mituc

Scaun copil

125 posts in this topic

Sint sigur ca multi ati mai trecut prin asta, asa ca va cer sfaturile aici.

Sint in cautarea unui scaun cu sistem de prindere isofix. Ma intereseaza ca acest scaun pentru copil sa se si poata da in fata/spate pentru ca atunci cind doarme copilul sa nu stea in fund, ci sa stea pe spate. Gasesc asa scaun la mazda sau tre' sa-mi indrept atentia catre piata "aftermarket"?

P.S.: daca aveti vreun pont de carut care sa poata primi scaune cu prindere isofix si sa se si poata plia suficient incit sa intre in portbagajul unei mazda3... ar fi minunat :notworthy:

P.S.2: am fost pe mazda.at la "Zubehör" (accesorii) si am gasit astfel de scaune, insa ma intereseaza si calitatea lor.

eu am cumparat toate accesoriile de la chicco (patut, masa, carucir, scaun masina tip scoica si ce vrei tu) si sunt multumit de ele.

si unde e magazinul de care spui? sau, daca e on-line te rog da-mi un link web.

Cred ca produse de la Chicco gasesti si la Carrefour, mai mult ca sigur.

PS: Daca esti proaspat tatic, multe felicitari, si sa ai parte de numai bine si bucurie.

Multa sanatate!

Sa-ti traiasca! Sa fiti sanatosi si sa aveti parte numai de bucurii!

PS Bine sa auzim ca si clasa medie este increstere, nu doar ... alte specimene. Ce bine, mai avem o sansa :banana:

PS2 Scuze de OT, dar e o veste mare :D

Daca esti proaspat tatic, multe felicitari, si sa ai parte de numai bine si bucurie.

Multa sanatate!

Si de la mine, asemenea !

Sint in cautarea unui scaun cu sistem de prindere isofix. Ma intereseaza ca acest scaun pentru copil sa se si poata da in fata/spate pentru ca atunci cind doarme copilul sa nu stea in fund, ci sa stea pe spate. Gasesc asa scaun la mazda sau tre' sa-mi indrept atentia catre piata "aftermarket"?

P.S.: daca aveti vreun pont de carut care sa poata primi scaune cu prindere isofix si sa se si poata plia suficient incit sa intre in portbagajul unei mazda3... ar fi minunat :notworthy:

P.S.2: am fost pe mazda.at la "Zubehör" (accesorii) si am gasit astfel de scaune, insa ma intereseaza si calitatea lor.

Printre modelele de pe mazda.at cel cu prindere isofix e pentru intervalul de greutate 9-18kg. Tu te incadrezi in intervalul respectiv? Daca e mai jos eu nu stiu sa fie modele cu prindere isofix. Pentru pana in 9kg am avut de la Chicco iar acum am de la BebeConfort modelul Iseos Isofix grupa 1 9/18kg si sunt foarte multumit de el.

mituc ai devenit tatic?

felicitari :D

Multumesc, nu am devenit inca dar ma pregatesc (de obicei imi programez toate chestiile cu multe luni inainte) asa ca accept cu placere felicitarile si urarile voastre anticipate! :)

Felicitari! O sa te distrezi de minune, in feluri pe care nici macar nu ti le poti inchipui. Nu toate pozitive, desigur.

Cat despre scaune, eu zic sa nu cumperi decat dupa ce il vezi. Detaliile si calitatea sunt mult prea importante la un astfel de obiect. Te-as sfatui totusi sa stai departe atat de marcile consacrate cat si de scaune "Mazda". Nu ca nu ar fi bune, dar platesti cat nu fac.

Eu iti recomand cea aftermarket, cuta in diverse magazine, vezi si ofertele online iar dupa ce compari cumpara.

La ce am gasit eu cu Isofix or sa-ti trebuiasca 2 scaune unul pentru primele 9 luni si unul pentru urmatorii 7-8 ani. Din pacate eu nu am gasit un sistem de prindere isofix care sa functioneze la abmele asa ca va trebiui sa-ti cumperi 2 scaune+sistem isofix (undeva intre 1000 si 1800 ron bucata).

