mituc

3mps Vs. 3mps

67 posts in this topic

Nu erau nebuni, insa r26r e clar o masina pentru track days, nicidecum conceputa pentru a fi confortabila pentru strada. Si la asa ceva are sens fiecare kilogram, chiar ma mir cum de nu i-au pus un rezervor de 20-25l ca la masinile de rally in locul celui de 55-60 care e pe megane, ca sa economiseasca greutate limitind cantitatea maxima de combustibil pe care o poti baga in masina.

Am gasit michelin PS2 225/40/zr18 92Y XL la 680RON/buc (cu factura si tot ce trebuie). Nasol, asta e mai putin decit yokohamele de 17" pe care le-am avut pentru vara. Scump? Exista solutii...

225/40R18 e o dimensiune mai standard decat 225/45... De-aia sunt mai ieftine. In plus ai sanse sa gasesti si ne-XL pe dimensiunea asta, ceea ce cred ca merita si facut...

thefane, nu stiu ce anvelope compari tu cu ce, dar tocmai m-am uitat la RE050A ( 26 lbs ) versus PS2 ( 23 lbs ), dimensiunea 225/45 R18, si diferenta e de 3 lbs, adica un pic mai putin de 1.5 kg.

Desigur ca poti alege cea mai grea anvelopa si sa o compari cu cea mai usoara, dar asta nu e relevant, ci trebuie sa compari ce anvelopa vrei sa-ti iei cu ce avea masina stock.

Mai mult, la anvelope, spre deosebire de jante, exista o restrictie, si anume ca daca vrei un anumit tip de anvelopa pentru aderenta ei, nu mai poti sa iti alegi si greutatea. Greutatea e aia care e.

De exemplu Bridgestone RE11 sau Dunlop Direzza Z1 sunt tot de 26 lbs. Si eu daca vreau din alea, ce fac?

La jante nu ai aceasta restrictie, sunt usoare, le-ai umflat. Daca nu cumva vrei sa aiba spitele in forma de girafa si ele sunt in forma de elefant.

Deci da, ideea asta cu anvelopele care sa fie si ele usoare e foarte buna, doar ca e mult mai greu de implementat decat daca vorbim doar de jante, sau de alte componente unde varietatea materialelor folosibile e mai mare.

In rest, ce sa zic. Sunt convins ca dupa ce o sa mai studiezi tu si o sa mai faci niste formule, si mai trece niste timp si mai vezi niste opinii de la oameni pe care ii consideri avizati, o sa devii si tu cel mai mare fan al capotelor din carbon si al evacuarilor din titanium. Greutatea e importanta ( sau mai bine zis lipsa ei ), dar nu doar la roti, ci peste tot. Si lipsa greutatii costa, nu doar la roti ci peste tot.

mituc, consideri cumva ca daca la o masina pentru track days merita sa dai jos doua kile, la una "obisnuita" aceeasi schimbare are un efect mai mic?

thefane, nu stiu ce anvelope compari tu cu ce, dar tocmai m-am uitat la RE050A ( 26 lbs ) versus PS2 ( 23 lbs ), dimensiunea 225/45 R18, si diferenta e de 3 lbs, adica un pic mai putin de 1.5 kg.

Desigur ca poti alege cea mai grea anvelopa si sa o compari cu cea mai usoara, dar asta nu e relevant, ci trebuie sa compari ce anvelopa vrei sa-ti iei cu ce avea masina stock.

Mai mult, la anvelope, spre deosebire de jante, exista o restrictie, si anume ca daca vrei un anumit tip de anvelopa pentru aderenta ei, nu mai poti sa iti alegi si greutatea. Greutatea e aia care e.

De exemplu Bridgestone RE11 sau Dunlop Direzza Z1 sunt tot de 26 lbs. Si eu daca vreau din alea, ce fac?

La jante nu ai aceasta restrictie, sunt usoare, le-ai umflat. Daca nu cumva vrei sa aiba spitele in forma de girafa si ele sunt in forma de elefant.

Deci da, ideea asta cu anvelopele care sa fie si ele usoare e foarte buna, doar ca e mult mai greu de implementat decat daca vorbim doar de jante, sau de alte componente unde varietatea materialelor folosibile e mai mare.

