vvede

Reparatie pe RCA / CASCO

252 posts in this topic

7 hours ago, Ovidiuse said:

Stie cineva daca caroseriile sunt galvanizate cum se cele din grupul VAG ?

Nu mai au nici alea caroseria galvanizata de multi ani. Este un proces energofag, nu se mai inghesuie nimeni sa-l aplice.

Protectia anticoroziune este asigurata de "coctail"-ul de chimicare in care este scufundata caroseria inainte de vopsire (asa-zisul "grund" care se vede sub vopsea).

1 hour ago, Ovidiuse said:

PS: Octavela din 2007  are caroseria galvanizata... nu are gram de rugina pana acum!

Nici fosta masina nu avea in 2018 cand a plecat de la mine (Avensis 2008) si nu avea caroseria galvanizata, deci nu e un criteriu obligatoriu. Galvanizarea nu inseamna ca nu va rugini niciodata ci ca va rezista o vreme daca orice alta forma de protectie este compromisa. 

19 hours ago, Ovidiuse said:

nu este vreo noutate

Am zis eu ceva de vechimea tehnologiei - am spus ca este costisitoare (adica este scumpa) si de aceea nu se mai aplica in zilele noastre. Marile firme sunt conduse de contabili . Japonezele sunt cunoscute ptr predispozitia spre ruginire. Ai intrebat si am raspuns - daca modul cum trateaza Mazda tabla nemultumeste eu nu am nici o vina. Acum nici o Scoda nu este galvanizata . Ar fi fost bine sa fie asa. Si eu am crezut initial, cand am vazut in contract ca se ofera o garantie mare la coroziune, ca este galvanizata. Din pacate nu este , iar daca apare rugina vor da din umeri si-ti vor arata paragraful (scris de-o schioapa) unde scrie : " la strapungere" adica daca tabla se gaureste .

Haha, aruncati o privire sub bolidele voastre si o sa fiti surprinsi cat de multa rugina este dupa un an pe elementele de suspensie......

Daca vreti sa va conservati masinile, faceti protectie anticoroziva la ateliere dedicate. 

Salut.

Imi spuneti si mie cam cat dati la CASCO trimestrial/anual si eventual imi recomandati un broker?

Ajunge masina saptamana viitoare si am primit o oferta care mi se pare cam exagerata totusi 259 EUR/trimestru cu fransiza de 100 EUR.

Merci,

Andrei

Eu am 960e, in 4 rate, fara fransiza, toate optiunile cu exceptia conducerii de catre alte persoane si in afara drumurilor publice.

Omniasig 

15 hours ago, bruasca said:

Imi spuneti si mie cam cat dati la CASCO

Eu am facut Casco la Generali : cam 500 euroi pe an cu fransiza 100 euro/eveniment ptr o masina de 30000 e (ei au socotit-o la 28K) plus cam 500 lei ptr asigurarea obligatorie cu posibilitatea de a-mi repara masina la ei daca sunt lovit de un asigurat formal.(adica nu folosesc casco daca sunt lovit - si nici asigurarea agresorului)

8 hours ago, XTL said:

Eu am facut Casco la Generali : cam 500 euroi pe an cu fransiza 100 euro/eveniment ptr o masina de 30000 e (ei au socotit-o la 28K) plus cam 500 lei ptr asigurarea obligatorie cu posibilitatea de a-mi repara masina la ei daca sunt lovit de un asigurat formal.(adica nu folosesc casco daca sunt lovit - si nici asigurarea agresorului)

Esti tare, eu plătesc 1100 euro/an la aceeași suma asigurata.

