zumzum

Irmex

88 posts in this topic

On 18.03.2020 at 6:36 PM, colonelul said:

:rofl: deci nu mai pot ... ai reusit sa i raspunzi omului dupa 2 ani si ceva :drinks:

On 18.03.2020 at 9:30 PM, artware said:

....a aflat unde plateste!, greu insa a reusit!

Ironii de doi bani!! Probabil atât poți !! Ești ceea ce spui!! Numai de bine!!

Salut.

Pe 7 iulie le-am trimis un mail ca sa aflu un pret pentru un kit de roata de rezerva si termenul de livrare. Astazi, 20 iulie, inca nu am nicio oferta de la ei. Dupa cateva discutii purtate pe mail si telefonic am ramas cu un sincer ..."nu am uitat de dumneavoastra. Inca nu am noutati. Tinem legatura,va salut!". Asta probabil pentru ca nu am cumparat masina de la ei sau pentru ca le-am mentionat ca sunt membru al clubului si ar trebui sa am o reducere de 7% la accesorii. Cine stie, poate gresesc... Cel mai probabil, datorita profesionalismului lor, m-au pierdut ca si client de revizii/service.

Curios e ca Radacini Motors, cei de care tin Irmex, au raspuns prompt la solicitare oferind pret cu reducere si transport gratuit pana in Braila. Am facut deja comanda la ei, dar din cauza intarzierii cu brailenii mei am sanse sa nu am roata de rezerva cand voi pleca in concediu.

Ca o paranteza, si Asko a raspuns foarte repede cu o oferta, in schimb pretul a fost mai scump.

1 person likes this

Dar reviziiile le faci in Braila?

Eu nu le-am facut niciodata acolo tocmai din cauza comportamentelor de acest fel si din cele auzite despre cei din service.

O singura data m-am dus la ei la service, cand m-a lasat bateria originala si acolo au inceput s-o dea in sf-uri ca car ca mar numai si numai sa nu-mi schimbe bateria pe garantie.

I-am bagat undeva si mi-am luat eu baterie si apoi cand am fost pentru revizia a treia, cei de la BDT mi-au "imperecheat" bateria noua cu calculatorul.

Nu, masina e noua, inca nu am ajuns la revizie. Am cumparat-o de la Asko pe baza unui trade-in mai avantajos decat cu Radacini. Am zis sa continui cu concetatenii mei, sa ajut business-ul local. Dar daca nu vor sa fiu clientul lor, asta e...

1 person likes this

Trebuie sa trec si eu pe la acest service minune. Deja lucrurile au inceput cu stangul; la email n-a raspuns nimeni, iar la telefon orice se termina "si va sun eu inapoi" niciodata nu se materializeaza, eu trebuie sa sun de pe o zi pe alta sa intreb daca mi-ati gasit VIN-ul masinii, daca ati vazut rechemarile in service, daca ati facut comanda de piese, daca ati primit cartea masinii etc. Nu sunt impresionat dar mai tin speranta ca pana la sfarsitul verii voi ajunge si eu sa-mi fac rechemarile la masina.

Revin cu un feedback post-operator. Programarea era la 9, asa ca am ajuns de pe la 8:30. Masina au bagat-o in hala dupa ora 10. I-au facut ce i-au facut, la final sa-i faca update de PCM fara sa stie ce presupune "noua" versiune. Probabil ca asa scria pe undeva in procedura de rechemare in service. Din fericire n-a fost nevoie.

Per total nota 8 pentru nerespectarea programarii si a lipsei unei camere de asteptare. Sper totusi sa nu mai am treaba pe la ei niciodata. Nu am siguranta ca au facut treaba temeinica, caci nu prea te lasa sa stai/sa vezi ce lucreaza. Vorbind concret, mi-au schimbat ansamblul pompei de benzina, si daca nu sunt atenti pot omite montarea corecta a unei garnituri de etansare sau o pot ciupi. Rezultatul = curge benzina cand umpli rezervorul = iei foc. Aici nu pot decat sa hope for the best...

Asta se poate intampla daca rechemarea nu e facuta cu simt de raspundere. 

43 minutes ago, ciprianro said:

Nu am siguranta ca au facut treaba temeinica, caci nu prea te lasa sa stai/sa vezi ce lucreaza.

Totusi daca nu vezi ce fac nu inseamna ca nu fac bine si ce trebuie...

