iosifch

Sare singură din viteza a 6-a

7 posts in this topic

Salut! Am o Mazda 2015 2l 120cp adusă din Germania prin noiembrie 2020. Am observat că uneori sare singură din viteza a 6-a. În vreo 3 drumuri dus-întors București-Pitești s-a întâmplat să sară de vreo 4 ori. Am observat că problema asta s-a întâmplat doar când foloseam pedala de accelerație, n-a sărit niciodată când am folosit pilotul automat. Subliniez că conduc de vreo 2 ani, deci e probabil că principala cauză să fie chiar lipsa experienței mele. Totuși, a mai întâlnit cineva comportamentul ăsta?

Am patit ceva asemanator la un CX-5 care sarea din 4 si 5. Era de la cutie, s-a remediat prin schimbarea a 2 piese, una pentru 3-4 si una pentru 5-6. Intreaba la BDT.

1 person likes this

Pe linga ce a spus @Codrin recomand si o verificare a timoneriei si a suportilor motor. Daca vreun suport motor e distrus e posibil ca atunci cind se apasa acceleratia miscarea motorului sa forteze cablurile si sa puna cutia pe liber.

5 hours ago, iosifch said:

Subliniez că conduc de vreo 2 ani, deci e probabil că principala cauză să fie chiar lipsa experienței mele.

Sincer nu prea ai ce sa-i faci tu gresit, presupunind ca nu cumva ori dai cu cotul in levierul schimbatorului de viteze, ori apesi involuntar pedala de ambreiaj pentru ca tii incorect picioarele in timpul mersului. Transmisia odata cuplata in treapta e cuplata in treapta si aia e. Chiar daca nu apesi tu cit trebuie pe levier (sa zicem) cind schimbi in trrapta 6 daca are loc totusi cuplarea in treapta atunci in interiorul cutiei de viteze piesele implicate pur si simplu se aseaza una cu alta, deci nu ai cum sa cuplezi doar partial sau ceva de genul asta, daca la asta de gindesti.

1 person likes this

On 17/01/2021 at 7:18 PM, Codrin said:

Am patit ceva asemanator la un CX-5 care sarea din 4 si 5. Era de la cutie, s-a remediat prin schimbarea a 2 piese, una pentru 3-4 si una pentru 5-6. Intreaba la BDT.

Am fost la cei de la BDT, pe Splai, dar din pacate nu au putut sa-si dea seama care e problema. Au verificat si timoneria printre altele. @Codrin, tu unde ai schimbat cele doua piese din cutie? As vrea mai departe sa caut pe cineva care stie sa lucreze cu cutii. Cei de la Mazda mi-au spus ca doar pentru constatare, sa se uite in cutia de viteze, ma costa undeva in jur de 2000 EURO.

On 1/17/2021 at 3:21 PM, iosifch said:

Salut! Am o Mazda 2015 2l 120cp adusă din Germania prin noiembrie 2020. Am observat că uneori sare singură din viteza a 6-a. În vreo 3 drumuri dus-întors București-Pitești s-a întâmplat să sară de vreo 4 ori. Am observat că problema asta s-a întâmplat doar când foloseam pedala de accelerație, n-a sărit niciodată când am folosit pilotul automat. Subliniez că conduc de vreo 2 ani, deci e probabil că principala cauză să fie chiar lipsa experienței mele. Totuși, a mai întâlnit cineva comportamentul ăsta?

Cam cati km reali are masina ? 

Avea 70k când am luat-o în toamnă. Presupun că nu poți afla kilometrii reali prea ușor...

Se pot estima . Trimite-mi seria de sasiu privat .