q227

Impresii

83 posts in this topic

Hai ca m-am amuzat.

Ca sa rezum:

1. Ai cumparat un "cazan" de 20kE

2. Alooo, esti in RO, te crezi in alta tara? mahahha

3. Ai scris un mail luung si plictisitor, de preferat pui mana pe telefon si vorbesti, eu personal l-as arunca direct la trash.

4. Tine cont ca, o sesizare se ia la modul cel mai serios DOAR la masini care pleaca de la 100kE in sus cel putin, in rest e praf in ochi, unde exista volum nu conteaza sesizarile negative, de ex daca din 100 de clienti doar 5 sunt nemultumiti atunci tot la trash ajungi.

Iti dau drepatate la partea legata de comunicare, faptul ca ati stabilit ceva si nu te-au contactat. Asta nu imi place nici mie...dar stai!! cand am luat masina am fost informat ca vine in 3 luni, a venit in 6 :) deci din start am inteles cum sta treaba :)

Intreb (no offence): ai avut o atitudine de kkt cand te-ai dus la ei? Nu de alta dar eu am fost clientul lor si nu am ce sa le reprosez pe partea de comunicare..

PS: daca vrei sa ai un ecou nu trimiti mail in RO sau Austria : )) Trimiti un mail cu CC in Japonia si US, chestiile astea se rezuma la cultura..cultura popoarelor care iti citesc mailul, EU cunoaste prea bine ce inseamna RO : )

Ceau,

stai linistit ca am deja reactie din partea customer care Romania dar nu ma incanta deloc raspunsul asa ca o sa merg mai departe cu sesizarea catre customer care Europa si apoi central catre Japonia (patria mama). Ceea ce nu se stie e ca eu chiar ma ocup de WRC (Warranty Return Center) Sibiu pentru Mazda pe alte componente electronice, asa ca am toate aturile si toate contactele sa ajung pana unde doresc. Si anume, stiu ca ei lucreaza pe baza de franciza si sunt convins ca japonezii (cum ii stiu eu) nu inghit asemena atitudine.

Si mai mult (ca sa va dati seama cum se lucreaza la BV) deja alt dealer Mazda mi-a inlocuit componenta, supriza in 3ORE!!!

Deci, daca unii sunt delesatori si inghit asemenea atitudini e treaba lor.

Sunt client si chiar daca clientul are orice fel de atitudine ideea e sa nu reactionezi de fata cu el. II dai dereptate ii dai doua injuraturi dupa ce pleaca si mergi mai departe. Nu iti poti bate joc de omu care iti da de mancare!!! Ca sa o zis pe romaneste nu musti mana care te hraneste.

PS: dupa cum ziceam e la latitudinea fiecaruia daca inghite sau nu toate prostiile care ti le baga dealerii in Romania!

Eu unu am luat atitudine.

Mai bine apelai din start la contacte fara sa faci tamtam cu mailuri sau sa postezi pe forum.

Ai facut o mare mare prostie sa postezi public de WRC si altele..

Nu uita faptul ca profitul primeaza, textul ala cu "ca japonezii (cum ii stiu eu) nu inghit asemena atitudine" uita-l, iti garantez ca nu ii cunosti : ) si se aplica la orice natie cat timp vorbi de volum. Toti sunt japonezi sau nemti sau etc atunci cand o sa cumperi un model de min 200kE la comanda si o sa ai probleme, pana atunci esti precum orice om care merge la piata si ia 1kg de rosii, nimic mai mult. PR-ul oricarui gigant stie cum sa se spele pe maini de orice.

Sincer cred ca ai gresit cu atitudinea... sunt aproape convins..

PS: Ce drq de WRC, din ce cunosc eu cam tot ce e warranty ramane la service o perioada dupa care fie le dau pe sub mana fie le arunca, cat sunt in garantie piesele sunt asigurate, nu trebuie trimise la un RMA center. Ca in perioada de garantie ai, probabil, parte de piese "noi" refurbished e alta poveste...

