cossoft

Noua Mazda 2

481 posts in this topic

Salutari tuturor

De doua zile a inceput si pt mine numaratoarea inversa :D 2 luni pana cand o sa ma pot bucura de o M2 TE Pro Icy Blue :roll:

Inainte de toate am si eu o mic intrebare poate off topic :? la mine se incarca forumul asta infernal de greu :( exista solutii ceva ca e putin enervanta situatia....

In alta ordine de idei un post de acum cateva pagini mi-a amintit de ceva ce am observat si eu prima oara cand m-am uitat la Mazda 2 dar uitasem intre timp....

La rotile din fata aparatoarea (cochilia...sau cum se numeste acel accesoriu :oops: ) este din plastic ca la toate masinile insa la sorile posterioare... este din material textil :shock: .... acum stau si ma gandesc...care-i faza? astea se pot deteriora si mai usor (parca sunt prinse doar in niste capse) si dupa ce le jegaresti nu stiu cat de usor le poti curata :( dubioasa treaba

Stai linistit, ca se spala, la fel de usor cum se si murdaresc :)

Sarbatori Fericite

as avea si eu niste curiozitati...

1. la ce valori tineti presiunea la pneurile stoc...stiu ca e trecuta acolo..dar reprezentantul mazda mi-a dat o valoare total diferita...cica asa e recomandat la ce strazi avem...in carte o valoare...si as vrea sa stiu voi ce valori ati pus

2. ma bate un gand sa imi pun un scut protector...am observat ca nu vine cu unul din stoc...si pe drumurile noastre e cam periculor sincer...a apelat cineva la asa ceva? si daca da..de unde l-a luat si cat l-a ajuns toata operatiunea?

3. si la voi a inceput sa se auda un scartait in bord? la mien dupa 1000 a inceput...la drumuri denivelate s scartaie ceva...daca pun mana pe bord in stanga volanului...nu se aude....cred ca l-am localizat....dar nu ma incanta cu nimik...ce pot sa ii fac...e cam deranjant..dupa 1000 sa inceapa

La 1 o sa-i las pe cei mai cu experienta (si cu masini :lol::( ) sa raspunda.

La a doua varianta am zis ca nu incep sa ma interesez decat dupa ce vine masina dar....cei de la BDT au spus ca nu au avaut pana acum nici o solictare in acest sens...frectie....

In cazul in care nu se poate prin service-ul autorizat ma gandesc sa incerc la o firma care face si tunning....cred ca baietii pot sa faca si un scut de otel si sa il si monteze...doar ca pt asta tre sa vada mai intai masina .... pe care inca nu o am.

Orientativ...pot sa-ti spun la Corsa (era concurenta pt Mazda 2)....

La Corsa pentru scut trebuie montata si o traversa de care se prinde scutul...toata operatiunea ducea intre 850 si 1150 RON (incluzand scutul, traersa si manopera)...asa ca as crede ca si la Mazda npretul este tot pe undeva pe acolo.

In plus interventia nu prea are cum sa iti afecteze garantia...desi dealerul o sa iti spuna altceva :D

Iar la a 3-a...e plastic...nu cred ca e ceva grav, mai degraba doar plastic....acum tu stii mai bine ce poate sa fie....daca nu se poate remedia usor (fara demontare bord alea alea) mai bine il lasi asa pe greieras :) pt ca dupa ce demontez bordul fac pariu ca vor aparea mai multu fratiori de ai lui :lol:

O chestie pe care am auzit-o pe forumuri este ca la inceput pot aparea greirasi dar care dispar dupa ce tot plasticul se mai aseaza....

