W3Killer

Dacia Duster

46 posts in this topic

eu m-am pacalit* cu Mazda 6, asa ca astept sa-l vad pe viu ca sa-mi formez o opinie despre aspect.

*- adica pe viu arata mult mai bine decat in poze, unde liniile caroseriei se estompeaza.

Bai, la pretul ei, un concurent pare mai degraba sa fie Fiat Panda 4x4 (climbing), dar care sa fim seriosi nu e chair concurent, fie si numai ca e asa mic, si cu garda la sol semnificativ mai mica.

Acest Duster e prima masina de la Dacia care imi place, si nu m-as sfii sa o cumpar daca as avea nevoie de ceva in clasa aia de performanta... ma gandesc si acum pentru mine, daca mi-as pune problema unei a doua masini, ar completa MPS-ul exact acolo unde are nevoie: mers si consum in oras, mers offroad (sau ma rog, pe munte)

Ce nu imi place la ea:

- nu se face suprfata de incarcare plata in spate

- nu vine cu motoare mai mari. tdi-ul ala la 1.5 si 110CP nu prea ai ce mult sa mai scoti din el :(. Daca era macar un 1.9 cu marja pana spre 150 CP... pacat, poate urmeaza...

- nu vine cu trapa

- nu vine cu xenon

Ce imi place la ea:

- pretul

- unghirile de atac si degajare, garda la sol.

- 4x4 cu lock (pe versiunile decente). n-o avea performantele dinamice ale unui quattro (torsen) sau sti, dar incet te scoate din orice kkt (din care poti fi scos, that is).

- 6 viteze

- faptul ca e Romaneasca. DA!

Ce nu stiu:

- pana la ce viteza se poate face lock la 4x4? Poti sa faci raliu pe lock? :p

- cam care sunt reprizele

- cam care e consumul real

- care e fiabilitatea (astea ultimele doar timpul le va spune)

cum adica "nu vine cu xenon"? e vorba de Dacia, totusi. are faruri, ce mai vrei? oricum, or sa se gaseasca oameni sa-i puna xenoane.

4*4 se decupleaza cand diferentialul ajunge al 220grade.

4*4 se decupleaza automat daca masina merge pe sosea normala.

Mai sunt multe minusuri dar sunt in mare tinute la secret.

Publicul o sa le afle pe pielea lui.

4*4 se decupleaza cand diferentialul ajunge al 220grade.

Mai sunt multe minusuri dar sunt in mare tinute la secret.

Publicul o sa le afle pe pielea lui.

Aia nu stiam...

Acum depinde ce inseamna 220 de grade pentru un diferential si daca ajunge vreodata acolo... habar nu am.

Faptul ca decupleaza 4x4 pe sosea normala nu ma deranjeaza atat de tare...

- pana la ce viteza se poate face lock la 4x4? Poti sa faci raliu pe lock? :p

Daca e acelasi ca pe Nissan-uri, se decupleaza automat cand se trece de 40km/h.

- cam care e consumul real

Banuiesc ca va fi destul de mic chiar si la benzinar, probabil 1-2L la suta peste Logan. Motoarele au ceva vechime, sunt fiabile, consumul nu va fi o surpriza.

- care e fiabilitatea (astea ultimele doar timpul le va spune)

De la Solnitza incoace, Dacia a facut masini cu fiabilitate foarte buna. Nu cred ca va da chix cu asta, mai ales ca foarte multe repere sunt luate de pe Sandero/Logan.

Tare asta. Si de unde stie masina ca merge pe sosea normala? :LOL:

Cred ca are un senzor pe undeva care isi da seama ca masina e pe sosea normala si care-i sopteste: "esti pe sosea normala, decuplueaza 4x4" :D

In cazul acesta pe drumurile din Romania si Bulgaria (care nu sunt "sosele normale") ramane cuplat 4x4 pana cand ajunge uleiul din diferential la 220 de grade?

Acel 4x4 auto functionaeza ca si dsc-ul, de fapt e un dsc mai avansat care nu numai redreseaza masina pe traiectorie ci iti permite sa si accelerezi.

Din cate am citit daca se trece peste viteza de 30-40 Km 4x4 se decupleaza automat, astfel am deslusit misterul cum stie cand este pe asfalt, daca mergi sub viteza mentionata mai sus, te poti bucura de 4x4 si pe asfalt. Sistemul a fost gandit astfel pentru economia de combustibil, tractiunea fiind doar pe puntea fata (pe asfalt) se presupune ca va consuma mai putin combustibil. mie unul mi se pare normal, nu cred ca am nevoie pe asfalt de 4x4, nu este o masina sa te infigi pe viraje, folosesti optionala asta doar in conditii dificile, unde viteza de 40 Km/h este mai mult decat suficient. Astept sa fie lansat sa vad masina in realitate, prezentarile sunt intotdeuna mai frumoase, dar daca as intentiona vreodata sa-mi iau o masina de teren (care sa o folosesc in scopul in care a fost fabricata) probabil ar fi o optiune pentru mine.

deci, daca mergi pe drum umed sau cu zapada/gheata cu viteza mai mare de 40km/h nu ai 4x4, desi crezi ca ai? inseamna c-o sa vedem cateva Dustere prin pomi la iarna.