1 person likes this

Sincer nu ca vreau sa te jignesc dar habar nu ai cum functioneaza garantia la un service.

Niciodata piesele schimbate nu raman acolo. Se ocupa un QKAM de ele le ia sunt trimise la analiza pentru a se vedea care e problema si tot ce urmeaza sa numeste 8D process in care se afla cauza radacina si se i-au masuri la furnizori ca aceasta problema sa nu mai apara. Pentru Mazda e mai important ca problema sa nu mai apara decat sa schimbe o piesa de 100-200 euro.

Daca vrei mai multe detalii ma poti contacta si iti explic. Crede-ma ca asta fac de 10 ani (in domeniul asta lucrez) si chiar am habar de ce vorbesc.

Daca nu ma crezi e OK cu mine.

Asa ca nu mai visati povesti cu pesti ca pe Mazda sau orice furnizor de masini nu ii intreseaza ca va inselati cat se poate de puternic.

Numai bine.

1 person likes this

Ti-am raspuns pe privat iar acum mi-am amintit, am foarte buni prieteni care lucreaza la Jaguar si Maserati, in trecut si la Renault (nu in RO, logic) si nu prea e cum zici tu. Dupa cum ti-am zis si pe privat...cam 60% ai dreptate, restul e bussines. Ai dreptate in cazul in care un anumit prag din aceeasi piesa e depasit din pct de vedere al garantiei, altfel nimeni nu se oboseste.

SI nu, nu te cred decat in proportie de 60% :)

Fie nu ai avut contact cu oamenii de mai sus, fie trainingurile si procedurile te-au indoctrinat. no offence

1 person likes this

Ti-am raspuns pe privat iar acum mi-am amintit, am foarte buni prieteni care lucreaza la Jaguar si Maserati, in trecut si la Renault (nu in RO, logic) si nu prea e cum zici tu. Dupa cum ti-am zis si pe privat...cam 60% ai dreptate, restul e bussines. Ai dreptate in cazul in care un anumit prag din aceeasi piesa e depasit din pct de vedere al garantiei, altfel nimeni nu se oboseste.

SI nu, nu te cred decat in proportie de 60% :)

Fie nu ai avut contact cu oamenii de mai sus, fie trainingurile si procedurile te-au indoctrinat. no offence

Da-mi voie sa-ti spun ca e posibil sa te inseli in privinta asta.

Acum 10 ani cand mi-am luat primul Subaru am avut numai belele cu Radacini, nu erau in stare sa comande piesele care imi trebuiau pentru o reparatie si ma tineau de vreo 6 saptamani cu masina in reparatie etc. Am facut o plangere la Subaru Europe, in doua zile am primit raspuns in scris, iar in ziua urmatoare am fost sunat de Radacini si mi-au dat o masina la schimb pentru inca 5 saptamani luni, cat dura sa aduca o piesa de caroserie din Japonia. Inainte sa finalizeze reparatia la masina mea, mi-au luat Subaru Outback care mi-l dadusera si mi-au dat un Matiz, ca bataie de joc (cica aveau client pentru Outback), chiar daca inca nu puteau confirma data cand masina mea urma sa fie gata.

Am scris din nou la Subaru Europe si am explicat situatia. Dupa cateva luni s-a anuntat ca Radacini nu urma sa mai fie dealer in Romania pentru Subaru. Probabil ca n-am fost singurul care s-a plans, dar in mod cert scrisoarea mea a avut un impact. Ca fapt divers dupa prima mea scrisoare m-a sunat directorul general Radacini si efectiv m-a amenintat la telefon, era turbat de furie. Acelasi domn distins e si acum director, nimic nu s-a schimbat, de aceea sigur nu voi calca pe acolo in curand.

Cu ce sunt de acord din comentariile de mai sus este ca mesajul tau este mult prea lung si greu de urmarit. E mai important sa mentionezi concis punctele cheie de care nu esti multumit, decat sa incerci sa prinzi absolut toate amanuntele si sa-i pierzi pe drum.

