Sign in to follow this  
Followers 0
agentul

Service Pentru Mazda In Oradea - Bosch Service

13 posts in this topic

am fost azi cu masina la service, pentru inlocuirea barei spate pe Casco, si repararea incuietorii de la portbagaj pe garantie.

Service-ul nu lucreaza cu Astra, asa ca va trebui sa dau banii din buzunar, si sa-i recuperez de la asigurator. asta pentru ca am luat masina prin Unicredit Leasing. Daca o luam prin Grup West Leasing, nu era o problema. cam nasol, avand in vedere ca oricum trebuie sa o repar la ei, fiind in garantie.

Au zis ca bara ar putea veni in 3-4 zile, si ma vor suna sa-mi spuna pretul. Vopsitul s-ar ridica la vre-o 1200 de lei. acum, sa vad si ce-o sa fie, pentru ca la roata de rezerva si piulitele antifurt a durat destul de mult ca sa mi le aduca.

Pentru incuietoarea portbagajului am programare joi dimineata.

L.E.: m-au sunat. bara e cam 365 de euro, cu TVA dar fara manopera. cu tot cu vopsea si manopera au zis ca e cam 2600 - 2700 de lei (am impresia ca tipul a zis 2650, sau asa ceva). cica da comanda, pana sambata ar trebui sa soseasca. i-am zis ca ar putea sa ia codul vopselei din comanda facuta pentru masina, asa ca n-ar trebui sa vin decat pentru montare (care cica ar dura cam o ora). initial vroia sa ma cheme luni cu masina, dar nefiind sigur ca vine bara si ca e vopsita pana atunci, ce rost avea sa le las masina? acum sa vad cum se misca lucrurile.

pana la urma o sa le duc si masina inainte de vopsirea barei, ca au zis ca vopseaua e cam dificila, si ar prefera sa aiba masina, ca s-o nimereasca cat mai bine.

am fost azi pentru intrerupatorul portbagajului, si a fost bine. au geamuri mari, se poate vedea in service. am avut noroc ca masina a fost parcata langa geam, si am stat lejer pe un scaun la o masuta. daca era in alta pozitie, ar fi trebuit sa ma duc la geam sa ma uit. bomboanele si apa sunt gratis, cafeaua si ceaiul sunt 1 leu paharul la automat.

seriozitatea oamenilor astora cam lasa de dorit. dupa ce mi-au spus saptamana trecuta ca bara a venit si e la vopsit (asta dupa ce i-am sunat eu, ca ramasese sa ma sune ei si n-au sunat), saptamana asta iar am sunat. bara tot la vopsit era. m-au rugat sa sun azi (vineri), ca sa nu uite, ca vinerea cica e nebunie la ei. dragut, nu? ii sun, si cica sa vin luni sa mi-o monteze. bine. acum ma suna iar, ca ei nu mai stiu ce parte a barei e negru si ce trebuie vopsit alb. si sa le las masina luni dimineata, si s-o iau luni seara sau marti. dupa ce eu ii intrebasem daca vor sa se uite la masina inainte s-o vopseasca. deci au vopsit la bara aia 2 saptamani, si tot nevopsita e. am intrebat totusi azi daca macar au comandat bara cu 2 gauri pentru teava de esapament, ca am vazut ca mazda 6 diesel are doar o singura teava, si sa nu ma trezesc ca dupaia nici nu mi se potriveste bara. cine stie ce fac astia saptamana viitoare.

Cand o ridici, sa fii foarte atent la nuanta fata de vopseaua masinii si la prinderea barii (daca tragi de ea sa nu se miste si sa nu aiba lufturi fata de aripile spate).

mersi pentru sfat.

era greu sa caute o poza cu o mazda 6 pe net si s-o vopseasca dupa modelul aleia? ceva de genul asta

2008-mazda-6-sedan-4-588x421.jpg

ca sa nu zic sa intre aici pe forum, ca s-au pus destule poze. dar, vorba aia, e service pentru Mazda si ei nu stiu cum arata?

le-am trimis poza asta si o poza facuta de mine cand am cumparat masina. i-am dat CC si dealerului. mi se pare cam aiurea sa spuna ca ei sunt service Mazda, si sa nu stie detaliile astea. dar, la o adica, daca le zic ca vreau sa merg la cluj, incep sa urle ca pierd garantia. pai incep sa ma intreb daca nu cumva ei or sa-mi faca ceva la masina de sa pierd garantia, daca nici macar cum arata exteriorul nu stiu.

