RSSBOT

Mazda-press.ro 5 Ani Garantie Pentru Toate Modelele Mazda

49 posts in this topic

RssImage.aspx?ID=52225 • Până la 30 iunie pentru orice Mazda3 nou compania oferă gratuit garanÅ£ie extinsă

Începând cu 10 aprilie, clienÅ£ii Mazda pot beneficia de garanÅ£ie extinsă pentru orice model nou sau aflat în perioada de garanÅ£ie. Posesorii pot opta contra cost pentru extinderea garanÅ£iei de trei ani cu o perioadă suplimentară de doi ani. Totodată, până la 30 iunie, celor care vor achiziÅ£iona cel mai vândut model al constructorului – Mazda3, compania le oferă gratuit prelungirea garanÅ£iei la 5 ani, în limita a 150.000 de km.

View the full article

Începând cu 10 aprilie, clienţii Mazda pot beneficia de garanţie extinsă pentru orice model nou sau aflat în perioada de garanţie. Posesorii pot opta contra cost pentru extinderea garanţiei de trei ani cu o perioadă suplimentară de doi ani. Totodată, până la 30 iunie, celor care vor achiziţiona cel mai vândut model al constructorului – Mazda3, compania le oferă gratuit prelungirea garanţiei la 5 ani, în limita a 150.000 de km.

"Garanţia extinsă la 5 ani reprezintă o reconfirmare a fiabilităţii Mazda. Estimăm că peste 30% dintre cei care işi vor cumpăra un model nou Mazda vor opta pentru postgaranţie. În plus ne aşteptăm ca şi aproximativ un sfert din posesorii actuali de Mazda să achiziţioneze noul serviciu", a declarat Dragoş Grăpinoiu, Marketing Manager Mazda.

Garanţia extinsă Mazda acoperă o gamă largă de componente cum sunt: motorul, cutia de viteze manuală/automată, sistemul de direcţie, instalaţia de climatizare, sistemul de frânare, sistemul electric, sistemul de răcire sau sistemul de evacuare şi acoperă integral costurile pentru manopera aferentă.

În România, garanţia extinsă este asigurată direct la toţi partenerii Mazda. În cazul în care posesorul vehiculului Mazda se află în afara ţării si distanţa dintre locul în care s-a produs defecţiunea şi service-ul autorizat Mazda preferat de client, este mare, acesta poate apela non-stop numărul special oferit de CarGarantie, urmând ca reparaţiile să se efectueze în orice atelier partener Mazda din România sau din Europa.

http://www.promotor.ro/noutati-auto-auto-d...romania-5894350

Si pe mine ma intereseaza. Probabil voi da un telefon la BDT chiar azi daca nu apuca nimeni sa vina cu un pret.

Am sunat la Mazda Arian. Pentru 3 MPS costa 900 si ceva de RON pentru 1 an extra si 1500 si ceva de RON pentru 2 ani extra. Ambele variante vin cu 50k km extra (in conditiile astea, pe mine nu ma poate interesa decat varianta de 1 an, pentru ca daca in 2.5 ani am facut 100k km, n-am ce sa fac cu inca 2.5 ani si doar 50k km in plus).

Pana aici nu e lipsit de interes. Ce e nasol insa e ca nu e aceeasi garantie ca cea originala. Sunt excluse anumite aspecte (mi s-a mentionat trenul de rulare), pe care le voi clarifica maine. La faza cu trenul re rulare mi s-a cam luat, ca e cam singura chestie la care am folosit garantia pana acum (capete de bara si discuri fata)...

Daca aflu mai multe maine va spun...

Ai sunat la bdt?sint curios ce preturi au sio ce acopera ca mi-as prelungi si eu garantia

Ai sunat la bdt?sint curios ce preturi au sio ce acopera ca mi-as prelungi si eu garantia

De ce, crezi ca au alte preturi la BDT decat la Arian? sau ca se acopera garantia doar de unde o cumperi, de vrei de la BDT? nu prea inteleg...

