thefane

3 MPS aproape cum ar fi trebuit sa fie

39 posts in this topic

Context 1:

La al 5lea set de jante, al 6lea de anvelope si al 4lea de amortizoare, am ajuns la combinatia: SSR SSF 8J18 (forjate si usoare) + Michelin PS3 225/45R18 + Koni FSD.

Context 2:

iPhone are un accelerometru care se pare ca e foartet performant si sensibil. Si exista aplicatii foarte bune (cele mai bune sunt si f scumpe) pentru masurat accelaratiile masinii.

In concluzia in seara asta venind de la Brasov la Ploiesti pe la Cheia pe un drum absolut pustiu, am si masurat ceea ce simteam deja:

- acceleratie maxima: 0.79g

- deceleratie maxima: 0.98g

- acceleratie laterala maxima: 1.21g (!), cu seria de ace de par luate toate la peste 1g (~1.05g).

PS: accelasi accelerometru poate sa masoare si 0-100 (atata timp cat stie ca pleci de pe loc). Nu am incercat decat o data, dar nu am scos decat 7.5s pana la suta. Ok, am patinat in a 1a, se putea mai bine, dar tot mi se pare mult, deci nu e mincinos in bine device-ul...

ce program ai folosit pe iphone...asa de curiozitate..si ai 3gs [adik foloseste si busola] sau e ok cu 3g-ul?

as face si eu aceste teste.si mai exact cum trebe sa le fac?

Dynolicious se cheama, costa 12$, parca...

Acceleratie laterala 1.21g? Holly shit!! Unde ai facut testele?

Pentru imbunatatirea acceleratiei iti mai trebuie un singur lucru: un suport central de motor mai teapan, ca la suspensii deja n-o sa mai ai chef sa umbli :) Daca o sa fii in bucuresti cind ajung eu (poate vineri) iti pot arata un 3MPS fix cum ar trebui sa fie cel din fabrica (modelul 2010 il mai egaleaza pe ici-colo).

Hai ca am descarcat graficele:

img0145k.jpg

In asta se vede peak-ul de 1.21g

Apoi:

img0144cy.jpg

In asta sunt serpentinele de pe langa Cheia... Ce e interesant:

1. IN mod sustinut am fost la 1g si peste (in curbele la dreapta).

2. Cuantifica ceva ce simteam deja, si anume ca nu am curaj sa iau curbele spre stanga la fel de tare. Motivele sunt 2: curba la stanga e pe exteriorul curbei (si eu nu tai curbele), deci mi-e mai frica sa nu ies in decor, si faptul ca pasagerii (cand sunt, aseara nu erau), reactioneaza mai virulent cand simt ca ies pe geam spre prapastie pe partea lor.

3. Aseara mergeam totusi relaxat, ne-accelerand si franand la maxim :)

Si in ultimul rand:

img0146xd.jpg

De aici concluziile ar fi:

1. Masuratorile nu sunt optimiste, ce spune asta e mai prost decat ma asteptam...

2. In treapta 1 spre final, gropitza in graficul de la g, albastru, e cand am rupt aderenta.

3. G in toate treptele e "pe-acolo" aproape constant, aproape la limita aderentei... deci masina trage totusi...

4. HP sunt la roata, nu am definit nici un fel de pierderi... Pana la 100 km/h poti sa faci ceva pe 260 CP tractiune fata...

5. PS: IN a 4a m-am oprit eu din accelerat...

PS: Daca asta se intampla cu Koni FSD la 10 grade afara, ma intreb cu o fi cu Koni Sport la 35 de grade... :D

Dynolicious se cheama, costa 12$, parca...

mersi.. :D gata..gasit..downloadat..instalat :D [ee 12 dolari..exista si varianta "free" dupa un jailbreak :))]

ceva sfaturi cum sa folosesti aplicatia pentru rezuiltate cat mai exacte?

Ok, tre' sa-mi iau si eu i-don't-pod dintr-asta pentru cind ajung pe mestecanis/tihuta :thumbsup:

mituc...daca vrei poti sa testezi marti ca am instalat soft-ul :D

Sfaturi speciale altele decat ce spun si ei, ca trebuie montat telefonul fix si sa nu fie intors in stanga sau in dreapta, nu prea am...

Atentie la drum cand te joci cu el :)

PS: Vine Mituc la intalnire in buc marti? :)

nu..el vine vineri...marti poate vine la cea din iasi [ca noi..de acolo suntem]

deci imi trebuie un suport cel mai bine

Tu gaseste un suport de pus in parbriz si daca esti in oras iti ofer un Free 3MPS Sculeni Tour gratuit si miine dimineata daca nu ploua (atentie, sa nu fi fumat mai devreme de o ora cind vii, ca servetel umed sa-ti iei aroma de pe degete am eu - nu e o gluma).

daca e intr-adevar bun senzorul din iPhone si nu bate campii, 1.2G e extraordinar...

Oricum, ti-am zis, numai la curba aia la dreapta, la 160km/h sau cat aveai, cum s-a tinut, m-a bagat in sperieti, atata grip nu mai avusesem placerea sa intalnesc. Am si acum un zambet tamp pe mecla cand imi amintesc :D E animalica tare masina... :-s

Mersi :).

