xedos6

Xedos vs MPS

181 posts in this topic

pai era un topic cu cine vine la nationala si am vazut ca s-a inchis.

vin dar nu vreau rezervare...nu am bani, asa ca vin cu cortul sau dorm in masina.

poate il conving si pe tatal si pe cumnatul meu sa vina cu mazdele lor.

abia astept sa ne cunoastem la nationala...ca anul trecut parca a fost doar mps-ul lui codrin si a mai aparut un 6mps la urma in xcare nu am apucat sa ma urc ...topicul asta a facut sa apara mai multi proprietari de mps:)

Sa iti fie rusine xedos6 RUSINEEE.....gata, m-am suparat... Adica ce, daca e neagra nu ai observat-o si anul trecut la nationala?! :D Nu iti place negrul ?Rasistule!!! :))

pai era un topic cu cine vine la nationala si am vazut ca s-a inchis.

vin dar nu vreau rezervare...nu am bani, asa ca vin cu cortul sau dorm in masina.

poate il conving si pe tatal si pe cumnatul meu sa vina cu mazdele lor.

Ar fi o idee sa mai facem o intalnire cu cortul in vara.... N-am mai fost de....1 an de zile cand am iesit intr-un weekend la o intalnire de bikeri pe la mare :)

2300 euro costa inchirierea circuitului sau de persoana? pai cat 5 pe rand...ce ..e 2300 pe ora?

sorry...nu mai eram sigur si am pomenit doar de a lui codrin ca mi-a aratat ce display si-a pus. daca nu te-ai laudat cu ea:)

aia mata mi-a sarit in ochi.:)

nu sunt hotarat intre negru si rosu...la rx8:)

@xedos6: O cam intorci, nu ma apuc sa iti caut citate, dar in romanele vehiculate pana acum ai spus mai mult decat ca "cei de la Mazda puteau sa puna interior mai bun in 3" (lucru cu care de altfel sunt de acord). Ne-ai luat si cu faze de genul "astia cu MPS", ai insinuat ca fix pentru ca avem masini cu motor mai puternic habar nu avem ce sa facem cu ele, etc. Ca sa nu mai vorbesc de diferente de gusturi, ca alea chiar ma lasa rece. Ca sa nu mai vorbesc de futilitatea comparatiei Xedos vs 3 MPS... daca era Xedos vs 6 (normal) intelegeam, dar doar pentru ca fiecare din cele doua sunt o "cea mai" din istoria marcii (Xedos de lux si MPS sportiva/rapida), nu inseamna ca sunt comparabile, din contra, sunt exact opuse. Nu inteleg de ce trebuie neaparat sa demonstrezi superioritatea masinii tale, si culmea, vs ce? Exact opusul ei? Tu in masina de lux ai interior mai moale, noi in masina sport avem motor mai puternic... fiecare cu ce cauta, ce demonstreaza asta mai mult decat ca exista preferinte diferite? Iar in faze de genul "se stie ca eu ajung inaintea oricarui MPS" nici nu mai intru, ca nu stiu daca e de ras sau de plans. E irelevant daca e asa sau nu, dar la asemenea mod de a pune problema nu pot decat sa imi retrag oferta de a "ne da", pentru ca pana la proba contrarie sunt nevoit sa te consider un sofer periculos, a carui atitudine nu vreau sa o incurajez. Parera imi e confirmata si de afirmatia ta, ca "inafara de trecutul pe rosu le cam fac pe toate" (si poate si ala, daca tot nu deranjezi pe nimeni? :)). Eu unul in afara de viteza, nu fac nimic, si la depasiri in mod special sunt f prudent cu toate ca anume la depasiri cred ca un 3MPS e in top 1% din masnile in acest moment pe sosele... Dar in continuare abia astept sa ne vedem "pe viu" si sa ma convingi de contrariu (apropos de stilul de sofat).