"Garanţia extinsă Mazda acoperă o zonă largă de componente cum sunt: motorul, cutia de viteze manuală/automată, sistemul de direcţie, instalaţia de climatizare, sistemul de frânare, sistemul electric, sistemul de răcire sau sistemul de evacuare şi acoperă integral costurile pentru manopera aferentă."(comunicat de pe situl mazda)

eram curios pentru ca in comunicatul lor oficial de pe situl mazda romania spun ca acopera sistemul de frinare,sistemul de directie asta printre altele.Dupa capul meu in sistemul de frinare sint incluse si discurile de frina sau asa ar trebuii iar in sistemul de directie sint incluse si capete de bara, planetare,coloana volan si ce o mai fi.Din cauza asta mi se pare un pic suspect .Daca comunicatul lor oficial asa spune nu inteleg de ce anumiti dealeri isi rezerva dreptul de a face chestia asta dupa bunul lor plac.asta era nedumerirea mea. o sa sun eu mai tirziu la bdt si postez imediat ce aflu ceva.Sau edxista si varianta b in care de fapt ceea ce spun cei de la mazda romania e un pic voalat ceea ce mi s-ar parea o chestie destul de neprofesionista

"Garanţia extinsă Mazda acoperă o zonă largă de componente cum sunt: motorul, cutia de viteze manuală/automată, sistemul de direcţie, instalaţia de climatizare, sistemul de frânare, sistemul electric, sistemul de răcire sau sistemul de evacuare şi acoperă integral costurile pentru manopera aferentă."(comunicat de pe situl mazda)

eram curios pentru ca in comunicatul lor oficial de pe situl mazda romania spun ca acopera sistemul de frinare,sistemul de directie asta printre altele.Dupa capul meu in sistemul de frinare sint incluse si discurile de frina sau asa ar trebuii iar in sistemul de directie sint incluse si capete de bara, planetare,coloana volan si ce o mai fi.Din cauza asta mi se pare un pic suspect .Daca comunicatul lor oficial asa spune nu inteleg de ce anumiti dealeri isi rezerva dreptul de a face chestia asta dupa bunul lor plac.asta era nedumerirea mea. o sa sun eu mai tirziu la bdt si postez imediat ce aflu ceva.Sau edxista si varianta b in care de fapt ceea ce spun cei de la mazda romania e un pic voalat ceea ce mi s-ar parea o chestie destul de neprofesionista

Ca discurile de frana sunt in sistemul de franare e clar. nu mi-au zis ca nu intra discurile de frana, ci ca nu intra trenul de rulare... o sa clarific maine ce inseamna asta. Ca intra capetele de bara (stabilizatoare) in sistemul de directie cred ca e mai greu de argumentat (nu de alta, dar sunt si pe spate... :))

Thefane, se pare ca preturile pe care le-ai luat tu erau pentru 3 normala. Pentru 3MPS preturile sint de aproximativ 1200RON/12 luni si 2000RON/24. Ma gindesc destul de serios sa prelungesc garantia macar cu un an, dar intii trebuie sa discut cu ei sa vedem ce impact au asupra partilor prinse in garantie modificarile pe care le am deja.

Btw, am inteles doar ca discurile si placutele nu intra, in rest e aproape toata masina. Dar trebuie discutat exact la fata locului. Noi ca avem alte suspensii s-ar putea sa nu beneficiem de garantie nici pentru capete de bara si bucse, desi cel putin suspensia pe care o am eu e clar mai blinda din punctul asta de vedere pentru ca preia mai bine socul initial si incepe sa impinga dupa, nu e ca suspensia stock care e teapana pe toata cursa.

s-a interesat cineva la m2?

Thefane, se pare ca preturile pe care le-ai luat tu erau pentru 3 normala. Pentru 3MPS preturile sint de aproximativ 1200RON/12 luni si 2000RON/24. Ma gindesc destul de serios sa prelungesc garantia macar cu un an, dar intii trebuie sa discut cu ei sa vedem ce impact au asupra partilor prinse in garantie modificarile pe care le am deja.

