Tez

New Car New Brand Mazda 3 Plus

43 posts in this topic

Bună seara și bine v-am găsit dragi posesori de mazda.

Am intrat si eu în acest grup select:jig: de posesor de mazda, în data de 27.11.2020, după 2 luni de asteptare.

Înainte am avut un ford focus 2 facelift 1.6 benzina cumparat de nou în anul 2010, care si-a facut treaba cu brio, fără prea multe vizite la service.

Primile impresii:

- mașina merge foarte lin, zici ca pluteste

- foarte bn antifonată

- arată bestial ( chiar unu cu bmw m-a oprit sa o admire)

Am reusit să montez si folii pe geamurile spate(recomand firma autovad sunt profi) și astept sa sosească suporti de nr slim pentru un look clean.

IMG_4443.JPGIMG_4448.JPG

10 people like this

Felicitari. Un prieten a facut recent acelasi pas, de la Ford Focus (a avut ultimele doua modele) la Mazda 3..

Felicitari!

Și eu de câteva zile, posesor de CX30, vroiam sa te întreb de unde sunt suporții slim? Lasă un link te rog

On 08.12.2020 at 0:12 AM, Tonib said:

Felicitari!

Și eu de câteva zile, posesor de CX30, vroiam sa te întreb de unde sunt suporții slim? Lasă un link te rog

Salutare le-am luat de pe emag

Asa se vede cu suportul de nr slim

0012ED30-751E-4BCA-A04A-4BA519146489.jpeg

Japoneza a facut aproape 2000 km i-am montat folie pt ceasurile de bord....urmeaza folie pe consola centrala ca ma dispera black piano asta:down:

BBC9088E-F6E7-468B-9647-2F2384781655.jpeg

On 12/2/2020 at 5:14 PM, Bazilide said:

Felicitari. Un prieten a facut recent acelasi pas, de la Ford Focus (a avut ultimele doua modele) la Mazda 3..

Nu se compara mazda cu ford focus la materialele din interior, mazda ii da clasa

Poți lăsa o poză/link exact de care ai luat?

Am reusit sa mut si nr. jos parca e mai agresiva acum:pardon:

4233A04C-7D2F-4BAB-AFDA-9D338139DE8B.jpeg

Frumos! Atat de simplu dar cu impact mare asupra lookului.

Am de gand sa fac si eu acelasi lucru pe a mea (gen 3). Singura retinere pe care o am este ca mutarea numarului acolo va bloca prizele de aer aflate in zona si, in timp, vor aparea probleme. Stii ceva pe tema asta? Pe forumuri nu sunt foarte multe informatii.

O idee foarte neinspirata dpdv mecanic; la mazde de regula pe acolo e principala admisie de aer pentru radiatoare. Vara sa nu va plangeti ca fierbeti si voi si motorul. 

22 hours ago, PatrickMZD said:

Frumos! Atat de simplu dar cu impact mare asupra lookului.

Am de gand sa fac si eu acelasi lucru pe a mea (gen 3). Singura retinere pe care o am este ca mutarea numarului acolo va bloca prizele de aer aflate in zona si, in timp, vor aparea probleme. Stii ceva pe tema asta? Pe forumuri nu sunt foarte multe informatii.

Chiar nu m-am documentat în privinta nr., dar am vazut si pe youtube ca aveau si alte persoane, din ce am obs admisia de aer este generoasa....

17 hours ago, ciprianro said:

O idee foarte neinspirata dpdv mecanic; la mazde de regula pe acolo e principala admisie de aer pentru radiatoare. Vara sa nu va plangeti ca fierbeti si voi si motorul. 

Parerea mea ca este o idee foarte buna din punct de vedere estetic, cat despre partea mecanica, am analizat deschiderea si este generoasa dar daca o sa am probleme se poate muta fara probleme.....

On 16.01.2021 at 8:32 PM, Tez said:

Am reusit sa mut si nr. jos parca e mai agresiva acum:pardon:

4233A04C-7D2F-4BAB-AFDA-9D338139DE8B.jpeg

Suportii astia i-ai prins pe suportul ala care venea ca adaptor intre grila si suportul numarului?

8 hours ago, Titan1um said:

Suportii astia i-ai prins pe suportul ala care venea ca adaptor intre grila si suportul numarului?

da, suportul slim i-am prins de suportul care a venit de la mazda

Japoneza a fost dusa la zapada, s-a descurcat cu brio prin zapada, chiar si cu jantele de 18:clapping:

A61B17A4-7393-44AB-8342-692907E71836.jpeg

Azi de dimineata am reusit sa fac o poza si la consum, imi arata un consum de 9.4 doar in Bucuresti.... eu zic ca este un consum foarte bun, avand in vedere traficul din Buc.

2ED15910-3158-4113-86AE-4C89D8E86C6C.jpeg

On 2/1/2021 at 10:43 AM, Tez said:

Azi de dimineata am reusit sa fac o poza si la consum, imi arata un consum de 9.4 doar in Bucuresti.... eu zic ca este un consum foarte bun, avand in vedere traficul din Buc.

Depinde mult de ora si directia in care mergi. :)

Salut si sa o stapanesti sanatos Tez! Ce parere ai despre motor, cum s-a comportat pana in momentul de fata, esti multumit de acceleratia lui ? Personal sunt in asteptare cu o Mazda 3 snowflake white de 122 de cai si as vrea sa vad si parerea ta dupa ~3000km. Multumesc.

On 15.03.2021 at 1:24 AM, Fl3rin said:

Salut si sa o stapanesti sanatos Tez! Ce parere ai despre motor, cum s-a comportat pana in momentul de fata, esti multumit de acceleratia lui ? Personal sunt in asteptare cu o Mazda 3 snowflake white de 122 de cai si as vrea sa vad si parerea ta dupa ~3000km. Multumesc.

Salutare, multumesc! Acum masina se aproprie de 5000 km, motorul e foarte silentios si pentru mn trage foarte bn, eu merg chill( savurez momentul) si din cand in cand ii dau talpa. Parerea mea este ca ai facut o alegere foarte buna, raport calitate pret este foarte buna.

Are interior premium cu optiunii sufieciente, exterior demențial care atrage toate priviriile. E foarte sensibila da zgarieturi, deoarece are black piano.

Un lucru care imi place ca poti sa ii pui accesorii adica o prelungire bara fata un eleron etc.

Ai impozit f mic și în Bucuresti in parcarile publice nu platesti.

164678485_1131053907332515_4709012173915915938_n.jpg

Salut! Iti multumesc pentru raspuns. Ma bucur ca aud/vad peste tot numai pareri bune despre acest model si anume Mazda 3. Pentru mine pana acum circa 2 luni nu a reprezentat interes in general Mazda eu fiind chitit pe masina romanului (Vozwagan Golf :ermm:), dar mergand cu un prieten care si-a comandat modelul sedan iar eu vazand-o pe aceasta hatchback pe stock (full fara safety pack) a fost WOW. Dupa 2 zile am si dat avansul la ea.

Nu mai cita intreg mesajul anterior.

Eu prima data am facut test drive cu ford focus 1.5 st-line o masina okay dar cu plastic ieftin la interior, si dupa am facut test drive cu mazda 3 si am zis asta este.....are motor 2.0 aspirat.Nu m-am uitat la golf pentru ca la un pret de 18.720 euro iti da motor de drujba si cateva optiuni, si nu arata asa sportiv ca mazda.

Ce ciudat suna... nu arata sportiv si tu ai 122cp :D. Ai grija la semafor :P.