Mazda CX5 - Jinba Ittai - Just like the symbiotic relationship developed over time by a horse and rider
flocampean

Jante Aliaj

158 posts in this topic

Merci merci, apropo de ce spunea mituc ca vor tine praful... intr.adevar, orice fir de praf are tendinta de a sta pe janta si nu de a aluneca cum s.ar intampla daca ar fi date cu un lac, dar aici se adauga si faptul ca sunt inchise si se vede orice pe ele. Dar daca te misti zboara deci... is multumit. Sa vedem acum cum vor rezista in timp

Vara asta se poarta negru. :))

Cam asa arata si ale mele dupa revopsire:

post-10384-0-82057300-1427120448_thumb.jpg

Eu nu le-am pus inca pe masina. Astept sa fiu 100% sigur ca nu mai vine nici o umbra de ninsoare. Deocamdata, inca e sub 5-6 grd dimineata asa ca mai stau cu astea de iarna.

1 person likes this

Nu mai ninge bre, pune-le linistit.

shnitzy0, arata foarte bine pe masina. acum ia-ti totusi si niste jante ca lumea :)

shnitzy0, arata foarte bine pe masina. acum ia-ti totusi si niste jante ca lumea :)

Cele mai bune jante sunt cele OEM. Trust me!

Restul, sunt frumoase, aratoase, dar, n-ai vrea sa iei vreo groapa cu ele prin miorica noastra tara. :(

Vorbesti de bune la dat prin gropi sau bune in general?

Chestie de gust jantele.

De exemplu nu as pune niciodata pe a mea jante vopsite negru-mat. De asemenea, never-ever glossy silver. Ar arata ca o jucarie chinezeasca.

Ma uitam la niste Alutec-uri.

http://wheel-configurator.alutec.de/GB/normal/normal/MAZDA/3/1.6%20MZR/BK/14938870/

Ma seaca faptul ca pe la noi jantele de asiatice sunt specificate ba cu 114, ba cu 114.3 PCD. Nu m-as risca sa cumpar daca nu as sti sigur.

presupun ca vorbim doar de aspect - si atunci totul este subiectiv. de ex, nici eu n-as pune alutec alea pe nicio masina, mi se par urate. si in niciun caz de 18 pe mazda 3 :)

la pcd e simplu - alegi ce gasesti 5x114.3. sunt ceva modele care se potrivesc.

Din cite stiu nu sint cu PCD 114, ci doar 114.3. Insa pot fi 5x114.3 si 4x114.3, deci atentie la asta.

presupun ca vorbim doar de aspect - si atunci totul este subiectiv. de ex, nici eu n-as pune alutec alea pe nicio masina, mi se par urate. si in niciun caz de 18 pe mazda 3 :)

la pcd e simplu - alegi ce gasesti 5x114.3. sunt ceva modele care se potrivesc.

Aceea e starea default a paginii web respective, modelul ala, 18". Sunt 16 modele acolo.

Ok, probabil PCD 114 apare datorita limitarii configuratorului pe diverse site-uri. 5 prezoane e clar.

Vorbesti de bune la dat prin gropi sau bune in general?

Tu ce crezi? :)

Bune in general la mers pe strada in RO, nu pe circuite sau pe drumuri ADEVARATE.

Si cum la noi orice mers pe strada implica niste riscuri, bune le consider pe alea care rezista mai bine.

Din pacate am luat si eu de-a lungul vremii cateva gropi serioase cu jantele OEM cat si cu cele de tabla de am zis ca acolo imi raman rotile.Cele OEM sunt super rezistente,nimic de reprosat la acest capitol,dar janta de tabla s-a strambat imediat.Rezolvata la un atelier de roluire.

PS:niciun cauciuc nu a avut de suferit.

na-ti-o buna ce-am gasit azi cand am spalat masina :( are cineva idee daca ce am acolo la cauciuc justifica inlocuirea lui? e ok sa mai merg cu el asa sau mai bine la gunoi?

post-1572-0-09871400-1427376129_thumb.jpg

poti merge cu el asa, e chiar in zona de protectie janta si e "gros" materialul.

:)

n-am idee, dupa cum arata julitura tind sa dau vina pe o sina de tramvai :( desi cu mai mult de 20 la ora nu le iau, oricat m-ar injura taximetristii, am destul de multe in cale...

daca tot am ajuns la capitolul janta - exista vreo metoda de a reconditiona pleznitura aia sinistra?

Daca e julita rau, se repara cu un chit special, apoi se vopseste.

Doar ca e complicat sa vopsesti o singura janta, e posibil sa nu nimereasca exact nuanta.

Un exemplu de reparatie(probabil dupa o sculptura in bordura):

post-15769-0-73598300-1427382647_thumb.jpg

post-15769-0-11845800-1427382652_thumb.jpg

Pai no, ca sa arat si eu...noul proprietar al lui GTAu' a reusit aceasta performanta:

post-1459-0-90019700-1427446769_thumb.jpg

Si saptamana trecuta am "reparat-o" eu...in house:

post-1459-0-44607000-1427446787_thumb.jpg

1 person likes this

@dani_L

Nice job. Poti sa detaliezi un pic procesul? Banuiesc ca era un usor julita si a trebuit sa refaci suprafata. Sau doar vopseaua?

ah, nu te astepta la vreun proces in sine ca era dusa doar vopseaua si foarte foarte putin din "carne". Nu am facut decat sa curat locul, sa iau cu un smirghel foarte fin asperitatile si sa vopsesc cu vopsea speciala, culoare mat :D de-aia am pus intre ghilimele "reparat-o" ca practic nu am facut mare lucru :)) Mai anevoios a fost sa acopar restul si sa las acces doar la respectivele julituri/puncte. Aia chiar a fost migalos. Deci, in concluzie, nu am facut cine stie ce :D

@dani_L

Am gasit sh la cineva niste OEM-uri. Una este destul de julita pe buza. Nu cred ca ar scapa asa usor, doar cu o operatiune de genul celei pe care ai facut-o tu.

Stau sa si ma intreb, ce ar fi mai de bun simt :

- niste OEM sh, in stare ok

- unele noi, Dezent, Alutec, ceva non-China

Gasesti si aftermarket destul de rezistente. Dezent, Borbet (mai ales), BBS si nu numai, sint cit se paote de rezistente.