Scz k sunt offtopic,dar am citit pe acel site unde scrie consumul niste valori,la mine consumul este de 9,5.am 2600 de km parcursi cu masina,dintre care 400 pe afara,restul in bucuresti,dar nu am iesit niciodata cand sunt blocaje in trafic,mai mult noaptea.si 2...am lovit masina acum 2 saptamani,cred k sunt primul care pateste asta.nu e f grav,am aripa deformata,spoiler si far zgariat,poimaine ma duc la service la arian,sunt curios cat dureaza si cat costa reparatiile

eu cred ca pentru bucuresti e normal

am cam 1200 de km si un consum de aproximativ 8,5 momentan...deabia astept sa ajunga pe la 7 :lol:

imi pare rau te buseala ta :cry: ...dar nu ai casco?

ba da,am casco,dar nu vreau sa o fac pe casco,e destul de minora paguba,sper :)

...

2. ma bate un gand sa imi pun un scut protector...am observat ca nu vine cu unul din stoc...si pe drumurile noastre e cam periculor sincer...a apelat cineva la asa ceva? si daca da..de unde l-a luat si cat l-a ajuns toata operatiunea?

...

Am mers 3 ani cu o masina fara scut si nu am avut nici un fel de probleme; si nu am mers numai pe asfalt ci am mai scos-o si la un pic de off-road. Depinde foarte mult de ce vrei sa faci cu masina. Dar trebuie sa te gandesti ca pe de o parte o protejezi, dar garda la sol va scade prin montarea scutului.

nha...problema e ca mai merg din cand in cand pe un drum forestier...picnicuri intr-o padurice langa un lac la vreo 30 de km de iasi...si e plin de pietre...merg eu incet...dar nu vreau sa ma trezesc cu surprize....

zilelel trecute l-am tractat (nu cu mazda ci cu loganul :lol:) pe un prieten de al meu ce a ramas cu pompa de ulei in mana...i s-a spart...nu stiu exact circumstantele...tot asa fara scut...un pejo 206..acu nu stiu pe ce sa dau vina...nu stiu mai multe detalii..dar asa ca o masura de precautie..

...

...

Am mers 3 ani cu o masina fara scut si nu am avut nici un fel de probleme; si nu am mers numai pe asfalt ci am mai scos-o si la un pic de off-road. Depinde foarte mult de ce vrei sa faci cu masina. Dar trebuie sa te gandesti ca pe de o parte o protejezi, dar garda la sol va scadea prin montarea scutului.

La Mazda 2 nu se pune scut, nu exista - asa mi-au spus cei de la Arian. Mazda nu are optiunea de a pune scut, la Ford e la fel si la alte marci idem. Nu ai voie sa iti pui scut la nu stiu ce atelier de tunning deoarece pierzi garantia, fara discutii: e afectata racirea motorului. In plus, garda la sol e deja foarte joasa.

E drept, trebuie avut mare grija, m-am uitat pe sub ea si e really scary cum se vede fara nici un fel de scut. Si eu am fost pe un drum forestier cu ea si a harsait usor ceva pe dedesubt, din fericire fara nici un incident.

Legat de faptul ca daca se monteaza scut se vor mai pierde cativa cm din garda la sol...care si asa la 15 cm (minim cei drept) pare destul de joasa...sunt total de acord.

Dar nu cred ca montarea unui scut poate sa afecteze sistemul de racire al motorului. Recunosc, nu sunt priceput in ale mecanicii asa ca daca cineva pune niste argumente solide .... poate as crede dar altfel...

Exceptand ... trabantul si poate inca 2-3 marci toate masinile au racire pe apa nu pe aer nu?, in fata motorului este un radiator cu o elice mare...care are un singur scop, sa raceasca motorul. Nu cred ca la Mazda 2, sau la celelalte masini fara scut, motorul a fost conceput sa se raceasca prin gaura de sub masina, plus de asta motorul este putin mai sus parca nu? pe acolo e mai degraba o baie de ulei... Plus de aste ia in calcul ca la alte masini din clasa asta (care vin tot fara scut) se poate monta ulteriot unul si asta chiar in service-ul autorizat... acolo ce se mai intampla? Daca e montata in service nu mai afecteaza racirea motorului?

Daca montezi un scut doar protejezi cateva componente sensibile ale masinii nu izolezi blocul motor.....