In rest, ce sa zic. Sunt convins ca dupa ce o sa mai studiezi tu si o sa mai faci niste formule, si mai trece niste timp si mai vezi niste opinii de la oameni pe care ii consideri avizati, o sa devii si tu cel mai mare fan al capotelor din carbon si al evacuarilor din titanium. Greutatea e importanta ( sau mai bine zis lipsa ei ), dar nu doar la roti, ci peste tot. Si lipsa greutatii costa, nu doar la roti ci peste tot.

Stai ca iar te-am prins cu argumente de dragul argumentelor (nu ca m-ar deranja :)). Mai precis, in ce context ai putea sa "vrei din alea" la anvelope? Este clar ca nu poti sa alegi PA3-ul de 23 de lbs in loc de ala de 26 lbs (desi culmea e ca poti sa faci si asta, si renunti la load capacity, ceea ce pt masinutea mea e ok). Dar poti sa alegi anvelopa cu totul, si eu spun decat ca masa ar trebui sa fie un criteriu in aceasta alegere. Si ca nu exista alegeri "clare" de genul anvelopa "aia" e cea mai performanta de departe, dar shit e grea, eh asta e... Fiecare test da alt castigator (aproape), si daca media da 9.5/10 la un model si 9.4/10 la altul, care scor oricum la ce categorii e?, asta nu inseamna ca trebuie sa o iei pe aia de 9.5, desi e mai grea si mai scumpa, sau doar mai grea, sau doar mai scumpa, etc... TBai mai mult, mi se pare ca e mai probabil fix la jante sa le "vrei pe alea" (pentru aspect, nu e cazul meu), decat la anvelope... de ex, a fost acum vreo 2 ani o febra cu Wintrac Extreme, de mi-am luat si eu si acum pot sa depun marturie ca sunt mult mai slabe decat PA3 (care existau si atunci), si ca in general nu sunt cine stie ce... dar atunci le "voiam pe alea", intre timp am mai invatat.

N-am zis nici o clipa ca masa (salu lipsa ei) nu e importanta. Ci doar incer ca pastrez discutia pe taramul resonului, in care ma uit si la cat costa o modificare, (si eventual la ce inseamna dpdv confort), ca daca nu erau astea premisele dupa care ne-am luat masinile in prima instanta, eram pe forumul KTM x-bow acum. Nu zic ca nu e bine sa scapi de 15 kile. Dar nu merita 1000$, cel putin nu pt mine, cel putin nu pe o masina de 1,500 kg si 20,000$ cu totul, si in care mai intru si inaitne sa ma fi dus la veceu, si cu noroi pe pantoi, si - doamne apara si pazeste - cu pasageri (ca sa nu mai vb de bagaje) :p.

Efectul va fi evident acelasi, insa avind in vedere scopul acelei masini respectiva cheltuiala nu va mai avea la fel de mult sens precum la o masina de track. Adica, daca sa zicem ca pot lua un viraj la limita cu 60Kmph (sau 100Kmph) cu masina cum e acum, iar dupa o investitie de 1000-2000EUR in usurarea masinii (altceva in afara de jante si pneuri) voi putea lua acel viraj cu 62Kmph (sau 103-104Kmph).

Totusi, cind vorbim de masini de strada si nu track days sau circuit, oricit de dureros si impotriva firii ar parea, eu as prefera sa bag acei 1000-2000EUR in altceva (tuning de putere? frine?) la o masina, pentru ca poti beneficia de acele lucruri in mai multe situatii decit doar in viraje. Apoi, o masina este considerata rapida pe baza anumitor parametri: 0-100, 0-160, 1/4mile, 1 mile, 0-200, reprize, timpi de circuit. In ultimul caz, cel al timpilor de circuit, pentru o masina de strada poate deveni cam acelasi lucru daca-i face in virajele luate cu 2-3Kmph mai tare sau daca-i recupereaza pe portiunile in care se poate accelera sau pe frinare, la intrarea in viraj (desi o masina de track tre' sa faca asta in toate cele 3 situatii fata de versiunea corespondenta de strada).

