thefane

3 Mps Vs Sti

62 posts in this topic

La 30.000 DDP m-ar interesa si pe mine... Cu conditia sa fie 29.000 ca sa imi ramana bani sa schimb si suspensia.

are scaune faine cu suport lateral si alcantara...plasticele de la portier si de la bord sunt mai putin placute:)

sincer si evo 9 avea materiale mai bune decat evox.

eu unul eram mai incantat de vechiul design in 3 volume decat actualul hatchback. am inteles ca se face si in 3 volume in alte tari dar e foarte urat!

acul turometrului a stat numai intre 4500 rpm si 6200 unde limitarea intra fara prea mare tam tam si fara a-mi taia gazul.

si consumul a fost in jur de 16, incredibil.

nu e incredibil, din contra... Secretul e in vitezele relativ mari pe care le scoti, cat e el de Cheia. Practic, nu prea ai de ce sa fii sub 100 de prea multe ori (adica in acele de par), si la o viteza medie de 100+ 16% nu mi se pare extraordinar. Cu MPS la cea mai rapida tura pe la cheia (si a fost rapida, a fost singura oara in viata cand m-am facut fleashca de transpiratie de la condus), la 4000+ constant in 4a si a 5a (si a 3a in alea mai stramte, nu vb de ace de par), am scos un 14 si ceva...

CONCLUZIA

STi-ul nu este ceea ce pare: il poti folosi zilnic in oras spre deosebire de evo X.

la minus as nota materiale, finisari, sunetul evacuarii care nu este perceptibil, intretinerea scumpa.

un pret corect ar fi 30 mii euro ddp

PS: am zis mult de consum deoarece intereseaza pe multa lume si toti se asteapta sa fie astronomic.

In continuare mi se pare mare (daca nu astronomic), dar e 4x4... Si vb lui Daniel, la 30k DDP parca l-as lua si eu... sau nu... la momentul cand am facut test drive era ~28k + TVA (ok, era si o varianta de 26k + TVA dar nu o aveau). Nu stiu daca l-as fi luat daca era cu vreo 3k mai ieftin, nu as zice ca acei 3k au fost problema...

Eu am mai avut o dezamagire, de care tu nu pomenesti nimic, si sunt curios daca doar nu zici, sau exemplarul tau nu avea problema asta: zornaia din toate alea, era deselat rau. Nu greieri, table sa iti pice in cap...

Pe de alta parte admit ca la test drive-ul cu MPS am avut un feeling similar de la o masina de 11k km (test drive pe care l-am facut dupa ce facusem comanda), si totusi am avut alte asteptari de la masin, asteptari care la 93k nu sunt inca inselate (i.e. la 93k se tine mult mai bine decat masina de test la 11k). Pe de alta parte in MPS ma urcasem din passat, si mi s-ar fi parut orice zornaitor, pe cand in sti m-am urcat din mps, si mi s-a parut mps-ul limuzina cand m-am urcat inapoi...

nu e incredibil, din contra... Secretul e in vitezele relativ mari pe care le scoti, cat e el de Cheia. Practic, nu prea ai de ce sa fii sub 100 de prea multe ori (adica in acele de par), si la o viteza medie de 100+ 16% nu mi se pare extraordinar. Cu MPS la cea mai rapida tura pe la cheia (si a fost rapida, a fost singura oara in viata cand m-am facut fleashca de transpiratie de la condus), la 4000+ constant in 4a si a 5a (si a 3a in alea mai stramte, nu vb de ace de par), am scos un 14 si ceva...

In continuare mi se pare mare (daca nu astronomic), dar e 4x4... Si vb lui Daniel, la 30k DDP parca l-as lua si eu... sau nu... la momentul cand am facut test drive era ~28k + TVA (ok, era si o varianta de 26k + TVA dar nu o aveau). Nu stiu daca l-as fi luat daca era cu vreo 3k mai ieftin, nu as zice ca acei 3k au fost problema...

Eu am mai avut o dezamagire, de care tu nu pomenesti nimic, si sunt curios daca doar nu zici, sau exemplarul tau nu avea problema asta: zornaia din toate alea, era deselat rau. Nu greieri, table sa iti pice in cap...