PS: Apropos de ajuns, fix pe Bucuresti-Brasov, in cat timp zici tu ca ajungi (facand abstractie de gropile de cateva saptamani incoace)? L.E.: As fi sters intrebarea dinainte, dar o las ca sa se vada ca am picat un pic in capcana, dar recitind, mi-am dat seama ca daca plecam amundoi din bucuresti, sa vedem care ajunge primul, eu mai mult de 120 nu o sa merg in localitate (desi masina si drumul ma lasa 260), si tu probabil ca te duci la 160 (ca atata te lasa masina si drumul). Si ce demonstreaza asta? Sau cel mult, daca mergi peste viteza cu care as merge eu confortabil singur, as merge la 100m in spatele tau, cu viteza ta (sa am timp de reactie in caz de oameni, masini, radare, etc.). Probabil ca undeva pe dupa Comarnic te-as depasi, apoi m-ai depasi inapoi pe linie continua in localitate (unde eu as lasa-o din nou sub limita masinii), etc... Si in final ce ar iesi? Asa ca utia intrebarea :p

PPS: Am zis si eu la un moment dat ca "ajung inaintea..." dar era vorba de o motocicleta, si de considerente fizice, ca viteza maxima in acelasi viraj, posibilitatea fizica umana de a merge intens pe o motocicleta mai multe sute de km fara pauza, etc., nu de eu care ma consider mai tare ca sabia lui Zorro :) (© Erdeesh :)).

@error: La cort ma bag si eu. M-am mai intalnit intamplator prin Vama cu colegi de forum, poate bagam ceva organizat, daca nu tot forumul, macar cativa...

@Ovi: la amckart teoretic ma bag, am fost de cateva ori si mi-a placut, dar am fost doar cu si pe banii firmei (in vremurile bune), si din buzunar e al dracu' de scump, mai bine pun o evacuare pe B35TIE sau fac vreo 3-4 drumuri pe la Cheia de banii aia...

xedos6 daca tie ti s-a parut ca n-au scapat de tine soferi cu audi S3, mercedes si ce ai mai enumerat tu acolo asta nu inseamna ca soferii respectivi s-au gandit macar sa scape de tine. am plecat si eu odata mai repede decat un CL65 Brabus la semafor, dar asta nu inseamna ca acum mazda2 a mea e mai buna sau eu sunt mai "sofer" decat ala. :thumbsup:

thefane vezi ca nu prea stii sa citesti...m-am referit la cei cu masini scumpe si puternice care se cred invincibili.

nu la cei cu mps.

nu eu am facut topicul mps vs xedos. nu le-am comparat per ansamblu...am spus doar ca interiorul si exteriorul si motorul la xedos sunt mai frumoase.

nu va ia nimeni suprematia...nu va mai stresati.

nu am cum sa compar xedos cu mps la putere.chiar trebuie sa ai raspund fiecaruia in parte doar ca se simte frustrat de titlul topicului si ca ai este lene sa citeasca toate romanele?!!!!@

si da...sunt nebun si nici nu ma tem de radare...de acceea am spus ca ajung inaintea unui mps la destinatie.

daca citeai mai bine, observai ca am scris ca nu agreez bucuresti-brasov...ca sunt gropi si e si soseaua dreapta o mare portiune unde viteza mps-ului e superioara.

am mai spus ca nu imi iau mps pentru ca nu pot trece de la o masina superba la una mai putin frumoasa:)desi e sportiva.

voi sunteti culmea....chiar nu poti face diferenta intre un sofefr care se ia la intrecere cu tine si unul care admira peisajul?!!!!!!

in cl600amg esra un mos care era vizibil deranjat ca stau lipit de el desi el are o masina de 200000 de oiro si 500 si ceva de cp si eu doar un v6 amarat si vechi si el ditamai v12.

in trafic...nu neaparat la semafor ci mai mult la drum lung...se intampla ca atunci cand vrei sa depasesti pe cineva acela sa accelereze si sa mearga brusc mai tare decat mergea...sa mearga sportiv, sa franeze brusc.

