RSSBOT

Mazda-press.ro 5 Ani Garantie Pentru Toate Modelele Mazda

49 posts in this topic

Interesanta chestia asta cu revizia si constatarea tehnica.

Adica ceva de genul "vrem sa vedem daca e totul in regula cu masina dumneavoastra...ca sa stim daca extindem garantia" :))

Pai....pana acum ati tacut din guritza mai baieti, nu ati constatat nimic defect ?!! :))

E cumva justificata treaba asta. Daca tu dai cu masina-n gard, eventual o faci de dauna totala, si o repari la 'nea Gica frinarul la service-ul din colt, masina poate sa arate impecabil pe afara si nimeni nu va sti ce ai facut tu. 'Nea Gica poate e meserias si o face cum trebuie, sau poate e doar un 'nea gica si ti-o face doar sa arate cum trebuie (sau nici macar) cit sa te multumeasca pe tine sa-i dai banul si sa-l recomanzi ca ce meserias si ieftin e, dar ei (mazda) nu-ti pot da garantie pe o masina care e posibil sa se rupa in 3 daca treci cu 120Kmph peste niste vibratoare de la intrarile din localitati.

Sau poate tu intre timp i-ai pus NOS si tu vrei garantie la motor si cutie. E normal sa se uite totusi, poate chiar e mai bine pentru ca ei isi asuma niste responsabilitati cu extinderea garantiei, chiar daca-ti iau tie bani pentru asta :)

E cumva justificata treaba asta. Daca tu dai cu masina-n gard, eventual o faci de dauna totala, si o repari la 'nea Gica frinarul la service-ul din colt, masina poate sa arate impecabil pe afara si nimeni nu va sti ce ai facut tu. 'Nea Gica poate e meserias si o face cum trebuie, sau poate e doar un 'nea gica si ti-o face doar sa arate cum trebuie (sau nici macar) cit sa te multumeasca pe tine sa-i dai banul si sa-l recomanzi ca ce meserias si ieftin e, dar ei (mazda) nu-ti pot da garantie pe o masina care e posibil sa se rupa in 3 daca treci cu 120Kmph peste niste vibratoare de la intrarile din localitati.

Sau poate tu intre timp i-ai pus NOS si tu vrei garantie la motor si cutie. E normal sa se uite totusi, poate chiar e mai bine pentru ca ei isi asuma niste responsabilitati cu extinderea garantiei, chiar daca-ti iau tie bani pentru asta :)

Pai acelasi lucru se poate intampla si in primii 3 ani de garantie.

Adica..imi EXTINZI garantia si daca gasesti probleme de la o reparatie neconforma, sau interventii asupra masinii care afecteaza garantia atunci nu imi onorezi solicitarea de reparatie pe garantie.

Este vorba de o extindere...nu de o "introducere in garantie". Daca as fi avut o masina veche de 5 ani care nu se mai afla in garantie si ar fi existat o promotie "daca masina e in stare buna contra cost noi oferim garantie" atunci as fi inteles. Insa daca fac reviziile la timp, nu sunt probleme si in sistemul lor nu apar cu probleme, nu vad de ce nu ar extinde fara sa vada chiar masina. Daca dupa o zi ma duc cu masina la ei si am o solicitare pe garantie vor stabili in momentul respectiv cauza producerii defectiunii: interventie neconforma sau.....defect de fabricatie/concept...samd.

Eu asa vad lucrurile...

Si eu la fel. Mai precis, n-au decat sa verifice si pe ma-sa, atata timp cat nu o fac pe banii mei, si ce gasesc oricum va fi acoperit (statistic vorbind) de garantia existenta.

Prezentarea pentru garantia extinsa pusa de ciurica:

Garantie_extinsa.pdf

De mentionat si faptul ca garantia extinsa nu mai este oferita de catre Mazda ci de catre o terta parte - "CarGarantie". Asta inseamna ca vor obtine si un profit din aceste prelungiri de garantie, deci Mazda ramane destul de fiabila.

Si trebuie facuta in continuare diferenta intre uzura normala si defect de fabricatie, asa ca studiati bine inainte de a semna ceva...

1110 lei pentru 2ani ( mazda 3 1.6 benzina) la bdt.

