cossoft

Noua Mazda 2

481 posts in this topic

sa vina jucaria si apoi mai vad de cotiera...de abia astept sa plec cu ea la mare la soare:)e bine ca vine tocmai de ziua mea :lol: mi-am facut singur cel mai frumos cadou :wink:

sa vina jucaria si apoi mai vad de cotiera...de abia astept sa plec cu ea la mare la soare:)e bine ca vine tocmai de ziua mea :lol: mi-am facut singur cel mai frumos cadou :wink:

o sa`,o fie mila sa ma duc cu ea in vama...:))

Buna dimineata!

Foarte curand (martie-aprilie) voi schimba Matizul (o masina impecabila, care nu m-a dezamagit niciodata...) cu o Mazda 2 TE.

Am inceput sa citesc cat mai multe articole pe net, am citit tot ce se putea citi pe site-ul www.mazda.ro, am descarcat fisierele .pdf (preturi, caracteristici, optionale), dar n-am idee de unde sa iau preturile optionalelor. :cry:

As vrea sa-mi pun faruri de ceata, aparatori de noroi (mai mare rusinea sa n-ai asa ceva la masina, in sensul ca nu-ti pasa de masina din spate pe o zi ploioasa, mocirloasa) si cotiera (am aflat, costa 200 euroi :evil: ). Are cineva preturile si poate sa le ataseze aici, pe forum ? Multumesc mult. :lol:

Va doresc o zi impecabila!

Salut,

De ce nu mergi la un showroom, vezi si masina, daca ai noroc mergi cu ea, afli preturi exacte nu "pareri".

preturile ti le zic ei la dealer,dar te pot ajuta eu cu cateva:cotiera costa 196 euro,proiectoare ceata+suportii de plastic,aprox 240 euro.preturi fara montaj

In primul rand, dealerii au preturile optionale in germana si nici ei nu stiu prea bine cat costa fiecare optional. Din acest motiv nu exista pe net si nici de la ei, din pacate, nu e prea usor sa afli. Si eu mi-am comandat sambata masina, o mazda 2 TE neagra. Si am vrut sa ii pun faruri de ceata. Doi dealeri mi-au spus acelasi lucru: nu se pun din fabrica pe TE, decat pe echiparea TE Plus . Astfel incat, faruri de ceata cu manopera cu tot: 340 E. Initial si mie tot 240 E mi-au zis, dar au rectificat dupa aceea. Ca sa stii, manopera la ele costa doar 50 E. Eu nu am cerut, mai multe persoane mi-au spus ca nu e obligatoriu, caci farurile la mazda 2 se regleaza de la un fel de buton din stanga volanului. Astfel incat, pe ceata poti sa le dai la maxim in jos. Ele se pot pune totusi ulterior, daca ai chef si platesti tot atat.

In privinta cotierei, intr-adevar: 200 E.

Despre alte optionale nu stiu, decat ca, de exemplu, scut de motor nu au la mazda, deci nu se poate pune nici ulterior, ori cel putin nu pe mazda 2.

Eu te sfatuiesc oricum sa mergi sa faci un test-drive. Merita sa mergi cu ea inainte :)!

intreaba-i pe cei de la arian de linkul cu optionale. e in germana dar intelegi ca are si imagini. cand ajung acasa am sa-l postez eu daca il mai gasesc. e nasoala faza cu scutu, macar de praf si tot era bun.

http://www.bmf-gmbh.de/cgi-bin/mazda/fr ... =ma2de.jpg

Aici aveti preturile in euro , fara TVA la accesorii originale Mazda . Comanda se face la dealerii Mazda de la noi , care ar trebuie sa se si ocupe de montajul acestor accesorii (acolo unde este cazul) .

