mituc

Scaun copil

125 posts in this topic

A venit si randul meu sa cumpar scaun grupa 1 (9-18 kg)dar nu stiu daca CX-7 are sistem ISOFIX. Stiu doar ca pe spatele banchetei am locasul acela unde se prinde top tether. De unde as putea sa aflu daca are sau nu si mai ales care credeti ca este mai bun ca si sistem de prindere, cel cu centura masinii sau cel cu ISOFIX?

Merita diferenta de pret un Britax fata de un Inglesina sau un Chicco?

Buna seara,

Cateva vorbe despre scaunele pe care le folosesc eu acum:

1. Maxi Cosi Pebble pe baza FamiliFix - asta este scoica in care am transportat de la nastere fetita care acum are 2 ani. Baza IsoFix este separata si pe langa cele 2 bare de prindere mai are un picior reglabil cu care se fixeaza si in podeaua masinii. Are si un sistem de avertizare cu leduri si sunet care te anunta cand scaunul este corect fixat. Scoica se aseaza foarte simplu pe baza, de care se prinde cu 4 cleme metalice si se desprinde la fel de usor. Asta a fost pentru noi un mare avantaj, fiindca o luam cu noi peste tot - cu atat mai mult cu cat se gasesc adaptori separat pentru carut (noi avem Stokke Xplory). Practic, luam cosul din masina cu tot cu aia mica si il puneam pe sasiul carutului fara sa o deranjam in vreun fel. Acum il folosim pentru baietelul de 3 saptamani. La Pebble nu am verificat inainte pe ADAC, dar este ok din punct de vedere al sigurantei.

2. Maxi Cosi Pearl: cand fetita a crescut am mutat-o in acest scaun. Este confortabil si cu grad ridicat de siguranta, si are marele avantaj ca se monteaza pe aceeasi baza FamilyFix. Este destul de voluminos si uneori mai dificil de montat (la mine in CX7 e ox, dar in Tucson-ul lui taica-meu ma cam chinui). In schimb rezista foarte bine la terfeleala si nevasta-mea zice ca se spala foarte usor (s-a vomitat de mai multe ori in el). Momentan someaza pana mai creste bebe.

3. Cybex Pallas Fix - de asta sunt de-a dreptul incantat. Este o marca germana si se afla constant pe locurile fruntase din testele ADAC din ultimii ani. La o prima vedere pare complicat, dar e extrem de usor de utilizat. IsoFix-ul este incorporat si nu are centuri - in loc, are o perna care se prinde in centura masinii si are rolul de a disipa energia impactului pe o suprafata mai mare a corpului, in comparatie cu centurile in 5 puncte clasice. Fie-mea l-a primit foarte bine, sta confortabil si are ceva mai multa libertate de miscare, iar pe suprafata superioara a pernei, care este plata, isi mai tine cate o jucarie/carticica/biscuit/etc. Unii spun ca totusi copilul s-ar cam incinge vara, noi insa nu am avut a ne plange pana acum. E un scaun voluminos - l-am montat de curiozitate in C4 (cu copiii merg exclusiv cu CX7) si nu prea incapea, chiar cu scaunul dat mult in fata, asa ca ar trebui testat inainte de a-l incerca in M 2 sau 3. De asemenea, ar trebui verificat inainte ca centura masinii in care se prinde perna sa fie suficient de lunga. La mine de exemplu si in CX7 si in C4 este chiar la limita.

LE:

@Fuzz: Nevasta-mea (cel mai la indemana expert in scaune auto) imi spune ca Inglesina nici nu e luat in calcul de ADAC iar Chicco e mediocru. Britax, alaturi de Romer si Cybex ar trebui sa fie alegerea ta - ele impart primele locuri in testele de siguranta. Diferenta este de cateva sute de lei si merita.

1 person likes this

A venit si randul meu sa cumpar scaun grupa 1 (9-18 kg)dar nu stiu daca CX-7 are sistem ISOFIX. Stiu doar ca pe spatele banchetei am locasul acela unde se prinde top tether. De unde as putea sa aflu daca are sau nu si mai ales care credeti ca este mai bun ca si sistem de prindere, cel cu centura masinii sau cel cu ISOFIX?

Ar trebui sa aiba isofix, uita-te la bancheta din spate, intre spatar si sezut, si vezi daca sint cele 2 bare de otel orizontale. De asemenea ar trebui sa fie acolo si o inscriptie cu isofix pe un buton de plastic.

Daca are 3 isofix, cx7 care e si mai de familie decit 3 nu are cum sa nu aiba. Oricum, fiecare scaun vine si cu sistem de prindere in centuri daca e neaparata nevoie.