@thefane: deci hai sa ne intelegem. Tu tocmai ai dat 7000? RON pe o scadere de greutate de 14? kg ( te rog corecteaza numerele daca gresesc, sunt presupuneri ), dar consideri ca nu se merita sa dai 3000 RON pe o scadere de 15kg, doar pentru ca cele 14 sunt la roti, iar celelalte 15 nu? Pana la urma sunt banii tai, ii dai pe ce vrei, dar sunt convins ca subestimezi efectul usurarii botului unei masini tip all front, chiar si doar cu cateva kilograme. Inteleg ca si tine avantajele usurarii rotilor comparat cu usurarea altor componente care nu sunt in contact cu drumul, dar cred ca esti prea dismissive cu celelalte componente. Daca merita sa dai 500 RON pe 1 kg la roti, s-o merita sa dai si 200 pe 1 kg de masina. Zic si eu...

@mituc: pai mie mi se rupe de ce "este considerata" o masina rapida, cata vreme cel care considera nu sunt chiar eu. Si nu sunt. Si in plus tu te contrazici direct cu Colin Chapman, vezi mai sus. Nu zic ca CC e Dumnezeu, e doar o persoana cu o parere, dar totusi o persoana care a facut o firma care produce si azi masini admirate de o lume intreaga, si considerate standard de sportivitate. Daca inteleg eu bine, tu zici "less weight will make you faster only in corners, while more power will make you faster on the straights, which is all that matters after all". Imi pare rau dar nu pot fi de acord cu tine. Viteza in linie dreapta ( si acceleratia in linie dreapta ) mi se pare boring, si apanajul unei varste de care eu am trecut deja. Din pacate.

Ah, si mai am o veste :) daca usurezi masina efectul pozitiv asupra franarii este mai mare decat daca schimbi franele. Asta pentru ca franarea este limitata de aderenta cauciucurilor si nu de frane, orice frana moderna poate bloca o roata. Daca micsorezi forta normala asupra unui cauciuc coeficientul de frecare creste. Less weight will make you faster everywhere...

Efectul va fi evident acelasi, insa avind in vedere scopul acelei masini respectiva cheltuiala nu va mai avea la fel de mult sens precum la o masina de track. Adica, daca sa zicem ca pot lua un viraj la limita cu 60Kmph (sau 100Kmph) cu masina cum e acum, iar dupa o investitie de 1000-2000EUR in usurarea masinii (altceva in afara de jante si pneuri) voi putea lua acel viraj cu 62Kmph (sau 103-104Kmph).

Totusi, cind vorbim de masini de strada si nu track days sau circuit, oricit de dureros si impotriva firii ar parea, eu as prefera sa bag acei 1000-2000EUR in altceva (tuning de putere? frine?) la o masina, pentru ca poti beneficia de acele lucruri in mai multe situatii decit doar in viraje. Apoi, o masina este considerata rapida pe baza anumitor parametri: 0-100, 0-160, 1/4mile, 1 mile, 0-200, reprize, timpi de circuit. In ultimul caz, cel al timpilor de circuit, pentru o masina de strada poate deveni cam acelasi lucru daca-i face in virajele luate cu 2-3Kmph mai tare sau daca-i recupereaza pe portiunile in care se poate accelera sau pe frinare, la intrarea in viraj (desi o masina de track tre' sa faca asta in toate cele 3 situatii fata de versiunea corespondenta de strada).

Mai e un aspect, apropos de ce zice Mituc, si in aceeasi ordine de idei, ca vorbim de cazul real, cu mana pe portofel daca e... Apropos de dat 1000$ pe 15kg in minus vs niste putere in plus:

Eu unul ma bucur cel putin la fel de mult de acceleratii cat de viteza pe curbe. Din mai multe motive:

- acceleratiile sunt banale, curbele insa nu am pretentia ca le stapanesc si ca storc tot ce poate masina, si ca as profita cu adevarat de cele 15kg in minus...

- de multe ori merg cu pasager(i) in masina. Iar acestia au prostul obicei sa se inspaimante mai degraba la curbe (chiar luate departe de limita) decat la acceleratii... Si intr-un fel ajung la ideea de mai sus: oricum nu ajung eu la limita din curbe cu oameni in masina, nu ma ajuta neaparat inca 1km/h in plus...

- de mult mai multe ori am ocazia sa accelerez la maxim (in trepte superioare, mai ales), decat am ocazia sa iau curbe la limita... Cel putin pe unde merg eu, unde pe Bucurest - Ploiesti limita curbelor e pe la 200 km/h, si de 203 sincer nu simt nevoia, mai ales in localitate. Dar un 80-120 in 2.3s in loc de 2.9s (in a 3a), dupa radarele fixe, sigur ca mi-ar placea, si m-as bucura de el de 4 ori la fiecare drum :p.