Mult succes la traducerea din limba germana ! :lol:

Multumita lui LeoBadBoy (trimitere la link-ul de mai sus) postez cateva accesorii si pretul lor . Sper ca am tradus bine (cu BabelFish... si .PDF-ul cu accesorii de pe site-ul www.mazda.ro)

Aripioare laterale – 328 euro

Bandouri protectie fata - 81 euro

Bandouri protectie laterale - 114 euro

Boxa de depozitare portbagaj – 44 euro

Cotiera mijloc argintie, neagra - 192 euro

Covorase cauciuc - 53 euro

Covorase luxury - 50 euro

Covorase standard - 30 euro

Cornier spoiler fata - 344 euro

Dispozitiv de remorcare, demontabil - 389 euro

Incadrare semnalizator lateral, cromat - 62 euro

Organizer – portbagaj – 155 euro

Parasolar geamuri laterale spate - 96 euro

Parasolar luneta - 70 euro

Reazem picior, din aluminiu - 87 euro

Semnalizator lateral alb - 30 euro

Set pedale din aluminiu - 116 euro

Spoiler plafon spate - 170 euro

Set aparatoare noroi fata - 42 euro

Set aparatoare noroi spate - 41 euro

Faptul ca nu exista scut optional este un mare neajuns, pentru ca mai sunt zile cu mocirla si baltoci si nu iti face placere sa iti murdaresti motorul cu noroi. Spunea un dealer ca nu exista scut la nicio masina de clasa mica, asa ca m-am dus la Ford sa vad iar acolo Fiesta are scut optional, pret 6.200.000. Poate pe viitor sa proiecteze si cei de la Mazda un astfel de scut ca nu e mare inginerie dar este important.

Multumita lui LeoBadBoy (trimitere la link-ul de mai sus) postez cateva accesorii si pretul lor . Sper ca am tradus bine (cu BabelFish... si .PDF-ul cu accesorii de pe site-ul www.mazda.ro)

O singura mentiune : acestea sunt preturile fara TVA !

Salutare

Imi poate spune cineva cam cat e taxa de rezervare pentru Mazda 2 si daca se returneaza in cazul in care renunti la rezervare? Mersi. Sorin

Salutare

Imi poate spune cineva cam cat e taxa de rezervare pentru Mazda 2 si daca se returneaza in cazul in care renunti la rezervare? Mersi. Sorin

Acum 2 saptamani am achitat 3500 RON ca avans pentru rezervare la AUTOXEDOS , incheind un precontract de furnizare. Banii se considera pierduti daca renunti la autovehicul , adaugi sau elimini dotari si optiuni , fata de cele prevazute in precontract .

Multumesc pentru raspunsul tau prompt; mai am cateva intrebari:

- ce concesionar din Bucuresti este mai eficient in relatia cu clientii si care au oferte mai bune si din tara care concesionar livreaza mai repede o Masda 2:

- ce varianta de motorizare si echipare Mazda 2 imi recomandati; eu ma gandesc la o 1.3 CE Pro de 75CP. Multumesc!

Sorin

O singura mentiune : acestea sunt preturile fara TVA !

Multumim pentru initiativa! Ai facut ceva ce cei de la Mazda Romania nu sunt in stare sa faca. Nici macar dealerii nu stiu bine preturile astea. Si e doar atat de greu, mai ales cand asta ti-e meseria!!!

Multumesc pentru raspunsul tau prompt; mai am cateva intrebari:

- ce varianta de motorizare si echipare Mazda 2 imi recomandati; eu ma gandesc la o 1.3 CE Pro de 75CP. Multumesc!

Sorin

Parerea mea personala e ca masina merita de la CE Plus in sus (aer cond., geamuri, siguranta + cd cu mp3). TE ar fi cel mi bine: comenzi pe volan, jante mai mari (dar nu de aliaj), 4 difuzoare, desi tot cam putine, si, cel mai important, climatizare semi-automata. Evident, ideal e GT, dar... dupa buget. Echiparea in ce priveste optionalele nu e cea mai buna de pe piata (la 12000E Mitsu Colt sau Suzuki Swift vin cu incredibil de multe optionale si motoare cu cativa cai mai mult), dar TE mi se pare OK. Marea lipsa: nu are computer de bord, o mare scapare dupa parerea mea. Si nici faruri de ceata, ridicol de scumpe ca optionale. Dar e Mazda 2 :D