Pe de alta parte admit ca la test drive-ul cu MPS am avut un feeling similar de la o masina de 11k km (test drive pe care l-am facut dupa ce facusem comanda), si totusi am avut alte asteptari de la masin, asteptari care la 93k nu sunt inca inselate (i.e. la 93k se tine mult mai bine decat masina de test la 11k). Pe de alta parte in MPS ma urcasem din passat, si mi s-ar fi parut orice zornaitor, pe cand in sti m-am urcat din mps, si mi s-a parut mps-ul limuzina cand m-am urcat inapoi...

vechiul model consuma enorm iar pe cheia cel mai mult am rulat in treptele a treia si a patra. acum depinde si de trafic si ceilalti participanti care vor sa se dea.

modelul testat avea doar 5300km la bord si a fost masina de serviciu. aa am uitat si de volanul subtire care imi aluneca. in rest, judecand, acum la rece nu cred ca isi merita banii, as alege oricand pentru dat un evoX (cu care am mers sapt trecut pe acelasi traseu). dar ca si o masina de zi cu zi STi este o treaba buna.

am auzit ca sti sunt mai putin fiabile fata de evo?la motoare.mai bine iti iei un impreza diesel cu kitul exterior de sti pentru oras...tot aia e...si iesi mai ieftin.

vechiul model consuma enorm iar pe cheia cel mai mult am rulat in treptele a treia si a patra. acum depinde si de trafic si ceilalti participanti care vor sa se dea.

modelul testat avea doar 5300km la bord si a fost masina de serviciu. aa am uitat si de volanul subtire care imi aluneca. in rest, judecand, acum la rece nu cred ca isi merita banii, as alege oricand pentru dat un evoX (cu care am mers sapt trecut pe acelasi traseu). dar ca si o masina de zi cu zi STi este o treaba buna.

Cu volanul subtire am si eu boala, si e problema si la MPS. Dar se rezolva simplu si repede, chiar si home made (ca sa nu mai spun ca am auzit de neni care cu asta se ocupa si iese jos palaria)...

Ca o masina de zi cu zi, nu stiu cum as putea justifica un STi vs un R20 (ce e drept nu am mers cu R20, dar am citit raving reviews). Poate are GB access si ne spune si noua... Ideea fiind ca R20 e mai ieftina si mai confortabila fara a fi neaparat seminifcativ mai putin performanta...

Apoi daca e sa ma puc de masini de zi cu zi in bani de STi, indraznesc sa adaug si un X1 23d, care ok nu se compara la performante, dar e tot acolo sus ca fun, e la aceiasi bani, ceva mai multa polivalenta si semnificativ mai mult confort si mai putin consum...

Pacat de STi, e asa de scump... Practic merita doar daca esti sufucient de tare incat sa exploatezi diferentele dintre STi si exemplele de mai sus, si eu nu ma calific, nu ca noi am avea (sau ar exista) drumuri care sa iti dea voie sa faci asta... :)

nici eu nu am mers cu r20 :( dar am mers cu focus rs care este mai violent decat un sti dar te omoara cu suspensia, interiorul si este disponibil doar in 3 usi. revenind la sti, este un hit dar pentru care trebuie sa platesti multi bani incepand cu achizitia pana la intretinere (gen revizii care costa intre 2000-5000 ron) plus lipsa mecanicilor calificati. un vis prea costisior si multe prae putine locuri unde sa-l folosesti.

revenind la sti, este un hit dar pentru care trebuie sa platesti multi bani incepand cu achizitia pana la intretinere (gen revizii care costa intre 2000-5000 ron) plus lipsa mecanicilor calificati. un vis prea costisior si multe prae putine locuri unde sa-l folosesti.

what?!! Vrei sa zici ca cea mai ieftina revizie este 2000 ron...si ca se poate ajunge si la 5000 ron?!!!

teoretic pretul uleiului si al filtrelor este acelasi aproximativ si la dacia/renaut si la bugatti. Singurele diferente pot veni de la adaosurile uneori imense ale dealerilor (stiu cel putin unul in iasi) si de la pretul astronomic al orei tehnologice de manopera.

am cerut costurile pentru revizii, astept cu drag. mi-au spus ca la sti este indicat sa se faca o verifizare la fiecare 5000 km parcursi. subaru este recunoscut pentru costurile foarte mari de intretinete. cat priveste motorul, stiu ca au fost probleme si cateva au fost schimbate pe garantie.

am cerut costurile pentru revizii, astept cu drag. mi-au spus ca la sti este indicat sa se faca o verifizare la fiecare 5000 km parcursi. subaru este recunoscut pentru costurile foarte mari de intretinete. cat priveste motorul, stiu ca au fost probleme si cateva au fost schimbate pe garantie.

Sunt curios ce iti dau acum... Le am si eu de anul trecut, dar tre sa le caut. Oricum nu m-am speriat de ele cat m-am speriat de excluderile din garantie, de la amortizoare, ambreiaj pana la nu mai stiu cate chestii...