160 nu aveam in curba aia de care zici tu, mai degraba vreo 110-120... dar a fost suficient de stransa incat sa se simta misto... :).

acum am cautat si eu un soft asemanator pentru Android si se pare ca exista :D ma apuc de configurat, pacat ca am bagat o bericica, nu-l testez in seara asta :-s

Nu e cazul sa va luati telefoane special pentru softul asta, mai intai aruncati o privire aici:

http://www.gtechpro.com/

Il stiu, si ma tenta sa imi cumpar, m-am uitat mult timp... Se pare ca la exactitate e cel mult comparabil cu Dynolicious, si cu toate accesoriile interesante ajunge cam cat un iPhone... Plus ca e vizibil (si trebuie montat permanent), flashy, etc... nu zic, nu m-ar deranja cadou, dar iPhone am deja si pt mine gTech nu merita banii in plus... :).

Tu ai deja iPhone dar ma refeream la cei care nu au si intentioneaza sa isi cumpere special pentru Dynolicious. Daca exista asa cineva.

Tu ai deja iPhone dar ma refeream la cei care nu au si intentioneaza sa isi cumpere special pentru Dynolicious. Daca exista asa cineva.

Ma indoiesc ca exista asa cineva... :p. Si daca exista le dau un sfat si facem banii economisit pe din 2: luati-va iPod touch 1st gen, e suficient pentru Dynolicious :p. Si ala chiar ca e mult mai ieftin decat gTech...

acum am cautat si eu un soft asemanator pentru Android si se pare ca exista :D ma apuc de configurat, pacat ca am bagat o bericica, nu-l testez in seara asta :-s

salve, poti sa imi spui si mie numele programului. Am Android si as vrea si eu sa ma joc cu asa ceva :)

Mersi!

Dynomaster, dar sa stii ca nici pana acum nu am reusit sa il testez, ca am uitat :whistling: si imi expira trial-ul :-( Oricum, depinde mult de cat de performant e accelerometrul telefonului, dar softul in sine are rating bun cam peste tot.

Softul in sine e cit se poate de simplu si poate fi facut si de un pustan de liceu care a apucat sa studieze si sa inteleaga derivate si integrale, pentru ca practic viteza si acceleratia sint derivate de ordin 1 si 2 ale distantei fata de timp iar softurile de genul asta le implementeaza pe baza de interpolari polinomiale cuantificind intervalul la care se face interpolarea (tre' sa aiba o rezolutie destul de mare in timp, adica intervale foarte scurte, pentru a furniza valori cit mai exacte, si abia asta depinde de sensibilitatea accelerometrului integrat si respectiv de puterea de calcul, suficienta de altfel, a device-ului in sine).

Ma rog, lucrurile pot fi putin mai complicate pentru ca apar si variatii ale acceleratiei (acceleratii de ordin superior) dar nu e chiar asa dramatic, si in anumite limite pot fi ignorate.

Dynomaster, dar sa stii ca nici pana acum nu am reusit sa il testez, ca am uitat :whistling: si imi expira trial-ul :-( Oricum, depinde mult de cat de performant e accelerometrul telefonului, dar softul in sine are rating bun cam peste tot.

bre m-am dus pe Market place si am gasit 4 softuri de la ei insa toate par a fi doar niste loggere. Intrebarea unde este softul care interpreteaza datele astea? este un software pentru PC/Mac sau tot unul pentru Android (pe care eu nu l-am gasit)? Sau atfel spus tu ce ai instalat de zici ca iti expira :D ?

Softul in sine e cit se poate de simplu si poate fi facut si de un pustan de liceu care a apucat sa studieze si sa inteleaga derivate si integrale, pentru ca practic viteza si acceleratia sint derivate de ordin 1 si 2 ale distantei fata de timp iar softurile de genul asta le implementeaza pe baza de interpolari polinomiale cuantificind intervalul la care se face interpolarea (tre' sa aiba o rezolutie destul de mare in timp, adica intervale foarte scurte, pentru a furniza valori cit mai exacte, si abia asta depinde de sensibilitatea accelerometrului integrat si respectiv de puterea de calcul, suficienta de altfel, a device-ului in sine).

Ma rog, lucrurile pot fi putin mai complicate pentru ca apar si variatii ale acceleratiei (acceleratii de ordin superior) dar nu e chiar asa dramatic, si in anumite limite pot fi ignorate.

si iata ca intr-un final am intalnit momentul cand "in viata reala" am nevoie sa stiu derivate si integrale, contrar parerii mele din acea perioada, respectiv cum ca nu voi intalni niciodata situatii in care sa aplic acele cunostinte.

ce imi pare rau este ca s-a intamplat fix in domeniul de care sunt pasionat :(

Stai linistit, azi gasesti totul pe google daca nu te-a pasionat subiectul la momentul respectiv :) Sau gasesti soaftele gata facute pentru aplicatii specifice precum cea din cazul de fata :)