Ia ceva ce apare in testele ADAC si ia-ti si top tetherul la el, il va fixa mai bine si nu se va bascula fata-spate asa mult la accelerari si frinari (nu pomenesc de impact pentru ca asa ceva nu exista). Eu am britax (duo plus, era unul mai "tare" la siguranta insa nu oferea vizibilitate laterala prea buna), in afara de faptul ca scirtiie ca draq' desi l-am uns de vreo 2 ori cu silicon in rest e ok, si fii'mea e fericita in el, doarme comfortabil, samd.

Eu de câteva săptămâni am cumpărat un Britax Safefix Plus Trendline și deocamdată cred că am făcut o alegere foarte bună, mai ales că și Mazda am văzut că folosește tot scaunele Britax. Peste o săptămână urmează un drum destul de lung și o s văd cum se împacă fetița mea cu el. Singurele inconveniente la el sunt prețul și faptul că nu am husa de vară și va trebui să cumpăr una. M-am uitat destul de mult la diferite modele și în final l-am ales pe acesta. Nu are TT și are picior de sprijin, dar se fixează foarte bine încât nici nu ar avea nevoie de acest picior.

Poate o sa ma certati dar pana la urma am luat un Caretero fara ISOFIX (desi masina are-am verificat intre timp). Este un scaun facut in Polonia. Mie unul mi se pare bine lucrat, are husa dintr-un material placut care nu da senzatia de plastic. Momentan ii place in el. Are si pozitie de somn. Despre siguranta in cazul unui accident problema cea mai mare apare la coloana cervicala pentru ca nu s-a inventat un sistem care sa le opreasca capul sa plece inainte, solicitand astfel foarte mult gatul.

Da-o in ma-sa de treaba, ia-i scaun calumea copilului... Gandeste-te cati bani ai cheltuit pe alte prostii si ai sa vezi ca diferenta de pret e ca si cum nu ar fi!

L-am luat pe acesta pentru ca nu stiam daca o stea macar in el. Acum ca m-am convins, poate o sa mai incerc si unul mai scump desi mi se mare ca se face doar marketing cu testele EuroNCAP, pentru ca asa cum spuneam si mai sus indiferent de scaunul pe care il ai in cazului unui accident (Doamne-fereste!) gatul copilului este supus la un soc extrem. Singurele in care am incredere ar fi cele cu spatele la directia de mers, pentru ca acolo preia toata energia impactului spatele scaunului.

Sincer, daca e sa ma intrebati, cred ca toate scaunele astea fac cam acelasi lucru, doar ca unii mai au in pret si promovarea prin diverse teste sau reviste. Toate au datoria sa tina copilul pe loc, sa nu zboare prin masina in cazul unui impact. La vremea noastra, nu-mi amintesc sa fi mers cu masina in scaunel si nici macar sa purtam centura in spate. Eu unul mergeam in picioare, chiar pe mijloc, ca sa vad printre scaunele din fata.

Acum ca m-am convins, poate o sa mai incerc si unul mai scump desi mi se mare ca se face doar marketing cu testele EuroNCAP, pentru ca asa cum spuneam si mai sus indiferent de scaunul pe care il ai in cazului unui accident (Doamne-fereste!) gatul copilului este supus la un soc extrem. Singurele in care am incredere ar fi cele cu spatele la directia de mers, pentru ca acolo preia toata energia impactului spatele scaunului.

Trebuia sa ne intrebi pe noi, ai uitat ca sintem membri ai unui forum si deci implicit stim tot, inclusiv lucruri pe care insisi producatorii incearca acum sa le desluseasca! :) Glumesc, ofc.

Treaba asta cu testele Euro In Git nu-s marketing, sau nu unul pur. De obicei diferenta la capitolul siguranta intre scaunele testate e cam aia care o spun ei, desi asta nu inseamna ca un scaun netestat nu s-ar ridica la acelasi nivel de siguranta.

Asa cum o masina nu ti-o iei exclusiv pentru cit de buna e atunci cind te faci ghem cu ea in tir, asa cum o lama de barbierit n-o iei pentru cit de bine inca mai merge peste 6 luni, samd, nici scaunul de copil nu ti-l iei pentru scopuri asemenea. Scaunul de copil il iei pentru a oferi comfort copilului, pentru ca in brate la mami sau tati pe bancheta din spate e mai complicat, idem cu el direct pe bancheta (atit dpdv. al comfortului cit si al sigurantei).

Sint copii care nu stau in scaun si nu ai ce le face, daca-i pui pling pina lesina. Deci e bine ca al tau stii ca sta, de obicei daca au stat de mici in scoica iar in carut au un suport asemanator deja sint 75% acomodati.

