglarii .

Sfatul meu este sa va bucurati de masini , plimbati-va cu ele , nu le mai cautati defecte , nu le mai cautati zgomote , greierasi , bucurati-va de ele si de viata , nu uitati de prietene , sotii , prieteni , ganditi-va ca si tehnicienii de service au o viata ......, si totusi este o amarata de Mazda de 30000 oiro , nu Ferrari ,Lamborghini , Maibach , Rolls Royce , este o biata Mazda .

2 people like this

N-o fi colegul de meserie si nu o fi avand aparat de reglat faruri insa sunt ferm convins ca stie cand ii bat farurile prea aproape de masina. Probabil nu le-a reglat el la virgula insa nici cum erau in poza nu e ok. 
Cat despre verificarile de mai sus, in teorie ai absoluta dreptate, practica “ne omoara”. Masina mea la preluare nu avea presiunea in nici o anvelopa egala cu oricare alta si nici una nu avea presiunea corecta. (diferenta de jumate de bar intre extreme). Despre ce vorbim? :) 

@Titan1um, ar trebui mutata discutia despre faruri de aici, fie pe topicul service-ului care a efectuat operatiunea fie pe cel despre reparatii pe casco/rca. Nu reprezinta problema tehnica (specifica) a modelului, doar neglijenta unora. 

21 minutes ago, dorunegru said:

Sa stii ca masinile nu vin cu farurile " reglate din fabrica " , la sosirea la dealer inainte de vanzare , se face asa zis pregatirea de vanzare , este o operatie de verificare a masinii si neaparat la Mazda corectia unor parametrii , printre care obligatoriu reglarea presiunii in roti ( deoarece pe transport vin cu 3.5 bar pentru a evita eventualele avarii a anvelopelor si jantelor la manipularea pe diversele mijloace de transport , reglarea franei de stationare (frana de mana ) acolo unde este cazul ( cele fara frana de stationare electrica ) si bomboana de pe tort FARURILE , operatiune ce nu poate fi facuta robotizat .

Nu le iau apararea , nici nu stiam despre ce service vorbesti , acum am avut timp deajuns sa citesc postarile 1 pagina inapoi , m-am spariat de aberatiile scrise si am renuntat la citit , cu volanul putin inclinat , nu retin cine a scris , pai volanul nu va sta fix , decat in conditii de drum ideal , fara sa bata vantul lateral (tangent , travers ) , fara sa fie inclinat spre dreapta ( cum este normal pentru drenaj ) , daca asfaltul nu are amprente lasate pe calea de rulare corespunzatoare ecartamentului masinilor de transport marfa supraincarcate , samd.

Revenid la faruri , crezi ca este corect cum le-ai reglat ? Gardul pe care le-ai reglat este etalonat ? Aparatele de reglat faruri sunt special concepote pentru aceasta operatie , nu gardul , peretele , trotoarul sau spatele altei masini .

Ca o gluma , crezi ca unchiul avea curaj sa afirme ceva negativ despr masina te , probanil ca i-ai inpuiat capul cu veneratiile masinii tare .

Ca sa fii impacat , te astept la service , cu aparat de reglat faruri verificam corectitudinea reglarii .

Sfatul meu este sa va bucurati de masini , plimbati-va cu ele , nu le mai cautati defecte , nu le mai cautati zgomote , greierasi , bucurati-va de ele si de viata , nu uitati de prietene , sotii , prieteni , ganditi-va ca si tehnicienii de service au o viata ......, si totusi este o amarata de Mazda de 30000 oiro , nu Ferrari ,Lamborghini , Maibach , Rolls Royce , este o biata Mazda .

Pe rand:

1. Volanul inclinat a fost depistat chiar si de cei de la autosoft pe banc sau cum se numeste.

2. Referitor la unchi si faruri. 

Daca prin o simpla intrebare consideri ca i-am impuiat capul cu veneratii, no comment.

Ca si cum te-ai duce sa cumperi paine si doamna te intreaba daca vrei sa fie mai rumenita si o injuri ca ti-a impuiat capul.

3. Farurile au fost verificate si conform manualului, nu doar la gard, nu e precizie maxima, dar nici nu sunt mai prost reglate decat inainte.