Nu. Are 3 moduri de functionare: 2WD, 4WD auto si 4WD LOCK. Ce spuneam mai sus se refera la blocarea diferentialului (4WD LOCK). Cand treci de 40km/h, se deblocheaza si trece in 4WD auto, nu o sa mai ai tractiune permanenta. Poti sa ai 100km/h, daca simte ca are nevoie de tractiune pe toate, o sa iti trimita si pe spate, dar doar cat timp vrea el, dupa care o taie.

deci, daca mergi pe drum umed sau cu zapada/gheata cu viteza mai mare de 40km/h nu ai 4x4, desi crezi ca ai? inseamna c-o sa vedem cateva Dustere prin pomi la iarna.

Nu are nici o legatura tractiunea integrala pe gheata (sau absenta ei) cu iesitul in pomi. Cel putin nu vs tractiune fata.

poate sa previna subvirarea in anumite conditii. nu numai pe gheata.

Mie unul imi place mult cum arata, astept sa o vad si live si sper sa-mi placa la fel de mult ca in poze si in filmulete.

Subscriu la ce a zis thefane, un motor macar de 120+ cp turbo diesel ar fi fost mai pe gusturile noastre.

Cum a mai zis cineva, o masina foarte corecta la banii ceruti.

Nu cred ca si-a luat nimeni teapa care a dat banii pe solenza, logan etc.

Eu am facut asta vara intr-un week-end putin peste 1000 de km cu un Qasqai 1.5 dci - 105 CP (acelasi motor care e si pe duster) si mi-a facut o impresie foarte buna. Atata timp cat mergi linistit si nu te apuci sa te intreci cu toti nebunii, este o masina chiar ok. Banuiesc ca avand o platforma comuna mare parte din comportament si consum s-a transmis si la Duster. Plus ca la orice moment, daca nu esti multumit poti sa-i mai bagi niste cai. Din cate-mi aduc aminte poti sa duci motorul ala pana pe la vreo 130CP.

poate sa previna subvirarea in anumite conditii. nu numai pe gheata.

Da, dar in pom nu prea ajungi din cauza subvirarii... e lunga discutia si n-are rost sa o incepem, da, exista un ajutor de la 4x4, dar ca ala sa te salveze de pom iti trebuie o situatie atat de speciala si de statistic improbabila incat sa spui ca multi vor fi in pom pentru ca nu au 4x4 cand credeau ca au (piloti la limita pe duster ce se afla...) mi se pare cam mult... :)

eu inteleg ca sunt situatii (in care poti ajunge destul de usor) din care nu te scoate nici 4x4, nici controlul tractiunii, nici nimic. chestia e ca multi au impresia ca tehnologiile astea doua sunt un fel de magie care-i va scoate din orice belea, deci forteaza si mai mult masina.

eu astept cu mult interes sa vad daca dusterul va lua locul Aro-ului la versatilitate. fie ca e vorba de carat oi sau fan, cred ca in urmatorii ani vor fi niste teste de anduranta la care germanii si francezii nici nu s-au gandit.

Un duster este expus si in Paris, la showroomul oficial Renault de pe Champs-Elysees! Are parte de o prezentare foarte interesanta! Un ecran imens cu o prezentare interactiva despre transmisie. Si inca un panou care descrie senzatia pe care o ai la volan(inclusiv miros :) )

In stanga, alb, este un renault clio RS200(editie aniversara) iar in dreapta, Twingo RS Gordini:

post-8096-1270819234_thumb.jpg

Am facut astazi ,ma rog ieri ca e trecut de 12, test drive cu dacia duster 4x4 pe teren accidentat amenajat in spatele reprezentantei si am ramas placut surprins de masina

Am facut astazi ,ma rog ieri ca e trecut de 12, test drive cu dacia duster 4x4 pe teren accidentat amenajat in spatele reprezentantei si am ramas placut surprins de masina

Facut si eu test cu Duster-ul...mi-a placut. Ar trebui sa iau o masina pentru tovarasa si prafosul se bate pentru primul loc.

Test drive cu dci-ul de 85 cai, se misca bine pe sosea la 120km/h cu 4 oameni in masina, nici nu zici ca are doar atati cai. Ala de 110 trebuie sa fie si mai bun. Mda, peste asteptari masinuta...pacat de culoarea aia de kkt de pe bord.

Eu doar m-am suit in el, nu am avut timp sa il conduc, dar trebuie sa va spun ca imi place, arata bine.