4 hours ago, Mikael said:

Esti tare

Asta a fost calculul lor...Pot sa atasez contractul daca nu crezi...Se ia in calcul punctajul soferului, vechimea, varsta nr de evenimente avute etc. Si nu in ultimul rand, la noi "la tara" o fi mai ieftin :pardon:

3 minutes ago, XTL said:

Asta a fost calculul lor...Pot sa atasez contractul daca nu crezi...Se ia in calcul punctajul soferului, vechimea, varsta nr de evenimente avute etc. Si nu in ultimul rand, la noi "la tara" o fi mai ieftin :pardon:

Nu trebuie sa demonstrezi nimic, bravo tie ca ai obținut asa oferta. 

Ca idee, Bucuresti are rating de risc maxim, la fel si zonele limitrofe. Intotdeauna o asigurare intr-un oras mic de provincie va fi mai ieftina decat una in Bucuresti sau Ilfov, pentru acelasi sofer. 

20 minutes ago, closchkutza said:

intr-un oras mic de provincie va fi mai ieftina

Asa e si normal...in Bucuresti e un trafic de speriat, pe cand la noi si iarba creste mai incet :thumbsu:

On 5/13/2021 at 4:22 PM, closchkutza said:

Nu mai au nici alea caroseria galvanizata de multi ani. Este un proces energofag, nu se mai inghesuie nimeni sa-l aplice.

Protectia anticoroziune este asigurata de "coctail"-ul de chimicare in care este scufundata caroseria inainte de vopsire (asa-zisul "grund" care se vede sub vopsea).

Galvanizarea nu inseamna ca nu va rugini niciodata ci ca va rezista o vreme daca orice alta forma de protectie este compromisa. 

Orice metal in afara de inox, rugineste pana la urma :) 

E bun si ieftin grundul, galvanizarea e scumpa ... dar “sfanta” :D 

On 5/15/2021 at 0:32 PM, XTL said:

Asa e si normal...in Bucuresti e un trafic de speriat, pe cand la noi si iarba creste mai incet :thumbsu:

La cum se circula, si la noi este trafic speriat...

On 5/14/2021 at 4:39 PM, bruasca said:

Salut.

Imi spuneti si mie cam cat dati la CASCO trimestrial/anual si eventual imi recomandati un broker?

Ajunge masina saptamana viitoare si am primit o oferta care mi se pare cam exagerata totusi 259 EUR/trimestru cu fransiza de 100 EUR.

Merci,

Andrei

In primul an la Generali am platit 1132 euro/an fara fransiza.

Acum a scazut la 925 euro.

Salut @bruasca,

Eu am Casco complet la Generali, fara fransiza, cu urmatoarele extra: asistenta rutiera standard, pierdere/furt chei, accidente persoane transportate, reintregire suma asigurata, daune produse in afara drumurilor publice, acoperire jante/anvelope.

Masina este o Mazda 3 G120 Sedan, 2017, echipare Revolution Top. Primul an m-a costat 781 euro, in 2 rate (probabil atat de putin pentru ca masina e pe numele tatalui meu :whistling:).

Stima !

Salutare!

CX-30 in Bucuresti, Generali, in afara de circulatia in afara drumurilor publice sunt bifate absolut toate optiunile, 600 EUR/an cu franchisa 100 EUR.

Salut,

Aveti idee daca la service-ul Asko Giulesti este centru de constatari daune Generali?

Vreau sa schimb parbrizul pe casco.

Asko Giulesti au centru de constatare pentru Allianz doar. Generali au la Arian sau poti merge direct la centrul lor pe strada Copilului, merge destul de repede avizarea.

Daca mergi la Arian, mai bine nu te duci

Trist e ca am ajuns la concluzia ca au inceput sa apara oameni care au facut doar cursuri online de mecanica/electrica.

Am fost sa imi regleze farurile, ca dreptul batea mai jos dupa ce a fost schimbat acum ceva timp, doar ca nu prea am mai mers noaptea de atunci.

Ce au facut baietii?

Au coborat lupa la farul stang. :fool:Meserie.:fpc:

Cam asa arata dupa reglajul lor.

20210512_015816.thumb.jpg.ec57d91e0e05c6f9c92a18bba1c4a576.jpg

6 hours ago, Titan1um said:

Trist e ca am ajuns la concluzia ca au inceput sa apara oameni care au facut doar cursuri online de mecanica/electrica.