@mituc: pai mie mi se rupe de ce "este considerata" o masina rapida, cata vreme cel care considera nu sunt chiar eu. Si nu sunt. Si in plus tu te contrazici direct cu Colin Chapman, vezi mai sus.

[snip]

Ah, si mai am o veste :) daca usurezi masina efectul pozitiv asupra franarii este mai mare decat daca schimbi franele. Asta pentru ca franarea este limitata de aderenta cauciucurilor si nu de frane, orice frana moderna poate bloca o roata. Daca micsorezi forta normala asupra unui cauciuc coeficientul de frecare creste. Less weight will make you faster everywhere...

Nu pot sa nu fiu de acord cu CC la fel cum nu pot sa nu fiu de acord cu tine. Practic concluzia la ce am spus eu este una singura, si anume ca cel putin deocamdata poti face o masina mai performanta overall investind aceeasi suma de bani in motor respectiv scadere de greutate. Mai mult decit atit, sint putine parti de unde poti taia greutate: capota, haion, posibil dar foarte greu scaune. La o masina de si cu zi nu te poti lipsi de banchetele din spate, de roata de rezerva, de plasa de bagaje din portbagaj. Inlocuirea scaunelor sofer+pasager fata e iarasi grea, pentru ca scaunele OEM au incalzire, diverse reglaje, ofera un anumit confort, si inlocuindu-le cu unele aftermarket, fie ele cu 40 de kile mai usoare (vezi cazul mazda3mps/mazda6mps) s-ar putea sa afectezi comfortul masinii.

Insa te poti bucura de un acelasi confort al unei masini care deja vireaza foarte bine daca o faci mai sprintena in linii drepte. Nu, nu sint genul care neglijeaza partea de stabilitate (ca drept dovada mi-am luat bilstein B14 cind putema lua ceva stiut a fi mult mai confortabil), dar sint total impotriva ducerii la extrem a anumitor lucruri pentru o masina de strada (eu capota as schimba-o si chiar am asta in plan, dar nu as reduce greutatea schimbind sau eliminind elemente din interior decit daca sint sigur ca-mi vor oferi cel putin acelasi nivel de comfort ca si cele actuale, pentru ca altfel am cadea in extrema r26r care are alt scop ca masina).

@thefane: deci hai sa ne intelegem. Tu tocmai ai dat 7000? RON pe o scadere de greutate de 14? kg ( te rog corecteaza numerele daca gresesc, sunt presupuneri ), dar consideri ca nu se merita sa dai 3000 RON pe o scadere de 15kg, doar pentru ca cele 14 sunt la roti, iar celelalte 15 nu? Pana la urma sunt banii tai, ii dai pe ce vrei, dar sunt convins ca subestimezi efectul usurarii botului unei masini tip all front, chiar si doar cu cateva kilograme. Inteleg ca si tine avantajele usurarii rotilor comparat cu usurarea altor componente care nu sunt in contact cu drumul, dar cred ca esti prea dismissive cu celelalte componente. Daca merita sa dai 500 RON pe 1 kg la roti, s-o merita sa dai si 200 pe 1 kg de masina. Zic si eu...

@mituc: pai mie mi se rupe de ce "este considerata" o masina rapida, cata vreme cel care considera nu sunt chiar eu. Si nu sunt. Si in plus tu te contrazici direct cu Colin Chapman, vezi mai sus. Nu zic ca CC e Dumnezeu, e doar o persoana cu o parere, dar totusi o persoana care a facut o firma care produce si azi masini admirate de o lume intreaga, si considerate standard de sportivitate. Daca inteleg eu bine, tu zici "less weight will make you faster only in corners, while more power will make you faster on the straights, which is all that matters after all". Imi pare rau dar nu pot fi de acord cu tine. Viteza in linie dreapta ( si acceleratia in linie dreapta ) mi se pare boring, si apanajul unei varste de care eu am trecut deja. Din pacate.