chiar nu poti face diferenta intre un cl6000 care merge cu 120 in curbe si unul care doarme cu 30 km/h?

atunci iti dai seama ca celalalt se joaca cu tine si nu doar admira peisajul... e jale! de aia ai mazda 2!:)toata lumea e mai rapida...toti trec pe langa tine si nu poti sa iti dai seama care merge tare si care nu:)no ofense!

nu de la bucuresti la brasov...pe orice alt drum tu ai merge regulamentar in localitate si eu as fi departe...ca daca observi..drumul in afara...e mai mult o localitate dupa alta:)si pe majoritatea drumurilor nu mergi cu 260...ci trebuie doar sa stii sa depasesti:)

voi stiti ca exista functia de editare pe forumul asta, care ofera un interval chiar foarte generos in care sa modifici ce ai spus?

nu va mai agitati ca nu ma intrec cu nimeni!

am vrut numai sa scot in evidenta faptul ca degeaba ai masina puternica ...ca nu prea ai unde sa mergi tare...gropi, radare...prosti care se baga in fata ta fara sa se asigure si sa semnalizeze si ori vireaza brusc desi tu esti in depasirea lor, ori se baga si ei in depasire...ce e in spate nu ai intereseaza:)

imi aduce aminte de reclama in care masina supersport sta blocata in trafic....la noi ideala e o masina de teren...ca potioricand sa mergi pe langa sosea ca de cele mai multe ori e mai bine decat pe drumurile patriei.

de camerele fixe ma tem si eu...dar ideea e ca eu puteam merge mai relaxat cu viteza peste limita legala decat o faceati voi in mps...si automat ajung inaintea voastra:)

cu materialele din 3 mps...nu am glumit...chiar sunt dezamagit:)

hai sa ne vedem sanatosi la intalnire! nu mai fiti suparati! stiu ca mi-am atras antipatia multora...dar asa am eu gura mai mare:)spun tot ce gandesc.:)

cu mazda 6 nu o pot compara ca e peste...chiar si la capitolul sportivitate:)e cam ca cea de 2.5 si 170 cp...

acum parca vad ca s-au potolit cei cu mazda 3 si incep cei cu mazda 6 si cei cu mazda 2:)

referitor la cei cu mazda 2...sa nu se supere ca si eu conduc mai mult o fiesta cu motor de 1.3:)doar lui suvixx ai raspunsesem ca s-a bagat neavizat in discutie:)

sorry...am crezut ca daca am mai multe postari sunt mai bine vazut:)glumesc...nu am stiut...acum am facut quik edit. mersi.

Xedos, hai sa ne dam noi 2, care ajunge primul unde vrei tu are cea mai frumoasa masina, aprobat si de tot forum-ul, cu sau fara voia lor. :LOL:

Pai ori il fac, ori dau cu ea in pomi si-mi iau banii, eu sunt tot la categoria nesanatosi la cap :LOL:

It's a win-win situation pentru mine :LOL: Doar sa scap cu viata ;)

xedos6 daca tie ti s-a parut ca n-au scapat de tine soferi cu audi S3, mercedes si ce ai mai enumerat tu acolo asta nu inseamna ca soferii respectivi s-au gandit macar sa scape de tine. am plecat si eu odata mai repede decat un CL65 Brabus la semafor, dar asta nu inseamna ca acum mazda2 a mea e mai buna sau eu sunt mai "sofer" decat ala. :thumbsup:

