born2lose

ITP

59 posts in this topic

bun, copilul a implinit 2 ani si a cam venit momentul sa-l duc la doctor pt itp. am cautat informatii pe forum, dar string-ul itp e cam scurt asa ca nu prea am gasit nimic. pe scurt, are cineva vreo sugestie pe unde ar fi mai bine sa fac itp-ul (de preferinta cu detalii despre pret)? in principiu, o sa ma duc la arian, pt ca de acolo e luata masina, dar sunt oricand deschis la sugestii.

Mergi la BDT, au unul dintre service-uri autorizat sa faca ITP-uri. Macar daca-ti iese ceva neconform pe la masina (directie, frine, becuri, etc) nu te mai poarta inutil pe drumuri.

La arian nord e o statie ITP foarte aproape (vis a vis?), si probabil situatia e cam aceeasi.

mi-e mai comod la arian, e oarecum vizavi de locul meu de munca. ideea este ca ma intereseaza si pretul (la arian este 120, am sunat acum) si eventuale sugestii (la ce sa fiu atent, cat se mai lasa spaga la asa ceva, deh)...

Pai daca tu ai masina in regula la ce sa dai spaga? Fii atent sa-ti mearga becurile, sa nu ai masina lovita, sa nu ai toba sparta si sa urle aiurea, sa ai trusa medicala neexpirata, idem stingator, triunghi, salopete reflectorizante, etc, si adio! Tu cind cumperi piine lasi spaga?

aoleu, ce-ai sarit la mine :) nu am dat spaga niciodata si de cateva ori chiar nu mi-a picat bine deloc ca n-am dat. dar acum cu masina am emotii (nu ca n-ar fi masina in regula, ci mai mult de pierdut vremea aiurea). sper sa fie totul ok.

N-am sarit la tine, tu doar vezi sa fii in regula, daca e ceva vezi la fata locului :)

Si eu trebuie sa ajung luna asta. Banuiesc ca nu trebuie sa coste chiar mult. Oricum merg la service-ul care se ocupa si de revizii, si care si cunoaste masina, la cel din Focsani. Faza cu trusa uitasem de ea. Cred ca si astea expira la 2 ani nu? Trebuie sa iau altele.

Si eu trebuie sa ajung luna asta. Banuiesc ca nu trebuie sa coste chiar mult. Oricum merg la service-ul care se ocupa si de revizii, si care si cunoaste masina, la cel din Focsani. Faza cu trusa uitasem de ea. Cred ca si astea expira la 2 ani nu? Trebuie sa iau altele.

Tocmai am vb cu dl. Plesu la telefon care mi-a zis ca au ceva probleme cu RAR-ul si ca s-ar putea sa nu fac si ITP-ul la ei (daca tot ma duc sa fac revizia...). Daca afli ca fac din nou ITP-ul, da un semn pls.

Mergi la BDT, au unul dintre service-uri autorizat sa faca ITP-uri. Macar daca-ti iese ceva neconform pe la masina (directie, frine, becuri, etc) nu te mai poarta inutil pe drumuri.

La arian nord e o statie ITP foarte aproape (vis a vis?), si probabil situatia e cam aceeasi.

Si care este acel service BDT autorizat sa faca si ITP? In martie trebuie sa ma duc si eu.

da un telefon la ei ca nu stiu exact. Cred ca au ceva pe la popesti-leordeni sau pe acolo. Si eu tot in martie tre' sa merg si acolo ma voi duce, ca oricum mai am una-alta de facut pe la masina.

cand am fost la verificarea de iarna gratuita la arian nord mi-a spus ca pot sa imi fac itp-ul la ei

O sa imi fac revizia a doua si itp-ul deci acolo

Am facut ITP-ul in toamna trecuta. Cum fusesem cu 2 luni inainte sa fac revizia, am zis ca masia este in regula si singurul lucru care m-a interesat a fost sa gasesc ceva langa casa si ieftin. Asa am facut la Cobalcescu in Drumul Taberei, a fost foarte ieftin (nu ma intreba de pretul exact ca mie lene sa caut factura), am facut programare telefonica si cam in 30 de minute am terminat fara sa imi gaseasca nici o problema

am rezolvat si eu la arian in militari (bine, langa arian...). pret 120, durata vreo juma de ora (masina era gata in 10 min, dar mi-a zis nenea ca nu primeste autorizarea de la rar in mai putin de 30 de min de cand a inceput itp-ul). o mica problema rezolvata, una din cele 2 lampi care lumineaza numarul pe spate nu functiona. s-a rezolvat cu 4 palme finute peste bara spate. mi-a zis nenea ca si la franele pe puntea spate se putea mai bine, dar avand in vedere cum era vremea afara...

eu mi-am facut vinerea trecuta itp ul la bdt cel; de pe parintele galeriu e foarte aproape de serviciul meu. se face din mosilor .sint super ok oamenii si nici macar nu-ti trebuie programare. Trebuie sa ajungi insa pina in ora 15,15.30.si totul este ok.Bafta

Eu mi-am facut ITPul acum vreo luna jumate, odata cu revizia de 75k (shit, era adineauri, si acum deja se apropie aia de 90k... :(). Am lasat masina la Arian pt revizie, am luat-o si cu ITP facut. Nu spaga, nu verificat nimic inainte, nu problema...