@Danielbogdan: Hai sa te corectez :). ~7000RON e corect dar asta in conditiile in care 4000RON sunt anvelopele de iarna, de care oricum trebuia sa imi iau si care oricum ma costau cel putin 3000RON daca luam orice chestie cat de cat decenta. Deci prcatic pt greutate am dat banii pe jante, plus sa zicem cei 1000RON in plus pt anvelope. Adica 4000 RON. Apoi, masa ansamblului janta-anvelopa a scazut cam de la 25 kg la 18 kg. Pe bucata. Adica 28 kg in total, nu 14 kg. Adica vreo 130RON/kg, nu 500. Apoi, principalul motiv pentru care am vrut sa usurez unsprung weight (si nu altceva din masina), si motovul pt care am considerat ca merita sa dau banii astia, a fost confortul suspensiilor (da, pe gropi), nu cresterea acceleratiei in linie dreapta, franarii, performantei pe curbe, etc. Lame, recunosc, dar asta e... Si efectul a fost tot ce speram si mai mult, se simte ca alta masina :). Deci in cazul meu subiectiv, comparam un pic mere cu pere, si in continuare sustin ca nu as da 250 RON/kg pe o usurare a masei masinii...

Exista atatea metode de a face asta mult mai ieftin (si nici macar nu glumesc):

- evitat bagajele intuile din masina (asta fac deja, dar at fi surprinsi ce depozit e in portbagajului unui amic cu WRX... pacat de performantele masinii)

- inlocuirea rotii de rezerva cu un kit de reparare

- grija la alimentare, si alimentat cu maxim 20l in afara cazurile in care se justifica mai mult (asa salvezi 30 kg din start).

- dat jos sezutul banchetei spate cand nu o folsesti (daca imi aduc bine aminte e chiar f usor)

- dat jos echipamentele audio pe care nu le folosesc (i.e.: subwooferul si amplificatorul de sub scaun, acum ca nu mai folosesc Bose)

- etc... apropos, sunt deschis la propuneri, practice, pe care le-am putea aplica cu totii...

E drept ca toate aceste metode nu exclud o usurare aditionala din capota...

danielbogdan capacitatea de franare nu tine numai de aderenta cauciucurilor ci si decat de repede pot disipa discurile caldura. sunt chiar curios voi cand v-ati dat pe track nu ati avut probleme cu fadingul la frana?

in rest subscriu la ce au spus thefane si mituc. cum niciunul dintre noi nu foloseste masina exclusiv pentru track days, ma pot bucura mai mult de acceleratii decat de curbe luate cu 1,1 km mai rapid. nu stiu cum sunteti voi dar eu chiar si singur in masina nu iau curbele la limita pe drum public. pur si simplu mie frica de ce pot gasi dupa colt... in schimb cand intru intr-o banala depasire in linie dreapta imi place enorm sa calc pedala la fund. asa ca pentru masina mea allaround ar fi prioritare:

1. suspensii

2. cauciucuri+jante mai usoare

3. frane mai bune si eventual mai usoare

4. upgrade pentru putere (CAI, remapare, etc)

.....

iar undeva spre coada listei ar fi:

capota de carbon

scaune sport (la 1500 usd bucata nici nu stiu daca as pune vreodata)

@Danielbogdan: Hai sa te corectez :). ~7000RON e corect dar asta in conditiile in care 4000RON sunt anvelopele de iarna, de care oricum trebuia sa imi iau si care oricum ma costau cel putin 3000RON daca luam orice chestie cat de cat decenta. Deci prcatic pt greutate am dat banii pe jante, plus sa zicem cei 1000RON in plus pt anvelope. Adica 4000 RON. Apoi, masa ansamblului janta-anvelopa a scazut cam de la 25 kg la 18 kg. Pe bucata. Adica 28 kg in total, nu 14 kg. Adica vreo 130RON/kg, nu 500. Apoi, principalul motiv pentru care am vrut sa usurez unsprung weight (si nu altceva din masina), si motovul pt care am considerat ca merita sa dau banii astia, a fost confortul suspensiilor (da, pe gropi), nu cresterea acceleratiei in linie dreapta, franarii, performantei pe curbe, etc. Lame, recunosc, dar asta e... Si efectul a fost tot ce speram si mai mult, se simte ca alta masina :). Deci in cazul meu subiectiv, comparam un pic mere cu pere, si in continuare sustin ca nu as da 250 RON/kg pe o usurare a masei masinii...

