mituc

Mazda 6MPS versus Subaru Legacy GT

42 posts in this topic

Asta una la mina. Apoi unul care si-a luat 3MPS (nici macar 6), de ce ar da-o la schimb pe un 6GTA ?:) Pentru consum? :)

Explicatia e simpla: la foarte putini li se pare eficient sa zvirli atitia bani cu nesabuinta pe un 3MPS in defavoarea unei masini de asemenea capabila precum un 6GTA dar cu ceva mai mult spatiu, confort o idee mai bun, etc. Si nu te astepta ca unul suficient de zurliu care a dat bani pe un 3MPS pentru ca ii ajunge spatiul dintr-o compacta hatch (sau pe unii nici nu-i intereseaza foarte mult) sa se intoarca si sa dea bomba pe un iaht, fie el si in aceiasi bani ;)

Pai sa va raspund pe rand:

@thefane: de prost nu mi-am luat 3MPS, erau fix aceeasi bani.

@mituc: da, :LOL: consumul este o idee mai bun in favoarea 2.5-ului la mers normal, si garantat mult mai bun tot in favoarea 2.5-ului, la mers agresiv.

@dani_L: sunt constient ca nu sunt pe forum, dar pe strazi eu cred ca sunt 3MPS-uri cu 25,30,35 k km.

@cipig: acum ma sfatuiesc singur! Cred ca un compresor + resoftare ar rezolva problema casetei de directie :LOL:

@mituc: da, :LOL: consumul este o idee mai bun in favoarea 2.5-ului la mers normal, si garantat mult mai bun tot in favoarea 2.5-ului, la mers agresiv.

100% de acord, cu o corectie insa: mersul agresiv cu un 3MPS nu va putea fi niciodata atit de molcom precum mersul agresiv cu un 2.5i :gun_owned:

ok... In weekend un amic de-al meu (proprietar de WRX) a avut fix un Legacy GT in test drive (tot weekend-ul). L-am condus pe la Cheia.

Din pacate nu pot compara direct, ca nu am condus 6 MPS pana acum (rusinica pe mine, poate isi face cineva mila de mine sa imi dea sa vad, sa mor de ciuda ca mi-am luat 3... :p).

Ce pot sa spun insa. Masina nu e sport. Vrea sa fie premium dar nu prea reuseste...

E silentioasa la rulare, dar la turare se aude motorul ca o masina de cusut.

Motorul e liniar dar nu prea rupe, si nu e ajutat nici de cutia de viteze, care e automata, cu padele, dar tot dupa inca 1000 rpm schimba.

Sta destul de bine pe curbe, dar nu e la fel de comunicativa ca MPS, nu imi inspira la fel de multa incredere (o fi si chestie de obisnuinta).

Reprizele sunt jenante pentru o masina cu motor cica mai puternic decat a mea (fie ea si 4x4 si mai grea).

In exterior e urata cu draci.

In interior vrea premium dar nu poate... Piele, trapa, navigatie imensa... dar cu rezolutie cat telefonul meu... Si un computer de bord infim, cu 2 cifre, ascuns bine undeva in zare (cand am vazut cat consuma am inteles si de ce). Vesnicul plastic argintiu de la Subaru, blah... Fondul cadranelor de bord e de toata jena, se vad foarte clar pixelii pe hartia pe care e printat (nu daca te uiti atent ci deja din pozitia de sofat) si e urat...

Pozitia de condus cu scaunul la minim de jos e inca mai inalta decat in MPS (care deja e prea inalta).

Sistemul de sunet nu e execrabil, dar e mult perfectibil.

Pe curbe, pe la Cheia, nu mi-a inspriat incredere, cu tot AWD. I-am dat cat i-am dat, n-am putut scapa de MPS-ul din spatele meu :p, si am zis ca sincer e pacat de drum... :p. Asa ca am oprit si am facu schimb inapoi. Vreau sa spun ca amicul meu e chiar ok ca sofer, in WRX-ul lui pe curbe nu mi-a fost deloc usor sa ma tin de el, iar la cursul de pilotaj a scos timpi mai buni ca mine. Ei bine, cu Legacy GT-ul pe sport # n-a trebuit sa trec de 4500 ca sa ma tin de el... Asta pana cand s-a racit si a devenit soseaua alunecoasa. Moment in care in curbe unde eu dand cuplu incepeam sa derapez de fata, el mergea nestingherit... Spunand-umi tractiunea ca aluneca, n-am mai avut curajul sa merg asa de tare, pe cand el in mod evident nu a avut aceasta nesiguranta (nu stiu daca asta pe bine, ca daca aluneca, pe lateral aluneca indiferent de tractiune, dar pe 4x4 cred ca te suprinde mai mult)...

