Mazda CX5 - Jinba Ittai - Just like the symbiotic relationship developed over time by a horse and rider
flocampean

Jante Aliaj

158 posts in this topic

Luni mi.am dus jantele OEM de16" la baietii de la SRZ Powdercoating Customs(ii gasiti pe facebook) pentru a le reconditiona, indrepta (daca e cazul) si a le revopsi negru mat fin (mai au o varianta de negru mat cu pattern). Au shopul pe la marginea Bucurestiului intr.un soi de baraca, te cam ia frica bine cand vezi ce malaci sunt pe acolo si cat de ascuns si dosit e, plus un Lamborghini Gallardo pe masa de operatie. In fine, am vorbit cu baietii de acolo si mi le vor face saptamana asta. Partea mai putin buna a fost ca nu accepta decat jantele fara cauciucuri, pur si simplu trebuie sa te duci cu ele in mana la ei... a trebuit sa ma duc la o vulcanizare prin zona sa imi dea jos cauciucurile.

Atasez pozele cu jantele in culoarea lor originala urmand sa pun si pozele cu noua infatisare cand le voi lua

post-15769-0-21742300-1426151760_thumb.jpg

post-15769-0-98487300-1426151773_thumb.jpg

post-15769-0-42428900-1426151785_thumb.jpg

post-15769-0-68557200-1426151794_thumb.jpg

post-15769-0-60487000-1426151818_thumb.jpg

Exact aceleasi jante le am si eu,model identic originale de fabrica.Ale tale parca arata bine pe langa ale mele,daca pun cateva poze te sperii,sunt cojite rau mai ales in jurul gaurii centrale unde este capacul de plastic.

De un an le-am facut de iarna,am pus cauc de iarna si le las asa,sa se cojeasca cat vor.

La cauc de vara am luat jante aproape noi asta toamna,arata super.

Oricum,rusine Mazda....calitate de doi bani:emblemele se cojesc,jantele la fel,pe dedesubt o ia rugina mai rau ca o Dacie 1300...,ce-ar mai fi de zis?

PS:ai mers si iarna cu ele?

Salut, ce bani ti-au cerut baietii pt vopsit ? Le-au terminat?

Luni mi.am dus jantele OEM de16" la baietii de la SRZ Powdercoating Customs(ii gasiti pe facebook) pentru a le reconditiona, indrepta (daca e cazul) si a le revopsi negru mat fin (mai au o varianta de negru mat cu pattern). Au shopul pe la marginea Bucurestiului intr.un soi de baraca, te cam ia frica bine cand vezi ce malaci sunt pe acolo si cat de ascuns si dosit e, plus un Lamborghini Gallardo pe masa de operatie. In fine, am vorbit cu baietii de acolo si mi le vor face saptamana asta. Partea mai putin buna a fost ca nu accepta decat jantele fara cauciucuri, pur si simplu trebuie sa te duci cu ele in mana la ei... a trebuit sa ma duc la o vulcanizare prin zona sa imi dea jos cauciucurile.

Atasez pozele cu jantele in culoarea lor originala urmand sa pun si pozele cu noua infatisare cand le voi lua

PS:ai mers si iarna cu ele?

Eu nu am mers, iar born2lose(de la care am luat masina) nu cred ca a mers mai mult de 2 sezoane iarna, deci au prins si ele mazga din aia cu sare si cloruri dar mai putin. Oricum, n.am stat eu sa fac poze din toate unghiurile dar pe fiecare spita pe laterale e umflata vopseaua, si intr.adevar spre centru, chiar pe circumferinta gaurii sunt bucati se vopsea sarita bine

Salut, ce bani ti-au cerut baietii pt vopsit ? Le-au terminat?

La capitolul punctualitate vad ca sunt cam neseriosi, le.am dus la ei luni dimineata, si mi-au zis "stai linistit, pana joiii, da cee joi e muult, ar trebui sa fie gata", azi e vineri si normal ca la prima ora i.am sunat (10AM), mi.au zis ca probabil sunt la sablat si ca ma suna intr.o ora sa imi zica daca apuca sa le faca azi (sa ma plimb si eu in weekend cu ele) sau ramane pe saptamana viitoare. Acum e 12... si inca n.am primit nici o veste.

Bani au zis ca face 500RON, si indreptatul daca e cazul 50RON/janta daca e cazul. Plata o voi face cand voi ridica jantele....sper saptamana asta ca deja mi s.a luat sa ma plimb cu cauciucurile de vara in masina

Apropo capacele din centru nu le vor face, deci vor ramane argintii. Poate totusi gasesc pe net ceva de inlocuire, sunt niste chinezi care vand cu 14$ parca un set de capacele negre, acum sa vad cum e cu dimensiunea. Astea originale au 55mm diametru.

Mercy ptr raspuns.Dupa cum am zis,am mai achiziționat un set de 4 jante Mazda originale second hand impecabile la care am pus cauc de vara.

