Mazda CX5 - Jinba Ittai - Just like the symbiotic relationship developed over time by a horse and rider
flocampean

Jante Aliaj

158 posts in this topic

@Mikael, da, asa este, m-am uitat si la ei si au una sau doua variante care m-ar interesa. Depinde si de cei care vor face wrapping-ul, unii lucreaza numai cu folii de la anumiti producatori...

1 hour ago, Betonistu said:

Stiti ceva despre ei? Fac jante de buna calitate?

Nefiind jante de performanta/motorsport tot ce te intereseaza probabil este sa nu ramii cu roata indoita pe undeva prin munti dupa ce ai calcat peste niste paie. Si daca jantele au TUV atunci stai linistit, nu se va intimpla asta.

Da mituc, ai punctat perfect idea (e bine de stiut si pentru alti producatori :)). Merci frumos.

Si da, se pare ca au TUV - atasat.

B39-7,5x18-5x114-ET45-W4-67,1.pdf

Ce n-am reusit sa gasesc (inca) e masa lor. Dar mai sap...

On 10/12/2019 at 11:00 AM, Betonistu said:

Ce n-am reusit sa gasesc (inca) e masa lor. Dar mai sap...

Standard pentru astel de jante pentru look tuning, 12+kg. Nici nu te mai chinui s-o cauti pentru ca oricum ce vrei tu sa faci nu vizeaza performanta ci doar aspectul.

1 hour ago, Betonistu said:

Este 11,3 Kg :)

Mda, nu e foarte rau, Alea OEM (care sint deja grele) au in jur de 10.5kg.

Hmm... nu stiam asta (adica, masa celor OEM). Recunosc ca n-am avut curiozitatea sa le cintaresc pe cele vechi :sorry:.

In conditile astea, cele de aici incep sa intre in carti: https://www.mazda.ro/configurator/MAZDA3/5HB. Usoare, rezistente si potrivite ca dimensiuni, sigur merg si senzorii de presiune pe ele (ca sint OEM), cu pret inca decent... E drept ca nu arata chiar cum mi-as dori dar...