Eu am facut asa: pentru etapa 1 un scaun normal (primit cadou) iar pentru etapa 2 o sa-i cumpar un scaun cu sistem Isofix (folosirea o perioada indelungata justifica investitia)

Din pacate scaunul nu este folosit 100% din timpul petrecut de bebe in masina, cateodata trebuie sa se mute la mami in brate.

PS: daca n-ai iti recomand sa pui folie pe spate pentru ca la drum lung sigur se vor intampla alaptari acolo

PS2: felicitari !

Salut, eu folosesc in prezent unul de tip scoica, care e ok pana la 6-8 luni chiar 1 an in functie de viteza de crestere a prichindelului, iar apoi se merita achizitionat unul calumea.Am studiat si eu problema si inca nu sunt decis, dar inca nu stiu daca e cazul pt unul isofix. Chicco este un "nume" dar sunt produse mai ieftine si de aceasi calitate daca nu mai bune, vorbesc in general.

Cat despre folie, si eu intentionez sa pun anul acesta.

Spor la cercetare.

Cele bune

Eu iti recomand cea aftermarket, cuta in diverse magazine, vezi si ofertele online iar dupa ce compari cumpara.

La ce am gasit eu cu Isofix or sa-ti trebuiasca 2 scaune unul pentru primele 9 luni si unul pentru urmatorii 7-8 ani. Din pacate eu nu am gasit un sistem de prindere isofix care sa functioneze la abmele asa ca va trebiui sa-ti cumperi 2 scaune+sistem isofix (undeva intre 1000 si 1800 ron bucata).

Eu am facut asa: pentru etapa 1 un scaun normal (primit cadou) iar pentru etapa 2 o sa-i cumpar un scaun cu sistem Isofix (folosirea o perioada indelungata justifica investitia)

Din pacate scaunul nu este folosit 100% din timpul petrecut de bebe in masina, cateodata trebuie sa se mute la mami in brate.

PS: daca n-ai iti recomand sa pui folie pe spate pentru ca la drum lung sigur se vor intampla alaptari acolo

PS2: felicitari !

Sari peste ala pentru primele noua luni :-) Nu o sa pleci nicaieri cu copilul in primele noua luni. Desigur mai cunosc si exceptii, dar in general este prea complicat si lumea nu se oboseste.

In plus, scaunelele alea in care copilul sta cocosat sunt foarte periculoase, pentru ca poate sa ramana cocosat, coloana copilului este foarte maleabila ca dealtfel toate oasele.

noi in primele 6-7 luni am fost de vreo 3 ori la mare si de 2 ori la munte, nu e usor dar merita si copilul o gura de aer curat :)

Si eu folosit o "scoica" pentru primele 7 luni, apoi nu mai statea confortabil in ea si am trecut la un scaun cu reglaje care merge folosit pana la 4 ani (asta daca nu creste ca Fat Frumos). Este adevarat ca produsele de la Chicco sunt putin mai scumpe, dar isi merita banii

Am sa-ti spun cateva preturi:

Carut + londou + scoica - 1200 Ron (luat din Carrefour)

scaun auto 12+ - 500 Ron (magazin Chicco)

scaun + masuta cu diverse reglaje (poate sa si doarma in el, cu spatar reglabil, masuta detasabila, etc ), merge folosit pana la 4 ani - 300 Ron (magazin Chicco)

sa nu ma intelegi gresit si nici colegii care ti-au facut recomandar pana acum...