E vorba ca in functie de cum/unde ai tinut masina, culoarea de la a ta poate diferi dupa 6 luni / 1 an de o alta identica de noua, pentru asta au nevoie de masina in persoana.

Vopsirea o fac 'in house'?

Ti-au dat vreodata vreun termen? (la adus piesa, la vopsit, la terminat?)

initial le-am propus sa ia codul culorii din comanda, ca doar tot de la Grup West am luat-o. si e luata in iunie. apoi mi-a recomandat dealerul cand am mai trecut pe-acolo s-o las totusi, sa poata vedea cei de la vopsitorie. am vorbit cu seful de la vopsitorie, si mi-a zis ca ma suna el cand vine bara. nu m-a sunat. cand l-am sunat eu, mi-a zis ca bara e la vopsit, si ca trebuie sa vin doar la montaj. azi, dupa cum se intelege, bara tot nu era vopsita. deci nu disput necesitatea prezentei masinii, dar intelegi ca ma deranjeaza incurcatura asta? ba vor masina, ba n-o vor, ba e bara vopsita, ba nu e vopsita. pai?

termenul nu mi-a fost dat in scris, doar verbal. nu mai tin minte. ieri, de exemplu, au zis ca azi dupamiaza e gata, sau maine cel tarziu. azi au zis ca cel care se ocupa de asta nu lucreaza maine, deci sa vin luni, la montat. cand m-au sunat sa ma intrebe unde e partea neagra, au zis ca sa las masina luni, si s-o iau marti.

vopsitoria e in spatele atelierului de tinichigerie si a showroom-ului Opel/Saab/Chevrolet. si cand m-a sunat seful de la service, s-a recomandat "de la opel service". ceea ce e cam aiurea. adica, daca tot e si service Mazda, de ce nu se recomanda cu Mazda clientilor Mazda? i-am mai trimis un mail cu o poza facuta dintr-un unghi in parcare tot din ziua cand am luat-o. nu cred ca as vrea sa le las masina luni, pentru ca, la cum se misca, nu stiu cand o mai primesc inapoi. daca ei de 2 saptamani spun ca bara e la vopsit, si de fapt nu e, cine stie cand or s-o monteze. macar sa fi zis ca uite, am avut niste urgente, n-am vopsit-o.

acum, intre noi fie vorba, si eu am fost in aceeasi situatie ca si ei la servici. e stresant, e nasol, si nu vrei sa faci asa ceva. de aia nu voi face scandal acolo, sau ceva de genul asta. insa asta nu inseamna ca imi inspira incredere, sau ca sunt multumit de modul lor de lucru. pentru ca e a doua oara cand lucrurile se prelungesc foarte mult pentru chestii simple, si ma intreb, daca, fereasca Dumnezeu, o sa am o problema complicata, cate luni o sa le ia s-o rezolve?

Neplacut, mai ales ca e doar o bucata reper. Nu uita cand o iei sa lasi o hartie mica cu ce-ai scris mai sus, poate s-o misca ceva mai cu talent pe viitor.

pai sa las o hartie sefului de la tinichigerie? cu ala am vorbit pana acum, deci trebuie mers mai sus. am trimis mailul si dealerului, a carui sotie se ocupa de facturi. am impresia ca e mai mult decat un simplu dealer, dar nu sunt sigur. dar poate prinde ala aluzia ca service-ul lor autorizat nu stie cum arata exteriorul masinilor pe care se presupune ca stiu sa le repare la perfectie.

pot eventual sa le dau un mail pe adresa sediului din Oradea, sau sa trimit directorului general (ca m-am prins cum isi genereaza astia adresele de mail, si numele directorului e pe site-ul Grup West). deocamdata sa vad cum se comporta luni, prefer sa le spun lor personal la atelier ca situatia nu e multumitoare. daca nici dupa asta n-or sa se corecteze, la urmatoarea nemultumire le fac plangere oficiala, si trimit mailul de pe adresa de servici, sa contina si semnatura cu profesia de inginer.

prefer un mail, decat o hartie ce poate fi aruncata la gunoi. cu mailul poate ating si alte persoane.

de ieri m-am tot enervat pe chestia asta, asa ca l-am sunat azi pe dealer, ca nu mai rezistam pana luni. i-am explicat problema, si l-am intrebat daca totusi clientii Mazda sunt clienti de mana a2a, daca service-ul se comporta de parca au altii mai importanti. l-a sunat pe seful tinichigeriei, si dansul i-a zis ca... a vorbit vineri cu mine sa vin luni sa mi-o monteze, ca e vopsita. pai? mie-mi zice una, altuia ii zice altceva. si dealerul a recunoscut ca e o situatie stanjenitoare, ca putea pana acum sa ma cheme daca nu se pricepea, si si-a cerut scuze in numele lui. a zis sa trec pe la el luni dimineata, si sa mergem impreuna la tinichigerie. macar cineva si-a dat seama de penibilul situatiei.