Cauc de iarna le-am pus la astea cojite...M-ar bate gandul sa le duc si eu la baieti sa le revopseasca,dar daca merg iarna cu ele...si in afara de asta de ce sa scot 500 lei din buzunar?ca a folosit producatorul materiale de toata jena???Din nou dau exemplu masina vecinului:jante de 8 ani,mers vara-iarna cu ele-IMPECABILE.Ale mele arata ca p_la.Scuze.

Capacele se pot vopsi cu sprayul,apoi dat cu lac.

Am fost si eu la cei care vopsesc (SRZ PC) si la fel mi-au zis, ca in cateva zile vor fi gata.

Eu nu am decat un rand de jante asa ca ar trebui sa-mi iau marja de eroare, o saptamana.

Referitor la pret 500 lei (cele de 16 cum am eu), plus 50 daca vreu lac, 50 lei bucata de indreptat daca e cazul.

Am vazut niste jante vopsite, aratau f bine, unele erau doar sablate si am crezut ca erau vopsite, acum depinde si ce "gauri" au prin ele.

Cand am o sapt mai libera cred ca le voi vopsi si eu, carbon mi-a placut, mazda mea e gri....

Chiar nu ma asteptam sa dureze atat de mult, sper sa merite. Ca idee, toate preturile sunt trecute pe pagina lor de facebook in sectiunea "About"

abia astept pozele, sunt tare curios ce iese. eu m-am gandit mereu la niste jante inchise la culoare - eu as fi mers pe cele originale de mazda gri sobolan, dar nu am gasit la pret decent decat la 2 sapt dupa ce mi-am luat al doilea set :( multe nopti am visat jantele astea...

dap arata bine, initial vroiam culoarea gun metal lucios care e asemanatoare cu janta din poza, dar am ramas la negru mat dupa ce am dat de pozele astea: :D :D

post-15769-0-70130700-1426344319_thumb.jpg

post-15769-0-33306100-1426344320_thumb.jpg

post-15769-0-71693400-1426344320_thumb.jpg

post-15769-0-07610900-1426344321_thumb.jpg

Tin bine praful astea mate... foarte gresita alegere.

colegul shnitzy0 tocmai mi-a aratat jantele buddyclub. turnate, la 7.9 kg pe 17", pret pe la 1100 ron/bucata. au si forjate, dar nu prea am gasit detalii despre alea. a auzit cineva de jantele astea? din ce citesc, e o firma destul de serioasa de tuning axata pe masini japoneze.

Cit e o aleggeritta pe 17"?

Buddyclub stiu ca erau niste englezi zurlii si aveau niste jante ok, ii luasem in calcul acum citiva ani cind mi-am gasit eu jante.

alleggerita pe 17 nu gasesc pe site-ul oz pe pcd-ul meu, dar vad ca una 17x7J (ce caut eu) are sub 7 kg. ciudat e ca pe jantealuminiu.ro gasesc alleggerita 17x7J, pcd 5x100, care nu sunt pe site-ul oz. pe de alta parte, sunt si cu ~50% mai scumpe. ultraleggera vad ca au pe la 7.7 kg. mai studiez...

Born2lose, Pentru masina ta ai ca optiuni serioase cam asa:

- Kosei K1-TS, 7x17, Offset: 42mm Backspacing: 5.63" Bolt Pattern: 5-100 Rec. Tire Size:215/45-17 Weight: 14.85lbs.

- Kosei K1-TS, 7.5x17, Offset: 48mm Backspacing: 6.06" Bolt Pattern: 5-100 Rec. Tire Size:225/45-17 Weight: 15.2lbs.

- OZ Aleggeritta 7.5x17, Offset: 48mm Backspacing: 6.14" Bolt Pattern: 5-100 Rec. Tire Size:225/45-17 Weight: 15.1lbs.

- OZ Aleggeritta 8x17, Offset: 48mm Backspacing: 6.38" Bolt Pattern: 5-100 Rec. Tire Size:235/40-17 Weight: 15.8lbs.

- Enkei RPF1 8x17, Offset: 45mm Backspacing: 6.18" Bolt Pattern: 5-100 Rec. Tire Size:235/40-17 Weight: 15.6lbs.

- Sparco Assetto Gara, Offset: 48mm Backspacing: 6.06" Bolt Pattern: 5-100 Rec. Tire Size:225/45-17 Weight: 18.8lbs.

- Enkei PF01, 7.5x17, Offset: 45mm Backspacing: 5.98" Bolt Pattern: 5-100 Rec. Tire Size:225/45-17 Weight: 16.8lbs.

Sparco si OZ gasesti si pe la noi. CU Enkei, Kosei si Motegi mai greu.