1. pentru mini-pici pana in 1 an iti trebuie neaparat scoica... vezi ca scoica cu isofix cam greu gasesti(sunt de fapt 2 sisteme scoica plus baza in care se prinde ea si sta in permanata in masina si are sitemul isofix)... in scoica cu reductie pana la 6 luni de preferat, trebuie sa stea maxim reprize de 45min-o ora

2. diferenta de pret intre un scaun cu prindere in centura in 3 puncte si acelasi model cu prindere isofix, e cam de la simplu la dublu

3. iti spun asta ca asa am patit io la chicco, am stat in dubii intre 500 ci ceva de lei si cam 1000 lei - pentru peste 1 an, scoica pana la 1 an am avut-o tot de la chicco si tot pe centura

4.cauta scoica/scaun de la producatori de renume chicco/brevi/hauk, si mai sunt parca unii care fac doar scaune auto dar imi scapa numele lor... cele de la reprezentanta auto sunt cam scumpe

asta era valabil acum 1 an si ceva... intre timp poate au mai atarut lucruri noi...

Si pana la urma l-ai luat pe cel de 1000 Ron, asta la 500 de ron are reglaj inainte inapoi (pentru situatiile cand copilul doarme, scaunul culiseaza in fata transformanduse in scoica), prindere in 4 puncte, reglarea tetierei pe inaltime.

Acesta este modelul:

http://images.google.ro/imgres?imgurl=http...TDNq0sgavvZHYCw

daca pentru mine era intrebarea ... l-am luat pe cel de 540 lei parca, din ocean, ca era mai ieftin decat la chicco(atunci aveau magazinul prin spate pe la ateneu)... este exact cel din poza/link aceeasi culoare... atunci acelasi model, fix acelasi doar ca avea acele prinderi isofix era dublu ca pret, cam 1000 lei...

mituc felicitari!

aici ai un link: http://chicco.ro/

problema este ca sunt un pic cam scumpe. Si eu caut de vreo luna un scaun auto bun. Pana acum am avut scoica de la un carucior trio de la chicco. Dar bebe face un an si trebe un scaun bun, mai ales ca acum vom incepe sa calatorim mai des. Incearca si prin Carrefour sau Auchan. De exemplu eu am luat caruciorul acesta din Carrefour cu numai 1200 lei iar la Auchan era 1050 :D.

Eu am beneficiat de nu stiu ce reduceri fiindca le-am luat de la magazinul lor, merita intrebat.

Acelasi model de carut am si eu, si-a facut treaba cu stoicism, apropo de chicco, recomand si patutul de la ei (aproximativ 350 Ron cu tot cu saltea).

Felicitari mituc!

Sa aveti parte de-un prunc sanatos si voinic, care sa va prilejuiasca numai bucurii si fericire :sorcerer:

PS

Spor la cercetarea problemei scaunului pentru bebe.

Si pana la urma l-ai luat pe cel de 1000 Ron, asta la 500 de ron are reglaj inainte inapoi (pentru situatiile cand copilul doarme, scaunul culiseaza in fata transformanduse in scoica), prindere in 4 puncte, reglarea tetierei pe inaltime.

Acesta este modelul:

http://images.google.ro/imgres?imgurl=http...TDNq0sgavvZHYCw

buna topic :)

am si eu un baitel 2.5 ani , si am folasit pana acuma aceasta scaune de la chicco, sunt multumit , nu are isofix , dar spre martie / aprilie trebie sa cumpar una noua cu isofix . ce am vechi nu mai inceapa ...

Chicco are produsele buna , inca si eu sunt cautare, sper ca vara ne intelnim toti cu pitic :)

Ps: Felicitar Dl Tatic

Noi folosim asta:

http://www.britax.co.uk/car-seats/first-class-plus

Are amrele avantaj ca il poti folosi de la 0 luni pana la 13 kg....e mai scump decat o scoica dar o sa vezi avantajele imediat: in scoica trebuie sa pui copilul in casa si pe urma sa fixezi scoica. Intre timp copilul plange, te streseaza si daca mai sunt si -20 de grade afara.....

Cu scaunul asta e mult mai simplu: il fixezi in masina, pui "coletul" si pleci...mie imi place foarte mult iar juniorului ii place de asemenea fiindca sta mai sus :-))