Parerea mea personala e ca masina merita de la CE Plus in sus (aer cond., geamuri, siguranta + cd cu mp3). TE ar fi cel mi bine: comenzi pe volan, jante mai mari (dar nu de aliaj), 4 difuzoare, desi tot cam putine, si, cel mai important, climatizare semi-automata. Evident, ideal e GT, dar... dupa buget. Echiparea in ce priveste optionalele nu e cea mai buna de pe piata (la 12000E Mitsu Colt sau Suzuki Swift vin cu incredibil de multe optionale si motoare cu cativa cai mai mult), dar TE mi se pare OK. Marea lipsa: nu are computer de bord, o mare scapare dupa parerea mea. Si nici faruri de ceata, ridicol de scumpe ca optionale. Dar e Mazda 2 :D

da,ai dreptate,se simte lipsa computerului de bord,iar pentru combustibil,in afara de nivel,nu iti arata nimic,nici cati km mai ai de parcurs cu benzina din rezervor,nici consum mediu sau instant...nimic,ca la dacia veche :)) am parcurs pana acum cam 700 de km,ce`i drept mairea majoritate in oras,si conform calculelor mele,am avut un consum mediu de 9,5 - 10 litri,sper sa mai scada:) si legat de sistemul audio,sa stii k suna foarte bine cele 4 difuzoare,asta chiar a fost o surpriza placuta pt mine.

da,ai dreptate,se simte lipsa computerului de bord,iar pentru combustibil,in afara de nivel,nu iti arata nimic,nici cati km mai ai de parcurs cu benzina din rezervor,nici consum mediu sau instant...nimic,ca la dacia veche :)) am parcurs pana acum cam 700 de km,ce`i drept mairea majoritate in oras,si conform calculelor mele,am avut un consum mediu de 9,5 - 10 litri,sper sa mai scada:) si legat de sistemul audio,sa stii k suna foarte bine cele 4 difuzoare,asta chiar a fost o surpriza placuta pt mine.

Mai sunt si alte modele fara computer de bord, deci sa nu o comparam chiar cu dacia 1300 :). Diferenta fata de ofertele celorlalti producatori este ca nu iti poti configura absolut deloc masina (chiar daca astfel ai avea mai mult de asteptat). La o Opel Corsa, de exemplu (stiu ca multi cu ea o compara), computerul de bord+tempomat costa 255 de euro ca pachet, un pret bun. Farurile de ceata costa 140 de euro, iar masina ar veni cu ele instalate din fabrica. La Mazda 2 nu poti avea computer de bord decat de la TE Plus in sus (13.690 E), ceea ce e foarte neplacut daca nu ai banii astia. Mi se pare normal sa ai computer de bord, fara sa ai jenti de aliaj standard, senzori de ploaie si lumina, cd changer si alte chestii. Cu atat mai mult cu cat computerul masinii inregistreaza absolut tot (toate datele se pot descarca la service), intrucat nu e vorba decat o interfata care sa-ti permita accesul la informatii de baza (consum, temperatura exter., cati km mai poti sa mergi cu benzina din rezervor). Cu proiectoarele povestea e altfel: nu numai ca ele costa 350 E, dar ti le instaleaza cei de la service. Pretul foate mare e motivat de faptul ca schimba tot blocul de lumini, cabluri, suporti de plastic, etc. Ceea ce inseamna ca ar umbla foarte serios intr-o masina nou-nouta; si avand vedere gradul de incompetenta din Romania (mai ales in service-uri), si daca mi le-ar da gratis as avea second thoughts. Unora li s-a stins bordul noaptea in mers din cauza modului in care au instalat alarma oferita discount (masina noua, alta marca - dar aceeasi tara).

In legatura cu consumul, el cu siguranta va mai scade, macar putin. Ma bucur ca sistemul audio merge bine, ma gandeam si eu la asta. Cum sunt suspensiile? Si frana? Mie la drive-test mi s-a parut cam slaba (mai ales avand in vedere motorul un pic "nervos" cu care vine) si revistele confirma aceeasi problema.

