cossoft

Noua Mazda 2

481 posts in this topic

aveti idee de ce preturile de pe mazda.at sint mult mai mari decit la noi?

Pentru ca isi permit sa plateasca/ceara mai mult pentru un 2/3/6 decat la noi.

@fuelforlife

cred ca jos la cele doua asteriscuri scrie ca include accize (NOVA) aparute dupa 1 iulie 2008

nu am idee cat poate reprezenta ca si suma, poate e mica si exista alt motiv pentru aceasta diferenta

LE am vazut ce a zis si Codrin iar asta ar putea fi cel mai sigur motiv

diferenta de aproape 5000 de euro pentru M2 GTA mi se pare exagerata oricit de multe si-ar permite austriecii. :p

si ma intrebam de aceasta diferenta pt ca stiti si voi ca multe lucruri sint mai scumpe la noi decit la ei si nu inteleg de ce la masini ar fi altfel.

ma rog, era o simpla nedumerire.

O intrebare... stie cineva daca exista optiunea de buy-back la vreo reprezentanta?

Cei de la BDT e posibil sa aiba fiind toti in acelasi grup.

bun...aproximativ 26.000 de km cu mazdutza...consumul nu mai are rost sa il discut...e aprox de 9 in oras...7 in afara...full ac ...viteze schimbate la 3000+...e ok...se poate si mai bine..dar nha

probleme noi ...fata de zgomotul clasic din stanga volanului la plasticul aerotermei...de la ultimul drum...m-am trezit cu un zgomot in cupola..intre oglinda retro si parbriz..ca sic um as avea un bat care se bate acolo..

una dintre lampile de la numar spate s-a ars...am observat aseara

insa problema care o am de vreo saptamana...e ca mi s-a ars un bec pe bod..led ce o fi ala..mai exact cand aprind faza scurta..ar trebui sa se aprinda intre ceasuri pe acolo...indicatorul verde cu faza scurta...e la mine e tot timpul inchis...indiferent daca e pozitie sau faza scurta nu iti dai seama

acu nu stiu..poate o mai fi si alti indicatori ce nu se mai aprind..insa momentan asta "nu" mi-a sarit in ochi

ok..ce pot sa fac...ce se poate arde acolo?ce modific?cum ajung acolo?

de asmenea cum se schimba ledul la lampa numar...am tars pe acolo de clame dar nimic nimic..imi este frica sa trag prea tare sa nu raman cu ea in mana

nici eu n-am bec pentru faza scurta, respectiv cel verde. imi apare decat la faza lunga becul albastru :blink:

nici eu n-am bec pentru faza scurta, respectiv cel verde. imi apare decat la faza lunga becul albastru :blink:

Nu exista. Cred ca te gandesti la martorul pentru stopul de ceata?

de asmenea cum se schimba ledul la lampa numar...am tars pe acolo de clame dar nimic nimic..imi este frica sa trag prea tare sa nu raman cu ea in mana

Impingi spre masina practic toata lampa, poti sa bagi o surubelnita sub cleme sa iasa mai usor. Impinge fara grija, dupa aceea rotesti lampa si o scoti pe unde era pozitionata sau pe mijlocul barii unde este o gaura mai mare (sa fie rotita ceva de genul spre vertical).

Poti sa rotesti in spatele lampii cauciucul care e practic soclul becului.

sau

Dupa ce scoti lampa tragi de urechile mari de plastic laterale (inspre laterale, evident) si ar trebui sa iasa plasticul transparent, dupa care poti sa tragi efectiv de bec si daca tot ai scot plasticul transparent, faci curat in interior :)

Becul este W5W, nu e LED, sau poate ti-a bagat cineva led-uri acolo... donno

Hope this helps.

Nu exista. Cred ca te gandesti la martorul pentru stopul de ceata?

daca te uiti pe bord...al treilea

mersi mihai de indicatii...o sa ii bag eu pe urma led atunci...daca tot il inlocuiesc

din cate am observat in stanga fazei lungi ar exista la 2 indicatoare distanta si cel de faza scurta..sau ma insel eu?

cel de ceata din cate am vazut e in josul ceasului

ce inseamna sa nu mai conduci mazdutza o luna si sa conduci o fabia..ramasesem fixat de acolo cu indicatorul pentru faza scurta

intr'adevar nu exista..

mai nou lampa la numar merge fara sa ii fac ceva...cred ca a auzit ea ca va trece la schimbari pe led

in schimb zgomotele nu au fugit inca

astazi am vazut prin italia o mazduta 2 te banuiesc ca era modelul...culoarea in schimb facea totul

era vorba de visiniul-moviu superb inchis spre negru...de pe noua 6

am admirato la greu..pacat ca era in trafic si nu am putu sa ii fac o poza de aproape ci doar din mers..o sa vad cum arata cand o scot

O intrebare... stie cineva daca exista optiunea de buy-back la vreo reprezentanta?