Sursa: http://www.tirerack.com/wheels/results.jsp?&autoMake=Scion&autoModel=FR-S&autoYear=2013&autoModClar=&filterFinish=All&filterSize=All&filterBrand=All&filterSpecial=false&filterNew=All&filterWeight=W_00_16&sort=Weight

multumesc frumos pentru research :) trebuie sa aleg ceva pe 7 sau macar 7.5, sa nu fie nevoie sa schimb si anvelopele primavara asta. cum singura alegere pe 7 este kosei, nu-mi ramane decat sa iau oz alleggerita, la 7.5. :) am cautat kosei si n-am gasit nici macar in europa vreun magazin online...

luni ma apuc sa intreb pe la importatori sa vedem daca rezolvam :)

PCD: 5x100, 5x112, 5x114.3, 5x108, 5x98, 3x112, 4x98,..

thumb_lista_jante_mak_xlr_matt_black_pol

608.70 lei
754.79 lei cu TVA
Doar ca sunt 7x17

Am eu MAK XLR, sint usoare, sint ok... dar parca prea moi. Pe de alta parte atit mazda 3 normala cit si gt86 sint masini mai usoare...

pai 17x7 caut, am deja anvelopele de 215. cred ca ramane sa ma decid intre buddyclub p1 sf (care au totusi o buza rosie care nu ma incanta) sau oz alleggerita.

Deci nu. Daca iti permiti OZ-urile nu ai intre ce sa alegi. Ai facut deja alegerea. Mai tre' sa alegi culoarea. Grafit sau argintiu ar arata bine cu albastrul ala.

Poti merge si pe 7.5x17 daca nu gasesti 7x17. Daca te vei gindi cindva sa pui pneuri de 225 jantele late de 7" sint la limita pentru ele.

asta cu permisul e o chestiune foarte complexa :) da, strict financiar, mi le permit, intrebarea e ce n-o sa-mi mai permit apoi, daca-mi iau jantele mai scumpe :) sunt aproape convins ca intelegi ce vreau sa zic cu asta.

inca tin pe lista buddyclub si pentru ca au latimea 7, oz vin numai pe 7.5 la diametru de 17. ma gandesc ca cu cat sunt jantele mai late, cu atat cresc sansele sa le frec de borduri. in mintea mea, cauciucul protejeaza mai bine o janta mai ingusta, desi nu sunt convins ca am dreptate :)

cu culoarea... sunt de acord ca grafit sau argintiu merg la fel de bine pe albastru, dar eu am masina neagra. cred ca oricum o sa merg pe grafit. sunt curios ce culoare o sa fie prezoanele din pachet, tare mi-e ca o sa trebuiasca sa iau si de-alea.

inca tin pe lista buddyclub si pentru ca au latimea 7, oz vin numai pe 7.5 la diametru de 17. ma gandesc ca cu cat sunt jantele mai late, cu atat cresc sansele sa le frec de borduri. in mintea mea, cauciucul protejeaza mai bine o janta mai ingusta, desi nu sunt convins ca am dreptate :)

Daca pneurile folosite au protectie de janta (acea buza) atunci jantele vor fi la adapost atita timp cit latimea lor este in limitele acceptate pentru acel pneu. Adica, daca pui un pneu de 225 pe janta de 9" cu siguranta sansele sa le freci de borduri sint mari. Dar un pneu de 225 pe janta de 8" este inca ok (225/45/r17 merge ok pe janta de 7" pina la 8.5", sau 215/45/r17 merge pe orice intre 7 si 8" latime). deci e buna si o janta de 7 si de 7.5", cea de 7" va fi mai usoara insa e posibil ca pneul sa se flexeze mai mult pe ea. Depinde ce vrei... si nu uita, diferenta dintre 7" si 7.5" este de 1.27cm sau ceva. Fix pix.

ok, cel mai probabil o sa fac efortul sa iau alleggerita pe 7.5 si apoi eventual sa trec si la anvelope de 225.

cu jante de latime 7 mi-era mai usor sa iau direct pe dimensiunile oem. e ok sa pastrez acelasi et daca trec de la 7 la 7.5? cam exagerez cu intrebarile, dar vreau sa ma asigur ca nu dau cu bata'n balta.

ET-ul se calculeaza la fel indiferent de latimea jantei, iar sectiunea centrala a jantei va trece prin acelasi loc la jante cu acelasi ET indiferent de latimea lor. Deci si pneul va trece prin acelasi loc. Iar la o diferenta de 0.5" latime chiar nu are sens sa te ingrijorezi. Doar vezi sa nu iei jante cu ET mult mai mic sau mult mai mare. O variatie de 4-7mm e ok, ideal cu ET mai mic.

In sfarsit jantele reconditionate si revopsite electrostatic la SRZ (10 zile a durat la mine si asta dupa vreo 6 apeluri... la final baietii si.au cerut scuze, au spus ca in perioada asta e un volum mare si abia pot face fata si ce-i drept erau mormane de jante pe acolo)

Jante_OEM_March_23_2015_2.jpg

Jante_OEM_March_23_2015_1.jpg

Jante_OEM_March_23_2015_3.jpg

Jante_OEM_March_23_2015_4.jpg

Jante_OEM_March_23_2015_5.jpg

Jante_OEM_March_23_2015_6.jpg

P.S. Pentru cei ce inca le au in stare buna si nu e necesara o sablare, exista vopsea cauciucata aplicabila cu un spray (marcile foliatec si plasti dip). Sunt solutii extraordinare dupa parerea mea si au progresat super mult in ultimii 3 ani (legat de plastidip(care mi se pare mai rasarita) exista si shop care livreaza in UE, produsele fiind aduse din state). Pentru mai multe detalii cautati pe youtube canalul dipyourcar.com

1 person likes this

Arata f bine.