cossoft

Noua Mazda 2

481 posts in this topic

Asta pentru ca fosta era facuta mai mult sau mai putin pe platforma de Fiesta, in Europa, Spania, daca nu ma insel Valencia, iar cea noua va fi facuta la mamica ei in Japonia. Nu mi-a placut modelul vechi. Cel nou pare a fi o masinuta ceva mai haioasa.

si asta noua tot pe platforma fiesta e facuta.....dar smecheri astia de la mazda o lanseaza cu 5-6 luni inainte de noul ford fiesta....cauta pe google :D "noua mazda 2 fiesta killer" si vezi ce-ti apare.... 8)

mai sa fie! n-arata deloc rau mezina familiei! cred ca o sa o iau in calcul pt doamna ca i se termina leasingul la logan acusi acusi...

Din cate am inteles la Focsani a fost vanduta una si mai au una verde ca cea de prezentare in curte la service..N-am vazut-o inca..super pret pentru o masinutza bine echipata

fost azi siab vazut mazda 2 cu sotia mea interesata intrat club mazda stop. ea femeie mofturi materiale interior stop...eu parere nu avut dreptate decat partial de ex manson schimbator viteze naspa si mazda 3 stop...vanzator bdt spus nu avem masini pe stoc si nu vin decat vreo 3 echipari deocamdata stop...mie masinuta placut mult stop... 99 la suta pe viitor sotia mea club mazda membra stop..:)

NICOLETA a scris:

Sunt pe punctul de-a achizitiona noua mazda 2. As vrea sa stiu cat consuma in Bucuresti in coloana si eventuale aspecte pozitive si negative

constatate.

bai ce draguta e mezina familiei. o sa ii fac un testdrive daca si-asa ma duc cu sora cea mare la service...

@cristian_th: ar fi interesant de verificat daca ajunge in treapta 2 la 100km/h (asa zic englezii)

:D pai poate fac testdriveul cu Doru si ma lasa sa incerc... chit ca sincer ma indoiesc, ca e motorul destul d mic, 1.5, cred ca il chinui de-l ia mama lui proces verbal sa ajungi la 100 in a doua...

Aia ziceau de motorul de 1.3. Si eu ma cam indoiesc, dar merita vazut daca au englezii cuvant :lol:

TH-ule :) , test driveul zic eu este un mers de placere in vederea cercetarii compatibilitatii client-model auto :P .nu este test de anduranta.

Astazi am vazut de aproape noua Mazda 2, m-am urcat in ea etc. Cu toate ca sincer nu ma asteptam masina chiar imi place. Interiorul arata foarte bine iar materialele sunt si ele ok.

in cta deja avem noua mazda2 GT a unui amic ERY ...am inteles ca sunt 2 in romania dintre care 1 in showroomul de la IASI, masina este fff tare dau exemplar jantele pe ea si pot sa zic ca la aspect face de departe POLO, FIESTA, CORSA, si cam tot ce e prin clasa ei.

in cta deja avem noua mazda2 GT a unui amic ERY ...am inteles ca sunt 2 in romania dintre care 1 in showroomul de la IASI, masina este fff tare dau exemplar jantele pe ea si pot sa zic ca la aspect face de departe POLO, FIESTA, CORSA, si cam tot ce e prin clasa ei.

Trebuie sa iasa noul Fiesta - fiind pe acelasi sasiu si din moment ce iese putin mai tarziu ma astept sa o faca mai bine decat Mazda 2.

Kiar sunt curios daca o sa arate jumate cat conceptul.

conceptul e fff departe de realitate nu ar putea scoate asa ceva pe piata din mai multe considerente in primul rand diferentele dintre generatii actuala Fiesta fata de acel concept care clar nu s-ar incadra in acelasi segment de pret, iar daca ford face aceeasi miscare cu Fiesta cum e si cu noua Mazda6 Vs noul Mondeo ...e clar cine va fi castigator

Salut înainte de toate, acesta fiind primul meu post pe acest forum.

Promovez brand-ul Mazda ?i sunt surpins s? v?d de foarte multe ori compara?ia Ford - Mazda. Chiar dac?, s? zicem, Mondeo ?i noua 6 sunt pe aceea?i platform?, chiar dac? noul Fiesta va fi pe aceea?i platform? cu noua 2, ma?inile sunt esen?ial diferite. Faptul c? cei doi constructori folosesc tehnologii, anumite piese sau subansambluri comune, acest lucru nu face comparabile dou? modele care poart? brand-uri diferite. V? asigur c? niciun constructor nu gânde?te la modul am f?cut Mazda mai mi?to ca Mondeo de?i am folosit aceea?i platform?. Fiecare brand are identitatea sa, iar Mazda dezvolt? ceea ce Ford nici m?car nu inten?ionez? s? discute, anume filosofia Zoom-Zoom, un concept care diferen?iaz? puternic Mazda de orice alt brand de pe pia??.