All in all, n-as da 40k sau cat cer ei pe masina aia, intr-un milion de ani...

A, si consumul a fost cam 15% pe Cheia si la mine 12%... Asta e rezonabil, sa zicem...

aia cu rulajul cat mai apropiat e tare :-)) in primul rand nu cred ca gasesti, da' cum eu nu tin cu ursu', iti tin pumnii ;-)

eu am <23000 :D

schimbul nu ma intereseaza :))))

atunci ii tin pumnii in continuare :-)

Nici nu sunt sigur de schimb, am pus o intrebare, eram curios, sincer, tot mazda 6 mi-as lua si acum in detrimentul lui 3MPS.

Sunt chestii de moment, dar overall cred ca pentru mine este mai potrivita mazda 6 decat 3 MPS.

Asa cum stim, totul e un compromis. De la modul cum se construiesc masinile pina la modul cum ne ducem existenta. De asemenea alegerea masinii e un compromis, nu stii ce compromis sa faci si care compromis (de masina) sa-l alegi. Din cauza asta orice ai alege tot sint lucruri pe care cea aleasa de tine nu le are si le vezi la alte modele. Iar daca concluzia ta finala este ca tot mazda 6 ti s-ar potrivi mai bine atunci cu siguranta asa este. N-ai absolut nici un motiv sa regreti ceva (nu suparator de intens cel putin).

Plus ca, sa fim seriosi, 2.5i-ul e cit se poate de capabil, si oricum nu ai simti "avantajele" unui 3/6MPS (sau legacy GT, ca sa nu sarim foarte tare-n gard) decit cind aia vea ocazia sa-i calci mai tare pedala din dreapta (si asta cit de des se intimpla?).

La mine au contat destul de mult si micile, mai mult sau mai putin, probleme care le-am avut, unul dintre ele, caseta de directie, fiind prezent si acum. Dezamagirea a fost progresiva. Eu nu sunt nemultumit de motor, de cum sta masina, sau de cum trage, mi-ar fi placut mai multi cai la capacitatea ei, dar sunt satisfacatori si astia, pentru ca nu e masina de fuga, de curse etc. Probabil pe viitor voi apela la o admisie, o resoftare, o evacuare si s-ar putea dezmorti putin motorul la capitolul CP. Over all, e o masina mai eleganta si mai placuta la condus decat un 3MPS, dar la fel putem zice ca e ultra-mega-fancy-trancy puturoasa la capitolul sportivitate fata de un 3MPS. Cum ai zis si tu, compromisurile sunt si de-o parte si de alta, daca erau bani suficienti luam un RS6 si le aveam pe toate. Sau poate 4,5 mazda 6, schimband cate una la 2 ani :LOL:

Spre rusinea mea nu am facut niciodata un test drive cu noua mazda6 pentru ca nu m-a interesat in trecut, si nici nu mi-a fost la indemina.

Ieri insa am mers cu o versiune de 2 litri a lui legacy. Am mers cit de cit legal in timpul testdrive-ului, pentru ca nu aveau cum sa ma intereseze veleitatile sportive ale acelui model. Are spatiu suficient in interior, nivelul de dotari era unul ok, avea cam tot ce-ti trebuie mai ales ca eu unul nu sint genul care as caute tot felul de briz-briz-uri pe care sa le foloseasca de 2 ori in cei X ani cit tine masina.

Modelul cu care m-am plimbat avea transmisie continuu variabila (lineartronic sau livetronic sau ceva parca se cheama) si datorita faptului ca in mers normal motorul statea sub 1500rpm in masina era o liniste totala. Da, imi lipsea zum-OhShit!!-zum-ul de la vitica mea dar la genul asta de masina alta e ideea pentru ca masina e mult mai orientata spre confort (totusi vibratoarele de la intrarile in localitati se simteau aproape la fel ca prin suspensia mea sport si rotile de 18", desi legacy-ul avea 205/60/r16). Consumul a fost cam cu 0.5-1l/100 mai mare decit cu un 3MPS pe aceelasi traseu cu aceeasi viteza medie, dar e de asteptat datorita tractiunii integrale (greutatea e cam aceeasi cu a unui 3MPS).

Pretul de lista al acelui model e de aproximativ 30k EUR si cred ca asta e singura problema. O fi avind AWD, o fi avind memorii pentru scaune si toate cele, dar pe o masina ca aia eu nu vad cum ar putea da cineva mai mult de 22-25k. Poate ca legacy-ul GT isi justifica pretul prin motorizare, performante si accesoriile in plus, dar asta de 2 litri... cam greu.