Btw, am inteles doar ca discurile si placutele nu intra, in rest e aproape toata masina. Dar trebuie discutat exact la fata locului. Noi ca avem alte suspensii s-ar putea sa nu beneficiem de garantie nici pentru capete de bara si bucse, desi cel putin suspensia pe care o am eu e clar mai blinda din punctul asta de vedere pentru ca preia mai bine socul initial si incepe sa impinga dupa, nu e ca suspensia stock care e teapana pe toata cursa.

Apropos de preturi, e interesant ca tot ~1200/2000 mi-au zis si mie initial, apoi m-au sunat dupa 5 minute si mi-au zis preturile pe care le-am postat... Sper sa fie alea mai mici, normal, dar mi-e teama ca nu...

Nu mi se pare normal sa scoata captele de bara din garantie pentru niste amortizoare mai de calitate, dar o sa vad. Ale mele numai bine cloncane din nou si probabil trebuie inlocuite, o sa faca un assesment maine si vedem ce iese. Daca e intr-adevar capetele de bara si daca intra pe garantie. Mi se pare normal sa intre, mai ales ca au mai intrat o data, si astea duse din nou nu au 95k cat masina, ci doar vreo 60k...

O sa mai discut maine in detaliu, dar pana acum, daca intr-adevar garantia nu acopera capete de bara si discuri de frana (care sunt singurele la care am avut probleme, si principalele pentru care m-ar interesa), acopera un motor pe care de fapt il asteptam sa iasa din garantie ca sa pot umbla la el, si mai si costa 1200 (ca pe 2 ani nu merita sa imi iau), nu prea vad justificare mare (si asta stiu si ei, din moment ce estimeaza amatorii la doar 25%, care initial mi s-a parut putin).

Pe de alta parte, ma gandesc ca 300E nu e chiar asa mult, si e clar ca nu mi-o schimb in urmatorul an, si la cat de norocos sunt, parca vad ca la 100,001 km imi pica vreo chestie importanta, mai ales daca am avut optiunea sa prelungesc garantia si am ales sa nu...

Intr-adevar preturile4 sint cele pe care le spune mituc. am sunat si eu la bdt. insa ceea ce mi-a spus andreea pe linga preturi este faptul ca teoretic garantia masinii ar ramine ca si inainte insa lucrurile inca nu sint foarte clare .imi zicea ca in maxim 2 saptamini o sa se stie exact proceduri etc etc.asa ca sa mai stam putin.

Intr-adevar preturile4 sint cele pe care le spune mituc. am sunat si eu la bdt. insa ceea ce mi-a spus andreea pe linga preturi este faptul ca teoretic garantia masinii ar ramine ca si inainte insa lucrurile inca nu sint foarte clare .imi zicea ca in maxim 2 saptamini o sa se stie exact proceduri etc etc.asa ca sa mai stam putin.

Pai eu in 2 sapt ies din garantie, daca plec in weekenduri! :p

PS: Imi si imaginez pe Arian/BDT scarpindu-se in cap la faptul ca 40% din posessorii de MPS au sunat in prima zi despre oferta asta, si 0.(0)% din sutele (miile?) de posesori de alte modele :).

Pai cumva posesorii actuali de 3MPS sint posesori de masini relativ rare in romania. Nici unul dintre ei nu a cistigat la loto, masina asta e dintr-o gama de pret care se adreseaza celor care au muncit serios pentru banii aia. Cum nici altceva mai interesant decit 3MPS nu prea intra in aceiasi bani si nici macar in marja de +20% (poate doar +30-35%) e de inteles ca au si motive sa tina la masinile astea.

Singura "problema" e ca nu le vor mai putea modifica major, insa asta nu cred ca e chiar o problema pentru ca erau putini care voiau asta si inca nu erau convinsi ca are vreun sens (iar eu pot sa spun ca nu prea are mult sens sa mergi cu 350+CP sub capota prin aceleasi gropi si cu aceeasi viteza sau chiar mai mica precum masinile de 40-60cp, si sa te feresti de aceleasi radare ca si ele).

`subscriu la parerea ta .desii unei parti din mine iar placea macar vre-o 300 de cp sub capota. dar ai perfecta dreptate....si sint total de acord.Poate intr=-o tara civilizata ar fi meritat.

