Sign in to follow this  
Followers 0
CosminSt

Schimbare Radiator AC

5 posts in this topic

Salut

Din pacate acum cateva zile am descoperit ca AC-ul nu mai functioneaza la Mazda 3 din 2015 motor 2.0 benzina. Am facut o verificare si se pare ca am radiatorul AC spart/fisurat. Costul reparatiei este detul de mare si ma gandeam daca nu cumva il pot schimba eu in fata casei.

Am comandat radiatorul AC (sau condensator cum i se mai zice) si stau pe ganduri daca sa ma duc la un mecanic sau sa il schimb singur.

Are cineva sfaturi legate de asta? A mai facut cineva o schimbare de radiator AC? Este o operatiune greu de facut?

Mersi

Este extrem de simpla , trebui data toata fata jos , ce tip de freon are in instalatie?

Are R 134a. AI facut aceasta operatiune? Am nevoie de unelte mai deosebite? Ce imi mai trebuie in afara de condensator?

acum chiar nu pot sa ma abtin, dar:

1. Doru spune ca trebuie data toata fata masinii jos, esti pregatit pentru asta?

2. inafara de condensator ce-ti mai trebuie? pai daca a mai ramas ceva refrigerant in instalatie, sigur ramai fara nimic cand o desfaci. ai refrigerant in cantitatea potrivita si dispozitiv de incarcare? pompa de vacuum cu care sa golesti instalatia de ramasite in prealabil?

alternativ:

Nu planuiesc sa reincarc eu instalatia cu freon. Dupa ce inlocuiesc condensatorul, am sa merg la un centru de reincarcare AC.

Stiu, "Este extrem de simpla" si "trebui data toata fata jos" nu prea merg bine impreuna :p

2 people like this