cossoft

Noua Mazda 2

481 posts in this topic

De vreo 2 saptamani, usa de la sofer pocneste cand o deschid/inchid.

Am stat cu urechea pe acolo si nu pare a fi de la balamale ci de la acel "amortizor" ce intra in usa. Este cate un pocnet in usa la fiecare pas al acelui amortizor.

Am dat eu cu WD40 insa nu a avut nicun efect. N-as incerca sa bag cine stie ce vaselina, nici nu am si nici nu stiuce sa cumpar.

Orice sfat e binevenit.

Multumesc.

stiu ca s-a mai vorbit despre asta, dar nu gasesc acum unde. am observat ultima oara cand am alimentat ca nu mi se mai deschide usita de la rezervor. mecanismul functioneaza, se aude un zgomot cand actionez clapeta, dar nu se deschide usita :(

probabil ca ultima data cand ai inchis-o ai apasat prea tare si, daca imi aduc bine aminte, are o tablita destul de moale care impinge capacul afara, si s-o fin indoit ala. Am patit-o si eu mai demult, in primul an, insa dupa ce am intreptat-o nu mi s-a mai intamplat.

Mazda 2 se mentine in topul fiabilitatii realizat de TUV in Germania si este cel mai bine situat model Mazda, la diferite categorii de vechime.

2-3 ani locul 5

4-5 ani locul 2

6-7 ani locul 6

Aveti studiul detaliat aici: http://www.anusedcar.com

1 person likes this

In concluzie masina asta e fiabila (chiar foarte fiabila), frumoasa, placuta la condus, fabricata in Japonia, deci multe atuuri pentru a o cumpara, dar ... de regula vad 1-2 Mazda2 intr-o zi!

probabil ca ultima data cand ai inchis-o ai apasat prea tare si, daca imi aduc bine aminte, are o tablita destul de moale care impinge capacul afara, si s-o fin indoit ala. Am patit-o si eu mai demult, in primul an, insa dupa ce am intreptat-o nu mi s-a mai intamplat.

de cand mi-ai zis, am tot incercat sa trag de tabla aia care tine butonul. am incercat in toate pozitiile si tot nu mergea.

acum am citit din nou si mi-am dat seama ca trageam de altceva :) o sa verific din nou sa vad daca rezolv