TOCMAI ASTA AM VRUT SA SUBLINIEZ SI EU cu citeva pagini in urma.Am prieteni cu masini de 550 de cai .Unii dintre ei sint si soferi foarte buni.Crede-ma ca ei nu stau sa se ia la intrecere pe strada sau cehstii din astea pe care le fac pustii in general.Unul din prieteni are un m5 de peste 500 de cai sta in new york in centru are o gramada de bani de genul milioanelor de dolari si credeti-ma ca nu-l intereseaza daca vreunul il depaseste sau etc. trebuie sa fii probabil in pielea lui sau nu stiu ce sa zic sa judeci un pic normal ca sa intelegi ca pe anumiti oameni cu masini foarte puternice nu ii intereseaza sa se ia la intrecere pe drumurile publice.A daca o fac o fac intre prieteni si pe anumite portiuni de drum si in anumite conditii etc etc nu are rost sa detaliez...am mers cu el pe autostrada soarelui cu 305 km la ora pe gps credeti-ma e ceva ce nu se poate povesti....era intr-o dimineata in cursul saptaminii si era goala autostrada....mai ales sa fii in spatel;e lui in masina.....cred ca am pierdut citeva kilograme de emotie...Spun inca o data!! si eu am depasit un lamborghini pe bucuresti ploiesti pentru ca ma grabeam sa ajung la job insa nu l-am, depasit pentru ca cel din lamborghini s-a luat cu mine la intrecere....va dati seama ca nu as fi avut nici o sansa .l-am depasit pentru ca omul s-a dat la o parte si mi-a facut loc...pentru ca probabil el nu se grabea sau etc nu conteaza..eu nu mai comentez nimic...:)

Frate, eu nu inteleg despre ce vorbim...EM PE ESU 3 e cel mai tare la sprint, plastice, curbe, la agatat femei, la ce vreti voi...nu exista vreo masina in univers care sa il depaseasca si nu trebuie vreodata, nici macar o data pusa in discutie suprematie sau Doamne fereste vreun posibil defect al acesteia - asa ceva pur si simplu nu exista iar cine spune altceva e cel mai mare pifan din istorie si si-o ia rapid si-n pifometru...parerea mea e sa inchidem topicul repede, da repede de tot si sa il stergem si mai repede si sa uite toata lumea ca a existat o asemenea blasfemie...

@xedos6: Nu ma apuc sa caut citate in ce ai scris, ca nu am timpul necesar. Ce vad eu este ca threadul incepe cu un post al tau, asa ca am presupus ca tu l-ai deschis (cum poate fi altfel?).

In rest ma retrag, ca sunt prea tari cei de aici pentru mine. Ma duc sa ma asez in uratenia mea de B35TIE, si promit si in continuare sa o conduc suficient de repede sa nu lezez prea mult timp retina cuiva cu hidosenia ei, si sa fie sigur xedos ca ma dau cu el in caz ca ne intalnim :p.

Lasand gluma la o parte, xedos, mi se pare foarte normal ca acei oameni normali cu masini mai puternice care n-au putut sa scape de tine, au ales sa nu scape de tine (si eu fac la fel). Din 3 motive (prnind de la premisa ca ei chiar s-au dat):

1. Daca te lasau departe in spate, unde mai era fun-ul? Eu cand n-am chef de "intreceri" fix asta fac, o calc, ca sa lamuresc lucrurile repede. Si functioneaza. Si functioneaza si invers, ca oamenii incearca daca au impresia ca au sanse.

2. In sute de mii de km am vazut multi soferi, si am inceput sa recunosc pe unul care stie ce face si pe unul care incearca prea mult pentru ce stie. Si daca e din a doua categorie nu vreau sa il imping prea departe ca apoi sa il am pe constiinta. (nu spun ca asta s-ar aplica la tine)

3. Daca o anumita viteza (la limita superioara a celui din spate) este suficienta pentru fun-ul de la pct. 1., de ce sa imi cresc si gradul meu de risc, mergand mai repede de atat?