Eu am intrebat la Arian Motors Militari si au spus ca nu au. Planuiau sa bage, dar s-au oprit din cauza crizei.

eu azi mi-am montat alt sistem de sunet ..ma rog schibmat boxele fata + montat tweetere [udimmension el comp 6]

schimbari? multeee in primul rand nu aveam tweetere..in al doilea rand vb de alta clasa de claritate a sunetului...

mi-ar mai trebui si un amplificator pentru ca stockul de la player nu duce prea mult [stie careva cat?] si nu le folosesc la ce pot

insa m-am lovit si de o problema...dupa ce am umblat la portiere nu mai functioneaza ridicatul geamului auto de la sofer...trebui sa tin de el...ca si cum ar fi in dreapta

stie careva e vreo setare de resetare....sau ceva am stricat pe acolo?

mai desfa odata panoul si vezi daca ai montat corespunzator mufele...

sau scoate borna de la baterie si las-o 5 minute

daca nici asa nu merge....nu stiu ce sa zic...poate ti s-a ars vreo siguranta...

ce ma streseaza este un scartait...pe care l-a inceput l-am crezut ca ar fi la pedale..au vazut si cei cativa de la intalnirea de la bucuresti despre ce este vorba

practic..cand e pe liber nu se aude nimic...in schimb cand bag in viteza si fac miscarea ambreiaj -acceleratie...sau ambreiaj-frana..sau cand schimb viteza si fac iar operatiunile de mai sus...am un scartait tampit...

La inceput am zis ca e de la pedale...insa am observat ca acest zgomot se aude ff puternic si din exteriorul masinii

Cand am fost la arian...m-am lovit ca problema bolnavului la doctor...nu te mai doare...asa si mazdutza...facea zgomotul ff usor..si doar cand faceam ambreiaj-frana

concluzia lor a fost ca's tamburii pe spate [din spate se aude oricum]...ca cica sunt mai multe straturi de ferodo si metal...si am ajuns la un prim stat de metal..scartaie asa si pe ruma iar ajunge la ferodou si nu o sa mai scartzaie.. Nu am mai auzit in viata mea de asa ceva..dar ma rog

le-am spus ca face si la accelerare..si mi sa spus ca mi se pare...sa fiu mai atent...ei bun la plecare spre iasi mi-a tot facut...si mai mult la accelerare...asa ca sa fie ironic

acum nu stiu ce dracu sa ii fac..cica s-au uitat pe sub ea si nu au vazut nimic desprins...faza e ca ma streseaza...se uita oamenii prin parcari sa vada ce masina scartzaie si ma simt de toata jena

Poate trebuiau unse cablurile de ambreiaj/frana? Asta o poti face la orice service.

mi-au spus ca nu e vb de cablaraie..

si imi face numai cand o bag in viteza..daca o las pe liber nu se aude nimic...frana...acceleratie...nimic

dar cand e bagata in viteza...ma sui pe gard

@Hyp

insa m-am lovit si de o problema...dupa ce am umblat la portiere nu mai functioneaza ridicatul geamului auto de la sofer...trebui sa tin de el...ca si cum ar fi in dreapta

stie careva e vreo setare de resetare....sau ceva am stricat pe acolo?

Da exista o setare

1. pui contacul pe ON

2. cobori geamul complet

3. tragi butonul in sus sa inchizi geamul si il mai eliberezi dupa ce s-a inchis geamul si au trecut 2-3 secunde

am patit-o si eu tot la schimbatul difuzoarelor :whistling:

oricum pentru explicatii mai clare uitate in carte ... ca eu de acolo m-am inspirat

mersi gicuta..am rezolvat de atunci...cred ca am procedat cum ai zis tu...dar din greseala :LOL: am incercat metode si metode ..tinut cateva secunde intr-o patrte..cu contact..fara cotnact...tintu cand nu era contact...dat contact...pana la urma mi-o iesit :))

acu sa vad cu scartzaitul si zgomotul din bord cand e rece masina

....i se mai pare cuiva ca atunci cand dai o groapa parca se rupe masina in doua, doar la rotile depe spate; este f puternic zgomotul, m-am gandit ca o fi de la suspensii, or fi mai rigide dar am mers cu o masina sport si parca tot nu se aude in halul asta.