Pai cumva posesorii actuali de 3MPS sint posesori de masini relativ rare in romania. Nici unul dintre ei nu a cistigat la loto, masina asta e dintr-o gama de pret care se adreseaza celor care au muncit serios pentru banii aia. Cum nici altceva mai interesant decit 3MPS nu prea intra in aceiasi bani si nici macar in marja de +20% (poate doar +30-35%) e de inteles ca au si motive sa tina la masinile astea.

Singura "problema" e ca nu le vor mai putea modifica major, insa asta nu cred ca e chiar o problema pentru ca erau putini care voiau asta si inca nu erau convinsi ca are vreun sens (iar eu pot sa spun ca nu prea are mult sens sa mergi cu 350+CP sub capota prin aceleasi gropi si cu aceeasi viteza sau chiar mai mica precum masinile de 40-60cp, si sa te feresti de aceleasi radare ca si ele).

Fara a te contrazice, nu pot sa nu ridic un pic dintr-o spranceana cand tocmai cel mai "tunat" dintre noi spune asta... :).

PS: Imi si imaginez pe Arian/BDT scarpindu-se in cap la faptul ca 40% din posessorii de MPS au sunat in prima zi despre oferta asta, si 0.(0)% din sutele (miile?) de posesori de alte modele :).

:))))

eu am stat inca de dimineata si am incercat sa sun la ei si nu am reusit sa i prind.

Chiar vorbeam cu vlad pe mess si spuneam ca probabil ca sunt liniile ocupate ca toata lumea cere informatiile astea :))

Sper sa prelungeasca acel 30 iunie...ca sa fac si eu rost de bani sa ma extind si eu :p

Cred ca pentru inceput un an e suficient, cu toate ca 2 ani ar fi tentant.

Eu in 22 luni am facut 24.000km (este adevarat ca a fost o perioada cand am avut 2 masini si asta era condusa doar de fun) deci teoretic in 24 luni +14 luni ramase = 38 luni nu ar trebui sa depasesc nici cei 100.000km, cu atat mai mult 150.000km.

E o chestie foarte buna daca garantia s-ar mentine asupra intregii masini.

@thefane - eu zic sa parchezi MPS ul si sa astepti sa vezi ce se intampla, sa nu depasesti 100k pana cand se decid astia ce si cum:P

am fost azi la bdt. pt prelungire trebuie facuta si o revizie. sau daca aceasta a fost facuta recent, trebuie facuta o constatare tehnica. pe scurt, alti bani de dat!

Pai eu miine merg sa schimb amortizoare spate,capac la cutia de agregate si sa rezolv si cu directia.Cred ca se poate numii revizie..:)Oricum daca mai aflu ceva va tin la curent..:)

Interesanta chestia asta cu revizia si constatarea tehnica.

Adica ceva de genul "vrem sa vedem daca e totul in regula cu masina dumneavoastra...ca sa stim daca extindem garantia" :))

Pai....pana acum ati tacut din guritza mai baieti, nu ati constatat nimic defect ?!! :))

martea viitoare o sa ajung la bucuresti..o sa ma programez miercuri la revizia a 2-a arian nord

o sa il intrbe pe tibi de preturi..si ce avantaje am..parca un an as mai lua...macar cat am leasingul..dar depinde si la ce mi se prelungeste garantia..ma indoiesc sa am vreodata probleme cu motorul...mai ales ca in 4 ani nu cred sa am mai mult de 80-90k mii [acu la 2 ani am 38k]

e foarte tentanta oferta, si merita de luat in calcul pe viitor. deocamdata as vrea niste senzori de parcare, si cum mai am 2 ani de garantie nu ma grabesc. ar fi interesant de stiut daca aceasta garantie suplimentara se trece in baza de date Mazda cu vre-o restrictie regionala (nu e clar din comunicat). adica, daca in 2 ani in oradea inca nu am service mazda (decent, nu de-aia care zic "e prima masina de-asta pe care o vad"), pot sa merg in continuare la unguri si sa beneficiez de garantie? sau trebuie sa merg la arad?

apropo, s-a interesat cineva de preturile la Mazda 6 2008?