Intrebare pentru posesorii de Mazda 2 (echipare TE, dar nu numai): geamurile spate si luneta sunt fumurii? Pe mazda.ro in descriere dotari sunt trecute "geamuri fumurii cu izolatie termica" la dotarea de baza (CE), si ma cam indoiesc de o asemenea posibilitate, desi Mitsubishi Colt vine si el cu geamuri fumurii, dar nu chiar de la dotarea de baza. In oferta de la dealer geamurile fumurii se transforma in "geamuri cu tenta color", ceea ce e cu totul altceva. Inadvertente de genul sunt mai multe (oglinzi rabatabile electric si dimensiunea jantelor la TE, de exemplu), asa ca nu stiu ce sa cred, doar voi imi puteti spune.

Intrebare pentru posesorii de Mazda 2 (echipare TE, dar nu numai): geamurile spate si luneta sunt fumurii? Pe mazda.ro in descriere dotari sunt trecute "geamuri fumurii cu izolatie termica" la dotarea de baza (CE), si ma cam indoiesc de o asemenea posibilitate, desi Mitsubishi Colt vine si el cu geamuri fumurii, dar nu chiar de la dotarea de baza. In oferta de la dealer geamurile fumurii se transforma in "geamuri cu tenta color", ceea ce e cu totul altceva. Inadvertente de genul sunt mai multe (oglinzi rabatabile electric si dimensiunea jantelor la TE, de exemplu), asa ca nu stiu ce sa cred, doar voi imi puteti spune.

nu,nu are geamuri fumurii

Mai sunt si alte modele fara computer de bord, deci sa nu o comparam chiar cu dacia 1300 :). Diferenta fata de ofertele celorlalti producatori este ca nu iti poti configura absolut deloc masina (chiar daca astfel ai avea mai mult de asteptat). La o Opel Corsa, de exemplu (stiu ca multi cu ea o compara), computerul de bord+tempomat costa 255 de euro ca pachet, un pret bun. Farurile de ceata costa 140 de euro, iar masina ar veni cu ele instalate din fabrica. La Mazda 2 nu poti avea computer de bord decat de la TE Plus in sus (13.690 E), ceea ce e foarte neplacut daca nu ai banii astia. Mi se pare normal sa ai computer de bord, fara sa ai jenti de aliaj standard, senzori de ploaie si lumina, cd changer si alte chestii. Cu atat mai mult cu cat computerul masinii inregistreaza absolut tot (toate datele se pot descarca la service), intrucat nu e vorba decat o interfata care sa-ti permita accesul la informatii de baza (consum, temperatura exter., cati km mai poti sa mergi cu benzina din rezervor). Cu proiectoarele povestea e altfel: nu numai ca ele costa 350 E, dar ti le instaleaza cei de la service. Pretul foate mare e motivat de faptul ca schimba tot blocul de lumini, cabluri, suporti de plastic, etc. Ceea ce inseamna ca ar umbla foarte serios intr-o masina nou-nouta; si avand vedere gradul de incompetenta din Romania (mai ales in service-uri), si daca mi le-ar da gratis as avea second thoughts. Unora li s-a stins bordul noaptea in mers din cauza modului in care au instalat alarma oferita discount (masina noua, alta marca - dar aceeasi tara).

In legatura cu consumul, el cu siguranta va mai scade, macar putin. Ma bucur ca sistemul audio merge bine, ma gandeam si eu la asta. Cum sunt suspensiile? Si frana? Mie la drive-test mi s-a parut cam slaba (mai ales avand in vedere motorul un pic "nervos" cu care vine) si revistele confirma aceeasi problema.

mie sincer,suspensia mi se pare destul de rigida,si sta destul de bine pe sosea,in opinia mea este peste corsa si colt la capitolul asta.iar franele sunt ok,am citit undeva ca in regim de condus sportiv,obosesc repede.inca nu am condus atat de agresiv ca sa ma dau cu parerea.totusi,e deranjant abs`ul,care intra destul de usor.

Au mai trecut 12 zile de la ultimul post, ceva noutati legate de masina? bune sau rele? cum se comporta?

Au mai trecut 12 zile de la ultimul post, ceva noutati legate de masina? bune sau rele? cum se comporta?

momentan sunt la geneva,maine incepe salonul,o sa postez noutati si fotografii de indata ce revin in tara.numai bine:)