Si inca ceva, daca cineva de aici are din intamplare o cunestiinta care lucreaza in domenu intrebati va rog care-i treaba cu pierderea garantiei... nu zic ca e o prostie, nu, daca lasi un tzaran sa umble la anumite componente / sisteme poate sa-ti distruga masina dar cel putin 50% din asa zisele interdictii de a modifica masina pe motiv ca pierzi garantia sunt minciuni si simpla politica de marketing... Nu uitati ca un dealer nu castiga atat de mult dn vanzarea de masini...banul se face din service

Dar cum am spus nu pot spune ca sunt un mare cunoscator in ale masinilor...ce e mai sus sunt doar cateva observatii .... logice parerea mea...daca gresesc :D va rog argumentati

Salutare!Sunt si eu posesorul unei mazda 2 ce pro din pacate si spun asta din cauza timpului de livrare fff mare si cum nu am avut rabdare am luat-o pe asta.As vrea sa va intreb cateva lucuri in primul este adevarat ca se fabrica in china? mai exact la Changan Ford Mazda Automobile din Nanjing?cei de la arian mi-ar fi spus ca este in japonia.O mica problema ar fi si cu consumul cca 9% in oras dar nu am facut decat 500 de km cu ea.in rest se misca perfect si este chiar fasneata :P

Salutare!Sunt si eu posesorul unei mazda 2 ce pro din pacate si spun asta din cauza timpului de livrare fff mare si cum nu am avut rabdare am luat-o pe asta.As vrea sa va intreb cateva lucuri in primul este adevarat ca se fabrica in china? mai exact la Changan Ford Mazda Automobile din Nanjing?cei de la arian mi-ar fi spus ca este in japonia.O mica problema ar fi si cu consumul cca 9% in oras dar nu am facut decat 500 de km cu ea.in rest se misca perfect si este chiar fasneata :P

Felicitari pentru masina achizitionata. Sper ca nu te "dezamagesc" dar in China e fabricat doar varianta sedan (special pentru piata chinezeasca, daca nu ma insel). Masina ta este fabricata la Hiroshima (nu mai zic in ce tara). Vezi certificatul de provenienta pe care ti l-au dat odata cu masina.

Pai daca ai avut ocazia sa iti dai seama ca se misca bine si e fasneata, de aici vine si consumul ala. Daca te intereseaza sa fie consumul mic, las-o mai moale cu pedala aia din dreapta.

plus...vezi presiunea in pneuri...eu m-am trezit dupa 1600 de km cand nu m-am bazat pe ea si era sa intru intr-un dobitoc ca prostii mi-au dato cu presiune 4 in loc de 2.2 pe fata si 2 pe spate...deci trage concluzi

inainte imi intra aproape din orice frana mai brusca abs-ul..ziceai ca e ghetus afara

consumul mai exact o sa il obervi dupa 5000 de km aproape 10.000

eu am o medie de aproximativ 8,8 pana acu la 1600km dar full town si o mai si turez cateodata

bine..acum este interpretabil fiindca ca sa iti dai seama ca este fasneata este adevarat ca trebuie sa apesi pedala dar asta nu insamna ca si conduc asa tot timpul!cu fabrica..chiar nu stie nimeni?

bine..acum este interpretabil fiindca ca sa iti dai seama ca este fasneata este adevarat ca trebuie sa apesi pedala dar asta nu insamna ca si conduc asa tot timpul!cu fabrica..chiar nu stie nimeni?

Noua Mazda2 e facuta integral la fabrica Ujina de langa Hiroshima, Japonia dupa ce vechiul model a fost fabricat in Spania iar japonezii nu au fost prea multumiti.

Care e viteza cea mai mare pe care ati prins-o cu Mazda voastra 2? Am mers pe A1 cu 180 km / h (conditiile erau ideale din toate punctele de vedere) si am ramas extrem de placut surprins ca:

1) turatia era un pic peste 5000 in treapta a 5-a, deci mai avea pedala (reala, nu teoretica), desi depasisem viteza maxima constructiva (172) si nu era vale ci plat.