Am lucrat ani buni in industria auto in strainatate la un furnizor de piese, printre altii pentru Toyota, Honda si Nissan. Japonezii sunt foarte sensibili la satisfactia clientilor, dar e esential ca cei care nu sunt multumiti sa scrie mesaje clare si concise. Daca vin semnale de la mai multi clienti sigur actioneaza.

Inca o data nota 10 de la mine. Facut revizia + schimbat distributie + verificat o bataie + dat cu spray-ul anti-coroziv + ITP. La MPS. A durat de ieri pana astazi din cauza ITP-ului unde a fost programata abia azi si a spray-ului care necesita ca masina sa stationeze la temperatura constanta. Cel mai bine in interior.

Piesele schimbate au fost impachetate frumos si puse inapoi in cutia in care le-am adus pe celelalte. Masina a fost scoasa in teste dupa montaj si a fost tinuta in interior peste noapte dupa aplicarea spray-ului. Eu, de ceva ani buni nu prea am ce sa le reprosez. Bravo! Sper sa zic aceeasi chestie si peste alti ani buni. :)

Multumesc Vladimir Raducan si multumesc mecanicului care s-a ocupat de masina. Din pacate i-am uitat numele (am o problema majora cu retinutul numelor) dar ma interesez :)

1 person likes this

Ceau,

stai linistit ca am deja reactie din partea customer care Romania dar nu ma incanta deloc raspunsul asa ca o sa merg mai departe cu sesizarea catre customer care Europa si apoi central catre Japonia (patria mama). Ceea ce nu se stie e ca eu chiar ma ocup de WRC (Warranty Return Center) Sibiu pentru Mazda pe alte componente electronice, asa ca am toate aturile si toate contactele sa ajung pana unde doresc. Si anume, stiu ca ei lucreaza pe baza de franciza si sunt convins ca japonezii (cum ii stiu eu) nu inghit asemena atitudine.

Si mai mult (ca sa va dati seama cum se lucreaza la BV) deja alt dealer Mazda mi-a inlocuit componenta, supriza in 3ORE!!!

Deci, daca unii sunt delesatori si inghit asemenea atitudini e treaba lor.

Sunt client si chiar daca clientul are orice fel de atitudine ideea e sa nu reactionezi de fata cu el. II dai dereptate ii dai doua injuraturi dupa ce pleaca si mergi mai departe. Nu iti poti bate joc de omu care iti da de mancare!!! Ca sa o zis pe romaneste nu musti mana care te hraneste.

PS: dupa cum ziceam e la latitudinea fiecaruia daca inghite sau nu toate prostiile care ti le baga dealerii in Romania!

Eu unu am luat atitudine. 

Te salut Adrian

Sunt si eu posesorul unei Mazda 3 de cateva luni de zile, si trebuie sa o duc la o vopsire partial in urma unei mici tamponari; am asigurare Casco, si te rog da-mi un indiciu la ce dealer Mazda ai fost, in afara de cei de la Radacini, si ai fost multumit.

Multumesc anticipat! 

Te salut Adrian

Sunt si eu posesorul unei Mazda 3 de cateva luni de zile, si trebuie sa o duc la o vopsire partial in urma unei mici tamponari; am asigurare Casco, si te rog da-mi un indiciu la ce dealer Mazda ai fost, in afara de cei de la Radacini, si ai fost multumit.

Multumesc anticipat! 

Ceau,

poti sa iti recomand doua locatii:

1. Sigemo Sibiu - f buni tipii. Mi s-a vopsit o aripa in urma unei furtuni in care un tomberon metalic a lovit aripa. Am fost la ei si mi-au facut super. Tin sa iti spun ca am si o culoare mai pretentioana un maro perlat.

2. Autosincron Cluj -  si la e OK. Oameni de treaba si profi. Ei mi-au vopsit bara spate cand am cumparat masina la 6300 km deoarce aveam mici imperfectiuni la lovituri de usi si alte incidente gen cos in parcare la supermarket.