P.s. la PDI nici macar nu s-au sinchisit sa faca presiunile corect, unde mai pui ca eu dupa o luna de zile inca aveam senzorii blocati cu ultima citire de cand a iesit din fabrica.

@closchkutza mut imediat.

Are sens sa bag Casco pt asta si inca una micuta?sau sa iau corector..?

D97AB4B6-99E5-4505-8697-146CB2916F46.jpeg

2 hours ago, Garkan said:

Come on, pentru atat?

Nu iti bate capu pentru asta.

2 hours ago, Garkan said:

Glumesti. Platesti CASCO la anu cat nu face pentru un mizilic.

Asa ma gandeam si eu, dar deja se aduna peste tot si cedez nervos :)).

:sorry:oboseala si graba isi spusera cuvantul si nu vazui ca era un ciot de buturuga.

Are cineva link cu acel corector pentru vopsea OEM Mazda? parca era pe un site tert.

Nu vad de ce ar lua-o cineva pe cea chinezeasca. 

43 minutes ago, closchkutza said:

Nu vad de ce ar lua-o cineva pe cea chinezeasca. 

La vopseaua rosie, culoarea din kit este ceva mai inchisa ca nuanta, si retusarile se cam vad, asa ca am luat doua creioane chinezesti cu nuante apropiate , just in case. Nu le-am incercat inca ptr a vedea daca sunt mai apropiate de culoarea originala...

20210614_120026.jpg

Vopseaua de pe masina este multi-strat pe cand kitul de retus este..un singur strat. Evident ca se vor observa diferente de nuanta, in functie de lumina de afara, nu ai cum replica "comportamentul" unei vopsele multi-strat doar dintr-unul singur.

15 minutes ago, closchkutza said:

nu ai cum replica "comportamentul" unei vopsele multi-strat

Da, asa este...Vopseaua din creioane este si ea sidefata si poate va semana mai mult cu cea originala. Ma gandesc sa dau cu creionul dupa care sa aplic lacul din chitul original, lac care este si el rosiatic... Am sa incerc intr-o portiune putin sau deloc vizibila a tablei.

In plus, ma intreb, de ce nu au mai pus o sticluta in kit...ce mi-e doua ce mi-e trei...si poate se apropiau mai mult de paintul original...

Pentru ca retusul este o solutie temporara, menita in primul rand sa protejeze tabla, nu pentru satisfactie cosmetica :) (sa fie ca inainte de ciupitura).

Am si eu niste ciupituri superficiale. Dar ma gandesc ca touch paint-ul ni rezista la mai mult se 2-3 spalari... 

Depinde cum e aplicat, poate sa sara la prima spalare sau sa tina cativa ani. 

46 minutes ago, easy_do said:

Am si eu niste ciupituri superficiale. Dar ma gandesc ca touch paint-ul ni rezista la mai mult se 2-3 spalari... 

Pe unde am folosit colorNdrive a rezistat si la N spalari. Probabil o sa raman tot la modelul acesta de corector.

Pe unde am folosit colorNdrive a rezistat si la N spalari. Probabil o sa raman tot la modelul acesta de corector.

Salut! Ai cumva un link cu produsul acesta? As vrea si eu sa comand ceva asemanator.

13 hours ago, easy_do said:

ma gandesc ca touch paint-ul ni rezista

Ba rezista f bine. Vorbesc despre ciupituri mici, punctiforme. In instructiuni zice ca dupa 4 zile sa polisezi lacul aplicat...,eu nu am mai facut asta. Probabil de aceea se vad punctele daca te uiti cu atentie - dar nu sar in ochi ca si petele albe de dinainte de aplicare.

Recomand, totusi, infolierea partii din fata (bara, faruri, oglinzi si cozoroc capota) Singurele lovituri vizibile sunt pe capota, pe care nu am infoliat-o...

Salut! Stiti ce dealer Mazda ofera decontare directa prin City Insurance?

RCA cu decontare directa de la City Ins.? 

Esti primul pe care il aud.

Succes, imi e greu sa cred ca o sa gasesti ceva.

Daca nu te-ai interesat dinainte, e grav.

Eu cand m-am hotarat la Generali, am cautat sa vad daca dealerul de la care am luat masina are decontare directa cu ei sa nu ma f*ta la melodie ca dureaza procesarea dosarului si aprobari si etc.

Nici nu am vrut sa aud de City si altele de genul lor pentru casco.