2) masina nu imi lasa deloc impresia de instabilitate sau nesiguranta (altfel nu mergeam asa repede)

3) pasagerul din dreapta nu a simtit nici o secunda viteza cu care mergem

Benzina era Petrom 99+. Masina mi-a lasat impresia ca se aseaza foarte bine la viteze mari, ceea ce este foarte rar pentru o masina din clasa ei (mica, usoara, etc). Cand bate vantul in schimb, e foarte "influentabila", trebuie avut mare grija la fenomenul de vant lateral.

Din pacate nu am ajuns sa o conduc la asemenea viteze, doar fratemiu :roll:

In schimb mi-a zis acelasi lucru la faza cu vantu...

Din pacate nu am ajuns sa o conduc la asemenea viteze, doar fratemiu :roll:

In schimb mi-a zis acelasi lucru la faza cu vantu...

Sa nu uitam ca nu-ti poate garanta nimeni ca peste viteza constructiva a masinii nu te ia vantu'. La peste 170 kmph la cei 1000kg pe care ii are Mazdutza risca sa-si ia zborul de pe sosea.

Ieri am atins si eu 170 si nici nu simtea iar pasagerul din dreapta nu credea ca merg cu 170 decat dupa ce i-am atras atentia. Pedala mai era dar nu am mai avut unde sa ma duc si se tinea f bine pe sosea. E adevarat ca vantul nu batea.

PS: benzina este Petrom Top Premium 99+

am si eu o intrebare...voi ce pneuri standard aveti?

eu am niste penuri toyo...care nu stiu ori sutn ele de vina..presiunea am facuto si refacuto ...dar nu am o asa buna aderenta...ori sa fie ceva la abs/sistemul de franare

mai exact...merg pe drum uscat...drept....aproximativ 80/h si franez..mai mult sau mai putin brusc...e o frana mai puternica dar nu brusca...imi intra abs-ul in cele mai multe cazuri...incepe sa imi tremure pedala si masina se tot duce...ca si cum as fi pe prundis...gheata...

pe diferite drumuri...in aceste conditii acest lucru il patesc..nus tiu sincer nu mi se pare normal.daca pe drum extra uscat patesc asa...pai iarna ce sa mai fac?

ma deranjeaza..pentru ca astfel..distanta de franare a mea este exagerat de lunga...si nu prea imi convine...

presiunea in pneuri e ca la carte...2,2 cu 2

ce draq sa fac? pentru ca repet nu imi place sa franez in 100 de m pentru 80 pe ora..cu loganul lui taica-miu...nu imi intra abs-ul decat in cazuri extreme...cand chiar derapa masina...dar acum nu vad rostul

Salutare!

De 2 zile sunt posesorul unei frumuseti de Mazda 2 TE. icon_biggrin.gif

Pot sa spun ca m-am indragostit pentru a 2-a oara icon_wink.gif

Deocamdata am 40km ... toti in Bucuresti si imi place cum se misca.

Va tin la curent si voi veni si cu poze in week-end.

Salutare!

De 2 zile sunt posesorul unei frumuseti de Mazda 2 TE. icon_biggrin.gif

Pot sa spun ca m-am indragostit pentru a 2-a oara icon_wink.gif

Deocamdata am 40km ... toti in Bucuresti si imi place cum se misca.

Va tin la curent si voi veni si cu poze in week-end.

Felicitari,

Stiu cum e sa te indragostesti a doua oara. S-o stapanesti sanatos si sa ai numai satisfactii alaturi de ea. Astept cu interes impresii si poze. Cred ca si culoarea e superba.

Sa iesi neaparat si in afara orasului sa vezi ce bine se tine. Zoom-zoom chiar e adevarat. La volanul ei mi-am adus aminte de copilarie. Sentimentul e unic.

Toate bune.