Mazda_CX7

Respins GPL - RAR

4 posts in this topic

Bună ziua!

Am montat o instalație gpl pe Mazda cx7 2.3 disi și a fost respinsă la RAR pe motiv că noxele pe gpl au fost mari.

La noxe CO pe benzină făcute la temp ulei 25 grade C a ieșit 0.23% la 800rpm și 0.14% la 3014rpm.

La noxe CO pe GPL au ieșit 0.02% la 704 rpm și 1.60% la 2900 rpm (aici a fost problema). S-a spus că instalația nu a fost reglată și m-au trimit la cei care au montat instalația; am fost acolo, la o diferență de o oră, și au spus că este totul ok, au verificat noxele la gpl cu temp ulei la 70 grade și au ieșit la CO cu 800rpm la 0.16% iar la 2200 rpm la 0.00%.

În situația de față noxele de la RAR pe GPL de 1.60% sunt enorme față de cele ieșite pe benzină și față de cele ieșite la firma care a montat instalația... Credeți că există o problemă? A fost o „eroare” sau așteptau ceva?

Salutare, tare cred ca problema ta este ca la RAR masina a fost masurata la rece ceea ce reduce eficienta catalizatorului si cand ai ajuns inapoi la cei de la gpl masina era deja la temp optima de funcționare si de aceea au ieșit corect noxele.

Undeva este o greseala , nu avea cum sa functioneze la 25 de grade pe GPL .

Corect, in mod normal trece pe GPL cand apa atinge 40°