ce ma enerveaza e ca, pentru ca Astra nu lucreaza direct cu service-ul, dupa ce temrmin alergatura asta urmeaza un nou set de nervi cu cei de la Astra pentru decontare.

am fost azi si am dus masina. ziceau ca e gata in dupamiaza asta, dar nu am timp sa trec s-o iau, asa ca ramane pe maine.

am trecut pe la piese, sa ma interesez de roti de iarna. cea mai buna oferta de pana acum erau niste anvelope Dunlop (au asa am retinut, dar sper sa nu ma insel) cu jante de otel de 16", la circa 3020 de lei. asta dupa o reducere de 7%, pentru ca am intrebat daca totusi nu e mai ieftin pentru ca iau 4 odata. pretul include si montarea de catre ei. a ramas ca mai discutam si luna viitoare, cand e posibil sa aiba mai multe oferte. si-asa deocamdata nu am ce face cu roti de iarna. timpul de livrare ar fi circa 6 zile.

am luat masina de dimineata. bara a fost vopsita bine, desi ma speriasem un pic, pentru ca in atelier arata prea deschisa la culoare. dupa ce a iesit afara arata bine. singurul defect de vopsire e ca in partea drepata a ramas o mica buza. probabil la uscat a stat inclinata, si acolo s-a acumulat putina vopsea. asta e acum, nu e mare lucru. dupa ce mi-au si spalat-o (la ei toate masinile se spala inainte de a se preda clientilor), arata ca noua. de montat e montata bine. si-a cerut scuze si seful vopsitoriei pentru incurcaturi, asa ca ne-am despartit prieteni.

am putut plati cu cardul, desi venisem cu banii la mine. dar asa mi-a convenit mai mult.

o sa fac o poza facturii (n-am scaner), si-o s-o pun aici. daca nu apuc, o sa scriu detaliat continutul. pretul total a fost de 2716 lei. maine dimineata ma duc la Astra sa cer decontarea. am vorbit cu cei de la Unicredit, si nu stiau de situatia cu asigurarea. mi-au spus ca vor incerca sa discute cu cei de la Astra, si sa le spun daca nu-mi primesc banii inapoi.

cei de la Anvelo se extind. spalatoria din spate va fi deschisa si pentu publicul larg, insa deocamdata nu au tarife. au zis ca probabil preturile vor fi asemanatoare cu cele din oras. vor sa faca si o mica terasa pentru clientii care asteapta, si inca o parcare mare in spate. daca iau de la ei rotile de iarna (cel mai probabil), trec si pe la spalatorie sa mai intreb de tarife.

cat am stat sa astept au aparut doi nemti (se vedea dupa fata lor). erau reprezentanti BMW, veniti sa vada service-ul. Anvelo va deveni si reprezentanta BMW dupa ce-si construiesc noul pavilion (se pare ce showroom-ul de pe Clujului din oras e doar de prezentare, aici vor avea si service autorizat).

incepand din Ianuarie 2010 Anvelo Center nu mai este dealer Mazda. de asemenea, nici lucrari service pe garantie nu se mai presteaza. cei din Oradea sunt trimisi deocamdata la Debrecen (bogdanor a avut probleme la cutia de viteza si acolo l-au indrumat cei de la MES). din cate am inteles de la dealerul care mi-a vandut masina, patronul de la Anvelo nu a facut profit cu Mazda. acum, ori ca nu s-au vandut cate au sperat, ori nu s-au stricat destule, ori proprietarii de pe-aici nu au mers la ei la reparatii (si sunt multe Mazda prin zona, inclusiv un Xedos 6 si un 6 MPS). din cate am aflat, reprezentarea marcii pe plan local va fi preluata de catre cei care se ocupa acum de Citroen. de ce nu de catre cei cu Ford nu stiu. mai cu incredere as fi mers la un service Ford decat la unul Citroen (ca Mazda are chestii comune cu Ford, dar nu cu Citroen). marog, probabil perioada de tranzitie va dura cam o luna. sper ca chiar vom avea reprezentanta pe plan local.

neoficial s-a auzit de mutarea asta de ceva vreme. e pacat, ca la Anvelo erau conditii placute la service.