Am fost sa imi regleze farurile, ca dreptul batea mai jos.

Ce au facut baietii?

Au coborat lupa la farul stang. :fool:Meserie.:fpc:

Cam asa arata dupa reglajul lor.

20210512_015816.thumb.jpg.ec57d91e0e05c6f9c92a18bba1c4a576.jpg

Sau poate farul stanga bbatea prea sus .

Nu, ca a si zis ca consilierul ca intr-adevar batea mai jos farul din dreapta. 

Faza asta e ceva gen, te duci sa iti repari o masea de pe dreapta dar iti repara una de pe stanga ca a tinut radiografia invers.

Pai daca a spus consilierul ca farul dreapta bate mai jos , nu inseamna neaparat ca farul stanga nu batea mai sus . La costatarea vizuala fata de un reper oarecare era o diferenta intre ele . Pus pe aparatul de reglat faruri , s-a costatat cu certitudine unde este problema si s-a remediat .

Comparand poza pusa cu felul in care stiu ca se vad farurile de la masina mea (din cate stiu si @Titan1um are farurile Matrix), par ca ale lui @Titan1um bat "in pamant". 

Altfel, asta cu reglajul farurilor e "hit & miss" cam pe la toti. Pe vremea cand aveam Toyota, dupa un "reglaj de faruri" facut la una din reprezentantele din Bucuresti (fusesera schimbate farurile cu unele noi) lumina atat de aproape de masina incat nu vedeam nimic noaptea, incetineam la 40km/h cand ma intalneam cu cate o masina.

Problema a fost rezolvata dupa ce le-am reglat eu conform cu instructiunile din cartea de service (era data si procedura "la perete") - ceea ce va sfatuiesc si pe voi, daca puteti.

@closchkutza Nu doar ca par, chiar bat in pamant. Da, sunt ALH-urile.

La 59km/h cat aveam in momentul ala, simteam ca merg pe drum de munte si nu stiu ce ma asteapta dincolo de capatul luminii. Eram pe Splai, linie dreapta.

Mi le-am reglat singur, inaltime corecta, aliniate, totul ca la manual, doar ca in  noaptea aia le-am reglat provizoriu "la gard".

Pus masina perpendicular pe drum, cu spatele la gard ca sa nu stau in drum si am reglat asa la ochi inaltimea si alinierea lor si pana la Zalau in noaptea aia nu am primit niciun flash.

Am comparat o poza veche din iarna cand aveam doar farul de pe stanga funtional si am refacut poza in acelasi loc dintr-o parcare de la mall, aceeasi distanta fata de zid si e la fel, si parca parca trebuie o idee putin de tot mai jos, dar oricum, daca nu am primit flash-uri, inseamna ca nu sunt prea sus.

La intoarcere am mers si in spatele unui unchi si l-am intrebat daca il deranjeaza luminile mele indiferent de distanta mea fata de el si a zis ca nu deranjeaza deloc.

8 hours ago, dorunegru said:

Pai daca a spus consilierul ca farul dreapta bate mai jos , nu inseamna neaparat ca farul stanga nu batea mai sus . La costatarea vizuala fata de un reper oarecare era o diferenta intre ele . Pus pe aparatul de reglat faruri , s-a costatat cu certitudine unde este problema si s-a remediat .

Nu inteleg de ce cauti sa le iei apărarea.

E vizibil in poza ca lumina e 'in pământ' si implicit reglarea facuta prost.

Farul de pe stanga avea reglajul stock, din fabrica, deci inaltimea corecta.

Daca a confirmat ca lumina era mai jos, cum sa iti deregleze si farul care lumina corect? Ti se pare normal?

Ala nu a fost reglaj la aparat, sa fim seriosi si nici de cineva care se pricepe sau nu stie care e dreapta si care e stanga unei masini.