1 person likes this

Pai si daca vin cu un telefon dom'le stii dupa 2 km dupa ce am facut plinul am luat foc de n-a ramas nimic din masina, ce o sa faca service-ul ala? Garantez ca nimic, nu pot dovedi ca fix de la manopera din ziua aia se trage. In foc tot ansamblul arde si se topeste. O garnitura lipsa sau ciupita nu s-ar putea distinge din scrum/gramada de plastic topit.

Casco ioc, nu-mi face nimeni la masina asa veche + sofer tanar.

Exact cu treaba asta in gand, am venit cu 3L in rezervor, am plecat de acolo si in ~60km am alimentat de 2 ori cate 5L. Cu rezervorul gol nivelul benzinei nu trece de capacul de vizitare, deci nu poate curge decat daca te rastorni. Cand o sa am timp o sa ii fac incet-incet plinul acasa, cu bateria deconectata, motorul/esapamentul rece si cu furtun de apa. La nevoie cobor stanga din pod si inapoi la stealership.

Dacă erai tu prezent la lucrare , mecanicul care a făcut rechemarea devenea mai bun? Îl impulsionai tu cu ceva? Și cu o hârtie tot “amator” rămâne. Nu înțeleg partea asta! De ce ai mai făcut rechemarea la ei dacă știai ca exista posibilitatea sa-ți ciupească o garnitura care oricum nu se poate ciupi dacă ești atent la lucrare, din propria experiența. Singurul lucru care îl pot face este să nu-ți înlocuiască garnitura și atunci exista o șansă să apără probleme. Faptul că-l vezi pe unu pe YouTube că are probleme nu înseamnă ca și tu vei avea. De ce nu verifici la pompa de benzina dacă supurează? Măcar vezi dacă și-au dat semne de poziție , dacă transpiră sau dacă au poziționat prost ceva. Măcar te mai liniștești.

1 person likes this

Sunt cel putin 7 cazuri venite din UK. Intrau oamenii cu masina buna si ieseau cu o bomba pe roti. Vezi https://www.rx8ownersclub.co.uk/forum/viewtopic.php?f=6&t=82349&fbclid=IwAR0vmb3pp9E0M_BRIhi9F20wAG9qSbq5T-ebbvK0KdbdUFBmT8GGp5tiGgM

M-am dus la ei pentru ca masina nu se putea deplasa sub putere proprie la intrarea in service, si ei erau pe aproape. N-avea rost sa dau eu banii pe o pompa noua, doar ca sa o schimbe ei iarasi.

Asa cum am zis, voi verifica eu daca au facut treaba buna, dar nu cu masina intr-o benzinarie. Verificarea presupune umplerea rezervorului pana la refuz si cautarea de scurgeri care, ajunse unde nu trebuie, te pot face vedeta la TV.

In primul rând Mazda dă o procedură in MESI/MGSS destul de clară pentru demontare și montare a pompei de benzină, nu o respecți ești bun de plata. Cel mai important pas și neglijat de mulți ,pentru ca noi știm mai bine : se scoate din combustibil dacă proprietarul(nu este cazul tău) a venit cu rezervorul mai plin de un anumit nivel, garniturile sunt afectate de contact direct cu benzina. Se curăță zona (este de bun simt, nu vrei sa creezi și alte probleme) , se folosește scula recomandata pentru demontare nu ciocanul și dalta/șurubelnița ca sa desfiletezi piulita(poți s-o faci și cu un cioban asta) , așezarea piulitei trebuie făcută cu atenție , este posibil sa se înfileteze strâmb și sa strângi ca prostul iar in final strângerea se face numai cum spune producatorul , nu cum știe vecinul. Îți înțeleg îngrijorarea dar eu nu făceam lucrarea dacă nu mă puteam baza pe priceperea mecanicilor din acel service.

3 people like this

Banuiala mea s-a adeverit. Rezervorul lacrima cand am facut plinul. Am povestit aici pe larg pentru curiosi ce avea. 

Nu pot sa dau vina exclusiv pe service. La urma urmei nu era posibil ca mecanicii sa se prinda de scurgere pentru ca rezervorul era aproape gol cat timp au lucrat ei. Probabil nu s-au gandit sa-mi spuna "nene, du-te fa-i plinul la primul peco si vino inapoi sa ne asiguram ca e totul in regula". Old russian proverb, trust but verify.