Asadar, daca tot te-ai decis sa iei scaun, ar fi fost bine (dar nu neaparat) sa iei unul cu ceva teste euroncap. Toate scaunele testate euroncap sint si verificate dpdv. ortopedic, si anume sa nu stea coloana nus' cum, in pozitia de somn sa nu stea nus' ce in nus' ce fel, minuni dintr-astea. Eu de exemplu am optat pentru unul mai slab cotat la euroncap (celalalt era cu vreo 50-60 de lire mai scump) in favoarea unei vederi laterale mai bune - si nu poti sa-ti inchipui cit de mult la bucur (fii'mea chiar se uita pe ceam in lateral cind merg mai incet prin localitati si ma intreaba diverse).

L-ai gasit pe asta, copilului ii place si sta bine, lasa-l asa. Cind ajunge la 3 ani ii iei altul pentru virsta respectiva (sper ca nu ai luat unul dintr-ala cu 0-70 de ani, de sa stea comod in el doar citeva luni undeva pe la 12 ani 5 luni 2 saptamini si 4 zile) si poate atunci lucrurile vor sta diferit.

Bafta si in nici un caz sa nu ai remuscari. Doar observa cum sta copilul in el in urmatoarele citeva saptamini, daca nu are tendinta de a se lasa intr-o parte din cauza ca a obosit vreo grupa de muschi sau daca merge deja cind se da jos poate sa plece din prima pusca pe de loc (semn ca nu a amortit in vreun fel) atunci e ok.

Buna tuturor

Vreau sa i iau piticoatei mele un scaun de masina , are deja 9 luni si scoica este mica.

Ma gandeam la un scaun Recaro ( invers directie mers). Mai are cineva asa ceva pe CX7 ??

Ms

Deja este la virsta cind ii (va) place sa vada chestii pe geam. Nu-i lua unul care se monteaza cu spatele la directia de mers!

Vezi discutiile anterioare. Nu conteaza ca e recaro, sparco, microsoft sau grasa de cotnari, conteaza sa fie practic, sa nu clampane, sa se simta copilul bine in el.

Si daca poti mai "chinui-o" macar pana pe la 1 an in scoica sa fie cat de cat oscioarele in putere :)

Merci de sfaturi, in scoica nu mai incape, plus ca are "TEPI/ ACE" si nu mai sta in ea . Va intrebam de recaro ptr ca am auzit ca sunt singurele scaune BB testate pe masini de curse.

Ps: Un far ( inclusiv cu droser ) stanga gasesc pe undeva la un pret cat de cat?????

Pana la minim 12 luni (ideal 15-18) nu e recomandat sa pui copilul pe directia de mers, e riscant.

Eu unul nu pot decat sa recomand produsele celor de la Cybex. Cybex Pallas 2 fix mi se pare una dintre cele mai bune si versatile alegeri. Pe langa constructia durabila si rezultatele bune obtinute in teste, poate fi folosit de la aproximativ un an pana la 12.

Stiu , pana la 18 mergem cu spatele. Am vazut ceva accidente si am ramas cu traume, asa ca mai bine ma asigur eu, ca Doamne fereste... sunt destui soferi teribil si prosti .

salutare!

ma tot uit de ceva zile dupa un scaun pentru micuta noastra, mai are doar 2 saptamani si face anul. pana acum am folosit un set de la chico, landou, scaun tip scoica si carucior. all ok cu asta, doar ca mandra a crescut si nu prea mai incape in scoica...

am tot citit despre cybex, mai exact pallas 2 sau pallas fix. preturile sunt tot cam pe acolo, performantele, din cate am inteles eu asijderea...

acum tot cautand pareri, am gasit pe softpedia un forumist care zice ca centura de la masina nu e indeajuns de lunga pentru a cuprinde si a se prinde ok, necesita un fel de extensie samd...

http://forum.softpedia.com/topic/499849-scaun-de-masina-pentru-copil-scoica-pana-la-18kg/page__st__54#entry10647824

chiar asa de mare e scaunul, de nu-l cuprinde centura?

ma gandesc sa incerc totusi la un magazin, poate au ceva on site si pot sa-l desfac sa-l vad si sa-l pun in masina...

Are o prietena scaune asemanatoare si puteau fi montate pe un Matiz (sau Matisse :) ). M-ar mira ca acest model sa aiba centuri de siguranta mai mari decat altele asa ca nu iti face probleme.

Pare un scaun interesant asa ca sfatul meu este sa il cumperi si in cazul incare nu il poti folosi poti sa-l returnezi.

Toate scaunele de masina sint facute sa le cuprinda centura pentru ca centurile au si ele dimensiuni standard. Daca ai dat peste un scaun care nu e cuprins de centuri stai departe de el.

Si daca te preocupa siguranta atunci uita-te pe site-ul ADAC si vezi ce scaune au testat si cum au iesit in teste.