Eu nu am inteles ceva, extinderea garantiei se poate face doar in momentul in care cea existenta expira sau oricand??

Am dat mail la Arian in BV si mi-au zis ca doar dupa expirarea celor 3 ani initiali? Right or not? 709RON pentru 1an

Eu nu am inteles ceva, extinderea garantiei se poate face doar in momentul in care cea existenta expira sau oricand??

Am dat mail la Arian in BV si mi-au zis ca doar dupa expirarea celor 3 ani initiali? Right or not? 709RON pentru 1an

Oricand cat masina mai este in garantie.

Done... cred ca prima extindere de garantie la Mazda 3 din Bucuresti am incheiat-o eu :). Acum 10 minute la Arian Nord, pretul a fost 1109 pentru 24 Luni, nu s-a facut nici o verificare la masina, cum se zvonea pe aici.

Preturile sunt in felul urmator:

Mazda 2 Mazda 3 Mazda 3 MPS M 5,6, MX5 BT50, CX7, 6 MPS, RX8

12 luni 465 516 938 725 1.129

24 luni 767 852 1.551 1198 1875

Preturile in RON si nu includ TVA.

Done... cred ca prima extindere de garantie la Mazda 3 din Bucuresti am incheiat-o eu :). Acum 10 minute

Wrong , eu pe 29/04/2010 , acelasi pret. Nici la mine nu s-a verificat nimic (pentru ca oricum eram la revizie?!). Si probabil au fost altii inaintea noastra ... :)

A... da :) oricum, sigur am fost primul la Arian Nord :)

Nu mai inteleg nimic.

Mie in bv mi-a zis 709 RON /12 luni. Acum vad aici 516.

@ciurica, ai cumva o adresa de mail a lor?

Rog pe cineva care mai merge pe la ei sa intrebe daca se poate face extinderea si de la distanta via mail etc. Nu as bate drumul pana la Bucuresti doar pentru atat.

Wrong , eu pe 29/04/2010 , acelasi pret. Nici la mine nu s-a verificat nimic (pentru ca oricum eram la revizie?!). Si probabil au fost altii inaintea noastra ... :)

wrong. pe 26 aprilie am semnat la BDT. 2400 lei pt MPS

Pai... 516 este fara TVA, cu TVA este 614, mai pe aproape.

Oricum, vad ca e ceva ciudat cu lista de preturi pe care am postat-o, am copiat din niste pagini printate de dealer. Eu am platit 1109 si nu prea se pupa cu 852 + TVA, deci considerati acele preturi pur informative :).

reducerea de membru s-o aplica pt extinderea asta de garantie? imi cam face si mie cu ochiul... :rolleyes:

Eu chiar am uitat sa intreb de asta, totusi nu cred ca se aplica.

poate sunt eu mai greu de cap, dar nu mi-e clar - poate cineva sa-mi spuna daca garantia prelungita (dar nu neaparat) este transmisibila? intreb asta pt ca cei de la kia trambiteaza sus si tare aia 7 ani de garantie transmisibila, si nu mi-e clar daca asta nu vine by default.

Garantia se da mereu masinii, nu proprietarului.

Faza cu transmisibila e o sugestie subconstienta, ca daca o vinzi dupa x ani, poti s-o trambitezi cu inca 7 - x ani garantie.

Care e procedura pentru achizitionarea extinderii de garantie? Tinand cont ca in Iasi nu exista reprezentanta Mazda...

se pare ca contractul de prelungire a garantiei se poate semna la orice reprezentant Mazda. eu am intrebat pe cei din Arad, si au spus ca la ei se poate. mi-au trimis si preturile si o brosura informativa, pe care vad ca nu le pot uploada.

Eu tocmai am renuntat la ideea de a extinde garantia, cu Dumnezeu inainte, o sa-mi cumpar singur filtrele pentru revizii, cu ocazia asta am sa fac reviziile mai des, o sa ies mai ieftin.

Salut!

Ati mai incheiat careva de curand extinderea de garantie? Mai este in vigoare decizia Mazda?

Thx!

Da, este, si din cite am inteles acum poti sa ti-o mai extinzi si pe inca 3 ani, nu doar pe 1 sau 2. Intreaba la dealerul tau.