Mai mult, stii ce mai fac cateodata, si e fun si comod: daca e vreunul suficient de grabit il las sa treaca si ma tin dupa el (la o distanta safe). Acelasi fun, cu mai putin risc, ca am informatie in plus despre drum de la ce face el in fata. Dar sincer (ca sa iti raspund cu aceeasi moneda la atitudinea vs Mazda 2, de ex.), asta fac la un GTi, RS, BMW mai suparat, etc., nu la o Mazda Xedos, ar trebui sa ma convinga serios ca e destul de rapida sa ma distrez in spatele ei... :)

Frate, eu nu inteleg despre ce vorbim...EM PE ESU 3 e cel mai tare la sprint, plastice, curbe, la agatat femei, la ce vreti voi...nu exista vreo masina in univers care sa il depaseasca si nu trebuie vreodata, nici macar o data pusa in discutie suprematie sau Doamne fereste vreun posibil defect al acesteia - asa ceva pur si simplu nu exista iar cine spune altceva e cel mai mare pifan din istorie si si-o ia rapid si-n pifometru...parerea mea e sa inchidem topicul repede, da repede de tot si sa il stergem si mai repede si sa uite toata lumea ca a existat o asemenea blasfemie...

Eu cred ca ai vrut sa zici Xedos, nu? :p

Imi imaginez ca daca ar exista vreun forum de Mercedes AMG, si-ar pasa linkul la threadul asta ca sa aiba de ce rade :D...

Asa ce ne avantam noi in fata calculatoarelor noastre :)...

nu cred ca este cea mai buna solutie sa te dai in trafic.

mi se intampla de multe ori sa fiu provocat si niciodata nu raspund desi as putea sa-i defrisez fara drept de apel si fara cunostinte "de dat". gen eu cu XFR de 510 Cp si el cu un GTI sau eu cu m3 el cu 530d.

asadar, daca nu te dai pe strada nu inseamna ca esti mai slab si da, cand mi se da flasuri il las sa trecea si imi vad linistit de drum.

si am observat o treaba cu cat am o masina mai tare pe mana cu atat sunt mai linistit in trafic (cand sunt singur pe la un 3 dim pe cheia este alceva :0 si nu se pune)

@xedos6: Nu ma apuc sa caut citate in ce ai scris, ca nu am timpul necesar. Ce vad eu este ca threadul incepe cu un post al tau, asa ca am presupus ca tu l-ai deschis (cum poate fi altfel?).

oh, magie a internetului, cum ne bagi in ceata! thread-ul a fost facut de catre Codrin prin mutarea unor posturi off-topic din alta parte (am uitat de unde exact). ce nu si-a dat el seama e ca a creat un loc in care troling-ul e la el acasa mai ceva decat The Love Boat de pe forumul Level. ceea ce ma nedumireste pe mine e cam care sunt limitele aici. ca de discutat vad ca a ajuns sa se discute la modul deathmatch cu masini (sunt singurul care se simte ca in fata blocului la 10 ani?).

comparam tot ce ne iese in cale, urmeaza sa mai bagam motocicletele. chiar, intre o MV Agusta, MPS 3 si Xedos 6 cine castiga pe drumul spre Poiana Brasov?. vad ca deja drumul asta e la stadiul de Nurburgring al romaniei, ceva mai tare decat transfagarasanul, Bran- Campulung si Intorsura Buzaului-Nehoiu. un teritoriu in care se duce eterna lupta intre Mazda 3 MPS si Xedos 6, iar oricine vine dinafara (lamborghini, BMW, Concorde, bicicleta Pegas semicursiera) e rapid redus la tacere.

nu zic sa se inchida discutia, din contra, e bine ca e un loc in care sa putem ignora faptul ca mai multa putere poate avea aplicatii practice pentru oamenii carora le e lene sa mai schimbe viteza cand intra in depasire. dar, va rog eu, suntem 7 frati acasa si avem o rugaminte: xedos6, delimiteaza paragrafele mai bine, ca e tare greu de urmarit ce spui. si thefane, foloseste citate multiple, ca e aiurea sa bagi 3 posturi la intervale de 2 minute.

Oameni buni, unii ma cunoasteti si personal, altii nu, imi cer scuze tuturor, dar eu m-am pishat pe mine de ras la tot topicul asta!!!

si am observat o treaba cu cat am o masina mai tare pe mana cu atat sunt mai linistit in trafic

Asta n-o inteleg multi. Cum domle', ai jde sute de cai si mergi normal?

Guest
This topic is now closed to further replies.