Sper ca ti-am fost de folos.

Seara faina.

Cum n-am mai scris de multa vreme pe aici, simt ca trebuie sa le mai dau o nota de 10 baietilor. Celor de la tinichigerie de data asta (Marius si Andrei)! Mersi de ajutor si rezolvarea ultra rapida :) Dus dimineata la 8:30 masina si la ~10 telefon ca e gata. Sunt foarte incantat ca ma inteleg bine cu cei de la Radacini si ca isi dau interesul total, mi-ar fi fost foarte greu sa alerg in stanga si in dreapta pentru orice fel de interventii ce nu tin de revizie.

:Applause:  :Applause:

Scuza-ma ca ma intreb de unul singur, dar ce operatiune de tinichigerie ai facut tu de a fost gata in aproximativ o ora? Ca intr-o ora nici o flegma daca o dai pe tabla nu se usuca, de un strat de vopsea + unul de lac nici nu mai zic.

Nu a fost tinichigerie in adevaratul sens al cuvantului, doar ca acolo s-a facut operatiunea de montare eleron si polis bara plus o scurta inspectie caroserie/vopsea de unde am mai aflat de unele mici surprize de-ale pietricelelor, in special pe pavilion....

Pai daca e revizie standard, nu vad ce ar putea fi rau, la orice service de marca. Sau ...  :Confused:

Din experienta mea cu Radacini Bv, in afara de primele, cred ca doua intrari in service, prin 2008 sau pe acolo, totul a fost in regula, de fiecare data. Si nu am facut numai revizii.

Inca o nota de 10 de la mine. De pe forumul asta cred ca raman singurul lor client care mai si arunca o parere, ceva, lol...naspa

1 person likes this

Am facut ultimele doua revizii la ei. Nimic de reprosat. In maxim o luna ii voi vizita din nou, pentru a 4-a revizie.

1 person likes this

Ma poate ajuta cineva cu un număr de contact de la service-ul Mazda din Brasov.

Am încercat de 3 zile cu telefonul la numărul de contact de pe pagina lor dar...e greu sa răspundă cineva ! Nu sunt din localitate si as avea drum prin Brașov , si as avea nevoie de o piesa mica din plastic ce din nefericire a cedat .Este vorba de încuietoarea de la consola centrala a suportului de brat pentru o Mazda CX5 2016. 

La București am sunat săptămâna trecuta si  nu  mai  aveau piesa pe stoc, si probabil ca in aceasta săptămâna au recepționat-o dacă tot am ceva treaba  la Brașov, as fi cumpărat-o de la ei..

KA0G-64-45Y-02- fata.jpg

KA0G-64-45Y-02- verso.jpg

De ce n-o comanzi la Bucuresti cu livrare prin curier?

Pretul acestei piese este de 45 lei si mai  plătesc si  la curier 25 lei ...e cumva imoral...

Ajung si in București...dar eu speram sa iau legătura cu cei de la Brașov , acesta fiind primul oraș in ordine cronologica unde găsesc service Mazda in drumurile mele..

Si ca idee...aceasta bucata de plastic...este doar 5/6 $ prin state...dar asta e alta poveste

Nu cred ca o gasesti pe stoc la Brasov. Vezi pe site la ei la rubrica contact ca este trecut șeful de service si șeful atelierului mecanica-electrică (Laurențiu). Unul din ei sigur raspunde la telefon.

Am reușit să vorbesc la Brașov legat de piesa de care am nevoie. Nu o au pe stoc.. din păcate.. Așa că tot de la capitală vine rezolvarea  următoarea săptămână. 

Nu am mai scris pe aici pentru ca serviciile au fost OK cam totdeauna (mici exceptii, dar nimic insemnat). Asa ca ma simteam putin dator. Inca o nota buna pentru Radacini Brasov.