Si nu, factorul siguranta nu e marit in nici un fel daca pui copilul pina la 18 luni (la 18 luni sau ceva merge la scoala!!) sa stea pe spate invers la directia de mers, privat de privelisti, lumini, si alte chestii care-i excita si-i dezvolta pe ei. Nu va luati scaune pentru transportat legume, luati-va scaune pentru transportat copii! Eu am pus-o pe fii'mea cu fata la directia de mers si scaunul din fata jos ca sa vada inca de pe la 10 luni (nu mai incapea in scoica oricum).

Iar vezi ca la Mazda 3 ai isofix, nu te mai chinui cu centuri. Eu am luat un Romer Duo, isofix, si am luat si un top tether ca sa-l ancorez si de bancheta sa nu se basculeze deloc in fata <- WIN. Deci uita-te pe site-ul ADAC, vezi ce scaune au testat si ia-l cam pe oricare de acolo care are rezultate bune la siguranta. Iti recomand ceva care are urmatoarele:

- isofix, ca ai la mazda 3;

- fata detasabila ca s-o poti spala (fii'mea nu s-a pisat niciodata pe scaun, insa a varsat iaurt de vreo citeva ori);

- achizitioneaza si un top tether;

- si ia unul pentru urmatorul interval de greutate, adica pina la 18kg, nu pina la 36. Daca pui un copil de 8-10kg intr-un scaun de copil pentru 10-36kg o sa se simta bine in el abia cind va avea vreo 20, in rest va fierbe in pernele alea de sustinere vara, iarna nu se va putea misca, etc.

Eu acum tre' sa-mi iau scaun de 18-36 ca fetitoaia are deja 15kg, si vad ca absolut toate se prind cu centuri iar cind nu e copilul acolo tre' sa le pui centura la scaune sa nu te trezesti cu ele in cap la vreo frina. Sa vezi acuma dileme...

testing, testing...forumerrorp.jpg

anumiti contori nu se actualizeaza in timp real, se actualizeaza prin cronjob la un anumit interval de timp si de asta este posibil sa apara erori de forma de mai sus

Mituc, Cybex se prinde in sistemul Isofix al masinii. Ce are el deosebit este ca in loc sa aiba propriile centuri de siguranta foloseste centura masinii care fixeaza un suport frontal.

Se pare ca acest tip de scaune sunt din cele mai sigure. Eu deja am echipat masina cu scaune asa ca nu prea mai am de ce sa investesc in viitorul apropiat in asa ceva dar daca as avea nevoie acest scaun ar fi pe lista scurta.

1 person likes this

Toate scaunele (fara exceptie) pentru copii de peste 18kg folosesc centurile masinii... Insa nu am inteles daca le pot fixa in sistemul isofix sau nu. Din ce spui tu asta se poate ceea ce e minunat, insa eu am fugit de chestia aia din poala copilului, fii'mea ar smulge-o si ne-ar bate pe toti in cap cu ea daca-i pun asemenea minuni sa nu se poata ea juca cu miinile.

salutare!

ma tot uit de ceva zile dupa un scaun pentru micuta noastra, mai are doar 2 saptamani si face anul. pana acum am folosit un set de la chico, landou, scaun tip scoica si carucior. all ok cu asta, doar ca mandra a crescut si nu prea mai incape in scoica...

am tot citit despre cybex, mai exact pallas 2 sau pallas fix. preturile sunt tot cam pe acolo, performantele, din cate am inteles eu asijderea...

acum tot cautand pareri, am gasit pe softpedia un forumist care zice ca centura de la masina nu e indeajuns de lunga pentru a cuprinde si a se prinde ok, necesita un fel de extensie samd...

http://forum.softpedia.com/topic/499849-scaun-de-masina-pentru-copil-scoica-pana-la-18kg/page__st__54#entry10647824

chiar asa de mare e scaunul, de nu-l cuprinde centura?

ma gandesc sa incerc totusi la un magazin, poate au ceva on site si pot sa-l desfac sa-l vad si sa-l pun in masina...

recomand key 1 si key 2-3, desi sunt multi care le contesta ... folosite indelung si fara probleme (transalpina, grecia dintr-o bucata, etc.)... incearca sa pui si piciul in scaun in magazin... filmulete cu teste gasesti pe youtube...

post-11203-0-57907500-1359992300_thumb.jpg

Cele despre care vorbeste dante01 sunt bune incepand cu 9 kg (9-36 kg), se prinde in sistemul isofix al masinii iar perna nu blocheaza mainile. In ceea ce priveste utilizarea mainilor va avea mai mult libertate.

Dupa cum spuneam daca unul din cele pe care le am acum cedeaza acestea par foarte tentante.

Ma uit la 01:27 - n-o sa pot niciodata avea un astfel de scaun.