Exista atatea metode de a face asta mult mai ieftin (si nici macar nu glumesc):

- evitat bagajele intuile din masina (asta fac deja, dar at fi surprinsi ce depozit e in portbagajului unui amic cu WRX... pacat de performantele masinii)

- inlocuirea rotii de rezerva cu un kit de reparare

- grija la alimentare, si alimentat cu maxim 20l in afara cazurile in care se justifica mai mult (asa salvezi 30 kg din start).

- dat jos sezutul banchetei spate cand nu o folsesti (daca imi aduc bine aminte e chiar f usor)

- dat jos echipamentele audio pe care nu le folosesc (i.e.: subwooferul si amplificatorul de sub scaun, acum ca nu mai folosesc Bose)

- etc... apropos, sunt deschis la propuneri, practice, pe care le-am putea aplica cu totii...

E drept ca toate aceste metode nu exclud o usurare aditionala din capota...

Imi pare rau dar ansamblul janta+anvelopa stock de la 3/6 MPS are 21.5 kg, nu 25. Si anume 10.7 janta si 10.8 anvelopa. De la 21.5 la 18 e 3.5, x4 e 14, cum am zis eu.

Nu stiu ce avea la tine 25 kg, dar trebuie sa compari cu stock, nu cu o roata cu niste plumb in ea.

Daca tu cauti confort atunci intr-adevar nu are sens sa usurezi altceva decat rotile, ba chiar ai putea sa ingreunezi, pentru ca confortul nu e influentat de valoarea absoluta a masei neamortizate ci de raportul cat mai mic dintre masa neamortizata si cea amortizata.

danielbogdan capacitatea de franare nu tine numai de aderenta cauciucurilor ci si decat de repede pot disipa discurile caldura. sunt chiar curios voi cand v-ati dat pe track nu ati avut probleme cu fadingul la frana?

in rest subscriu la ce a spus thefane si mituc. cum niciunul dintre noi nu foloseste masina exclusiv pentru track days, ma pot bucura mai mult de acceleratii decat de curbe luate cu 1,1 km mai rapid. nu stiu cum sunteti voi dar eu chiar si singur in masina nu iau curbele la limita pe drum public. pur si simplu mie frica de ce pot gasi dupa colt... in schimb cand intru intr-o banala depasire in linie dreapta imi place enorm sa calc pedala la fund. asa ca pentru masina mea allaround ar fi prioritare:

1. suspensii

2. cauciucuri+jante mai usoare

3. frane mai bune si eventual mai usoare

4. upgrade pentru putere (CAI, remapare, etc)

.....

iar undeva spre coada listei ar fi:

capota de carbon

scaune sport (la 1500 usd bucata nici nu stiu daca as pune vreodata)

Pai dupa cum am mai spus pe undeva, usurarea masinii este o metoda foarte buna dar foarte scumpa de a mari performantele masinii.

Marirea puterii e mai ieftina, dar rezultatele nu sunt la fel de bune.

Dar daca ce iti place tie e s-o calci in linie dreapta, atunci da, e mai eficient sa investesti in puterea motorului.

E vorba de criterii diferite, asta e tot.

E vorba de criterii diferite, asta e tot.

Nu e vorba chiar de criterii diferite, din cite vad eu aici cam toti sintem de acord intre noi, doar ca tu sustii principiul in sine pe cind eu si thefane (+ mcorlan, scuze daca am omis pe altii) discutam la eficienta a ceea ce se obtine cu o anumita suma de bani. Cu principiu sintem toti de acord indiscutabil, insa cind vrem sa investim, sa zicem (suma rotunda) 1000EUR si tragem linie la sfirsit... Practic aici singura problema e ca dispunem de fonduri limitate din care sa ne facem un moft, si nu dispunem de un buget semnificativ pentru a transpune in realitate un proiect care are la baza un principiu clar si nepoluat cu compromisuri cu un domeniu de aplicabilitate clar definit, cum e R26R (iar o masina de strada, abilitatea ei de a se comporta rezonabil in fiecare situatie de pe strada, este de altfel o suma de foarte multe compromisuri).