Acum o saptamana juma am facut un schimb de ulei si filtru la CX5 + MPS (la jumatea intervalului, ca mi-am propus sa am grija de ambele in acelasi mod) si le-am transmis si faptul ca imi vibreaza volanul cateodata la franari mai barbatesti (CX5), de la viteze mai mari. Cam asta a fost toata discutia.

La sfarsitul operatiunii au venit cu verdictul - discuri spate ovalizate. Deja dosarul de garantie era completat, mi-au cerut ulterior o poza cu kilometrajul si cam aia a fost. Azi am fost deja programat pentru schimbul de discuri spate pe garantie. Operatiunea a durat putin peste o ora, am primit masina, totul e asa cum trebuie.

Sarumana!

1 person likes this

Neaparat sa ai tu grija daca uita ei sa se greseze la fiecare revizie etrierii spate.

2 hours ago, mituc said:

Neaparat sa ai tu grija daca uita ei sa se greseze la fiecare revizie etrierii spate.

Okay...acum ca zici parca am mai citit pe undeva. Bine ca mi-ai amintit. Mersi!

Eu am avut un singur contact cu ei, dar am fost dezamagit:

Martorul "check engine"  si cel de baterie aprins. Lasat masina la ei la service. In cursul acelei zile ma suna si imi zic ca s-ar putea ca problema sa fie cu unul dintre computere sau ceva circuit intrerupt si ca, daca se confirma ca este computerul, reparatia va fi foarte scumpa. Sa fac infarct, nu alta... Erau insa foarte ocupati si investigatii mai amanuntite urmau sa faca urmatoarea zi.

A doua imi transmit ca de fapt e cazut alternatorul. A ramas ca imi vor transmite mai tarziu pretul repartiei acestuia. Urmatoarea zi sun eu la ei si imi promit ca pe parcursul zilei vor reveni cu pretul reparatiei (colaboreaza cu un atelier din Sacele). Abia irmatoare zi imi transmit pretul. Cu alte cuvinte, a durat 3 zile sa imi transmita un pret. In fine.

Imi inlocuiesc alternatorul si ma cheama sa imi ridic masina. Pe factura era trecut "manopera inlocuire alternator": 4 ore(!!!) Evident ca le spun ca mi se pare exagerat iar in final primesc ora de diagnoza gratuit.

Dau sa plec cu masina din curtea service-ului dar... surpriza! Martorul "check engine" e in continuare aprins. Evident ca ma intorc si le spun problema. Baiatul care a inlocuit alternatorul imi spune vizibil iritat si cu o atitudine usor aroganta ca e normal sa fie aprins si ca trebuie sa fac ~100km pt ca martorul sa se stinga. Nu mai are rost sa spun ca am facut 800km in weekendul acela si martorul nu s-a stins. M-am intors cu masina la ei. Am bagat-o din nou in service explicandu-le clar ca am scos masina de la ei cu problema respectiva si ca martorul nu s-a stins asa cum am fost asigurat. Problema a fost ca scazuse nivelul aditivului filtrului de particule. Apoi, iar surpriza: pe factura aparea diagnoza + manopera + valoare aditiv. Le amintesc a doua oara ca masina a iesit din service cu martorul aprins, ca le-am semnalat acest lucru si ca ei cu gurita lor mi-au spus ca nu e nicio problema ci ca asa ar fi normal, ca de fapt eram inca sub garantie si ca nu e normal sa platesc diagnoza si/sau manopera din nou. In cele din urma mi-au anulat pretul diagnozei.

Concluzie: nu m-a deranjat ca s-a gresit diagnoza de doua ori. Se intampla.

- m-a deranjat ca nu au verificat masina cum trebuie la finalul lucrarii (daca ar fi pus testerul pe ea ar fi aflat ca nivelul aditivului e scazut, asa cum s-a intamplat cand am readus-o la ei).

- m-a deranjat ca in ambele ocazii nu au fost onesti vis-a-vis de costuri.

- m-a deranjat atitudinea avuta cand le-am spus ca martorul acela e inca aprins.