Zohan

Statie CB pe M6 2005

17 posts in this topic

Salut!

Are cineva montata pe masina statie emisie receptie pentru drumurile patriei?

Ma intereseaza unde anume a-ti fixat-o si ce model aveti?

Mersi :notworthy:

dar chiar nimeni nu foloseste asa ceva?

Eu vreau sa-mi achizitionez o statie portabila. Dar mai imi trebuie un impuls.

Eu astept sa se apropie intalnirea nationala, imi voi cumpara inainte de ea. O sa merg probabil pe ce are si Relu.

Eu astept sa se apropie intalnirea nationala, imi voi cumpara inainte de ea. O sa merg probabil pe ce are si Relu.

La ce foloseste asa ceva? Vad destul de multe loganuri cu unditza pe acoperish, aia e? Ma intreb ce forma capata la 200 km/h... :p. Serios, care e faza?

Informatii actualizate din trafic in permanenta, sau daca preferi pozitiile radarelor, la asta foloseste, nu stiu ce forma are la 200 la ora mai ales ca si forma depinde de lungime, ca si performanetele de altfel. E postata o discutie cu linkuri spre alte forumuri cu informatii utile la cafenea parca.

Eu urmeaza sa achizitionez saptamana viitoare una, sa o am montata pentru un drum de cluj pe care urmeaza sa-l fac de 1 mai.

La ultima iesire din bucuresti, mai exact bucuresti-campulung moldovenesc-bucuresti, am scos niste timpi de circuit, sapte ore jumate dus, la fel intors, fata de max cinci ore pe vremuri cu detector, si am muscat doua radare in localitate cu 63 si 65 la ora ... daca si pe cluj patesc la fel am platit statia in contul statului ... asa ca prefer sa o platesc pentru mine :D

Nu e vorba de 200Kmph cit e vorba de un 60-140 foarte scurt. Te poti trezi cu lacul de pe tabla facut varza.

Mai e varianta prinderii antenelor cu ventuze, insa alea nu prind decit daca e foarte curat.

Informatii actualizate din trafic in permanenta, sau daca preferi pozitiile radarelor, la asta foloseste, nu stiu ce forma are la 200 la ora mai ales ca si forma depinde de lungime, ca si performanetele de altfel. E postata o discutie cu linkuri spre alte forumuri cu informatii utile la cafenea parca.

Eu urmeaza sa achizitionez saptamana viitoare una, sa o am montata pentru un drum de cluj pe care urmeaza sa-l fac de 1 mai.

La ultima iesire din bucuresti, mai exact bucuresti-campulung moldovenesc-bucuresti, am scos niste timpi de circuit, sapte ore jumate dus, la fel intors, fata de max cinci ore pe vremuri cu detector, si am muscat doua radare in localitate cu 63 si 65 la ora ... daca si pe cluj patesc la fel am platit statia in contul statului ... asa ca prefer sa o platesc pentru mine :D

Stai sa inteleg: adica asculti frecventa politiei? Ca sa iti dai seama daca sunt in zona si ce fac? Si asta e legal?

Nu, nu asculti frecventa politiei, desi si ei au inceput sa-si puna statii radio CB ca sa ne "arda"

....asculti ceea ce vorbesc/informeaza in mare parte tir-istii, duba-ngii...etc

Ei sunt piesa de rezistenta in CB, acum mai nou au inceput sa apara din ce in ce mai multe masini cu CB prin Bucuresti si prin tara.

Cat despre rezistenta unei antene(de 1.5m) la 200km/h rezista foarte bine desi se curbeaza la viteza dupa care revine la forma ei(dreapta)

Daca vrei o antena mare iti trebuie suportul magnetic sa fie minim 145mm diametru(parerea mea)

Soferii se informeaza reciproc despre pozitia echipajelor de Politie din traseu prin intermediul acelor statii. Uneori chiar si Politi/ARR stau pe fir ascultand transmisiile respective.

Eu am vazut o Mazda 6 langa Bacau cu antena respectiva.

Apropo...pe la sfarsitul lunii imi achizitionez o statie MAXON CM70 si antena ML145

Am sa revin cu poze si impresii...

Eu o sa merg pe o antena de 1 m pusa in portbagaj, deci n-o sa se vada nimic de afara, iar statia va fi in cotiera.

Pai daca e bal, bal sa fie... De ce sa n asculti frecventa politiei? Ca doar e in aer?

Eu o sa merg pe o antena de 1 m pusa in portbagaj, deci n-o sa se vada nimic de afara, iar statia va fi in cotiera.

Spuneau astia la care m-am interesat si eu de o solutie ca daca pui antena in portbagaj nu prinzi mare lucru, cu 500m esti fericit. Habitaclul e ca o cusca faraday pentru tot ce inseamna elecricitate si electromagnetism. Nu te fulgera-n el dar nici undele radio nu prea intra (ghici de ce antena radio e pe cupola :gun_owned: ).

deci eu detin asa ceva, si cei care au zis din auzite ca nu se aude sau nu se merita se inseala, sau doar daca iti iei o statie de 2 lei posibil sa se intample asa. A mea bate cam 15 km si 20 cand e senin afara. Cu statia pot sa merg si cu 130km/h prin comune(alea cu 4 benzi ma refer) stii unde este politia, chiar de este in miscare. Eu sunt f multumit de ea, mai ales ca pot sa o schimb pe ce masina vreau. Pe statia am dat aprox 600 lei de la dedeman . Midland este marca.

Si eu am statie (doar sunt fost loganist :whistling: ), consider ca e utila, m-a scapat de multi.... vanatori. Eu am un Alan 42 Multi...arata si se comporta ca o statie portabila. Am si antena exterioara pentru ea, o miniantena de 40 cm, cu bobina la mijloc (e o solutie de compromis pentru a obtine cu o antena mica randament mai bun). Nu am probat-o inca pe mazda, merge si fara antena exterioara dar pe o raza mult mai mica...si mai mult pe receptie, asta daca nu sunt ceva metale ecranante in sticla parbrizului.