Usurarea are sens, doar ca investind aceiasi bani in alta parte obtii o masina mai rapida per total pentru ca performantele ei cresc semnificativ intr-o situatie ce pe sosele apare cam in 70% (aceceleratia) din acea cuanta de 5-7% din timp in care ai cum si ii folosesti puterea maxima (sau pe aproape).

Cu frinele e discutabil, stilul meu de condus e unul in care frinez foarte putin si foarte rar puternic (nu frinez nici cind joc NFS!!), si nu sint sigur cit sens are sa investesc in niste frine care sa poata disipa mai multa caldura si in acelasi timp sa fie si mai eficiente cind se incalzesc, mai ales ca de obicei efectul secundar al unor astfel de frine este ca sint sesizabil mai ineficiente cind sint reci (iar la mine sint peste 90% din timp - vorbesc strict de cazul meu).

Insa, si aici revin on-topic, in momentul in care voi schimba discurile de frina clar voi cauta unele mai usoare, cum ar fi astea: http://www.mazdaspeedforums.org/forum/f12/...ct-debut-44874/ (bine ca-s doar slotted si nu drilled). Si uite de unde se mai pot cistiga inca 1.70kg/roata .

Imi pare rau dar ansamblul janta+anvelopa stock de la 3/6 MPS are 21.5 kg, nu 25. Si anume 10.7 janta si 10.8 anvelopa. De la 21.5 la 18 e 3.5, x4 e 14, cum am zis eu.

Nu stiu ce avea la tine 25 kg, dar trebuie sa compari cu stock, nu cu o roata cu niste plumb in ea.

Ok, deci m-am ofticat si m-am dus in baie dupa cantar si in garaj dupa roata (care are inca potentzele pe ea). Si am cantarit-o acum. Are exact... 21.7 kg... Ce-i corect e corect, si al dracu sa fiu daca stiu cum mi-a iesit mie pe cantar 25 data trecuta... Deci vreo 15kg in total... oh well, lasand numarul la o parte, sunt multumit de rezultat...

Daca tu cauti confort atunci intr-adevar nu are sens sa usurezi altceva decat rotile, ba chiar ai putea sa ingreunezi, pentru ca confortul nu e influentat de valoarea absoluta a masei neamortizate ci de raportul cat mai mic dintre masa neamortizata si cea amortizata.

In schimb cand vii din nou cu argumente de genul asta ad absurdum, parca e pacat de dreptatea dinainte... :(. Fizic ai dreptate, dar stii f bine ca nu la modul asta am pus problema :).

@mituc: criteriile chiar sunt diferite. Pentru mine e importanta viteza in curbe. Pentru voi este importanta acceleratia in linie dreapta. Nu as schimba viteza in curbe pe acceleratia in linie dreapta chiar daca pe un anumit circuit as scoate un timp mai bun astfel.

@thefane: nu e nici o argumentatie de nici un fel. Am citit intr-o carte. Din pacate nu gasesc acum citatul. Pe vremuri masinile grele erau apreciate pentru ca nu prea existau metode de a reduce masa neamortizata si atunci cresteau masa amortizata, astfel incat sa scada raportul. O sa-l caut in continuare, ca sa ne lamurim cum e cu ad absurdum ala.

In schimb cand vii din nou cu argumente de genul asta ad absurdum, parca e pacat de dreptatea dinainte... :(. Fizic ai dreptate, dar stii f bine ca nu la modul asta am pus problema :).

thefane nu trebuie sa pui la suflet pentru ca nu o face special. face parte din personalitatea si stilul lui danielbogdan.

te concentrezi pe silogisme si totul este ok ;)

@mituc: criteriile chiar sunt diferite. Pentru mine e importanta viteza in curbe. Pentru voi este importanta acceleratia in linie dreapta. Nu as schimba viteza in curbe pe acceleratia in linie dreapta chiar daca pe un anumit circuit as scoate un timp mai bun astfel.

Pentru toata lumea e importanta viteza in viraje si de asemenea si acceleratia in linie dreapta. Doar prioritatea investitiilor majore in una sau alta difera, cu un acelasi buget limitat probabil ne-am apuca de lucruri usor diferite, cu buget mai mare am ajunge sa facem acelasi lucru (ia uite, thefane nici macar un amarit filtru de aer nu are, si s-a dat cu capul de toate zidurile si cu jante, si cu pneuri, si cu suspensii, si chiar daca nu e impacat e totusi multumit).