Pentru ca atunci cind voi veni la BDT am mai multe de facut ma gindesc sa fac ITP-ul inainte undeva prin Iasi.

Care ati fost de curind imi puteti spune ce s-a schimbat de prin 2005-2007 incoace? Adica, am 2 veste reflectorizante, un triunghi, o trusa si un stingator. Tre' sa mai ai ceva? Tre' sa am portbagajul plin de triunghiuri si veste? Ca ineptii din parlament dadusera probabil un tun cu niste triunghiuri pe care voiau sa le vinda cu profit maxim si la un moment dat spuneau ca tre' sa ai 2 triunghiuri. La fel cum ti se cereau 2 veste cind te opresu inutilitistii de la rutiera, cind de fapt asta era obligatoriu doar pentru masinile de peste 3.5 tone (ma rog, asta in vest chiar e obligatoriu, tre' sa ai cel putin o vesta in habitaclu la indemina si inca una prin masina).

eu am fost acum 2 sapt (la arian, detaliile mai sus) si nu m-a intrebat nimeni de vesta sau stingator. ce-i drept, ele sunt prin portbagaj, dar sunt destul de bine ascunse prin roata de rezerva.

Nici pe mine nu m-au cautat la Arian de vesta/stangator.

Eu am si vesta si stingator si triunghi, dar vreau sa fiu sigur ca am cite trebuie. Adica nu sint sigur de triunghiuri, tre' sa ai unul sau 2?

Mituc

sigur ai dar sunt 4 chestii : vestea stingator triunghi si trusa medicala cu data valida

Succes

hmmm si vesta este obligatorie?

asa ceva nu am avut nici odata :))

Oameni buni, am de toate, doar ca nu stiu cite triunghiuri imi trebuie: 1 sau 2. Trusa o sa fie valabila si la ITP-ul din 2012 cred, nu aia ma ingrijoreaza.

Azi imi expira si mie ITP-ul. Am mers la un autorizat si s-a luat de folia de pe fata care e mult mai transparenta decat cea de pe spate. M-am rugat de el si mi-a zis sa merg dupa program maine. Sper sa o rezolv ca nu prea as da folia jos. E aiurea. A, si costa in jur de 90 Ron. Legat de triunghiuri, vesta si celelalte nu am mai intrebat. Sper sa trec usor, ca nu as mai cumpara altele. Va spun maine ce am reusit. Succes si celorlalti.

PS Mituc, dar poti face ITP-ul oriunde in tara nu doar la BDT. De ce nu-l faci in Iasi?

PS Mituc, dar poti face ITP-ul oriunde in tara nu doar la BDT. De ce nu-l faci in Iasi?

Stiu ca-l pot face oriunde. La masina anterioara am fost intii in service sa rezolv tot, inclusiv capete de bara si bielete care dupa o iarna cu cratere se mai largesc. Dupa 5 zile am ajuns la ITP si aia mi-au spus ca am joc la directie, desi era perfecta (e posibil sa-mi scape multe lucruri la o masina, dar nu prea multe din cele pe care ar trebui sa le faca in viraje). Problema pe atunci era ca service-ul cel mai apropiat era in suceava, sau focsani. Practic pentru o simpla constatare trebuia sa-mi iau concediu o zi sau liber macar juma' de zi.

Am zis ca aia imi va fi invatatura de minte si fac ITP la unitatea cea mai apropiata de un service autorizat pentru masina pe care o detin. Insa pentru ca vreau sa fac destul de multe la masina si mai am si de facut drumul inapoi spre casa (prin drumuri cu hirtoape si cratere, ca noi sintem atacati in fiecare iarna si culmea, bombardeaza astia doar strazile) am zis ca sa mai scutesc timpul pe care l-as pierde cu ITP-ul, si care in bucuresti ar lua vreo 2 ore pe putin cu drum cu tot. Asa ca il voi face in iasi, daca nu-l trec din cine stie ce motiv bine intemeiat (putin probabil, dar sint multi cretini si spagari nesimtiti in iasi care s-ar putea lua de lipsa celui de-al 5-lea cric sau al 8-lea triunghi reflectorizant) il voi face la BDT cu toate riscurile de rigoare. Deci vreau sa fiu 101% in regula, desi eu stiu ca sint .

Ok, o sa ma duc la un chiosc dintr-asta autorizat RAR sa-i intreb si va spun.