"Da, imi lipsea zum-OhShit!!-zum-ul de la vitica mea "

plastica exprimare...

:thumbsup:

trebuie ca cei obisnuiti cu mps sa va lipseasca zomzaitul masinii voastre, dealtfel o super bunaciune pe roti...

scuzati de offtopic...

Spre rusinea mea nu am facut niciodata un test drive cu noua mazda6 pentru ca nu m-a interesat in trecut, si nici nu mi-a fost la indemina.

Daca ne vedem la nationala ti-o dau cu placere pe a mea sa mergi cu ea incat sa-ti faci o idee.

Mituc, fara suparare, dar compari mere cu pere de data asta. Legacy e, asa cum ai zis si tu, axat pe confort si un plus de eleganta, fiind din clasa sport-sedan.

3MPS, e compacta sportiva. N-o sa regasesti niciodata confortul la uneia la cealalta si, la fel, sportivitatea, mai ales in acelasi pret.

Incearca sa pui tot ce are in plus Legacy-ul pe un 3MPS (dpdv al confortului si tehnicii) si vezi unde iesi cu pretul.

Corecta ar fi fost comparatia Mazda6 MPS, dar, din pacate, nu se mai fabrica.

Pai nu inteleg unde vezi ca le-as fi comparat. Ar fi o pura timpenie sa le compare cineva. sau tu ai dedus ca le-as fi comparat din ce s-a scris dupa post-ul meu, fara a citi fix postul meu?

Nu a fost comparatie intre 3 MPS si Legacy, din ce a spus mituc. Eu unul nu inteleg unde e nevoie de AWD (tractiune integrala permanenta) la Legacy sau chiar si la Impreza cand practic nu toata lumea locuieste cocotata pe dealuri sau nu toti merg la rally cu ea. De aici si diferentele de pret in plus.

Cind o masina doreste sa ofere ceva mai mult confort se poate limita la un setup al suspensiilor si rotilor incit sa transmita cit mai putine dintre vibratiile si diferentele de nivel ale carosabilului (pina la solutia perfecta, suspensia de pe citroen C5/C6).

Sau, poate merge mai departe pina sa-ti ofere acel confort de a putea intra si iesi cu masina din mai multe locuri. Practic cu un AWD ramii pe loc doar daca ramii suspendat. Cu ceva cu tractiune fata nu tre' sa ramii suspendat ca sa nu mai poti iesi, iar cu ceva cu tractiune spate deja lucrurile se complica infinit datorita greutatii reduse pe puntea motoare.

Ma rog, probabil ar trebui sa discutam intr-un topic separat despre AWD vs. FWD vs. RWD, chiar si post-ul meu a fost usor offtopic pentru ca nu am mers cu legacy GT ci cu un legacy oarecare si nici nu am pipait vreun 6MPS, iar legacy-ul 2.0i l-as putea compara doar la nivel de finisaje cu noua mazda6 pe care am scotocit-o in showroom (iar la asta-s cam egale, modelul cu care am mers e probabil echivalent cu nivelul de dotari GT/GTA de la noua mazda6, de la care ia bataie la pret daca ignori lipsa tractiunii integrale la mazda - si unii nu o vor ignora), nu si la tinuta de drum.

Mituc, nu mai lua toate posturile ca pe un afront personal. Posibil sa fi gresit cand am spus ca ai comparat Legacy cu M3, fiecare mai are si zile mai grele. Daca e s-o luam strict dupa titlul topicului, e destul de greu de facut o comparatie REALA intre cele doua.

De ce? Pentru ca Mazda 6 MPS nu se mai produce, iar versiunea existenta este anterioara versiunii de Legacy GT. Daca e s-o luam dupa hartie, ca si motorizare, M6 e peste Legy. Ca si tinuta de drum, nu stiu ce sa zic. Sunt tehnologii diferite.

Oricum, greu gasesti pe cineva care sa le fi condus pe ambele ca sa poata face o comparatie cinstita. Cat am avut Legacy-ul, desi era 2.0l, 165CP, putini au stat in fata mea pe curbe...dar eram si dus cu capul rau de tot. Nu cred ca poate fi facuta o comparatie, in primul rand.

Eu personal, sunt cam anti versus-uri din astea. De ce? Pentru ca fiecare persoana poate aprecia cu totul altceva la o masina. Chiar si feeling-ul la volan poate diferi. De aceea, eu poate zic ca e proasta si tu zici ca e super buna. Totul e extrem de subiectiv.